مقالات

بازاریابی فروش

بازاریابی فروش علمی است که تمامی کسب و کار ها برای ادامه فعالیت خود و حفظ و جذب مشتری به آن نیازمندند.بازاریابی انواع مختلفی دارد که در مقالات پیش تر به برخی از آنها اشاره کردیم.برای بازاریابی بسته به نوع آن تعاریف بسیار متفاوتی وجود دارد و یک تعریف را نمی توان به همه انواع آن تعمیم داد.در برخی تعاریفی که برای بازاریابی ارائه می شود آن را برابر با تبلیغات معنی می کنند که این نوع تعریف اشتباه می باشد.

بازاریابی فروش سنتی

تا اواخر دهه 1990 از این نوع بازاریابی سنتی استفاده میشد.تاریخچه استفاده از این نوع بازاریابی به زمان قبل از اینترنت باز میگردد.در آن دوران هدف از این نوع بازاریابی جذب مشتریان جدید و فروش بیشتر به مشتری است.در بازاریابی سنتی هدف فروش بیشتر است تا جلب رضایت مشتری.این در حالی است که در بازاریابی امروزی و مدرن جلب اعتماد و رضایتمندی مشتری و وفادر نمودن آن به محصول و خدمات شما در اولویت قرار دارد.از مشکلات و معایب بازاریابی سنتی هزینه بالای آن است چرا که روش تبلیغ برای این نوع بازاریابی تبلیغات تلوزیونی و یا محیطی است که هزینه هنگفتی را به دنبال دارد و گاهی این هزینه زیادنتیجه خوبی را ایجاد نمی کند.

بیشتر بخوانید:انواع بازاریابی

بازاریابی چریکی

نام این نوع بازاریابی برگرفته از جنگ هایی است که معمولا توسط گروه های کوچک غیرنظامی صورت می گرفته و خارج از قاعده بوده و برای غافلگیر کردن دشمنان از آن استفاده میکردند و اصطلاحا به آن جنگ های چریکی یا جنگ های نا منظم میگفته اند. هدف ازبازاریابی چریکی دستیابی به نتیجه اثر بخش با صرف کمترین میزان هزینه است.همانند انچه برای جنگ های چریکی گفته شد در این نوع بازاریابی با استفاده از تبلیغات در جایی که مشتری انتظار ندارد او را غافلگیر و جذب می نمایند.در نتیجه برای این نوع بازاریابی تبلیغات صحیح و متناسب بسیار مهم و اثر گذار می باشد.در مقایسه با بازاریابی سنتی این گونه تبلیغات ها هزینه کمتر برا صاحب کسب و کار و جذابیت بیشتری برای مخاطب دارند.

بازاریابی ربایشی

در این نوع بازاریابی فروش هدف آن است که مشتری احساس کند که خودش به سمت محصول یا خدمات شما آمده است نه اینکه شما او را توسط تبلیغات جذب کرده باشید.در این نوع بازاریابی شروع ارتباط با مخاطب شماست.

بازاریابی برونگرا

 این نوع بازاریابی  فروش دقیقا نقطه مقابل بازاریابی ربایشی است.در این نوع از بازاریابی شما خودتان محصول یا خدماتتان را به مخاطب ارائه می دهید. این نوع بازاریابی به واسطه رادیو،تلوزیون،بیلبورد ها و ... صورت می گیرد که هزینهبالایی دارند و تبلیغ را افرادی می بینند که ممکن است هرگز مشتری شما نشوند و یا علی رغم هزینه زیادی که شما متحل می شوید مخاطبان تبلیغ شما را نبینند.مثلا بسیاری از افراد به محض شروع شدن یک اگهی بازرگانی صدای تلوزیون را کم می کنند و یا کانال را عوض می کنند.

بازاریابی تلفنی

شروع مکالمه و جذب مخاطب در چند ثانیه اول در این نوع بازاریابی فروش اهمیت فراوانی دارد.باید اینگونه فکر کنید که شنونده شما وقت و زمان باارزشش را در اختیارتان قرار داده و بهید به درستی از آن بهره ببرید.همچنین باید سخنان شما آنقدر جذاب باشد که وی از کار خود دست کشیده و به شما گوش دهد.شما باید در نظر داشته باشید که مخاطب شما انتظار تماس شما را نداشته و شناختی از شما و محصول و خدماتتان هم ندارد پس شما فرصت بسیار کمی دارید تا مخاطب تلفنی خود را جذب کرده تا وی اجازه ادامه مکالمه را به شما بدهد.در قدم اول پس از تماس باید خود را به مخاطب معرفی نمایید و با گفتن این جمله که شما به ارزشمند بودن وقت وی آگاهید به سراغ معرفی محصول بروید.اغلب افراد در همان ابتدای سخن سعی میکنند تا به مکالمه با شما خاتمه دهند پس نکات مهم و ارزشمند را در ابتدای مالمه بیان کنید و در قدم آخر با پرسیدن یک سوال مهم و چالش برانگیز سکوت کرده و منتظر پاسخ مخاطب بمانید و بدین گونه به مکالمه با وی ادامه دهید.

بیشتر بخوانید:انواع بازاریابی اینترنتی

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید