سرویس کلاس مجازی تست رایگان ادوبی کانکت دمو نرم افزار های آموزش مجازی دریافت دمو رایگان
راهنمای کاربری adobe connect

ویدئو در جلسات ادوبی کانکت - Adobe Connect

ویدئو در جلسات ادوبی کانکت
در این متن آموزشی، به نحوه شروع و مدیریت خوراک ویدیویی در جلست مجازی Adobe Connect با استفاده از پادِ ویدئو یا Video pod و وب‌کم خواهیم پرداخت.

پاد ویدئو در Adobe Connect، به میزبانان و ارائه‌دهنده‌ها این امکان را می‌دهد تا خوراک ویدئویی وب‌کم را با شرکت‌کننده‌ها به اشتراک بگذارند تا جلسات مجازی جذاب‌تر و مفیدتر شود. Adobe Connect از گزینه‌های بیشماری برای اشتراک ویدیو پشتیبانی می‌کند.

میزبان‌ها، ارائه دهنده‌ها در جلسات Adobe Connect می‌توانند به طور همزمان، از وب‌کم‌های متصل به رایانه خود، ویدئو به اشترک بگذارند. همچنین شرکت‌کننده‌ها نیز در صورتی که میزبان به آن‌ها اجازه داده باشد می‌توانند از این قابلیت استفاده کنند. اگر چندین وب‌کم به طور همزمان به اشتراک گذاشته شده‌اند، webcam feed را برای broadcast انتخاب کنید. اگر کاربری انتخاب را تغییر دهد یا یکی از وب‌کم‌ها قطع شود، این تغییر در زمان واقعی رخ می‌دهد. همچنین، این تنظیمات را برای جلسات آینده حفظ می‌کند.

نکته: ادمین‌های Adobe Connect، می‌توانند تنظیمات صدا، پادها و ویدئو را برای رعایت استانداردهای سازمان و اهداف تطبیقی، تغییر دهند.

چیدمان ویدئوها و تغییر نسبت ابعاد آن‌ها در صفحه

چیدمانِ ویدئوها در یک جلسه Adobe Connect و در پاد ویدئو می‌تواند به یکی از دو صورت Filmstrip و Grid باشد. میزبان‌ها، ارائه‌دهنده‌ها و شرکت‌کننده‌هایی که اجازه دارند، می‌توانند یکی از ویدئوهای قابل مشاهده را به عنوان ویدئوی اصلی خود انتخاب کنند.

در حالت تمام صفحه، نوار عنوان (Title bar) قابل مشاهده نیست و فقط ویدئوها نمایش داده می‌شوند. اگر ماوس را روی لبه بالایی «ویدئوی تمام صفحه» بگیرید، گزینه‌های منو و دکمهExit Full Screen را خواهید دید.

سناریوها

Filmstrip

Grid

نحوه نمایش در پاد ویدئو

ویدئوی اصلی، قسمت بیشتری از فضا را اشغال می‌کنند و ابعاد سایر ویدئوها کمتر است.

تمام ویدئوها، اندازه‌های برابر از فضا را اشغال می‌کنند.

در زمانِ تعویض layout توسط میزبان

ویدئوی میزبان، ویدوی اصلی قرار می‌گیرد

تمام ویدئوها با ابعاد مساوی نمایش داده می‌شوند.

انتخاب ویدئوی اصلی

میزبان‌ها، ارائه‌دهنده‌ها و شرکت‌کننده‌هایی که به آن‌ها اجازه داده شده است، می‌توانند یکی از ویدئوها را به عنوان ویدئوی اصلی انتخاب کنند.

تمام ویدئوها با ابعاد مساوی نمایش داده می‌شوند.

نسبت ابعاد در ویندوز

تعریف نشده

تعریف نشده

نسبت ابعاد در Mac

به صورت widescreen، با نسبت 4:3

Widescreen(16:9) به صورت ستونی

عملکرد پردازنده(CPU) و شبکه

بهتر از حالتِ Grid

بسته به میزانِ بار، ممکن است به مشکل بربخورد

ویدئو در جلسات ادوبی کانکت - Adobe Connect

وقتی یکی از میزبان‌های جلسه ادوب کانکت، به چیدمان Filmstrip می‌رود، ویدئوی میزبان ویدئوی اصلی خواهد بود. نکته بعدی اینکه، میزبان می‌تواند هر ویدیویی را به عنوان فیلم اصلیِ همه قرار دهد. اگر برخی از وب‌کم‌ها در strip دیده نمی‌شوند، می‌توانید همه‌ی آن‌ها را با اسکرول کردن ببینید. هر کاربری می‌تواند عمل اسکرول را انجام دهد و اسکرول کردن یک کاربر در این نوار، در صفحه نمایش سایر کاربران تاثیری نمی‌گذارد.

Layout

نسبت ابعاد در ویندوز

نسبت ابعاد در Mac

Grid

کاربر می‌تواند به دلخواه خود تغییر دهد.

Widescreen (16:9) به‌صورت ستونی

Filmstrip

کاربر می‌تواند به دلخواه خود تغییر دهد.

Widescreen (4:3)

نکته: هنگام استفاده از حالت Filmstrip در برنامه Adobe Connect، نسبت به حالت Grid، پهنای باند، منابع سرور و قدرت پردازشی کمتری مصرف می‌کند. این حالت، تجربه‌ی بهتری از جلسه مجازی را برای همه‌ی شرکت‌کننده‌ها فراهم می‌کند.

به اشتراک‌گذرای وب‌کم در Adobe Connect

یک – در پاد ویدئو، روی دکمه‌ی Start My Webcam کلیک کنید.

در پاد ویدئو، یک پیش نمایش ظاهر می‌شود تا بتوانید موقعیت دوربین را تنظیم کنید. اگر می‌خواهید از دوربینِ متصلِ دیگری استفاده کنید، آن را از منوی options در پاد ویدئو انتخاب کنید.

نکته: برای لغو ارسال ویدئوی وب‌کم، در پاد ویدئو و در محلی خارج از تصویر پیش‌نمایش کلیک کنید.

دو – برای پخش فیلم خود برای همه شرکت‌کنندها، روی Start Sharing کلیک کنید.

سه – برای pause یا توقفِ وب‌کم، ماوس را روی Video pod ببرید و روی نماد pause یا stop کلیک کنید.

هنگامی که وب‌کم paused می‌شود، آخرین لحظه از تصویرِ پخش شده‌ی شما در پاد ویدئوی ادوبی کانکت باقی می‌ماند و زمانی که روی پخش (Play) کلیک کنید، پخش از سر گرفته می‌شود. زمانی که ویدیو متوقف می‌شود، تصویرِ پخش‌شده کاملا ناپدید می‌شود.

نکته: میزبان های Adobe Connect، می‌توانند وب‌کم هر شرکت‌کننده‌ای را متوقف کنند.

برای بهینه‌سازی مصرف پهنای باند، وبکم خود را با استفاده از برنامه ادوبی دسکتاپ کانکت به اشتراک بگذارید. اگر در حال حاضر از برنامه دسکتاپ استفاده نمی‌کنید در هنگام روشن کردن وب‌کم، یک نوتیفیکیشن به صورت زیر برای شما نمایش داده می‌شود.

نحوه فعالسازی وب کم برای دانش آموزان Adobe Connect

به طور پیش‌فرض، فقط میزبان‌ها و ارائه‌دهنده‌ها می‌توانند وب‌کم خود را به اشتراک بگذارند. با این حال، ميزبان‌ها می‌توانند با استفاده از روش زیر، این امکان را به شرکت‌کننده‌های عادی نیز بدهد:

 • برای فعال کردن وبکم برای تمام شرکت‌كننده‌ها، در سمت راست دکمه‌ی وب‌کم، روی دکمه منوی ... کلیک کنید و گزینه‌ی Enable Webcam را برای شرکت‌کننده‌ها انتخاب کنید.
 • برای فعال کردن وب‌كم برای تعدادی از شرکت‌کننده‌های خاص، آن‌ها را در پاد شرکت‌کننده‌ها (Attendees) انتخاب کنید. سپس از منوی pop-up، این موارد را انتخاب کنید: Video Share، Change Role – Make Host، یا  Make Presenter

تنظیمات به اشتراک‌گذاری وبکم در Adobe Connect

تنظیمات مربوط به پادِ ویدیو را هم به صورت مستقیم در منوی خودِ پاد و هم در قسمتVideo pod preferences در دسترس هستند.

 • در حالت Filmstrip، برای تنظیم یک وب‌کم به عنوان ویدئوی اصلی، ماوس را روی ویدیو نگه دارید و روی Set as Main Video کلیک کنید.
 • می‌توانید پنجره‌ی مربوط به پاد ویدئو را به گونه‌ای تنظیم کرد که کلِ فضای اتاق جلسه مجازی را پر کند. برای این کار، روی آیکون ... کلیک کنید و روی گزینه‌ی Maximize کلیک کنید.
 • چنانچه بیش از یک دستگاهِ وب‌کم دارید، می‌توانید از بین آن‌ها، وب‌کم دلخواهتان برای استفاده در جلسه ادوبی را از پاد ویدیو انتخاب کنید. روی آیکون منو ... کلیک کنیدو از Select Camera option، یکی از وب‌کم‌های موجود را انتخاب کنید.
 • میزبان می‌تواند از منوی Video pod options، انتخاب کند که چیدمان به صورت  Filmstrip باشد یا به صورت Grid.
 • می‌توانيد پاد ویدئو را، فول اسکرین کنید. در حالت فول اسکرین یا تمام‌صفحه، نوار عنوان قابل مشاهده نیست. برای مشاهده‌ی گزینه‌های منو و دسترسی به دکمه‌ی Exit Full Screen، ماوس را روی لبه‌ی بالایی پنجره‌ی ویدئو قرار دهید. همچنین با زدن کلید excape نیز، حالتِ تمام‌صفحه غيرفعال می‌شود.

توجه: حالت فول اسکرینِ با بزرگ‌نمایی آن (Maximize option) متفاوت است. در حالت اول، پادِ ویدیو کل صفحه نمایش شما را در بر می‌گیرد در حالی که در حالت دوم، پادِ ویدئو کل فضای اتاق جلسه را اشغال می‌کند.

 • میزبان‌ها و ارائه‌دهنده‌های Adobe Connect، می‌توانند مشاهده‌ی وب‌کم خود را برای تمام شرکت‌کننده‌ها اجباری کند. کافیست روی Force Presenter View کلیک کنند.

نکته: گزینه‌ی Force presenter View در پاد ویدئو، برای زیرکلاس‌ها(BreakOuts rooms) وجود ندارد.

 • اگر به قسمت پیش‌نمایش نیازی ندارید، می‌توانید آن را غیر فعال کنید. در تنظیمات Preferences (ترجیحات)، گزینه‌ی Disable Webcam Preview را انتخاب کنید.
 • در Preference، Highlight Active Speakers را انتخاب کنید تا ویدئوی فردی که در آن لحظه صحبت می‌کند را هايلايت کند. اگر چندین شرکت‌کننده به صورت همزمان صحبت کنند، ویدئوهای آن‌ها به صورت همزمان هايلايت شود.
 • شما می‌توانید نسبت تصویر وب‌كم را از بين دو گزينه موجود – استاندارد‌ (4:3) و Wide Screen (16:19) انتخاب کنید. این تغییرات برای همه‌ی شرکت‌کننده‌هایی که وب‌کم خود را به اشتراک می‌گذارند اعمال می‌شود.

به اشتراک‌گذاری ویدیوی HD از وب‌کم

در جلسات Adobe Connect، می‌توانید خوراک ویدیویی با کیفیت HD از وب‌کم خود به اشتراک بگذارید. برای این کار، لازم است که میزبان‌ها در Meeting Preference، کیفیت ویدئو را روی HD تنظیم کنند. ویدئوهای HD در هر دو حالت Filmstrip و Grid در دسترس هستند ولی Adobe Connect، استفاده از Filmstrip را به شما توصیه می‌کند.

در یک جلسه ادوب کانکت، تنها یک نفر به ارسال ویدئوی HD مجاز است، آن هم به شرطی که به اشتراک‌گذاری ویدئوی HD فعال شود.

اگر یک جلسه Adobe Connect، تنها یک میزبان و یک ارائه‌دهنده داشته باشد، هر کدام که دوربینش را زودتر روشن کند، می‌تواند به اسلات ویدئوی HD دسترسی داشته باشد تا ویدئوی HD ارائه دهد. وب کمی که کیفیت HD داشته باشد، برچسب HD خواهد داشت و کاربران از این برچسب می‌توانند آن را تشخیص دهند. علاوه بر این، میزبان می‌تواند با قرار دادن ماوس روی هر کدام از وب‌کم‌ها و کلیک روی برچسب HD، آن را به ویدئوی HD تبدیل کند و این امکان را بین شرکت‌کننده‌های مختلف جابه‌جا کند.

توجه: تنظیمات ویدئو برای نسخه مرورگر و HTML در دسترس نیست.

در جدول زیر، چگونگی و اولویتِ امکان ارسال ویدئوی HD در یک جلسه ادوب آورده شده است.

سناریو

Filmstrip

Grid

زمانی که شروع به ارسال ویدیوی HD می‌کند

امکان ارسال HD، بدون توجه به وب‌كمِ منبع، به وب‌کمِ اصلی اختصاص می‌یابد.

امکان ارسال HD، به اولین کسی که آن را انتخاب کند، تعلق می‌گیرد.

زمانی که چيدمان از Filmstrip به Grid تغییر داده می‌شود.

-

HD به صورت تصادفی به یکی از وب‌کم‌ها تعلق می‌گیرد.

زمانی که چيدمان از Grid به Filmstrip تغییر داده می‌شود.

امکان ارسال HD، به وب‌کم اصلی تعلق می‌گیرد

-

زمانی که وب‌کم HD فعلی، متوقف شود

هر وب‌کمی که در جایگاه ویدئوی اصلی قرار بگیرد، HD خواهد بود

اسلات HD Freed به کاربر بعدی که ویدئوی HD منتشر کند اختصاص می‌یابد. در حالی که اسلات HD به هیچ وب‌کمی اختصاص ندارد.

توجه: خوراک HD فقط در صورتی منتشر می‌شود که ارتفاع Video Pod حداقل 480 پیکسل باشد. اگر اندازه Video Pod کوچکتر باشد و آن را در حالت Full Screen قرار دهید، هنوز هم ارسال HD شروع نمی‌شود. برای شروع انتشار فیدهای HD، اندازه واقعی Video Pod را بیشت از 480 پیکسل قرار دهید.

توجه: در یک جلسه ادوبی، فقط یک شرکت‌کننده می‌تواند فید ویدیویی را به صورت HD منتشر کند. اگر سخت‌افزارِ شرکت‌کننده نتواند ویدئوی HD منتشر کند، اما او دارای یک اسلات HD در یک جلسه باشد، جلسه با خوراک ویدیوی کاربر به عنوان یک جریان HD برخورد می‌کند. هیچ شاخص قابل مشاهده‌ای برای شناسایی منبع HD وجود ندارد.

نظرات کاربران
شایان

عالی بود این مقالتون خیلی کمک کرد، دمتون گرم

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید