مقالات نرم افزار آموزشگاه

ویژگی های یک پورتال آموزشگاه کامل

پورتال آموزشگاه

پورتال آموزشگاه و نرم افزار مدیریت مدرسه (SMS) دو اصطلاح بسیار نزدیک به هم هستند و اغلب مردم٬ آنها را با هم اشتباه میگیرند و به جای هم به کار میبرند. ممکن است با یک وضعیت مواجه شوید که شما بهترین گزینه را برای آموزشگاه خود ندانید زیرا شما نمیتوانید بفهمید که هر کدام از این نرم افزارها چطور کار میکنند! بنابراین آشنایی با تفاوت بین این دو اصطلاح بسیار مهم است.در این مقاله ابتدا به تفاوت بین این دو اصطلاح میپردازیم و سپس در رابطه با ویژگی های یک پورتال آموزشگاه کامل بحث میکنیم.

پورتال آموزشگاه  اغلب به نام مدرسه ERP ((Enterprise Resource Planning یا برنامه ریزی منابع انسانی  شناخته می شود و گاهی اوقات فقط یک نرم افزار مدرسه می باشد.

 پورتال آموزشگاه گاهی اوقات تحت عنوان پورتال آموزشی یا پورتال دانشجویی و حتی پورتال سیستم مدیریت مدرسه نیز بکار برده می شود. اگر چه که هر دو نرم افزار پورتال آموزشگاه و نرم افزار مدیریت مدرسه ممکن است رابط های مشابهی را به اشتراک بگذارند، عملکرد مناسبی برای افزایش ارتباطات داشته باشند و دسترسی سریع و آسان را به اطلاعات مهم  فراهم کنند اما تفاوت های زیادی بین آن دو وجود دارد که باید بدانید. مطالعه این مقاله خالی از لطف نیست ، به خصوص اگر مدرسه شما در حال تبدیل به یک مدرسه آنلاین یا تهیه یکی از این نرم افزار ها و یا هر دو گزینه هست. در ادامه به چند مورد از تفاوت های بین این دو سامانه آموزش مجازی می پردازیم.

 

تفاوت های بین این دو سیستم

۱- عملکرد پورتال آموزشگاه کاملا محدود است.

این نرم افزار معمولا به عنوان یک منبع آنلاین برای به اشتراک گذاری اطلاعات در مورد تمام فعالیت های مدرسه از جمله مطالعات٬ تحقیقات٬ وبینار ٬ وب کنفرانس و سایر رویدادها استفاده میشود. این پورتال در دسترس دانشجویان فعلی٬کارمندان و کارکنان آموزشگاه می باشد.

۲- این پورتال شامل سیستم مدیریت یادگیری می شود

پورتال آموزشگاه یک محیط مبتنی بر وب برای ارسال دوره های آنلاین و مدیریت آموزش آنلاین می سازد. علاوه بر آن٬ این پورتال به مربیان این امکان را میدهد تا توانایی به اشتراک گذاری و تولید محتوای الکترونیکی را برای افزایش تعامل ٬ در خود تقویت کنند به عنوان مثال فعالیت های دوره های اجتماعی(رسانه های اجتماعی٬ وبلاگ ها٬ چت هاو...)

۳- یکپارچه سازی کتابخانه الکترونیکی

یک پورتال دسترسی از راه دور به منابع مجازی را فراهم میکند که اغلب به دانشکده فعلی٬ دانش آموزان و کارمندان دسترسی پیدا میکند تا نیاز های آموزشی خود را تامین کنند.منابع شامل کتاب الکترونیکی (E-booksE-images ٬ مجلات الکترونیکی و ابزار کتابخانه است. اکثر کتابخانه های الکترونیکی اجازه میدهند تا بتوانید از گزینه جستجو بسته به نوع ابزاری که شما به دنبالش هستید٬ استفاده کنید.

 

ویژگی های پورتال آموزشگاه کامل

به طور عمده٬ پورتال آموزشگاه٬ منسوخ شده است و از طرفی نیز کاربرپسند نیست. در جهانی که به طور گسترده ای دیجیتالی می شود و انواع مختلف فناوری ها ساخته و اضافه میشوند به طوریکه والدین انتظار دارند که در زمان نیاز سریع بتوانند به اطلاعات دقیق و قابل اطمینان دسترسی پیدا کنند٬ پورتال آموزشگاه کافی نیست.

راهکار پورتال آموزشگاه باید به گونه ای طراحی شود تا مدیران٬ معلمان٬ والدین و دانش آموزان ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته بتوانند به این پورتال در هر مکانی و مستقل از نوع دستگاه متصل شوند. این فرایند در واقع نام تجاری آموزشگاه را تمدید میکند و پورتال آموزشگاه طراحی شده به خوبی اعتبار آموزشگاه را نشان میدهد. در این مقاله برخی از ویژگی های طراحی پورتال آموزشگاه کامل را بررسی می کنیم.

۱- راحتی استفاده از پورتال آموزشگاه و طراحی زیبا

طراحی پورتال آموزشگاه
پورتال آموزشگاه

نباید برای استفاده از پورتال آموزشگاه چالشی وجود داشته باشد. طراحی پورتال آموزشگاه باید با توجه به نیازهای کاربران صورت گیرد و باید سعی شود تا کاربران بتوانند به راحتی و به سرعت به اطلاعات مورد نظرشان دسترسی پیدا کنند. پورتال آموزشگاه باید به استاندارد های فعلی وب پایبند باشند و باید آزمون الکترونیکی کاربرپسند را بتوان برگزار کرد. مشاهده کاربران از نزدیک تنها راهی است که مطمئن شوید که پورتال آموزشگاه به درستی عمل میکند. همیشه نمیتوان به راحتی حدس زد که کاربران اطلاعات مورد نظر را پیدا خواهند کرد یا خیر.

بسیاری از پورتال های مدرسه و پورتال آموزشگاه اشتباه تولید محتوا و اضافه کردن مطالب به هر اندازه ای که در صفحه بتوان قرار داد٬ را می کنند.اگرچه که ممکن است این راهکار مناسب باشد٬ اما معمولا گیج کننده است. داشتن اطلاعات دسته بندی شده و اطمینان از اینکه تمام اطلاعات در هر بخش به هم مرتبط هستند٬ برای اکثر کاربران بسیار ساده و مناسب است.

۲- محتوای شخصی سازی شده با توجه به نقش کاربر

یکی از راهکار هایی که شما میتوانید در پورتال آموزشگاه خود استفاده کنید٬ شخصی سازی محتوا بر اساس نقش کاربر است. والدین٬ معلمان٬ دانش آموزان و سایر کارمندان باید داشبورد های متفاوت داشته باشند. اینگونه مطمئن میشویم که هر کاربر فقط به اطلاعات و قابلیت ها و ابزار هایی که علاقه مند است دسترسی دارد. همچینین باعث کاهش قابل توجهی در سردرگمی افراد میشود. سیستم های مدیریت محتوا (CMS) را می توان به راحتی سفارشی سازی کرد تا محتوا را به هر نوع کاربر اختصاص دهد.

نقش های مختلف در پورتال آموزشگاه
نقش های مختلف در پورتال آموزشگاه

این روند همیشه برای هر پورتال آموزشگاه ایده آل است به جای آنکه برای والدین٬ معلمان و دانش آموزان پورتال های جداگانه و فردی بسازیم. اگرچه دلیل دیگر این است که ایجاد پورتال های مختلف برای دانش آموزان و معلمان٬ به طور کلی٬ کار های نویسندگان محتوا و مهندسین IT را دو برابر می کند. یک پورتال آموزشگاه خوب طراحی شده باید بتواند منابعش را تا حد امکان بین کاربران مختلف با نقش های مختلف به اشتراک بگذارد.

۳- تجربه کار با موبایل

طراحی برای موبایل دیگر یک فقط یک گزینه نیست٬ باید وجود داشته باشد. دانش آموزان و والدین انتظار دارند که بتوانند به پورتال آموزشگاه٬ در تلفن های همراه خود دسترسی پیدا کنند. در واقع آنها میخواهند که بتوانند به تمام قابلیت های مهم که در نسخه دسکتاپ وجود دارد٬ به راحتی در صفحه نمایش کوچک تلفن همراه هم دسترسی داشته باشند. این برنامه٬ معلمان٬ والدین و دانش آموزان را قادر می سازد تا به اطلاعات مهم مانند تقویم٬ اطلاعات تماس و اطلاعات دانش آموز در هر زمان و مکان و هر دستگاهی دسترسی داشته باشند.

تصمیم گیری برای اینکه از یک سایت واکنش گرا استفاده شود و یا طراحی یک برنامه برای تلفن همراه که هماهنگ با پورتال آموزشگاه در دسکتاپ شما باشد٬ بستگی به نیازهای شما دارد.اگر چه مزایای کلیدی برای ایجاد برنامه تلفن همراه وجود دارد٬ از جمله:

 • هشدار ها (Notification):هشدارها را میتوان به طور مستقیم به تلفن های همراه ارسال کرد و والدین و دانش آموزان را از اطلاعات مهم آموزشگاه٬ اطلاعیه ها و موارد دیگر مطلع می کند.
 • طراحی اولیه تلفن همراه: برنامه های موبایل اغلب به نظر میرسد که پیشرفته هستند و تنها برای موبایل طراحی شده اند و نیازمندهای سیستم عامل های مختلف در تلفن همراه ها را برآورده می کند.
 • بارگزاری سریعتر: حجم زیادی از محتوا در یک برنامه در واقع از قبل در دستگاه کاربر بارگزاری شده است تا بتوانند سریعتر از آن محتوا استفاده کنند.
 • دسترسی بی نظیر: برنامه های موبایل تنها نیازمند ورود به برنامه هستند و به والدین اجازه می دهد تا برای استفاده های بعدی از برنامه به راحتی وارد سیستم شوند.

۴- راحتی استفاده از سیستم های ارتباطی و اطلاعاتی

علاوه بر آگاهی پیداکردن از اطلاعاتی در مورد کلاس ها و رویدادها٬ بسیاری از کاربران یک پورتال آموزشگاه میخواهند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. نرم افزار مدرسه ای کامل است که برای برقراری ارتباط در بین افراد٬ آسان و مناسب است. این پورتال آموزشگاه اغلب شامل موارد زیر است:

سیستم های پیام رسانی فوری یا سیستم های پست الکترونیکی داخلی: این همه دانش آموز٬ معلم و والدین را در یک سیستم واحد به هم متصل می کند.

برد پیام ها: محتوای مرتبط با کلاس را میتوان به راحتی از طریق برد پیام ها بدست آورد و این بردها میتوانند راهی عالی برای پرسیدن سئوالات دانش آموزان و یا والدین باشند.

اتاق های گفتگو: بسیاری از کلاس آنلاین و کلاس های الکترونیکی میتوانند از اتاق های چت استفاده کنند تا دانش آموزان بتوانند با یک کلاس با یکدیگر صحبت کنند یا معلمان بتوانند به سرعت اطلاعات را بررسی کنند.به علاوه٬ باید بتوان به راحتی هم اطلاعیه ها و هم رویدادها در یک نرم افزار آموزشگاه قرار داد و آنها را در اختیار کاربران مختلف با نقش های مختلف قرار داد.

۵- راحتی استفاده از فرم ها و جدول ها

فرم ها در پورتال آموزشگاه
فرم ها در پورتال آموزشگاه

دو عنصر طراحی وجود دارد که پورتال آموزشگاه اغلب اشتباه آن را طراحی می کنند: فرم ها و جدول ها. فرم ها باید بتوانند آسان استفاده و ارسال شوند. آنها باید طراحی شوند تا بتوانند داده ها را به سرعت ذخیره کرده و استفاده آسان و کاربر پسند داشته باشند. آنها همچنین باید تمیز و جذاب باشند زیرا اطلاعات زیادی از طریق این فرم ها ارسال میشوند.

به همین ترتیب٬ جداول باید به نحوی ساخته شوند که تمیز و حرفه ای باشند. جداولی که به خوبی طراحی شده  اطلاعات زیادی را به سرعت در ساختاری آسان برای خواندن و گرافیکی نشان میدهد. جداولی که به درستی طراحی نشده اند٬ به خوبی در پورتال آموزشگاه نمایش داده نمیشود به خصوص اگر در صفحه نمایش کوچک مشاهده شود.

با توجه به مطالب گفته شده٬ طراحی پورتال آموزشگاه کامل شما ٬مجموعه ای از مدیران٬ معلمان٬ دانش آموزان و والدین مرتبط با هم را می سازد که تمام این افراد به راحتی میتوانند به اطلاعات مربوطه و دقیق در زمان مناسب دسترسی پیدا کنند.

 • نویسنده : نیلوفر خادمی کلانتری
  • امتیاز :
  • 10
  • 0
 • تاریخ انتشار : 1397/08/26
 • تعداد مشاهده : 436 بار
نظرات کاربران
رعنا فعال

رعنا فعال

        پورتال آموزشگاه پافکو با سایر نرم افزارهای شرکت، مثلا نرم افزار اتوماسیون ادغام می شود. 
      
پاسخ دادن 0 0

لیلا

لیلا

        سلام
پورتال آموزشگاهی لازمه یکپارچه باشه و حتما نرم افزار آموزشگاه باید تحت وب بشه
ایا سیستم اموزشگاهی پافکو این قابلیت رو داره؟
      
پاسخ دادن 4 0

شفیعی

شفیعی

        بله ما پورتال آموزشگاهی پافکو رو استفاده می کنیم. این پورتال یک پارچه است و با نرم افزار ال ام اس و سیستم وب کنفرانس ادوبی کانکت با یک اکانت کار می کند
      
پاسخ دادن 2 0

صادق نژاد

صادق نژاد

        چه عالی، خیلی خوبه پورتال آموزشگاه با بقیه نرم افزارای مورد نیاز ادغام باشه و یکپارچه اجرا بشه
      
پاسخ دادن 1 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید