مقالات

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال چیست؟| پاوینو

دیجیتال مارکتینگ

اصطلاح دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) از دو دهه پیش تاکنون به عنوان زیرمجموعه‌ای از مدیریت بازاریابی و نیزمدیریت تبلیغات مورد اشاره قرار می‌گیرد. اما با توجه به توسعه فناوری اطلاعات طی سالهای اخیر، افزایش متوسط زمان آنلاین بودن کاربران، استفاده گسترده از موبایل و افزایش ضریب نفوذ اینترنت در جهان، امروزه به عنوان یک دانش و تخصص مستقل مورد توجه قرار می‌گیرد. در این مقاله قصد دارم در مورد دیجیتال مارکتینگ و ابزارهای آن و همچنین مزیت های آن صحبت کنم. پس اگر دوست دارید با بازاریابی دیجیتالی به طور کامل آشنا شوید تا انتهای این مقاله همراه پاوینو باشید.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ شامل مجموعه همه ابزارها و فعالیت‌هایی است که برای بازاریابی محصولات و خدمات در بستر دیجیتال (وب، اینترنت، موبایل یا سایر ابزارهای دیجیتال) مورد استفاده قرار می‌گیرند. یعنی استفاده از ابزارهای موجود در اینترنت و دنیای دیجیتال برای بازاریابی خدمات و محصولات. در واقع در این روش بازاریابی بیشتر وابسه به رسانه های دیجیتالی مثل شبکه های اجتماعی هستیم. استفاده از شبکه های اجتماعی به نوعی به بازاریابی دیجیتالی ما کمک می کنند. حال فرقی نمی کند بازاریابی ما در شبکه های اجتماعی به صورت رایگان یا شامل هزینه باشد.

استفاده از هر نوع رسانه ای که مربوط به کسب و کارهای دیجیتال است می تواند به مارکتینگ ما کمک کند. مثلا با استفاده از بهینه سازی سایتمان برای موتورهای جست و جو می توانیم از طریق موتورهای جست و جو و به ویژه گوگل مشتریان زیادی را با محصولات و خدمات خود آشنا کنیم. در ادامه بیشتر در مورد ابزارها و روش های دیجیتال مارکتینگ صحبت خواهم کرد.

اگر قصد دارید با صرف کمترین زمان و هزینه فروش خود را در بستر دیجیتال افزایش دهید، می توایند با تکمیل فرم زیر از مشاوره دیجیتال مارکتینگ پاوینو بهره مند شوید. از فرصت محدود یک جلسه مشاوره رایگان پاوینو غافل نشوید.

مشاوره بگیرید

بیشتر بخوانید: استفاده از بازاریابی موتور جستجو برای سایت

دیجیتال مارکتینگ فقط محدود به کسب و کارهای آنلاین نمی شود. خیلی از دوستان فکر می کنند فقط برای کسب و کارهایی است که دارای یک وب سایت هستند. در صورتی که به هیچ وجه این طور نیست. خیلی از کسب و کارهای سنتی هم هستند که از طریق تبلیغات دیجیتال سعی دارند تا خدمات خود را به مشتریان احتمالی خود معرفی کنند.

در مارکتینگ سعی می شود از طریق ابزارهایی مثل وب سایت، ایمیل، شبکه های اجتماعی رفتار کاربران و مخاطبان تحلیل شود تا بعد از بررسی های انجام شده بتوان بیشترین بازدهی را از بازاریابی بر روی این افراد کسب کرد. در حقیقت در دیجیتال مارکتینگ هدف اصلی ما فروش است، البته افزایش فروش با داشتن مخاطبان هدف گسترده تر. شاید در بازاریابی سنتی هیچگاه نتوانید به طیف گسترده ای از مخاطبین دست یابید.

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

موارد زیر، نمونه‌هایی از ابزارهای بازاریابی دیجیتال محسوب می‌شوند:

 •   بازاریابی توسط موتورهای جستجو (SEM)  شامل ترافیک ارگانیک و خریداری شده
 •   بهینه سازی برای موتورهای جستجو (سئو)
 •   بازاریابی محتوا (Content Marketing)
 •   بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing)
 •   بازاریابی شبکه های اجتماعی (Social Media Marketing)
 •   استراتژی محتوا (Content Strategy)
 •   تبلیغات بر اساس کلیک  (PPC)
 •   اینفلوئنسر مارکتینگ  (Influencer Marketing)
 •   تبلیغات بنری (Banner Advertising)
 •   ایمیل مارکتینگ (Email Marketing)
 •   بازاریابی موبایلی یا موبایل مارکتینگ 
 •   بازاریابی از طریق همکاری در فروش (Affiliate Marketing)
 •   تولید محتوا (Content Marketing)
 •   بازاریابی ویروسی دیجیتال (Digital Viral Marketing)

مزیت های دیجیتال مارکتینگ چیست؟

شما نیاز دارید از رسانه های دیجیتال برای بازاریابی و تبلیغات کسب و کار خود استفاده کنید. امروزه دیگر کمتر کسی پیدا می شود که به راحتی به کسب و کاری اعتماد کند. در واقع شیوه تصمیم گیری مخاطبان عوض شده است. با وجود رسانه های اجتماعی محبوب دیگر کسی به حرف شما اهمیت نمی دهد. اکثرا به حرف این و آن در شبکه های اجتماعی توجه می کنند. بیشتر به کامنت ها توجه می شود.

پس دقیقا به خاطر همین موضوع هم که شده است باید از این بستر استفاده کنید. در واقع هر کسب و کاری برای بقا در بین رقبایش باید در رسانه های دیجیتال حضور داشته باشد. نه اینکه از آن فقط برای کمک گرفتن استفاده کند.

ازین رو داشتن بهترین مشاور کسب و کار، لازم و ضروری می باشد. شما می توانید بهترین مشاوره ها را از گروه مشاورین پاوینو دریافت نمایید. کافی است فرم زیر را تکمیل نمایید.

مشاوره بگیرید

چرا حتما باید دیجیتال مارکتینگ را یاد بگیریم؟

همانطور که متوجه شدید اینترنت و ابزارهای موجود در آن بهترین روش ها برای بازاریابی و تبلیغات هستند. اگر به دنبال سود زیاد در کسب و کارتان هستید بهتر است از بازاریابی دیجیتال استفاده کنید و اگر می خواهید در هزینه های خود صرفه جویی کنید باید خودتان بازاریابی دیجیتال را یاد بگیرید. به عنوان مثال بازاریابی محتوا یکی از بهترین روش های مارکتینگ اما دیجیتالی است. اگر شما بتوانید از طریق تولید محتوای هدفمند مشتری جذب کنید دیگری نیازی به هزینه های دیگر تبلیغاتی نخواهید داشت. البته این فقط یک مثال بود. منظور این است که اگر خودتان دیجیتال مارکتینگ بلد باشید در بسیاری از هزینه های تبلیغاتی خود می توانید صرفه جویی کنید.

از طرفی اگر شما یک کارآفرین باشید باید به همه چیز اراف داشته باشید. مهم نیست در همه چیز حرفه ای باشید ولی تا حدودی باید بلد باشید. چون یک کارآفرین حرفه همه چیز را می دانید ولی در بسیاری از مواقع خودش را درگیر کار نمی کند و از سیستم سازی در کسب و کار که قبلا انجام داده، استفاده می کند.

آیا بازاریابی دیجیتال تاثیر گذار است؟

بازاریابی دیجیتال یک گزینه عالی برای هر کسب و کاری است. ما از بازاریابی دیجیتال برای کمک به رشد انواع مشاغل استفاده کرده ایم، از فروشگاه های حضوری و اصلی گرفته تا دانشگاه های معتبر بین المللی و فراتر از آن. این زیبایی تبلیغات آنلاین است. اگر می دانید که می خواهید چه کسی را هدف قرار دهید، می توانید از دیجیتال مارکتینگ برای هدف قرار دادن هر کسی، در هر مکانی استفاده کنید.

با این حال، انواع خاصی از مشاغل از انواع خاصی از تبلیغات دیجیتال سود بیشتری خواهند برد. به عنوان یک بررسی اجمالی سریع، بیایید نگاهی بیندازیم که کدام استراتژی ها برای شرکت های تجاری به مصرف کننده (B2C) و شرکت های تجاری به کسب و کار (B2B) بهترین عملکرد را دارند:

شرکت های B2C

به طور کلی، شرکت های B2C امتیاز قیمت بسیار کمتری نسبت به B2B دارند. از این گذشته، فروش یک مته 150000 دلاری (باور کنید آنها وجود دارند) به یک فرد ممکن است کمی سخت باشد. اما یک شلوار بچه 10 دلاری چطور؟ این یک فروش کاملاً ساده است.

خبر خوب این است، زیرا شرکت های B2C در تلاش برای فروش محصولات یا خدمات فوق العاده گران نیستند، بنابراین به تیم های فروش بزرگ یا کانال های پیچیده بازاریابی نیاز ندارند. تنها کاری که آنها باید انجام دهند این است که محصولات یا خدمات خود را با پیام رسانی مناسب در برابر مخاطبان مناسب قرار دهند.

در نتیجه، هدف اصلی اکثر شرکت های B2C این است که مردم را به داخل کانال بازاریابی خود راه دهند. به عنوان مثال، اگر شما بتوانید آن یک مادر را به وب سایت لباسهای کودک تجارتتان برسانید و یک معامله هیجان انگیز به او پیشنهاد دهید، احتمال زیادی وجود دارد که او امروز محصولتان را بخرد. قبل از اینکه معامله فروش خود را ببندید، نیازی به ایجاد یک آگاهی از برند قدرتمند یا اعتماد به نفس زیادی نخواهید داشت.

با این وجود، شرکت های B2C اغلب نتایج خوبی از کانال های بازاریابی با قیف فروش بزرگ تر مانند بازاریابی در شبکه های اجتماعی یا تبلیغات اجتماعی پولی، دریافت می کنند. این کانال ها تجارت شما را در مقابل مشتری های بالقوه ای که ممکن است از وجود شما آگاه نباشند، قرار می دهد.

تکمیل استراتژی های دیجیتال مارکتینگ دیگر مانند جستجوی پرداختی یا سئو همیشه ایده خوبی است، اما اگر برای شروع باید یک کانال را انتخاب کنید، تبلیغات اجتماعی پرداخت شده یا بازاریابی در شبکه های اجتماعی گزینه های بسیار خوبی برای B2C هستند.

شرکت های B2B

در مقابل، جستجوی پولی گزینه بسیار خوبی برای شرکت های B2B است. اکثر شرکت های B2B مخاطبان بسیار خاصی دارند که هدف قرار دادن آنها با استفاده از رسانه های اجتماعی دشوار است.  بعلاوه، چرخه فروش بیشتر شرکتهای B2B بسیار طولانی تر از شرکتهای B2C است. اگر مته  150000دلاری می فروشید، بیشتر افراد احتمالاً به سایت شما مراجعه نمی کنند، با شما تماس گرفته و می گویند "من یک عدد می خواهم". در نتیجه، استراتژی های طولانی مدت مانند بازاریابی محتوا یا بازاریابی از طریق ایمیل اغلب برای بستن یک معامله ضروری هستند.

سخن آخر

دیجیتال مارکتینگ نیاز اصلی هر کسب و کاری است که به صورت آنلاین فعالیت می کند. در واقع بازاریابی دیجیتال یک قسمت جدایی ناپذیر در کسب و کارهای اینترنتی است. استفاده از ابزارهایی که در این مقاله به آن ها اشاره کردم برای هر کسب و کار آنلاینی واجب است. یعنی هیچ کسب و کار آنلاینی وجود ندارد که از این روش ها استفاده نکرده باشد و هم اکنون موفق باشد.

تا جایی که می توانید با توجه به میزان سرمایه و نوع کسب و کارتان از بازاریابی دیجیتال استفاده کنید. امیدوارم با مفهوم و ابزارهای دیجیتال مارکتینگ به خوبی آشنا شده باشید و از این مقاله نیز استفاده کافی را برده باشید.

برای دریافت مشاوره راه اندازی کسب و کار جدید رایگان از مشاورین پاوینو فرصت را از دست ندهید.

مشاوره بگیرید
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید