مقالات طراحی سایت

طراحی سایت و روانشناسی رنگ-1

روانشناسی رنگ طراحی وب سایت

روانشناسی رنگ ها در همه ی جوانب طراحی کاربرد دارد. از رنگ های مورد استفاده در خواروبار فروشی ها گرفته تا لوگوی برندهای مختلف و طراحی سایت. رنگ عنصری مهم است که می تواند یک پیام خاص را به کاربران انتقال دهد.

طراحی سایت
شکل 1 : طراحی سایت
 

با توجه به نتایج موسسه Kissmetrics، زمانی که ما رنگی را مشاهده می کنیم، چشم ما به منطقه ای از مغز به نام هیپوتالاموس پیامی را ارسال می کند که در جواب، هیپوتالاموس به غده هیپوفیز سیگنالی ارسال می کند و در ادامه به غده تیروئید پیامی ارسال می شود.

این موضوع نشان دهنده آزاد شدن هورمون هایی است که باعث تغییر خلق و خو، احساسات و در  نتیجه رفتار ما می شود. طبق تحقیقات علمی رنگ تداعی کننده احساسات است؛ احساساتی که می تواند منفی یا مثبت باشد. Kissmetrics در ادامه می گوید که تنها 90 ثانیه برای یک بازدید کننده سایت طول می کشد تا درباره سایتی که مشاهده می کند قضاوت کند. علاوه بر این، "رنگ یک محصول، به تنهایی باعث ایجاد 62 الی 90 درصد از تعامل ایجاد شده با کاربر می شود."

بنا بر  Web Design for the Human Eye ذکر شده است , رنگ نقشی غیر قابل انکار در ایجاد اولین برداشت بر کاربران ایفا می کند.

رنگ ها چه مفهومی دارند

هر رنگ برای هرشخص یک مفهومی دارد، که این مفهوم بسته به ویژگی های شخصیتی هر فرد و زمینه های فرهنگی افراد متفاوت است. به عنوان یک مرجع، نگاهی به جدول رنگ زیر کنید.

روانشناسی رنگ
شکل 2 : روانشناسی رنگ
      روانشناسی رنگ در طراحی یک علم دقیق نیست و مطالعات نشان داده است که این علم تحت تاثیر ادراک شخصی افراد قرار دارد. ملاحظات اجتماعی مثل جنسیت نیز بر چگونگی ادراک رنگ ها تاثیر بسزایی دارد. مطالعات نشان داده است که تنها رنگ نیست که تاثیر زیادی بر مخاطب می گذارد، بلکه این که کاربر چطور به شکل مناسبی احساس می کند که رنگ استفاده شده در محصول تنها مخصوص برندی است که آن محصول را تولید کرده است بر مخاطب تاثیر می گذارد.
روانشناسی رنگ
شکل 3 : روانشناسی رنگ
      بنابراین، اگر شما در حال طراحی محصولی برای زنان هستید، رنگ بنفش انتخابی بسیار خوب است چون زن ها رنگ بنفش را دوست دارند ولی مردها بنفش را دوست ندارند (البته به طور کلی). تصویر زیر، اثرگذاری رنگ ها که برای L’Oreal Paris استفاده می شود را به خوبی نشان داده است. همانطور که می بینید، سربرگ و پاورقی سیاه  هستند، که نشان دهنده کلاس کار و ظرافت است، به طوری که این احساس کلی را در شما به وجود می آورد که این محصول ارزان نیست، و محصولی همه چیز تمام است.

لینک به بخش دوم:
طراحی سایت و روانشناسی رنگ-بخش دوم

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید