مقالات نرم افزار آموزش مجازی

7 ستونِ آموزش مجازی با کیفیت کدامند؟ و پیاده سازی آن‌ها در ال ام اس مودل

7 ستونِ آموزش مجازی با کیفیت کدامند؟

همه گیری کرونا Covid-19، بدون شک نشان‌دهنده‌ی یک بحران بزرگ برای همه صنایع و بخش‌ها، از جمله صنعت آموزش محسوب می‌شود.

معلم‌های عزیز جز طیفی از جامعه بودند که باید به سرعت خود را با شرایط جدید تطبیق می‌دادند. آن‌ها مجبور شدند به روش‌های جدیدی برای ارائه آموزش با کیفیت در یک محیط آنلاین و دیجیتالی فکر کنند. درست است که این همه‌گیری یک چالش بزرگ در آموزش و پرورش ایجاد کرد، اما در عین حال، باعث تغییر الگوی نحوه‌ی یادگیری، کار و همکاری دانش‌پذیران و معلم‌ها شد.

7 ستونِ آموزش مجازی با کیفیت کدامند؟

بسیاری از دانشگاه‌های معتبر داخلی و خارجی از ادوبی کانکت استفاده می‌کنند. با پافکو سرویس ادوبی کانکت را رایگان تست کنید:

ادوبی کانکت


به جای تمرکز صرف بر نکات منفی کرونا، بهتر است به فرصت‌های جدیدی که برای بازنگری در سیستم آموزش باز شده است، توجه کنیم و به دنبال بهبود آن باشیم. با نرم افزار Moodle آشنا شوید، یک پلتفرم یادگیری آنلاین که با همکاری انسان‌های زیادی که از دل جامعه آموزشی برآمدند، ساخته شده و با هدف توانمند کردن مربیان برای ارائه آموزش های مجازی با کیفیت طراحی شده است. شرکت پافکو، پیشرو در صنعت آموزش مجازی کشور، نرم افزار ال ام اس مودل و پشتیبانی از آن را ارائه می‌دهد. در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد این نرم‌افزار، روی دکمه دریافت مشاوره رایگان کلیک کنید و فرم مربوطه را پر کنید.

دریافت مشاوره آنلاین

در راستای این موضوع، برای ساخت و ارائه‌ی یک آموزش مجازی خوب، باید 7 ستون برای آن در نظر بگیرید: منابع، ارتباطات، همکاری، ارزیابی، اعتبارسنجی، گزارش گیری و دسترس پذیری. 

در ادامه این مقاله، به این هفت ستون و اینکه آیا برنامه Moodle از آن‌ها پشتیبانی می‌کند یا می‌پردازیم. یادگیری این آموزش به شما کمک کی‌کند تا بتوانید تجربیات عالی یادگیری (آنلاین) را برای دانش‌پذیران خود فراهم کنید.

منابع آموزش مجازی و مودل

در دوره‌ای که یادگیری از راه دور و همچنین دورکاری به یک امر عادی تبدیل شده است، مربیان باید از منابع دیجیتالی مناسب برای ارائه‌ی آموزش با كيفيت به دانش‌پذیران خود استفاده کنند. بسیاری از اوقات، تدریس آنلاین به یک جلسه آنلاین و خواندن از روی یک پاورپوینت خلاصه می‌شود و این اصلا جالب نیست!

نرم افزار ال ام اس Moodle، مدرسین را قادر می‌سازد تا به راحتی منابعی را برای فراگیران خود ایجاد کنند که آن‌ها را مجذوب و درگیر مباحثِ درس کند، به عنوان مثال، ابزار ایجاد محتوای H5P،‌ نمونه‌اي از اين ابزارهاست. از نسخه 3.9 مودل به بعد، این امکان برای معلم‌ها و ارائه‌دهنده‌ها فراهم شده است که به راحتی ویدئوهای آموزشی و محتوای تعاملی برای دانش‌پذیران خود بسازند.

استفاده از محتوای H5P، تحت قالب یک فعالیت در مودل، بسیار آسان است، کافیست آن را کشیده و در جایی که می‌خواهید ارائه داده شود، رها کنید.

ارتباطات در آموزش مجازی و ال ام اس Moodle

تعامل چهره به چهره و حضوری، به دلایل ایمنیِ واضح، دیگر در دوران کرونا امکان‌پذیر نمی‌باشد.

یکی از بارزترین تغییرات در بخش آموزش، که در اثر دیجیتالی شدن کلاس‌ها ایجاد شده است، نحوه ارتباط دانش‌پذیران و معلم‌ها با یکدیگر است. برای ایجاد یک فضای مخصوص برای برقراری ارتباط، ال ام اس مودل، انجمن های گفت و گو را در چنته دارد. در این انجمن های مودل، دانش‌پذیران می‌توانند سوالات خود را بپرسند، ایده‌های خود را به اشتراک بگذارند و به یکدیگر کمک کنند.

همکاری در آموزش مجازی و ال ام اس مودل

همکاری در کلاس های درس سنتی و حضوری به صورت طبیعی اتفاق می‌افتاد. اما با تغییر به سمت کلاس های آنلاین، دانش‌پذیران و معلم‌ها مجبورند راه‌های جدید را برای ملاقات و همكاري و ايده‌پردازی گروهی پیدا کنند و بسیاری از آن‌ها می‌دانند که وب کنفرانس و جلسات انلاین یک راه عالی برای برقراری تعامل آنلاین است.

ال ام اس مودل با تمرکز قوی بر یادگیری مشارکتی طراحی شده است و به همین دلیل امکان ادغام با ابزارهای وب کنفرانس و برگزاری وبینار مختلف را فراهم کرده است. به عنوان مثال، این سیستم lms، قابلیت ادغام با BigBlueButton و نرم افزارAdobe Connect را دارد. این ادغام‌ها به معلمانی که نمی‌خواهند برای انجام کارهای مختلف از این برنامه به آن برنامه بروند، مفید است. با خرید ال ام اس مودل و ادوبی کانکت یا بیگ بلوباتن، می‌توانید همه‌ی فعالیت‌های خود را در یک سیستم اجرا کنید. برای دانلود ادوبی کانکت برای اندروید و دسکتاپ و آیفون روی دکمه زیر کلیک کنید.

دانلود Adobe Connect

ارزیابی آنلاین و ال ام اس مودل

مدیریت، پیاده سازي و اجراي همه ارزیابی‌ها به صورتِ آزمون الکترونیکی، مي‌تواند معضل بزرگی باشد، به‌خصوص اگر تعداد شرکت‌کننده‌ها زیاد باشد. ارزیابی یک به یک دانش‌پذیران از همدیگر نه تنها به معلم‌ها کمک می‌کند، بلکه یک روش فوق‌العاده برای فراگیران برای تثبیت دانش است.

فعالیت کارگاه آموزشی(Workshop activity) در ال ام اس مودل برای همین موضوع طراحی شده است: در این فعالیت، دانش‌پذیران با استفاده از مبانی ارائه‌شده توسط معلم می‌توانند ارزیابی و نمره‌دهی انجام دهند و درباره کار هم‌دوره‌ای‌هاي خود بازخورد دهند.

7 ستونِ آموزش مجازی با کیفیت کدامند؟

با نرم افزار LMS پافکو بیشتر آشنا شوید:

سامانه ال ام اس

اعتبارسنجی در ال ام اس مودل

حتی در آموزش از راه دور نیز برای دانش‌پذیران و افرادی که دوره آموزشی شرکت مي‌كنند، مهم است كه دانش و مهارتي كه كسب مي‌كنند، مهرِ تاييد داشته باشد. به اين ترتيب، موسسات آموزشي،‌ سازمان‌ها و کارفرمایان نیز آن را قبول خواهند کرد.

ال ام اس مودل، با برخورداری از استانداردهای بین‌المللی Open Badges پیروی  می‌کنند، به معلم‌ها این امکان را مي‌دهد كه با اهداي نشان‌ها و گواهينامه هاي مجازي و ديجيتال،‌ دستاوردها، شايستگي‌ها و مهارت‌هاي دانش‌پذیران خود را تاييد كنند. علاوه بر هدف اعتباربخشی، اعطای نشان و گواهینامه به دانش‌پذیران به آن‌ها انگیزه می‌ده تا به سفر یادگیری مجازی خود ادامه دهند و به اهداف خود برسند.

گزارش گیری در ال ام اس مودل

از قدیم الایام برای معلم‌ها، حضور و غیاب کلاسی اهمیت ویژه‌ای داشته است. حال در اموزش مجازی و تدریس آنلاین حتی اهمیتش بیشتر شده است و معلم‌های کلاس های آنلاین دوست دارند بدانند که دانش‌پذیرانشان در فعالیت‌های کلاسی شرکت می‌کنند یا نه. این مورد در یک کلاس سنتی آسان بود: دانش‌پذیران، به صورت فیزیکی در یک کلاس درس حاضر می‌شدند، شخصا با هم‌کلاسی‌ها و معلم‌های خود تعامل داشتند و وظایف و تکالیف را انجام می‌دادند. همانقدر که داشتن آمار فعالیت دانش‌پذیران در کلاس درس حضوری ساده بود، تشخیص مشارکت و فعالیت آن‌ها در كلاس آنلاين دشوار است. براي حل اين مشكل‌، ال ام اس مودل، ابزار تجزيه و تحليل يادگيري را ارائه مي‌دهد كه براي كمك به مربيان در تصميم‌گيري آگاهانه در مورد دانش‌پذیران توسعه داده شده است. همچنین به معلم‌ها کمک می‌کند تا دانش‌پذیران ضعیفی را که از درس‌ها جا مانده‌اند را شناسایی کنند و در صورت لزوم مداخله کنند.

نرم افزار آموزش مجازی

دسترس پذیری ال ام اس مودل

در آخر، مهم‌ترین ستون و رکن برای یک آموزش باکیفیت، دسترس‌پذیر بودن آن است. اگر بهتری محتوای آموزش مجازی را تولید کنید و تمام ستون‌های قبلی را نیز برای آموزش‌های خودتان ساخته باشید، اگر هیچ بستری برای دسترسی به آن‌ها وجود نداشته باشد، کارتان کاملا عبث می‌شود و هیچ سودی نخواهد داشت. بیشتر اوقات، فراهم کردن قابلیت دسترس‌پذیری به معنای استفاده از تنها یک رسانه برای دستیابی به آن نیست. چرا که افراد مختلف ابزارهای مختلفی دارند، و همین امر دسترسی سیستم عامل‌های یادگیری به سیستم‌های مختلف را برجسته می‌کند. از این رو، ال ام اس مودل، پلتفرم خود را برای در دستگاه‌های مختلف مانند رایانه‌های رومیزی، لپ‌تاپ‌ها، تلفن‌های همراه و تبلت‌ها در دسترس قرار می‌دهد.

اپلیکیشن موبایلی مودل به دانش‌پذیران و معلم‌ها این آزادی و انعطاف‌پذیری را می‌دهد تا در هر زمان و بدون اینکه در کلاس درس و مدرسه یا دفتر کار باشند، به یادگیری و آموزش بپردازند.

هم‌زمان با اینکه ما همچنان به دنبال اثرات منفیِ همه‌گیری کرونا هستیم، برای معلم‌ها مهم است که به طور مداوم به دنبال راه‌هایی برای خلاقیت و از نو ساختن سیستم آموزشی باشند. چه کسی می‌داند؟ شاید شناخت بیشتر فناوری‌های آموزشی و سیستم های مدیریت یادگیری و بهبود راه‌حل‌های موجود بتواند آموزش را برای همه، حتی کودکان در جوامع محروم فراهم کند.

جهت دریافت راهنمایی های بیشتر در خصوص moodle فارسی و آموزش نصب مودل می توانید با کراشناسان پافکو در ارتباط باشید.

دریافت مشاوره آنلاین

منبع : وبلاگ سایت Moodle.com

نظرات کاربران
بهزاد فروزان

این مقاله درخصوص آموزش مجازی باکیفیت مفید بود و مختصر.ممنون

0 0

گیلدا سمرقندی

آموزش مجازی روز به روز داره ابعاد جدیدی از خودش نشون میده

0 0

نازنین غفاری

ممنون میشم اموزش گزارش گیری در اموزش مجازی رو برام تو ایمیل ارسال کنید

0 0

رحمانی

مقاله پر کاربردی بود با تشکر

0 0

کرمی

برای پیاده سازی ال ام اس مودل چیکار باید کرد

0 0

علوی

چجوری میتونم تو ال ام اس lms یا همون اموزش مجازی گزارش گیری کنم

0 0

هاشمی

چجوری تو ال ام اس lms مودل گزارش گیری کنم

0 0

فراهانی

بهتره بریم سمت آموزش حضوری با این وضعیت اینترنتم :((

0 0

امیر حسین نوروزی

اگر سرور ها داخل کشور باشد مشکلی پیش نمیاد و حالت عادی هست

0 0

شریفی

ولی واقعا سرعت اینترنت خیلی کند شده

0 0

بخشی

تشکر فراوان از مقاله پرکاربردتون

0 0

بهمنی

یکی از ویژگی ها این هست که قابلیت ذخیره سازی و بک آپ گرفتن از فایل ها باشه

0 0

سمانه

مهم ترین ستون آموزش مجازی قطع نشدن است

0 0

alireza rasooli

این بخش به اینترنت خود شما و معلم ربط داره به اموزش مجازی ربطی نداره که

0 0

ویدا

نکات بسیار خوبی در مورد آموزش مجازی و نرم افزار ال ام اس در مقالتون هست.

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید