مقالات

بازاریابی شبکه ای | پاوینو

بازاریابی شبکه ای
یکی از انواع بازاریابی، بازاریابی شبکه ای می باشد که به واسطه آن یک کسب و کار محصول خود را بدون واسط و به طور مستقیم به دست مشتری می رساند و مشتری در صورت رضایت داشتن از آن محصول در قبال دریافت سود آن محصول را به دیگران معرفی می کند. اگرچه ممکن است به نظر مشابه بازاریابی هرمی بیاید اما باید بدانید که بازاریابی شبکه ای متفاوت از هرمی می باشد. در این مقاله با پاوینو همراه باشید تا شما را به نکات مثبت و منفی و ویژگی های این نوع بازاریابی آشنا کنیم. 

طریقه فروش

در بازاریابی شبکه ای هر فرد به دو روش می تواند کسب در آمد کند؛ اول از راه فروش مستقیم به مشتری و دوم از طریق فروش زیر مجموعه ها. در روش اول فرد بازاریاب تعدادی از محصولات را از شرکت می خرد و سپس به صورت رو در رو با مشتری و از طریق صحبت کردن و تبلیغ کردن محصول به هر فردی که میتواند می بایست محصول را بفروشد و بعد از فروش است که از صاحب کسب و کار پول را دریافت می کند. تفاوت این روش با ویزیتور شرکت ها این است که افراد بازاریاب می توانند چند نفر را به عنوت زیر مجموعه اتنخاب کنند و هر چقدر این افراد فعال تر باشند و فروش بیشتری داشته باشند فرد اول پورسانت بیشتری دریافت می کند.

برای دریافت یک جلسه مشاوره کسب و کار از بهترین مشاور کسب و کار پاوینو، فرم زیر را تکمیل نمایید.

مشاوره بگیرید


بازاریابی شبکه ای مثالی از بازاریابی دهان به دهان است پس اولین چیزی که در موفقیت تاثیر گذار می باشد کیفیت محصول می باشد. اگر محصولتان کیفیت خوب و یا ویژگی خاصی نداشته بشد افراد حاضر نمی شوند آن را به یکدیگر معرفی نمایند.
از آنجایی که در این نوع بازاریابی به صورت مستقیم با مشتری صحبت می شود باید مهارت های کلامی و مذاکره ای خود را افزایش دهید و فنون تبلیغات حضوری را یاد بگیرید.
در این نوع بازاریابی باید تیم سازی را بسیار خوب بلد باشید و افراد ماهری را که فنون مذاکره و فروش را به خوبی می دانند انتخاب کنید چرا که هر چه زیر شاخه هایتان محصول بیشتری بفروشند شما پورسانت بیشتری دریافت می کنید. همچنین باید مهارت زیر مجموعه ساختن و رهبری کردن را به زیرشاخه های خود بیاموزید تا آنها هم بتوانند برای خود تیم جمع کنند.

بازاریابی شبکه ای و شرکت های هرمی

همان گونه که گفته شد این دو هرگز مثل هم نبوده و با هم بسیار تفاوت دارند. در بازاریابی شبکه ای شما از شرکت خرید می کنید و در قبال فروش آن ها پول دریافت می کنید و در کنار آن باید زیر مجموعه تشکیل دهید تا آنها نیز به فروش محصولات بپردازند. اما در شرکت های هرمی هیچ گونه خریدی صورت نمی گیرد بلکه شما موظف به سرمایه گذاری در آن شرکت ها می باشید و متعهد می شوید تا افراد بیشتری را برای سرمایه گذاری تشویق کنید.

اشکالات بازاریابی شبکه ای

بر خلاف آنچه که تصور می شود و در این شرکت ها به بازاریابان گفته می شود، این نوع بازاریابی معمولا در آمد بسیار پایینی دارد و این کار محدود به ایران نمی شود بلکه در کشورهایی همچون آمریکا و انگلیس نیز همین گونه است و درآمد افراد بسیار کم تر از درآمد پایه برای امرار معاش می باشد.
در هنگام مراجعه به این گونه شرکت ها به نوعی به افراد تلقین می شود که می توانند به راحتی و در کمترین زمان ممکن به درآمد غیر قابل باوری دست یابند اما با بررسی افراد شاغل در این حوضه متوجه می شوید که اغلب نه تنها به سود و درآمد زیاد دست نمی یابند که دچار خسران مالی نیز می شوند. البته توجیه شرکت ها برای این گروه از افراد آن است که احتمالا تلاش آن ها کافی نبوده است و اگرچه این درست است که تلاش و پشتکار می تواند در روند رسیدن به موفقیت بسیار تاثیر گذار باشد اما قبل از آن باید از مسیری که در آن قرار گرفته اید مطمئن شوید.
از دیگر اشکالات این شرکت ها این است که کیفیت محصولات آن ها بسیار پایین است و نمی توان انتظار داشت که افراد بعد از یک بار خرید تصمیم به خرید مجدد آن بگیرند. همچنین افزایش تعداد بازاریاب ها تنها سبب سود بیشتر افراد بالای هرم می شود و بازاریاب های پایین هرم سود چندانی نمی برند.
و در آخر اینکه در کشور ما از نظر قانونی نمی توان به طور قطعی گفت که این نوع بازاریابی غیر قانونی هست یا نه و همواره اختلاف نظر هایی برای آن وجود داشته.

ملاحظات خاص

هر کسی که قصد پیوستن به یک عملیات بازاریابی شبکه ای را دارد، باید قبل از تصمیم گیری، تحقیقات خود را انجام دهد. این سوالات را در نظر بگیرید:

  • آیا این فرصتی برای کسب درآمد از طریق فروش محصولات است یا از طریق جذب افراد؟
  • سابقه موسسین شرکت چقدر است؟
  • آیا شما شخصاً نسبت به محصولات مشتاق هستید؟
  • آیا افرادی که می شناسید مشتاق محصولات هستند؟
  • آیا محصول به طور موثر تبلیغ می شود؟
  • آیا شما مسیر نسبتاً سریعی برای سود دهی پیش بینی می کنید؟

سوالات متداول

آیا بازاریابی شبکه ای یک طرح هرمی است؟

در حالی که برنامه های بازاریابی شبکه ای و چند سطحی به عنوان برنامه های هرمی متهم شده اند، تفاوت های مهمی مین آن دو وجود دارد. با وجود اینکه کسانی که بتوانند اعضای بیشتری را در این برنامه جذب کنند، اغلب می توانند از کمیسیون های بیشتری لذت ببرند، بازاریابی شبکه ای یک ساختار قانونی است که محصولات و خدمات واقعی فروخته شده به مشتریان را ارائه می دهد.

آیا با پیوستن به یک برنامه بازاریابی شبکه ای درآمد کسب خواهم کرد؟

مطمئناً امکان پذیر است، گرچه قابل پیشبینی نیست. برخی از افراد در بازاریابی شبکه ای موفقیت زیادی کسب می کنند، بیشتر به دلیل توانایی آنها در جذب اعضای بیشتر در شبکه است. دو منبع درآمد اصلی وجود دارد: فروش محصولات و کارمزد حاصل از فروش که توسط اعضای تیم انجام می شود. هرچه تعداد افراد بیشتری از طرف شما جذب شود، پول بیشتری به شما تعلق می گیرد.

بیشتر افرادی که به برنامه های بازاریابی شبکه ای مشروع می پیوندند، درآمد کمی دارند و یا به هیچ وجه درآمد ندارند. در واقع ممکن است ضرر کنند. برخی ممکن است درگیر یک طرح هرمی غیرقانونی شوند و متوجه نشوند که به یک کار کلاهبرداری پیوسته اند و می توانند همه سرمایه خود را از دست بدهند. تحقیق خود را انجام دهید و قبل از شروع کار اطمینان حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره کسب و کار، فرم درخواست مشاوره پاوینو را تکمیل نمایید.

درخواست مشاوره
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید