مقالات

چطور یک مدیر موفق باشیم؟

 مدیر موفق

اگر میخواهید به یک مدیر موفق تبدیل شوید نیاز به داشتن 3 مهارت ابتدایی و مهم مدیریتی دارید:

 • مهارت رهبری تیم به صورت حرفه ای

باید بدانید که هیچ کسی دارای مهارتهای ذاتی مدیریت و رهبری نیست.مدیران میبایست این مهارتها و تکنیک های مدیریتی را در مراحل و سطوح مختلفی آموزش ببینند.بعنوان یک مدیر موفق باید توانایی تاثیر گذاری بر اطرافیان خود را داشته باشید.

 • مهارت های ممتاز شخصیتی

مدیران پیوسته در ارتباط با افراد مختلف هستند. یک مدیر همیشه در حال استخدام افراد جدید ، حل مشکلات و چالشهای کلی تیم یا کسب و کار و یا ایجاد وحدت و همبستگی بین افراد و سازمان خود است.از اینظر ، هرچقدر یک مدیر بتواند توانایی های شخصیتی و ارتباطی خود را تقویت کند، میتواند موفق تر در کسب و کار خود عمل نماید.

 • تکنیک های زبان بدن

یکی  از مهمترین تکنیک های غیر گفتاری مدیران موفق ،داشتن مهارت های زبان بدن است.علاوه بر داشتن این توانایی ، مدیران موفق میتوانند از روی حرکت های دست و چهره دیگران، به شخصیت آنها و نحوه رفتار و صحبت با آنها پی ببرند.این مهارت به مدیران کمک میکند علاوه بر تقویت گفتار خود و اثرگذاری بیشتر آن، با رمزگشایی طرف مقابل ، در مذاکرات حرفه ای خود موفقتر عمل کنند.

>> نیاز به آموزش های شخصیتی مدیریت دارید؟! فرم مشاوره رایگان پاوینو را تکمیل کنید!

این سه مهارت مهم مدیریتی در همه مدیران موفق بصورت مشترک وجود دارد.اما به تنهایی کافی نیست. یک مدیر موفق باور دارد که میتواند در جهان تغییر ایجاد کند و یا این توانایی را در دیگران فعال کند.

با پاوینو همراه باشید تا با 3 ویژگی منحصربفرد یک مدیر موفق آشنا شوید!

1- مدیر موفق در جلسات حرفه ای رفتار میکند!

مدیران همواره در جلسات بسیاری شرکت میکنند.برای موفق ظاهر شدن در جلسات و موثر سازی آنها ، مدیران میبایست به چند نکته مهم در زمان حضور در جلسات توجه کنند:

 •  دسته بندی جلسه

برای یک مدیر موفق جلسات در دسته بندی های مختلف و جداگانه ای قرار داده میشوند: آیا این جلسه آموزشی ست یا خلاقیت زا؟ آیا هدف از آن ارتباط سازی ست یا نتیجه گیری از مسئله ای؟ مدیران با جدا سازی این موضعات از یکدیگر، هدف، روند و استراتژی های مختلفی را برای گرفتن بازده از  جلسه در پیش میگیرند.

 • بکارگیری تکنیک های آغاز جلسات

ورزشکاران و نوازندگان هر کدام به شیوه های خاص خود ،آغاز اجرایشان را برنامه ریزی میکنند، چرا مدیران اینکار را نکنند؟ یک مدیر موفق علاوه بر برنامه ریزی مراحل و بخش های مختلف جلسات، برای شروع آن هم  استراتژی خاصی در نظر میگیرد. برای این کار نیاز به تقویت شیوه بیان ، اجرا و روانشناسی مخاطبان دارید!

 • برنامه جلسات

علاوه بر زمانبندی بخش های مختلف ، پیش از شروع جلسه ، این برنامه را در اختیار شرکت کنندگان قرار دهید.مدیران موفق با این تکنیک علاوه بر از پیش آماده سازی ذهن مخاطبان با موضوع مورد بحث ، میتوانند در مدیریت زمان هم موفق تر عمل کنند.

 • پیگیری های پس از برگزاری جلسه

یکی از نکات مهمی که بسیاری از مدیران به آن بی توجه هستند، ارزیابی و پیگیری مباحث مطرح شده پس از برگزاری جلسات است.علاوه بر این ارزیابی ها ، یک مدیر موفق با ارسال حتی یک پیام ساده از شرکت کنندگان تشکر میکند.خصوصا اگر این شرکت کنندگان همکاران یا میدرانی مانند خودتان باشند که با گرفتن این بازخورد مثبت ، همیشه زمان خود را برای شرکت در جلسات شما آزاد میگذارند.

