مقالات

جذب مشتری و افزایش فروش| پاوینو

جذب مشتری
در زمانی که روزانه بر تعداد کسب و کار ها افزوده می شود حفظ و جذب مشتری کاری بسیار سخت می باشد، برای اینکه کسب و کاری بتواند به موفقیت و افزایش فروش برسد لازم است تا رقیبان خود را کنار زده و بتواند محصول خود را به مردم معرفی کند. بسیاری از کسب و کار ها تنها به این دلیل که نمی تواند محصول خود را به درستی معرفی کنند و مشتری خود را پیدا کنند ورشکست شده اند. گاهی کسب و کار ها برای جذب مخاطب از روش های تبلیغاتی و بازاریابی پر هزینه ای از جمله تبلیغات تلوزیونی برای معرفی محصول استفاده می کنند. طبیعی است که تجارت های زیادی در ابتدای راه سرمایه کافی برای اینگونه تبلیغات وسیع را ندارند اما با دانستن راه های بسیار ساده بازاریابی می توانند در جذب مشتری و افزایش فروش موفق شوند.با پاوینو همراه باشید تا شما را با برخی از این راه های بازاریابی آشنا کنیم.

اهداف فروش

در ابتدا لازم است تا اهداف فروشتان را بشناسید. مشتری و بازار هدف خود را مشخص نمایید. این بازار هدف تا چه میزان حاضر هستند تا برای این محصول هزینه کنند؟ رقبای شما در این راه چه کسانی هستند و چه مزیت ها و برتری هایی نسبت به شما دارند؟ محصول شما چه مزیتی نسبت به محصول رقیب دارد؟
باید برای این گونه سوالات جواب درست و منطقی داشته باشید. همچنین برای خود یک لیست از اهداف کوتاه مدت و بلند مدت تهیه نمایید و سعی کنید قدم به قدم از روی لیست پیش روید. داشتن این لیست سبب می شود تا شما سردرگم نشوید و تنها روی یک هدف از لیست تمرکز کنید. برای هر ماه میزانی برای فروش و سود در نظر بگیرید و در انتهای آن ماه بررسی کنید که آیا به این اهداف رسیده اید؟ اگر به سود دلخواه نرسیده اید علت آن را بررسی نمایید. 
در کارتان نسبت به اهدافتان دید مثبتی داشته باشید.این دید مثبت و انگیزه را در کارکنانتان نیز ایجاد کنید.

بیشتر بخوانید: سیستم سازی کسب و کار

جذب مشتری و افزایش فروش

توجه به خواست و نیاز مشتری

یادتان باشد هدف شما تنها فروش نیست بلکه برای ادامه فعالیتتان و افزایش فروش لازم است تا اعتماد و رضایت مشتری را جلب نمایید. با مشتری صادق باشید و سعی کنید محصولی را به او معرفی کنید که نیاز دارد و اگر احساس می کنید محصولی مناسب نیازش نیست به او بگویید. بدین طریق او خود را با شما در یک سمت و سو می داند. به مشتری محصولی را معرفی کنید که باعث راحتی و رفع نیاز او می شود نه محصولی که تنها رنگ و شکل و بسته بندی جذابی داشته باشد. مشتریان شما پلی هستن که شما را به افزایش فروش و سود بیشتر می رسانند پس در برخورد خود با آنها نهایت دقت و توجه را داشته باشد. اگر برخورد محترمانه و دوستانه داشته باشید و محصول مناسب و مورد نیاز را به مخاطب معرفی کنید و رضایتش را جلب نمایید قطعا او شما را به اطرافان و دوستان خود معرف می کند. در مقالات پیش تر درباره بازاریابی دهان به دهان و تاثیر آن صحبت کردیم و گفته شد که اثرات بازاریابی دهان به دهان به مراتب بیشتر از تبلیغات است. چرا که افراد به توصیه ها و حرف های اطرافیان خود بیشتر اعتماد می کنند.

جذب مشتری و افزایش فروش

برخورد صحیح با مشتری

روی طرز رفتار خود کاملا توجه داشته باشید. جوری با مشتری رفتار کنید که انگار خاص ترین فرد است. در هنگام مراجعه از او بپرسید که چه محصولی را مد نظر دارد و چه توقعاتی از آن محصول دارد. به صحبت های او با دقت و حوصله گوش دهید و نشان دهید چه قدر برایتان با ارزش است و شما قصد کمک به او را دارید.

زبان بدن

برای جذب مشتری و افزایش فروش آشنایی با زبان بدن لازم است. در مکالمه دانستن زبان بدن به شما کمک می کند تا بفهمید مشتری جذب محصول شده است یا نه. اگر مشتری به اطراف نگاه می کند یا دائما با دست خود بازی می کند نشانه آن است که شما در کارتان موفق نبوده اید و باید مجدد و از راهی دیگر تلاش کنید.
در طول مکالمه به چشمان مخاطب نگاه کنید و با حرکات سر به او نشان دهید که حواستان به اوست.
به صدایتان در طی مکالمه دقت کنید. صدای شما نه باید خیلی بلند باشد و نه خیلی آرام و یکنواخت که خسته کننده شود. در طول مکالمه با کم و زیاد کردن صدای خود توجه مشتری را به خود جلب کنید.

بیشتر بخوانید: عوامل موفقیت در فروش

سرمایه گذاری روی مشتری های فعلی

و در آخر برای جذب مشتری و افزایش فروش به جای اینکه تمام تلاشتان را جهت جذب مشتری های جدید انجام بدین سعی کنید بخش زیادی از تمرکز و تلاشتان جهت جلب رضایت مشتریان فعلیتان باشد. به آنها تخفیف دهید و یا با دادن هدیه آنها را سوپرایز کنید. در هنگام خرید شماره آنها را در سیستم ثبت کنید و پس از مدتی تماس بگیرد و درباره رضایت از محصول از آنها سوال کنید. مشتری باید بداند که کارتان و محصول و همچنین رضایت او برایتان با ارزش و اهمیت است .ترغیب مشتریان قبلی برای خرید مجدد راحت تر از راضی کردن مشتری های جدید برای خرید اول است. همچنین همانگونه که پیش تر گفته شد مشتریان شما می توانند با معرفی محصول به دوستانشان باعث  افزایش فروش شما شوند و به خودی خود برایتان بازاریابی کنند.

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید