وب کنفرانس یا کلاس آنلاین VC

برگزاری کنفرانس‌ها و جلسات به صورت مجازی و تحت وب را کنفرانس مجازی (Web Conference) می‌گویند. adobe connect  قدرتمندترین نرم افزار راه اندازی وب کنفرانس می باشد.

سیستم LMS تحت وب

از آنجایی که اطلاعات نقش اساسی در تصمیم گیری های مدیریتی ایفا می کند. استفاده از سیستم های مدیریت اطلاعات به صورت یکپارچه در امر آموزش نیز ضرورتی انکار ناپذیر است.

 

سیستم LMS تحت موبایل

این سیستم، نرم افزاری است جهت تسهیل در امر یادگیری و مدیریت آموزش. نسخه اینترنتی این نرم افزار بطور گسترده ای در مدارس ، دانشگاه ها و مراکز علمی داخل و خارج کشور استفاده می شود.

آزمون آنلاین

جهت ایفای نقش مدیریت یک موسسه آموزشی، وقت و زمان زیادی باید اختصاص داده شود، یکی از مهمترین آیتمهای این کار، اطلاعات دانش آموزان، اساتید، نمرات و اطلاعات مالی است.

نرم افزار آموزش مجازی LMS

نرم افزار آموزش مجازی (Learning Management System (LMS چیست؟

امروزه با توجه به گستردگی نرم افزار آموزش مجازی LMS یا سیستم مدیریت آموزش الکترونیکی (LMS) و بهبود زیر ساخت پهنای باند کشور شاهد رشد روز افزون اموزش از راه دوره یا یادگیری الکترونیکی LMS هستیم چرا که آموزش مجازی با صرف کمترین منابع و با استفاده از اینترنت، فضای جلسات آنلاین و مجازی را برای سازمانها و شرکتها به بهترین وجه ممکن فراهم می آورد. سیستم آموزش مجازی LMS، نرم افزاری است جهت تسهیل در امر یادگیری و مدیریت آموزش. نسخه اینترنتی این نرم افزار بطور گسترده ای در مدارس، دانشگاه ها و مراکز علمی داخل و خارج کشور استفاده می شود. نرم افزار آموزش مجازی LMS یا سیستم مدیریت یادگیری الکترونیکی (LMS) فضای جلسات آنلاین یا وبینارها را به شکلی ارایه می دهد که محدویت جغرافیایی حذف می گردد. کاربران در این فضا دارای تخته وایت برد و امکان به اشتراک گذاری انواع محتوای متنی، محتوای فیلم و تصویر، محتوی صوتی، انواع فرمت فایل مانند پاورپوینت، pdf، آزمون آنلاین، برگزاری کلاس آنلاین و ... می باشند.


در نرم افزار آموزش از راه دور LMS حتی امکان به اشتراک گذاری دسکتاپ شخصی خود وجود دارد. در نرم افزار آموزش مجازی LMS شما همانند یک ویدئو کنفرانس می توانید انواع سمینارهای مجازی یا همایش های مجازی را از طریق وب کنفرانس بصورت وبیناری و ... برگزار نمایید و جلسات آنلاین داشته باشد. امروزه نرم افزار وب کنفرانس web conference توانسته جای خود را در جامعه باز کند بطوری که رشد دانشگاه های مجازی و موسسات آموزشی الکترونیکی و آموزشگاه های مجازی رو به افزایش است. در سیستم مدیریت یادگیری الکترونیکی(LMS) یا ال ام اس یکبار محتوای الکترونیکی تولید می شود و به دفعات برای کاربران قابلیت انتشار و باز آموزی دارد و همین امر باعث شده کاربران بتوانند حتی در صورت عدم حضور در جلسه از فایل ضبط شده آن بهره مند گردند.

انواع سیستم آموزش مجازی

انواع نرم افزار آموزش مجازی LMS

تمامی نرم افزارهای آموزش مجازی LMS (ال ام اس) یا نرم افزارهای یادگیری الکترونیکی، مشخصات و قابلیت‌ها را به اشکال مختلف و با بهره‌گیری از شیوه‌های متفاوت فراهم می‌کنند. برخی از این سامانه‌ها برای شبیه‌سازی کلاس‌ها و فعالیت‌های آموزشی، محیط‌های سه‌بعدی آموزشی با شکل‌های متنوع و سرگرم‌کننده ارائه می‌کنند و برخی صرفاً از ابزارهای نوشتاری بهره گرفته و ساده هستند. بعضی به‌صورت ویدیو بوده و پهنای باند دریافت رسانه‌ای دارند و برخی ویدیو را در بر نمی‌گیرند. کاربران می‌توانند با استفاده از یک مرورگر در نرم افزار آموزش مجازی LMS (ال ام اس) یا سیستم مدیریت آموزش الکترونیکی به ‌صورت تعاملی عمل کنند. فراگیران به‌ محض ورود به شبکه، قادرند دروس و اطلاعات را مشاهده و موضوع مورد نظر خود را انتخاب و مطالعه کنند. درعین‌حال، فعالیت کاربر و نتایج آن در بانک اطلاعاتی مربوط به آن ذخیره خواهد شد.

مزایای نرم افزار آموزش مجازی LMS

نرم فزارهای آموزش مجازی LMS پس از رونق اینترنت و افزایش نفوذ آن میان مردم کاربرد و اهمیت زیادی پیدا کرد. سازمان‌ها و دانش پذیران زیادی برای استفاده از نرم افزار آموزش الکترونیکی LMS علاقه نشان دادند و در طول سال‌های اخیر به‌ عنوان یکی از کاربردهای مهم فناوری جدید اطلاعات و ارتباطات در جهان مطرح بوده است و این مقوله تبدیل به یک حوزه رو به رشد شد. از مزایای نرم افزار آموزش مجازی LMS می توان به نداشتن محدودیت مکانی، نداشتن محدودیت‌های زمانی، محدود نبودن ظرفیت پذیرش، گسترش فرهنگ یادگیری مستقل، استفاده از استادان مجرب در حوزه‌های گسترده‌تر (جغرافیای و تعداد دانشجویان)، امکان تطبیق و بهینه‌سازی کلاس‌ها، تمرینات و مشاوره جهت تطبیق با نیازهای فردی (دانشجو محوری)، انعطاف‌پذیری در اصلاح و تغییر محتوا، افزایش سرعت آموزش، افزایش کیفیت ارائه‌ دروس (به دلیل ارائه‌ دروس به‌ صورت چندرسانه‌ای)، کاهش زمان و هزینه‌ رفت‌ وآمد، تکثرگرایی و دسترسی آسان به اساتید متعدد اشاره کرد. بطوریکه در کشورهای پیشرفته نرم افزار یادگیری الکترونیکی (LMS) جزیی از آموزشهای نوین انها می باشد و روزانه رو به افزایش است.

مزایای سیستم آموزش مجازی

نرم افزار آموزش مجازی lms

ضرورت حرکت به سوی نرم افزار آموزش مجازی LMS

نرم افزار آموزش مجازی (LMS) امروزه در سطح وسیعی از جامعه گسترده گردیده است و کلاس های آموزشی به صورت غیر حضوری و الکترونیکی برگزار می گردد. سازمانها می توانند با بهبود شرایط و اجرای برنامه های آموزش آشنا سازی کارکنان با نحوه بهره گیری از آموزش الکترونیکی, صرفه جوئیهای بسیاری را در پرداخت هزینه های حقوق و بکارگیری کارکنان بویژه در حوزه تخصصی و کارشناسی بعمل آورند. با اجرای برنامه های آموزشی به شیوه الکترونیکی نه تنها از کیفیت نظارت و اجرای آموزش کاسته نمی شود بلکه با توجه به قابلیتهای بسیار وسیع اجرایی این گونه سیستمها، می توان از مرحله نیازسنجی آموزشی و برنامه ریزی تا مرحله اجرا و نظارت و ارزیابی و نتیجتاً صدور گواهینامه های مربوطه به نحوی بسیار مطلوب و همه جانبه اقدام نمود که این مهم خود باعث صرفه جویی سالیانه نسبت به هزینه های آموزشی به شیوه سنتی می شود.

وب کنفرانس یا جلسات آنلاین

جلسه مجازی وب کنفرانس web conference در واقع یک آدرس در محیط اینترنتی است به این صورت که در هر مکانی که دسترسی به اینترنت وجود داشته باشد می توان در آن حضور یافت. کلاس آنلاین Online Class یا جلسات آنلاین تمام قابلیت های کلاس یا جلسات حضوری را به علاوه قابلیت های مفیدتری اعم از ایجاد امکان ضبط جلسات، کلاس ها و مشاهده یا گوش دادن چندین باره به جلسات، یا کلاس را در اختیار کاربرانش قرار می دهد. در جلسات آنلاین همانند کلاس یا جلسات حضوری دانش آموز و معلم و افراد شرکت کننده وجود دارند. تخته سیاه و وایت بورد وجود دارد و فراگیران می توانند سوال بپرسند و استاد پاسخگو باشد و تمام نیازهای مورد نیاز کلاس یا یک جلسه را بر آورده نماید. از سایر مزایای جلسات آنلاین یا کلاس مجازی یا وب کنفرانس  web conference می توان به هزینه پایین تر نسبت به جلسات حضوری، عدم وجود محدودیت جغرافیایی، عدم نیاز به رفت و آمد و کیفیت بالاتر برگزاری جلسات انلاین از نظر نمایش اسلاید و محتوای آموزشی در کلاس اشاره کرد.

کلاس مجازی

سیستم مدیریت آموزش الکترونیکی (LMS) یا نرم افزار آموزش مجازی (ال ام اس) بستری است که آموزش دهنده و آموزش گیرنده را به یکدیگر پیوند داده و فعالیت دوره های آموزش الکترونیکی را مدیریت، ثبت و پیگیری می‌کند. به عبارت دیگر روند آموزش و یادگیری را به طور مکانیزه مدیریت می‌کند.  نرم افزار LMS یک نرم افزار یادگیری الکترونیکی قدرتمند است که مدیریت اجرایی برنامه های آموزشی را در درون یک سازمان تسهیل می‌کند و همچنین فراگیران را قادر می‌سازد که به همکاری و مشارکت با فراگیران هم تراز خود بپردازند.


ویژگی های نرم افزار آموزش مجازی (سامانه یادگیری الکترونیکی LMS) یا سیستم مدیریت آموزش الکترونیکی (lms) :

 • ارتباط کامل و یکپارچه نرم افزار LMS با وب کنفرانس web conference - Adobe connect
 • ارتباط مستقیم نرم افزار LMS با سیستم مدیریت اموزش دانشگاهی پافکو (4M)- دوره ای بلند مدت
 • ارتباط مستقیم نرم افزار LMS با نرم افزار مدیریت آموزشگاهی پافکو (4M) - دوره های کوتاه مدت
 • در ایجاد محیط اختصاصی برای هر یک از دوره های آموزشی بدون محدودیت تعداد دوره ها.
 • مدیریت هر یک از دوره های آموزشی توسط مدیر دوره با قابلیت هایی همچون ایجاد صفحه جدید، اطلاع رسانی و....
 • تعریف سطوح مختلف دسترسی برای مدیران، مدرسین، فراگیران و کارشناسان و امکان ایجاد سطح دسترسی جدید.
 • روش های مختلف ارایه دوره آموزشی به شکل های هفتگی، موضوعی، پروژه ای و....
 • بارگذاری و به اشتراک گذاری مطالب دوره های آموزش بر طبق استاندارهای مختلف آموزش الکترونیکی مانند اسکورم Scorm و .. وجود دارد
 • بارگذاری هرنوع فایل در سیستم lms امکان پذیر است
 • در نرم افزار LMS ارتباط بین اعضا با سیستم پیام رسانی، انجمن های گفتگوی، اتاق های چت و....
 • برگزاری آزمون الکترونیکی و امتحانات آنلاین و امکان برگزاری نظر سنجی های مختلف در نرم افزار آموزش مجازی LMS فراهم است

 نرم افزار آموزش مجازی LMS پافکو بصورت یکپارچه با سایر زیرسیستم ها می تواند یک مجموعه دانشگاهی یا آموزشگاهی را که دوره های کوتاه مدت  و بلند مدت برگزار می نمایند، را بطور کامل مکانیزه نماید. هم اکنون بسیار از  شرکت ها و هلدینگ ها و دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی مجازی که نیاز به برگزاری جلسات آنلاین از طریق وب کنفرانس web conference و مدیریت ان از طریق از نرم افزار LMS  را دارند از این محصولات استفاده می نمایند.


 • دریافت تمرین ها و پروژه ها به شکل های مختلف از فراگیران با قابلیت تصحیح و دادن نمره و  بازخورد به فراگیر.
 • تقویم آموزشی قوی با امکان تعریف رخدادها و فهرست کارها و....
 • سیستم های مختلف اطلاع رسانی به مخاطبی از طریق نرم افزار آموزش مجازی LMS مهیا می گردد
 • آمار ها و گزارش های استفاده و ثبت کلیه وقایع و کلیک ها در سیستم مدیریت آموزش الکترونیکی (lms)
 • مدیریت منسجم کلیه کاربران سیستم.
 • استفاده از ماژول های مختلف همچون ویکی ها، کارگاه ها و فرهنگ لغت و....
 • ثبت نمرات و ایجاد دفتر نمره برای فراگیران به آسانی در سیستم مدیریت آموزش الکترونیکی (lms) فراهم می گردد
 • ایجاد صفحات شخصی برای هر فرد.
 • تعریف روش های مختلف ثبت نام در دوره های آموزشی برای فراگیران و ارتباط ان با نرم افزار مدیریت آموزشگاه
 • مدیریت پویای سیستم توسط کارشناس مربوطه ، بدون نیاز به دانش فنی بالا در سیستم آموزش از راه دور فراهم شده است
 • امکان ایجاد محدودیت های مختلف در سیستم مدیریت آموزش الکترونیکی (lms)
مقالات نرم افزار آموزش مجازی LMS

فیلم های آموزشی سیستم آموزش مجازی
فیلم های بیشتر سیستم آموزش مجازی را ببینید