2- مدیریت کارمندان بدقلق

یکی از سخت ترین چالش های مدیران، موفقیت در برخورد و رفتار با کارمندان بدقلق است.یک مدیر موفق در برخورد با چنین کارمندانی ، چند استراتژی مهم در پیش میگیرد :

 • انتظارات از محیط

به عنوان یک مدیر ، باید تعیین کنید که چه نوع محیطی برای کسب و کار خود متصور هستید؟چه نوع فرهنگ ارتباطی و کاری را برای تیم خود مد نظر دارید؟چطور میتوایند بهترین ارتباطرات را بوجود آورید؟! اگر بتوانید تمام انتظاراتی را که بعنوان یک مدیر از محیط  و تیم کاریتان برای خود مشخص و شفاف نمایید، تعیین کننده نحوه عملکرد و رفتار کارمندان شما در آن محیط است.این مسئله در زمان استخدام نیروها یا چرخش وظایف اهمیت ویژه ای دارد.

 • حدود افراد را سریعا مشخص کنید.

یک مدیر موفق قبل از هر نوع درگیری یا دلخوری در میان کارمندان، آسیب ها و چالشها را شناسایی میکند و قبل از بروز آنها، اقدام به حل آنها مینماید. یکی از تکنیک های مهم مدیریتی، شفاف سازی حدود مسئولیت افراد و انتظارات از هر کارمند نسبت به وطایف تعریف شده آنهاست.با اینکار در عین حفظ تلفیقات و همپوشانی هایی که کلیت وظایف کارمندان وجود دارد، تصمیمات و عملکرد آنها در مقابل یکدیگر قرار نمیگیرد و اصطکاکات به حداقل میرسد.

 • کانال های مدیریتی را مشخص کنید.

مدیران موفق نحوه در ارتباط با کارمندان و تیم ها ، کانال های ارتباطی مختلفی را در نظر میگیرند. مانند ارتباطات ایمیلی ، ارتباط از طریق مدیران و سرپرستان پایین تر، یا چت با کارمندان؟! یک مدیر موفق و حرفه ای ، میزان و نحوه ارتباطات با کارمندان خود را براساس اهمیت ، اولویت ها و دریافت بهترین نتیجه از هر نوع شخصیت تنظیم میکند.ممکن است بسیاری از کارمندان بدقلق در بیان مشکلات یا چالشهای حرفه ای خود در جلسات حضوری ، احساس ناراحتی داشته باشند، و شاید از طریق ارسال یک ایمیل به مدیر خود ، راحت تر از دغدغه های کاریشان صحبت کنند.

 • تنظیم جلسات برای هر تیم در شرکت

در کنار جلسات عمومی سازمانی ، تلاش کنید برای هر یک از واحد ها یا تیم های کاری ، جلسات  یک ساعته جداگانه  تنظیم نمایید.یک مدیر موفق با برگزاری این جلسات  بیشتر و دقیق تر با شخصیت نیروهای خود و چالشهای آنها آشنا میشود و میتواند برای رفع مشکلات آنها تصمیم گیری بهتری اتخاذ نماید.

3- رئیس خود را مدیریت کنید

یک مدیر موفق برای رفتار و ارتباط با مدیر مافوق یا رئیس خود هم استراتژی ها و تکنیک های خاصی بکار میبرد.یکی از مهمترین نکات مدیریتی ، داشتن ارتباط قوی و محکم با مدیر بالاتر است.یک مدیر موفق و حرفه ای ، شخصیت و رفتارهای مدیران بالاتر را شناسایی و ارزیابی میکند.

دانش مدیریت بمعنای توانایی کنترل ارتباطات و شناساندن خود در محیط  کار است.تکنیک هایی که در بالا آمده اولین گام ها جهت کسب مهارت های مدیریتی است.اگر میخواهید به یک مدیر موفق و حرفه ای تبدیل شوید، نیاز به مطالعه، آموزش مهارتهای شخصیتی و مدیریتی دارید. مشاوران پاوینو در این مسیر در کنار شما هستند.

جهت درخواست هر نوع مشاوره در زمینه مدیریت کسب و کار خود ، فرم مشاوره پاوینو را تکمیل فرمایید!

نظرات کاربران
سمیرا سلیمی

سمیرا سلیمی

        به نکات بسیار مهمی اشاره کردید و بنده استفاده نمودم
      
پاسخ دادن 0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید