مقالات نرم افزار آموزش مجازی

در طراحی آموزش های مجازی خود، چقدر به روانشناسی رنگ توجه دارید؟

در طراحی آموزش های مجازی خود، چقدر به روانشناسی رنگ توجه دارید؟
شناخت مفاهیم روانشناسی رنگ برای هر طراحِ آموزش های مجازی از اوجب واجبات است.  در این مقاله، به موضوع روانشناسی رنگ، تاثیر آن‌ها روی افراد و کاربردشان در زمینه‌ی آموزش های مجازی خواهیم پرداخت.

به طور کلی، رنگ‌ها به عنوان یک زبان بصری مورد استفاده قرار می‌گیرند و می‌توانند احساسات، معانی و پیام‌های مختلف را منتقل کنند. این تفسیرها و معانی ممکن است به تفاوت‌های فرهنگی، تاریخی و شخصی بستگی داشته باشند، اما در بسیاری از موارد، رنگ‌ها معانی مشترکی را به اشتراک می‌گذارند.

به عنوان مثال، رنگ قرمز معمولاً با احساسات شدید و مهم، هشدار و خطر مرتبط است. به همین دلیل، از رنگ قرمز در تابلوهای ترافیک برای نشان دادن خطر و توقف استفاده می‌شود. همچنین، در فرهنگ‌های مختلف، قرمز به عنوان نماد عشق و عاشقی نیز استفاده می‌شود.

رنگ سبز به طور کلی با آرامش، امنیت و اجازه مرتبط است. به همین دلیل، در تابلوهای راهنمایی و تابلوهای خروج اضطراری، رنگ سبز استفاده می‌شود. همچنین، رنگ سبز به عنوان نماد طبیعت و محیط زیست نیز شناخته می‌شود.

رنگ زرد معمولاً با هشدار، احتیاط و آمادگی مرتبط است. به همین دلیل، در تابلوهای هشدار و توجه، رنگ زرد استفاده می‌شود. همچنین، زرد به عنوان نماد شادی و خوشبختی نیز در برخی فرهنگ‌ها استفاده می‌شود.

رنگ آبی معمولاً با آرامش، صلح و اطمینان مرتبط است. به همین دلیل، در تابلوهای اطلاعاتی و تابلوهای راهنما، رنگ آبی استفاده می‌شود. همچنین، آبی به عنوان نماد اعتماد و وفاداری نیز شناخته می‌شود.

این تفسیرها تنها چند مثال از معانی رنگ‌ها هستند. در مجموع، رنگ‌ها به عنوان یک زبان بصری می‌توانند احساسات، معانی و پیام‌های مختلف را منتقل کنند و در ارتباط با موقعیت‌ها و فرهنگ‌ها متفاوت باشند.

شناخت نقش رنگ‌ها در آموزش های مجازی

این یک واقعیت علمی است که رنگ‌ها با تاثیری که روی ادراک و برانگیختن احساسات مختلف دارند، در کمک به یادگیریِ بهتر به انسان نقش زیادی دارند. یادگیری و توسعه و طراحی آموزشی باید از طریق عوامل روانشناختی به افراد کمک کند تا بهتر یاد بگیرند. از این رو، نحوه استفاده از رنگ‌ها برای طراحی آموزش هاي مجازي، چيزي است كه هر طراح آموزشي بايد بداند. قبل از پرداختن به نکات استفاده از رنگ‌ها در طراحی آموزشی، لازم است ابتدا در به موضوع روانشناسی رنگ‌ها یا چگونگی تاثیر آن‌ها روی روان انسان بپردازیم.

با ادوبی کانکت، کلاستو آنلاین برگزار کن!

روانشناسی رنگ

هنگامی که شخصی به یک جسم نگاه می‌کند، چشمِ او با ایجاد ارتباط با هیپوتالاموس در مغز، رنگ آن را ثبت می‌کند. هیپوتالاموس به غدد هیپوفیز و تیروئید سیگنال می‌دهد که مواد شیمیایی ترشح کنند. این مواد شیمیایی بر رفتار فرد تاثیر می‌گذارند. قدرت تاثیرگذاریِ رنگ‌ها روی رفتار افراد بسیار زیاد است، به طوریکه، وقتی شخصی تصمیم می‌گیرد با یک شی تعامل داشته باشد، %60 تا 90% آن تعامل، ناشی از رنگ شی است. خوب است بدانید که روانشناسی رنگ، همواره توسط تيم‌هاي بازاريابي سازمان‌ها براي سنين مختلف استفاده مي‌شود و اكنون وقت آن رسيده است كه طراحان آموزشي  آموزش هاي مجازي نيز از آن استفاده كنند.

تداعي معنايي رنگ‌‌ها

هر رنگی با یک احساس یا حالت روحی مرتبط است و اگر یک طراح قصد دارد از آن‌ها در طراحی یادگیری الکترونیکی استفاده کند، مهم است که ارتباطات را درک کند. با این حال، باید توجه داشت که این موارد، فقط دستورالعمل‌هایی هستند که اثبات قطعی ندارند، به عبارت دیگر قوانین سفت و سختی نیستند. نحوه تفسیر رنگ و تاثیری که روی او می‌گذارد، تا حد زیادی به ترجیحات شخصی، تجربیات، تفاوت‌های فرهنگی، تربیت خانوادگی و اجتماعی و همچنین زمینه‌ی فعالیت او بستگی دارد. در ادامه به رنگ‌ها و احساسات خاصی که هر کدام در افراد برانگیخته می‌کند، می‌پردازیم. لازم به ذکر است که این گزاره‌ها به صورت کلی در نظر گرفته شده است و همانطور که پیش‌تر نیز بیان شد، در مورد افراد مختلف استثناهایی نیز دارد.

آبی

رنگ آبی به معنای اعتماد، صلح، نظم و وفاداری است و مورد علاقه سازمان‌های شرکتی است. آبی هرگز نباید همراه با غذا استفاده شود زیرا گرسنگی را فرو مي‌نشاند و بي‌اشتهايي مي‌آورد.

زرد

رنگ زرد نشانگر خوشحالي، سرگرمی یا بازیگوشی است و بنابراین توسط برندهایی استفاده می‌شود که می‌خواهند مشتریان خود را با شاد کنند. به عنوان مثال، سازمان‌هایی که با اسباب بازی، آب نبات، غذا ، ورزش‌های ماجراجویی و غیره سر و کار دارند ، زرد همچنین برای جلب توجه به چیزی استفاده می‌شود، به همین دلیل در سیگنال های راهنمایی و رانندگی نیز استفاده می‌شود.

سبز

رنگ سبز با طبیعت، خلاقیت و آرامش همراه است. این رنگ معمولاً توسط سازمان‌هایی که می‌خواهند خود را با طبیعت و محیط زیست مرتبط کنند، استفاده می‌شود. رنگ سبز همچنین با ایمنی و "انجام کارها" همراه است، به همین دلیل می‌توان از آن به عنوان فراخوان برای عمل(CTA) در دوره های آموزش مجازی استفاده کرد.

نارنجی

نارنجی در عین حال که احساس فوریت ایجاد می‌کند، سرگرم‌کننده نیز است. بسیار جذاب است و در عین حال بسیار پر انرژیست، به طوریکه برخی اوقات فشار زیادی را به بیننده وارد می‌کند. به همین دلیل، شرکت‌های تجارت الکترونیکی، دکمه «افزودن به سبد خرید» را نارنجی استفاده می‌کنند. در دوره هاي آموزش مجاز‌ي،‌ مي‌توان از رنگ نارنجي براي جاهايي كه نياز است دانش‌‌پذیر روی دکمه‌ای کلیک کند، استفاده کرد.

مشکی

مدتهاست که رنگ سیاه با تجمل، کمال، اغواگری، ظرافت، جاودانگی همراه است و حس کلاسیک بودن ایجاد می‌کند. اغلب برندهایی از رنگ مشکی استفاده می‌کنند که محصولات سطح بالا را ارائه می‌دهند. البته در زمینه آموزش مجازی، استفاده از رنگ مشکی در طراحی آموزشی بسیار مهم است، زیرا یک رنگ معمول برای متن است.

سفید

سفید یک رنگ بسیار بسیار رایجی است، با فضای وسیع، آزادی و عظمت همراه است. زمانی که رنگ سفید در کنار رنگ‌های دیگر قرار می‌گیرد، کمک می‎کند که احساسات مرتبط به آن رنگ‌ها برجسته‌تر شوند.

چگونه از رنگ‌ها در طراحی آموزش های مجازی استفاده کنید؟

اکنون با تاثیر روانشناختیِ رنگ‎های رایج آشنا شدید، وقت آن است که ببینیم از این رنگ‌ها در طراحی آموزش الکترونیکی چه استفاده‌هایی می‌تواند کرد

  • کاهش کسالت و انفعال (قرمز)
  • تحریک فعالیت مغزی (زرد)
  • کاهش سردرگرمی (آبی)
  • آرام کردن چشم‌ها (سبز)
  • بهبود دامنه توجه (رنگ‌های گرم)
  • توجه مستقیم (رنگ‌های روشن)
  • بهبود خوانایی (رنگ‌های متضاد)
  • تقویت یادگیری و درک مطلب (مغایرت سیاه و سفید در کنار هم)
  • بهبود یادآوری (تصاویر رنگی)
  • تنظيم خلق‌و خو (رنگ‌های گرم تحریک‌کننده هستند، در حالی که رنگ‌های سرد آرام مي‌كنند)

نتیجه‌گیری

اگر به روان‌شناسي رنگ پایبند باشید، مي‌توانيد از رنگ‌ها در تولید محتوای الکترونیکی استفاده كنيد تا دانش‌پذيران را از راه‌هاي مختلف تحت تاثیر قرار دهید. اگر به تازگی به استفاده از روانشناسی رنگ در دوره‌های خود کرده‌اید، بیشتر از 3 رنگ به کار نبرید (با گذشت زمان بهتر خواهید شد). به یاد داشته باشید که از رنگ‌ها به نسبت 10:30:60 استفاده کنید، این نسبت بهتر از استفاده از آن‌ها با نسبت برابر است. در مورد روانشناسی رنگ‌ها و تئوری رنگ بیشتر مطالعه کنید تا ایده‌های بهتر و دقیق‌تری در مورد انتخاب رنگ برای دوره هاي آموزش مجازي خود به دست آوريد.

دوست داری با سایت lms بیشتر آشنا شی؟ کارشناس‌های ما آماده پاسخگویی به شما دوستان عزیز پافکو هستند. از طریق فرم دریافت مشاوره رایگان با ما همراه باشید.

دریافت مشاوره آنلاین
نظرات کاربران
سما صادقی

بنظرم استفاده از رنگ های شاد و جذب کننده میتونه تاثیر زیادی روی مخاطب در آموزش های مجازی بذاره

0 0

زارعی

یکی از مهم ترین بخش توی همه جا مخصوصا اموزش و فروش رنگ بندی اون هست

0 0

حسن زارع

این رنگ ها تو همه زمینه ها همین کاربرد رو داره ؟

0 0

کریمی

به نظرم اره چون تو یه زمینه دیگه هم همین شکلی هست کلا قرمز فعالیت بودن و ابی ارامش و ...

0 0

عبدی

آموزش مجازی با طراحی و رنگ بندی برای کودکان و دانش اموزان هست که جذاب میشه

0 0

طناز طبابایی

با سلام من تو تمامی جا ها از این رنگ استفاده میکنم

0 0

غفاری

واقعا تو هر زمینه ای رنگ خیلی تو رحیه مشتریان و دانشجویان مهم هست

0 0

حاتمی

در اموزش مجازی و یا کلا رنگ ابی رنگ ارامش و خرید هم هست

0 0

مرادخانی

خیلی مقاله خوبی بود رنگ بندی نه تنها در آموزش به صورت مجازی خوب هست بلکه تو همه جا کاربرد داره
ممنون .

0 0

ناشناس

به نظرم اگر از رنگ بندی بدی استفاده بکنیم بعد یه مقدار زمان آدم خسته میشه

0 0

کریمی

کلا مخالف این حرف هستم در طراحی آموزش مجازی اگر از رنگ های مختلف استفاده کنیم خیلی بازدهی بهتری داره

0 0

سحر ایمانی

من هم موافق یک نواخت بودن باعث خستگی چشم میشه و کم تر بازدهی داره

0 0

دلیلی

به نظر من در آموزش مجازی باید خیلی خلاقانه عمل کنیم تا برای دانش آموزان و دانشجو ها ایجاد انگیزه کنه و نظرشون رو جذب کنه تا همراه بشن.

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید