مقالات نرم افزار آموزش مجازی

5 دلیل برتری آموزش مجازی به آموزش حضوری

5 دلیل برتری آموزش مجازی به آموزش حضوری
آموزش مجازی نزدیکی بسیار زیادی به یک کلاس درس را دارد، این نوع آموزش دارای بعضی ویژگی های منحصر به فرد نیز است. نقش مربی نیز در این آموزش ها متفاوت است. کل این گفته ها به این منظور است که مدرسان و توسعه دهندگان احتیاج به تغییر شکل کلی در نحوه تدریس، یادگیری مهارت های نوین، استفاده از روش های متفاوت، یادگیری کامل بهره وری از ابزار توسعه و طراحی و در انتها نیاز به تغییر روش از مربی محور به شاگرد محور دارند.


شک نکن!  چون تستش رایگانه

کلاستو با ادوب کانکت، آنلاین برگزار کن!


مقایسه آموزش مجازی و حضوری

در سال 2019 ، 59 درصد از متخصصان یادگیری و توسعه، بیشتر از سه سال قبل بودجه خود را صرف آموزش آنلاین کردند. بیش از یک سوم آنها هزینه کمتری را صرف آموزش جضوری تحت نظر مربیان (ILT) نمودند. این یک تغییر بزرگ در سال های گذشته است. اما آیا این تغییر خوبی برای این صنعت است؟ آیا واقعاً به مردم کمک می کند تا موثرتر یاد بگیرند؟

با افزایش هزینه های آموزش آنلاین، ممکن است فکر کنید که دیگر این روش طرفدار نخواهد داشت. شاید تعجب کنید که بدانید اینطور نیست. بنابراین مدیر آموزش، مدیر منابع انسانی یا توسعه دهنده استعداد چه باید بکند؟ بیایید نگاهی به وضعیت واقعی و مقایسه آموزش آنلاین با آموزش حضوری بیندازیم.

پیشرفت های بزرگ در فناوری، تحصیلات دانشگاهی را بیش از پیش در دسترس قرار داده است. با داشتن رایانه و دسترسی به اینترنت، تا زمانی که به اینترنت دسترسی دارید، بدون توجه به جایی که زندگی می کنید، کل جهان آموزشی می تواند متعلق به شما باشد. این امر مبالغه آمیز نیست اگر در نظر بگیرید که در چند سال گذشته، مدارس معتبر مانند هاروارد، MIT و استنفورد، دوره های آموزشی را بصورت آنلاین به صورت رایگان از طریق نرم افزار اموزش مجازی ارائه می دهند.

در سال 2013، Georgia Tech اولین مدرسه ای بود که یک برنامه مبتنی بر MOOC ایجاد کرد. دانشگاه ایلینوی دو سال بعد از او پیروی کرد. در حال حاضر، بیش از 30 مدرسه مبتنی بر MOOC از طریق مشارکت با شرکت های فناوری مانند Coursera ، edX و Udacity آموزش ارائه می دهند.

بنابراین، چه به دنبال کسب مدرک تحصیلی برای کسب رتبه 9 تا 5 هستید، یا به دنبال مطالعه ستاره ها با ستاره شناسان برتر جهان، احتمالاً می توانید آنچه را که به دنبال آن هستید به صورت آنلاین پیدا کنید.

 آموزش حضوری :

در زمان برگزاری دوره های آموزش حضوری با هماهنگی قبلی است، محل برگزاری آن به صورت عمومی در مکان های مشخص و به صورت اختصاصی امکان پذیر می باشد. اما مقایسه نرم افزار آموزش مجازی LMS و حضوری در این است که هزینه این نوع دوره ها به علت نیاز به تجهیزات فیزیکی زیاد، بالا است ولی یادگیری در این نوع دوره ها از سطح خوبی برخوردار می باشد. استفاده از اساتید برجسته و کارگاه های آموزشی مجهز از جمله مزایای مهم این نوع دوره ها محسوب می گردد.

آموزش مجازی :

یکی از اهمیت آموزش مجازی یا کلاس مجازی با حضوری در این است اگر شما شاغل هستید میتواند این نوع آموزش برای شما بسیار آیده آل باشد , لازم نیست که شما در تمامی کلاسها شرکت کنید زیرا این کلاسها ضبط میشوند و شما بعدا میتوانید انها را دانلود کرده و استفاده نمایید

5 دلیل برتری آموزش مجازی به آموزش حضوری

مقایسه آموزش مجازی و حضوری

چند دلیل برتری آموزش مجازی به آموزش حضوری در این است که آموزش حضوری نیاز به تجهیزات فیزیکی زیاد بالا است ولی یادگیری در این نوع دوره ها از سطح خوبی برخوردار می باشد ولی در آموزش مجازی اگر شما شاغل هستید میتواند این نوع آموزش برای شما بسیار آیده آل باشد

در حدود ۱۵ سال قبل، آموزش مجازی متدی آزمایشی برای تدریس موضوعات بسیار تکنیکی بود. امروزه، مدرسان کلیه رشته ها از آموزش آنلاین برای آموزش هر مطلبی استفاده می کنند. یافتن یک مدرسه یا دپارتمان آموزشی که آموزش مجازی را در برنامه های کار خود نگنجانده باشد، دشواراست.
با نهایت تاسف، بعضی از مدرسان با تجربه که به تازگی از آموزش مجازی مطلع شده اند، در برابر تشکیل دوره های آنلاین مخالفت می کنند که بیشتر به دلیل  کمبود دانایی در این مورد و یا بسیاری از آنهایی که اطلاعات ناقصی در حوزه مجازی دارند، بیشتر از همان روش های آموزشی سنتی در انواع یادگیری الکترونیکی استفاده می کنند، با اینکه تعاملات، فعالیت ها و رخدادهای یک کلاس درس در چنین محیط هایی غیر عملی و بدون دلیل است.
اگر چه آموزش مجازی نزدیکی بسیار زیادی به یک کلاس درس را دارد، این نوع آموزش دارای بعضی ویژگی های منحصر به فرد نیز است. نقش مربی نیز در این آموزش ها متفاوت است. کل این گفته ها به این منظور است که مدرسان و توسعه دهندگان احتیاج به تغییر شکل کلی در روش تدریس روش تدریس آموزش مجازی، یادگیری مهارت های نوین، استفاده از روش های متفاوت، یادگیری کامل بهره وری از ابزار توسعه و طراحی و در انتها نیاز به تغییر روش از مربی محور به شاگرد محور دارند.
آموزش های متعددی بصورت آنلاین و یا غیر حضوری شروع به انتشار در ایران نموده اند. در زیر، لیستی از تفاوت های عمده آموزش در کلاس و آموزش آنلاین آورده شده است.

 
1) زمینه های لازم آموزش مجازی 


در مقایسه آموزش مجازی و حضوری به شما می گوییم که حوزه و روش تدریس آموزش مجازی که سامانه آموزش مجازی باید داشته باشد بسیار گسترده است. اگر درباره تفاوت آموزش مجازی و حضوری بخواهیم بدانیم، در آموزش مجازی بر عکس آموزش معمولی در کلاس فعالیت فردی وجود دارد؛ فردی بودن آموزش آنلاین صادق خواهد بود حتی اگر کلیه اشخاص تحت آموزش  درون  یک اتاق باشند و همگی به اتفاق یک کار مشابه را انجام دهند. مربیان باید دوره ها را با توجه به این قضیه طراحی کنند. برای مثال، انزوا موجب خواهد شد که دانش آموزان آن دوره را نادیده گرفته و حذف کنند، در صورتی که روش های مناسب انگیزشی و حمایتی و بازخورد مناسب می تواند این ریسک را به حداقل می رسانند. در نتیجه، فردی سازی آموزش، که باید مشمول کاربرپسند (انسان پسند) بودن این آموزشها شود، یکی از روش های مهم برای برقراری ارتباط با دانش آموزان و پیشگیری از  ایجاد احساس انزوا در آنان می باشد.
بعلاوه، رسانه آنلاین یک محیط منحصر به فرد برای تدریس و یادگیری ایجاد می کند: مهمتر از همه، داشتن وقت متغیر و تفاوت فعل و انفعالات آموزشی. البته که تعیین مهلت یادگیری برای جلوگیری از عقب افتادن دانش آموزان امری مهم است.

 
2) تاثیر انواع رسانه ها در حوزه آموزش مجازی و حضوری


در مقایسه آموزش مجازی و حضوری باید گفت که نقش آموزش مجازی در یادگیری خلاق موضوعی ثابت شده است ولی آموزش به شیوه سنتی برای گفتار و عکس ها محدود است، در حالیکه مربیان نقش آموزش الکترونیکی در یادگیری امکان بهره وری از انواع رسانه ها برای گفتار و نقل موضوع، جذب و درگیر کردن دانش آموزان و ایجاد پل ارتباطی در میان دانش آموزان و مربیان را دارند. برای مثال، استفاده از صدا و تصویر (ویدئو)، برای اشخاص در جهت پسند تر کردن این دوره ها مفید هستند. ولی استفاده از رسانه باید درست و عاقلانه باشد، مطالب و محتوای رسانه ها باید  پیوسته ارزش دوره را افزایش دهد و به دانش آموزان تجربه ای القا کند که جای دیگری نمی توانند آن را دریافت کنند. تعامل در سامانه یادگیری الکترونیکی بسیار با اهمیت است، به همان مقیاس کیفیت در یادگیری الکترونیکی مهم است. واگذاری آن به شانس عاقلانه نیست. مولفه های زبان دیداری در طرح آموزش مجازی شامل موارد زیر است:
•    طرح بندی موارد دوره آموزشی آنلاین؛
•    فن چاپ (تایپوگرافی)، شامل استایل و اندازه فونت ها؛
•    رنگ بندی و بافت عناصر متعدد
•    علائم، آیکن ها، نمادها و تصاویر در دوره؛
•    انیمیشن یا ویدئو؛
•    و ترتیب دهی مواردی که باعث داستان وار شدن مطلب خواهد شد.

5 دلیل برتری آموزش مجازی به آموزش حضوری
مقایسه آموزش مجازی و حضوری


قانون های زیر می توانند این هدف را به شما القا کنند:

  •  انیمیشن ها و تصاویر هر دو می توانند فراگیری را تسریع کنند، اگرچه هیچ یک نسبت به هم استفاده بیشتری ندارند.
  •  صدا در قالب گویندگی می تواند فراگیری را بهتر کند، اما آهنگ پس زمینه که بسیار شدید باشد می تواند برای یادگیری مختل کننده باشد.
  •  کلمات و موارد گرافیکی تنها برای زیبایی بیشتر از یادگیری می کاهد.
  •  بهره گیری از گیمیفیکیشن در آموزش مجازی

این مسائل را بهینه سازی کنید، یعنی به اندازه نیاز خود از آنها استفاده کنید و بقیه را حذف کنید، زیزا که موجب حواس پرتی دانش آموزان میشود  و با کیفیت بالای تصاویر و نوشته ها این اطمینان را حاصل کنید که پیام به وضوح منتقل می شود.


 
3) فعالیت های اجتماعی پیرامون آموزش مجازی


 از جمله موارد مورد بحث درباره آموزش حضوری و غیر حضوری، برقراری ارتباط است. برخلاف محیط سنتی، ارتباط با دیگر دانش آموزان و با مربی در سامانه یادگیری الکترونیکی تنها از راه انجمن های بحث (Discussion Forums)، چت، و ایمیل است. برقراری ارتباط از این طریق برای آموزش مجازی موثر با اهمیت است زیرا در این دوره ها مولفه رو در رو بودن، که به دانش آموزان امکان می دهد در آموزش در کلاس ارتباط اجتماعی واقعی برقرار کنند، وجود ندارد.
پس، کلیه آموزشها باید به روش دوستانه و با حضور فعال باشند تا دانش آموزان به هر طریقی گمراه نشوند. این کارها می تواند با گام به گام بودن موارد و راهنمایی های مورد نیاز در قسمت های مبهم باشد.

5 دلیل برتری آموزش مجازی به آموزش حضوری
مقایسه آموزش مجازی و حضوری

4) بهره وری زمانی بیشتر در آموزش مجازی


در مقایسه آموزش مجازی و حضوری می توان گفت که یک دقیقه از یک کلاس درس برابر با یک دقیقه تمرین آنلاین نیست. یک موضوع تدریس شده به روش آموزش آنلاین، تقریبا ۲۵ تا ۶۰ % کمتر از آموزش به شیوه سنتی وقت می برد، چرا که به امکانات خاصی نیاز نیست و همچنین کلاس مجازی فشرده تر و مفیدتر از تدریس های سنتی و آموزش حضوری است. 
اما، در دوره ها تقریبا همواره نیاز به تدریس به مدت زمان طولانی دارند. به عنوان نمونه، ۱۶ ساعت آموزش به شیوه سنتی یک دوره ممکن است تنها شامل موارد دو روز از آموزش آنلاینی باشد که ظرف یک هفته و در هر روز بمدت دو ساعت برگزار می شود. دانش آموزان دوره های آنلاین باید همواره در نظر داشته باشند که بهترین آموزش وقتی اتفاق می افتد که یادگیری خود را به قسمت های کوچکتری تقسیم کنند – سه کلاس ۹۰ دقیقه ای بهتر از یک کلاس مدام ۴٫۵ ساعتی است.


دیگر تفاوت آموزش مجازی و حضوری، امکان دسترسی به کلیه نقاط آنها در هر زمانی است. هر زمان که فراگیری پایان می یابد، می توانید فردا از همان نقطه ادامه دهید. یا اگر قسمتی از آموزش را متوجه نشده اید، به عقب برگردید و آن را دوباره مرور کنید و یا اگر قسمتی از درس به یادتان نمی ماند، آن قسمت را هر روز مرور کنید. بهره وری زمانی بیشتر در آموزش مجازی به گونه ای است که می توانید هنگام بیکاری از آموزش های آنلاین استفاده کنید، و آنچه را که دلتان می خواهد را آموزش ببینیند؛ یعنی نیازی نیست که برای فراگیری یک مورد، ۱۰ مورد دیگر را نیز گوش بدهید.

5 دلیل برتری آموزش مجازی به آموزش حضوری
مقایسه آموزش مجازی و حضوری


 
5) موارد نوشته شده و مختصر سازی محتوا در آموزش مجازی


در مقایسه کلاس های مجازی و حضوری باید گفت که نوشتن متن برای ویدئو، یا نوشتن مجازی، مهارتی متفاوت از ساخت موارد برای فراگیری در کلاس است. مدرسان باید در نظر داشته باشند که کاربران معمولا صفحات را اجمالی بررسی می کنند، و می توانند با سرتیترهای درست، نوشته های bold شده، فهرست ها و همچنین تقسیم نوشته ها به پاراگراف ها، یادگیری را به حداکثر برسانند. این امر در ویدئو نیز می تواند با نشانه گذاری در قسمت های مختلف یک فیلم آموزشی، نکته وار کردن بعضی مباحث و مرور آنها انجام شود. موراد زیر می تواند در ضرورت آموزش الکترونیکی یاری دهنده باشد:

  • نوع گفتار. همانطوری که در متد نرم افزار آموزش مجازی LMS تنها روش انتقال اطلاعات نوشتار و یا گفتار است، باید توجه شود که آیا مطلب گفته شده منظور را می رساند یا خیر.
  • وضوح. نوشته و گفته می بایست تا حد امکان آشکار و شفاف باشد؛ یقینا توانایی پرسیدن سوال در بعضی شرایط برای طرف دیگر وجود ندارد. یکی از بهترین راه ها برای بررسی شفافیت، خواندن مطلب برای فرد دیگر است تا ببینید طرف مقابل مطلب را به راحتی  میفهمد یا نه.
  • مختصر سازی. محتوا باید تا حد امکان مختصر و مفید باشد تا از محو شدن موارد مهم بین مطالب غیرمهم ممانعت گردد.
  • از تحریف مطلب جلوگیری شود تا وقت دانش آموزان تلف نشود.

سخن آخر

آموزش حضوری مزایای خودش را دارد، اما چه بخواهیم و چه نخواهیم، در گیر و دار کرونا، همه دنیا با آموزش مجازی درگیر شده‌اند و از حق نگذریم آموزش مجازی نیز مزایای بسیاری دارد. موثرترین کاری که در برهه زمانی فعلی از دست شما، به عنوان فعالین و متخصصین آموزشی، بر می‌آید این است که با روش‌های مختلف، کیفیت اموزش مجازی را بهبود دهید. یکی از کارهایی که می‌تواند بسیار مسمر ثمر باشد، استفاده از سیستم های آموزشی و نرم افزارهای آموزش مجازی به روز و با کیفیت است، سیستم هایی چون سیستم مدیریت آموزش الکترونیکی (lms)، نرم افزار مدیریت آموزشگاه، نرم افزار کلاس آنلاین.

در صورتی که در مورد نرم افزارهای آموزش به مشاوره و راهنمایی نیاز دارید، کافیست با استفاده از دکمه زیر، فرم مربوط را پر نمایید. کارشناس‌های پافکو در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

دریافت مشاوره آنلاین
نظرات کاربران
محمدعلی

مسلمه که مقایسه آموزش مجازی و حضوری خیلی درست نیست در کیفیت آموزش

0 0

شادی

در مقایسه آموزش مجازی و حضوری بیشتر از خوبیای آموزش مجازی گفتید اما نکات منفیش به مراتب بیشتره

0 0

فرهاد

وقتی از تفاوت آموزش مجازی و حضوری صحبت میکنید بنظرم بدیش بیشتر از خوبیشه چون از لحاظ کیفیت که اصلا قابل مقایسه نیستن ...

0 0

روحانی

مقایشه آموزش آنلاین با آموزش حضوری نشون میده که چقدر جای این نوع از آموزش در سیستم آموزشی خالی بوده

0 0

کاظمی فر

مقایسه آموزش آنلاین با آموزش حضوری اشتباهه، هر کدوم مزایا و کارایی خودشون رو دارن

0 0

زهرا کیهانی

مطلب مفیدی بود و به خوبی آموزش مجازی و حضوری را مقایسه کردید

0 0

زهرا کیهانی

مطلب مفیدی بود و به خوبی آموزش مجازی و حضوری را مقایسه کردید

0 0

عبدالله زاده

آموزش آنلاین و آموزش حضوری با هم تفاوت دارند، مثلا ما برای آموزش آنلاین به کودکان از انیمیشن و فیلم استفاده میکنیم تا توجهشون رو جلب کنیم درصورتی که در حضوری نیازی به این کار نبود

0 0

شریفی

تفاوت آموزش مجازی و حضوری وقتی مشخص میشه که دانش آموزا دوباره برن مدرسه

0 0

لطفی

از مقایسه آموزش آنلاین با آموزش حضوری به این نتیجه میرسیم که اگرچهآموزش آنلاین مزایای زیادی داره اما هنوز باید روش کار بشه

0 0

رامبد

تفاوت آموزش مجازی و حضوری از زمینه تا آسمون

0 0

الهه

یک تفاوت آموزش مجازی و حضوری بازده کلاس درسیه

0 0

سرشار

کاش تمام سال های تحصیلی رو میشد به صورت مجازی گذروند

0 0

هانیه

انشا در مورد کلاس های مجازی و حضوری لازم دارم

0 0

اناهیتا

سلام . اموزش مجازی برای مشاغلی که نیاز به اموزش حضوری و یا حتی تمرین هستند چگونه باید برگزار بشو ؟

1 0

amir hosein

سلام تازه میتوانیم فیلم های آموزش مجازی که انجام دادیم رو ضبط کنیم و برای فروش قرار بدیم

5 9

امیرعلی

آموزش مجازی برای چه مشاغل و کارهایی قابل بهره برداری هست؟

6 2

شرکت پافکو

با سلام و تشکر از نظرات شما دوست عزیز،
بله در صورت درخواست اطلاعات بیشتر فرم مشاوره دمو را پر نمایید.

1 2

امیر محمدی

آیا در آموزش مجازی امکان ذخیره کردن فایل های آموزش هست؟

7 2

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید