سرویس کلاس مجازی تست رایگان ادوبی کانکت دمو نرم افزار های آموزش مجازی دریافت دمو رایگان
راهنمای کاربری adobe connect

اصول اتاق جلسات مجازی Adobe Connect

اصول اتاق جلسات مجازی Adobe Connect
در این آموزش، با محیط یک جلسه مجازی در نرم افزار ادوب کانکت ( adobe connect ) آشنا خواهیم شد. مفهوم جلسه آنلاین، کنترلر های داخل سیستم، نقش ها و سطح دسترسی ها و کتابخانه های مرتبط به صورت کلی معرفی خواهد شد.


درباره جلسات مجازی در نرم افزار Adobe Connect

می توان گفت جلسه ادوبی کانکت، یک وب کنفرانس زنده برای برقراری ارتباطِ موثر  بین چندین کاربر می باشد. این نرم افزار شامل پادها و Layout های مختلفی است. چند Layout از پیش ساخته دارد که می توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید، همچنین این امکان را دارید که هر طرح سفارشی متناسب با نیازهای خود را طراحی و استفاده کنید. اتاق جلسات Adobe connect، اجازه می‌دهد شما و کاربرانتان بتوانید در طول جلسه، صفحات یا فایل‌های کامپیوتر خود را با سایرين به اشتراك بگذارید، چت كنید، از پخش صوتی یا ویدئویی استفاده كنید و در فعالیت‌های آنلاین تعاملی شرکت کنید.

جلسه Adobe Connect، یک کنفرانس آنلاین تعاملی و زنده برای چندین کاربر است. در واقع، اتاق جلسات یک فضای آنلاین است که شما می‌توانید برای انجام جلسات از آن استفاده کنید.

جلسه شما پس از ایجاد، تا زمانی که خودتان آن را حذف کنید، باقی خواهد ماند. محل این جلسه، یک آدرس URL است که هنگام ایجاد جلسه به آن اختصاص می‌يابد. با کلیک روی این آدرس وارد اتاق جلسات مجازی می‌شوید. برای برگزاری یک جلسه هفتگی، می‌توانید از یک اتاق جلسه به طور مکرر استفاده کنید. یک اتاق جلسه می‌تواند به دفعات دلخواه مورد استفاده مجدد قرار گیرد. همچنین، می‌توانید چندین اتاق جلسه مستقل ایجاد کنید. میزبان جلسه می‌تواند تعیین کند که چه کسی می‌تواند به اتاق جلسات دسترسی پیدا کند و نقش آن‌ها چه خواهد بود.

برای شرکت در یک جلسه ادوبی کانکت، می‌توانید از یکی از سه روش زیر استفاده کنید:

- از طریق یک مرورگر جدید،

- یک مرورگر که از Adobe Flash پشتیبانی کند،

- یا برنامه Adobe Connect برای دسکتاپ،

- برنامه Adobe Connect برای موبایل

توانایی‌های هر کاربر در یک جلسه به نقش و مجوزهایی که از جانب میزبان برای او تعیین شده است، بستگی دارد. برای دانلود برنامه‌ها و به روزرسانی‌های Adobe Connect به این آدرس مراجعه کنید.

شروع با ادوبی کانکت


آشنایی با محیط یک جلسه مجازی در نرم افزار ادوب کانکت ( adobe connect )

اتاق جلسات ادوبی کانکت، دارای یک منوی نواری در بالای صفحه است و فضای ارائه در زیر این نوار قرار دارد. این فضا مخصوص نمایش محتوا و فعالیت‌های مختلف است و پادهای مختلفی دارد.

شاید برایتان سوال شود که پاد چیست؟

پادهای ادوبی کانکت، پنجره‌هایی هستند که شما می‌توانید آن‌ها را حركت دهيد يا اندازه‌شان را تغيير دهيد. هر کدام از پادها مخصوص کار خاصی، مانند ارائه‌های پاورپوینت، اشتراک‌گذاری صفحه، یادداشت‌ها، چت، به اشتراک‌گذاری فایل‌های مختلف و موارد دیگر هستند. Layoutها مجموعه‌هایی از پادها هستند که میزبان‌های ادوبی کانکت می‌توانند آن‌ها را به سرعت تغییر دهند.

منوی نواری بالا، شامل چندین منو و نماد مختلف است و بر اساس نقشی که کاربر در جلسه دارد، متفاوت خواهد بود. فعالیت‌ها، مانند پیوستن کاربران به جلسه یا ترک کردن آن، یا صحبت کردن یکی از کاربران، در منوی نواری نمایش داده می‌شود. پیام‌ها و هشدارها در گوشه بالا سمت راست ظاهر می‌شوند. وجود یک دایره قرمز در منوی نواری نشان می‌دهد که جلسه ضبط می‌شود.

اصول اتاق جلسات مجازی Adobe Connect
گزینه‌های اتاق جلسه مجازی سیستم ادوبی کانکت برای شرکت کننده ها (کاربر HTML)
 
اصول اتاق جلسات مجازی Adobe Connect
گزینه های اتاق جلسه مجازی سیستم ادوبی کانکت برای میزبان ها (کاربر HTML)


بررسی وضعیت اتصال اينترنت در جلسه مجازی ادوب کانکت ( adobe connect )

در گوشه سمت راست نوار منو، یک نمودار رنگی قرار دارد. این نمودار، وضعیت اتصال به جلسه آنلاین را نشان می‌دهد. رنگ سبز یعنی اتصال شما در وضعیت عالی قرار دارد، نارنجی برای زمانی است که امکان قطع شدن وجود دارد و وضعیت متوسط را نشان می‌دهد. رنگ قرمز، وضعیت اتصال ضعیف را نشان می‌دهد. اگر اتصال شما ضعیف باشد، ممکن است داده‌هايي که از وب کنفرانس ادوبی کانکت دریافت می‌کنید(دوربین، اشتراک صفحه و صدا) با تاخیر، قطعی یا نویز همراه باشد.

یک نمونه از وضعیت اتصال را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

اصول اتاق جلسات مجازی Adobe Connect
نمونه ای از وضعیت اتصال در جلسه مجازی ادوب کانکت
نکته: برای کاربران HTML، نماد وضعیت اتصال (آیکون اتصال در ادوبی کانکت) شامل پهنای باند برای فرمت‌های MP3/MP4 نمی‌باشد.   


نقش های مختلف کاربران در نرم افزار ادوب کانکت ( adobe connect )

نقش شما، توانایی های شما برای اشتراک گذاری، پخش و سایر فعالیت ها در یک جلسه مجازی نرم افزار Adobe connect را تعیین می کند. برای شرکت کننده ها در جلسه مجازی سه نقش وجود دارد: میزبان، presentor و شرکت کننده. اگر با تلفن همراه خود در جلسه شرکت کرده اید، نوع نقش از طریق آیکون های مخصوصی به شما نمایش داده می شود.

اکسی که اتاق جلسه را ایجاد کرده است، به طور پیش فرض به عنوان میزبان انتخاب می شود. میزبان می تواند نقش شرکت کننده های دیگر را مشخص کند، از جمله می تواند از میان سایر شرکت کننده ها نیز، میزبان دیگری برای جلسه انتخاب کند. ویژگی و امکانات هر نقش به شرح زیر می باشد:


میزبان آیکون میزبان در ادوبی کانکتآیکون میزبان در ادوبی کانکتآیکون میزبان در ادوبی کانکتآیکون میزبان در ادوبی کانکت

میزبان ها می توانند جلسات را تنظیم کنند، میهمانان را دعوت کنند، مطالب را به کتابخانه اضافه کنند، محتوا به اشتراک بگذراند و layout ها را در یک جلسه مجازی اضافه یا ویرایش کنند. آن ها می توانند سایر شرکت کننده ها را به نقش میزبان یا presentor منصوب کنند، با تخصیص های بیشتری را به یک شرکت کننده اختصاص دهند. میزبان ها می توانند کنفرانس های صوتی را شروع کنند، آن ها را متوقف کنند، به آن ها بپیوندد یا کنفرانس صوتی را ترک کنند. آن ها همچنین می توانند پخش صوتی را به طور کلی در یک جلسه شروع یا متوقف کنند. آن ها می توانند در یک جلسه آنلاین در ادوب کانکت، گروه کوچک ایجاد کنند و آن ها را مدیریت کنند. همچنین می توانند تمام کارهایی را که یک presentor یا شرکت کننده می توانند انجام دهند.


Presentor ارائه دهنده در ادوبی کانکتارائه دهنده در ادوبی کانکتارائه دهنده در ادوبی کانکتارائه دهنده در ادوبی کانکت

presentor ها می توانند مطالبی را که قبلا در اتاق جلسات بارگزاری شده اند را از کتابخانه به اشتراک بگذارند. همچنین آن ها می توانند از رایانه خود، محتوا به اشتراک بگذارند. محتوای اشتراکی شامل ارائه های Adobe Presenter (فایل های PPT یا PPTX)، فایل های برنامه فلش (فایل هایی با فرمت SWF)، فایل های پی دی اف، فایل های mp3 و فایل های FLV است. آن ها می توانند صفحه نمایش خود را با همه حاضرین به اشتراک بگذارند، چت کنند و به صورت زنده و صوتی و تصویری ارتباط برقرار کنند. presentor ها در جلسات ادوبی کانکت، می توانند میکروفون را در سیستم خود قطع کنند.


شرکت‌کننده آیکون شرکت کننده در ادوبی کانکتآیکون شرکت کننده در ادوبی کانکت

شرکت‌کننده ها می‌توانند محتوایی را که presentor يا ميزبان به اشتراک می‌گذارد، مشاهده کنند، بشنوند و تصویر پخش شده را ببینند، دست خود را بالا ببرند و از چت متنی استفاده کنند. همچنین، میزبان و presentor می‌توانند به شرکت‌کننده‌ها امکان استفاده از دوربین، میکروفن و سایر قابلیت‌های پیشرفته را بدهند. شرکت‌کننده‌های ادوبی کانکت دو نوع هستند:

 • شرکت‌کننده ثبت‌نام شده
 • شرکت کننده مهمان


درباره کتابخانه جلسه مجازی در نرم افزار ادوب کانکت ( adobe connect )

بخش جلسات در Adobe Connect Central، سه صفحه دارد، که برای دسترسی آسان طراحی شده‌اند:

 •      Shared Meetings(جلسات مشترک)
 •     User Meetings(جلسات کاربر)
 •     My meetings(جلسات من)

هر صفحه حاوی پوشه‌ها و فایل هایی با محتوای جلسه و رکوردهای میباشد. کابران می‌توانند محتوا را در صفحه My Meetings ایجاد کنند، صفحه‌ای که هنگام ورورد به Adobe Connect Central باز می‌شود. می توانید با دسترسی به مجوزهای کتابخانه جلسه، دسترسی به محتوا در سایر پنل‌ها و صفحات را نیز تعیین کنید. مجوزهای کتابخانه برای هر کاربر توسط مدیر Adobe Connect Central تعیین شده است.

محتوای موجود در کتابخانه جلسات، فقط برای استفاده در جلسات در دسترس است. برای در دسترس قرار دادن مطالب برای سایر فعالیت‌های آغاز شده در Adobe Connect Central (مانند رویدادها ، سمینارها یا آموزش‌ها) ، مطالب را در کتابخانه محتوا بارگذاری کنید. از طرف دیگر، محتوا را از کتابخانه جلسات به کتابخانه محتوا منتقل کنید.


آموزش‌های مرتبط

ساخت جلسه مجازی و تنظیم layoutها

شروع و شرکت در جلسه‌های مجازی

سوالات متداول

 1. آیا با موبایل می توان در جلسات Adobe Connect شرکت کرد؟

  بله، با دانلود و نصب اپلیکیشن Adobe Connect می توانید با موبایل در جلسات مجازی شرکت کنید. همچنین با مرور گر موبایل هم می توان به جلسات ادوب کانکت پیوست.
 2. آیا در ادوبی کانکت، دانش آموزان می توانند از میکروفون و وبکم استفاده کنند؟

  بله،اگر میزبان یا ارائه دهنده این امکان را به دانش‌پذیران و شرکت‌کننده‌ها بدهند، آن‌ها نیز می‌توانند وبکم خود را به اشتراک بگذارند. البته در مورد وبکم، این امر در صورت تهیه سرویس مناسب که تعداد وبکم مورد نظر را داشته باشد، امکان‌پذیر است.
نظرات کاربران
محمد آریانپور

جالبه نمی دونستم میتونیم Layout سفارشی در ادوب داشته باشیم

0 0

رعنا فعال

بله جناب رفیعی

شرکت پافکو، در زمینه برگزاری وب کنفرانس و کلاس آنلاین، علاوه بر Adobe Connect، نرم افزار BigBlueButton نیز ارائه می‌دهد.

0 0

ربیعی

نرم افزار Adobe Connect میفروشید شما؟

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید