مقالات نرم افزار آموزش مجازی

خودکارسازی آموزش الکترونیکی: راهی به سوی آینده!

automation-in-elearning-road-to-future
به تدریج که در عصر اتوماسیون و خودکارسازی پیش می‌رویم، متوجه می‌شویم که هر صنعتی در تلاش است تا آخرین فن‌آوری روز را بپذیرد و اتوماسیون را در فرآیندهای کاری، خدمات و محصولات خود بگنجاند. صنعت آموزش مجازی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

در سایت ادوبی کانکت، آنلاین تدریس کن!

همراه با تست رایگان


منظور از اتوماسیون در آموزش الکترونیکی چیست؟

قبل از هر چیزی، اجازه دهید تا منظور از اتوماسیون در آموزش الکترونیکی را بهتر درک کنیم. در صنعت آموزش مجازی، اتوماسیون طیف گسترده‌ای از کاربرد‌ها را شامل می‌شود؛ متداول‌ترین آنها سیستم مدیریت یادگیری است که خود سیستم بزرگی است و می‌تواند ماژول‌‌های اتوماسیون داخلی زیادی داشته باشد.

کنترل دسترسی به محتوا و ارزیابی، دو حوزه کاملا خودکار در آموزش مجازی هستند. به طور خلاصه می‌توان گفت که جنبه‌های مختلف فرآیند آموزش الکترونیکی، از پروفایل مخاطبان گرفته تا صدور گواهینامه در پایان چرخه، به طور خودکار انجام می‌شوند.

بیایید یک مثال ساده از چگونگی عملکرد اتوماسیون در حوزه‌ی یادگیری الکترونیکی داشته باشیم:

شرکتی را در نظر بگیرید که قصد دارد مدیران خود را در زمینه مهارت‌های عملکردی، آموزش داده و سطح مهارت آنها را ارتقا دهد. این شرکت اول از همه، به یک برنامه‌ی الکترونیکی خودکار نیاز دارد که بتواند محتوای مربوطه را بر اساس مشخصات، عملکرد و نیاز‌های آموزشی فردی، به سمت کاربر مورد نظر هدایت کند. این برنامه می‌تواند شامل یک ارزیابی دقیق از کارمند باشد و او را در مسیر یادگیری هدایت کند. اگر کارمند در یک حرفه و مهارت خاصی خوب نباشد، سیستم مسیر آموزش و تمرین او را تکرار می‌کند و ارزیابی خود را ادامه می‌دهد تا اینکه کارمند، آن مهارت را کسب کند.

مهم‌ترین ویژگی‌های خودکارسازی در آموزش الکترونیکی

همانطور که قبلا نیز ذکر شد، اتوماسیون آموزش الکترونیکی برای همه سازمان‌ها و آموزشگاه‌ها یکسان نیست و می‌توانند ویژگی‌های مورد نظرشان را خودکارسازی کنند.

اجازه دهید، برخی از ویژگی‌های معمول اتوماسیون را بررسی کنیم:

خودکارسازی گزارش‌ها در انواع آموزش مجازی

برای یک سازمان بزرگ با هزاران کارمند دشوار است که بتواند تاریخچه آموزش کارکنان را در حافظه نگه داشته و روند کلی آن را درک کند. در چنین شرایطی خودکارسازیِ گزارش‌ها می‌تواند سناریویی نجات‌بخش باشد. Lms پافکو، مجهز به تولید گزارش‌های خودکار است که مدیریت سازمان می‌تواند از آنها برای شناخت بهتر کارمندان(آموزشگاه‌ها برای شناخت دانش‌پزیران خود) خود و تصمیم‌گیری آگاهانه استفاده کند.

خودکارسازی نوتیفیکیشن‌ها

بیشتر lms ها، از جمله ال ام اس مودل، فرآیند اطلاع‌رسانی را خودکار می‌کنند؛ به این ترتیب، بهتر می‌توان در وقت و منابع صرفه‌جویی کرد. اینگونه تصور کنید که یک گزینه‌ی اعلان دستی در مورد محتوای جدید، فعالیت‌های جدید و... در مقابل اعلان‌های تولید شده توسط خود سیستم، بلافاصله برای هر کاربر ارسال می‌شود.

اتوماسیون مسیر محتوا در آموزش مجازی

سیستم Lms قادر به ارزیابی سطح مهارت کارمندان و هدایت آن‌ها به سمت محتوای ضروري است. این امر به ما اطمینان می‌دهد که نیاز‌های یادگیری همه، حتما تامین می‌شوند.

خودکارسازی ارزیابی آنلاین

اتوماسیون ارزیابی شاید متداول‌ترین اتوماسیون مورد استفاده در هر سازمانی باشد. از lms می‌توان برای ایجاد سوال، بر اساس معیار‌های از پیش تعین شده استفاده کرد. ( مثلا بر اساس معیار‌های از پیش تعین شده یک بانک )؛ با این روند سیستم می‌تواند با سرعت و دقت بیشتری ارزیابی خود را انجام دهد.

اتوماسیون صدور گواهینامه

صدور گواهینامه نیز یکی دیگر از اتوماسیون‌های پرکاربرد است. این سیستم می‌تواند گواهینامه‌های شخصی سازی شده را برای کاربران موفق، صادر کند. بسیاری از ویژگی‌های صدور گواهینامه نیز می‌تواند به صورت خودکار باشد و اینها تنها در صدور، ردیابی، تمدید و... محدود نمی‌شوند.

مزاياي خودکارسازی در آموزش الكترونيكي

اتوماسیون می‌تواند در هر صنعتی، مزایای زیادی را هم برای کاربر و هم برای سازمان با خود به ارمغان بياورد.

بیایید با چند تا از مزایای اتوماسیون آشنا شویم:

  • شخصی سازی تجربه‌ی یادگیری

با استفاده از اتوماسیون، می‌توان تجربه‌ی یادگیری را برای هر کاربری شخصی کرد. این به نوبه‌ی خود، یادگیری را ( به دلیل تعامل سیستم با کاربر ) مؤثر‌تر می‌کند.

  • مدیریت یادگیری بر اساس داده

ابزار‌های اتوماسیون از داده‌ها و اطلاعات وارد شده توسط کاربر، برای تصمیم‌گیری آگاهانه استفاده می‌کنند؛ به عبارت دیگر، روند یادگیری و ارزیابی محتوای الکترونیکی، بر اساس داده‌های کاربر صورت می‌پذیرد. بنابراین، نتایج آموزش دقیق‌تر و مؤثر‌تر است.

  • بهينه‌سازي زمان و هزینه‌ی توسعه آموزش

با استفاده از اتوماسیون، تیم یادگیری و توسعه قادر است زمان ایجاد برنامه‌ی آموزشی را آزاد کرده و از اتلاف زمان و منابع جلوگیری کند. در این صورت وقت، انرژی و منابع صرف فعالیت‌هایی می‌شود که به درگیری شدید نیروی انسانی نیاز دارند.

  • کاهش زمان لازم برای اجرای زنده‌ی آموزش!

اتوماسیون به آموزش سرعت می‌بخشد و زمان لازم برای اجرای زنده‌ی آموزش جدید را کاهش می‌دهد.

می‌توان گفت که اتوماسیون روشی است که امروزه هر صنعتی به آن تمایل دارد. در استفاده کامل از پتانسیل پیشرفت‌های فناوری، اتوماسیون نقشی اساسی ایفا می‌کند و کار‌های تکراری را که اساسا نیازی به مداخله انسان ندارند، خودش انجام می‌دهد.

نتیجه‌گیری

آموزش الکترونیکی، به عنوان یک صنعت مبتنی بر فناوری، حداکثر پتانسیل را برای پذیرش اتوماسیون و هدایت منابع دیگر دارد. ال ام اس Moodle، بسیاری از ویژگی‌های اتوماسیون را ارائه می‌دهد. برای آشنایی بیشتر با سیستم مودل، کافیست روی دکمه زیر کلیک کنید و فرم دمو را پر نمایید. کارشناس‌های ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

دریافت مشاوره آنلاین

آموزش Linkdln، شاید یکی از معروف‌ترین سیستم عامل‌های یادگیری باشد که توانسته است به طور عالی از اتوماسیون استفاده کند؛ این نرم‌افزار از هوش مصنوعی برای درک اقدامات کاربر استفاده می‌کند و تجربه‌ی یادگیری شگفت‌انگیزی را برای کاربر ارائه می‌دهد.

ارائه‌دهندگان خدمات آموزش الکترونیکی با استفاده از قابلیت‌های اتوماسیون، بهترین تجربه را برای شاگردان خود فراهم می‌کنند. اتوماسیون برای یک سازمان مشتری، از نظر استقرار سریع، افزایش بازده سرمایه‌گذاری و نتایج یادگیری، ارزش بسیار زیادی دارد.

نظرات کاربران
محمد همتیان

روز بروز حیطه آموزش الکترونیکی و مجازی داره جایه آموزش حضوری رو بیشتر میگیره.در آینده نه چندان دور آموزش حضوری بطور کلی حذف میشه

0 0

علیرضا سلیمی

نحوه راه اندازی اموزش الکترونیکی رو بفرمایید و چه مقدار هزینه راه اندازی ان هست ؟

0 0

قنبری

واقعا خودکار سازی اموزش الکترونیکی جذاب هست بهترین و بالا ترین تغییر تو نظام درسی هست

0 0

طاهری

منظور از اتوماسیون مچ شدن و سیستماتیک شدن برنامه های الکترونیکی هست درسته ؟

0 0

عزیزی

روز به روز شاهد خودکار سازی تکنولوژی و پیشرفت اموزش های الکترونیگی آموزشگاه ها هستیم

0 0

گودرزی

آموزش الکترونیکی به اموزش های که از وب سایت ها هم خریداری میکنیم هم میگن ؟

0 0

رضایی

همه چیزداره میره سمت فعالیت کم تر و خودکار سازی

1 0

اسدی

و این به نظرم راهی به سوی پیشرفت و راحتیه

0 0

سالاری

آموزش الکترونیکی و آنلاین خیلی پیشرفت کرده و واقعا ادم نیاز هاشو براورده میکنه

0 0

باقری

فعلا که توهمین کلاس انلاین هست جلو تر با عینک های مجازی هست

0 0

قنبری

با خودکارسازی آموزش مجازی بهصرفه شدن زمان و هزینه‌ هست :))

0 0

رفیعی

هر روز تو تکنولوژی کار کردن راحت تر میشیم

0 0

قربانی

اصلا تکنولوژی اومده که کار کردن رو راحت کنه

0 0

پریسا زمانی

خودکارسازی هم خوب هست هم بد
یکی از بدی هاش اینه نیرو انسانی کم تر فعالیت میکنن و باعث تعدیل نیرو میشود

0 0

naser zamani

یکی از خوبی های خودکارسازی آموزش الکترونیکی اینه که اشتباه و خطا کردن خیلی کم تر پیش میاد

0 0

khamoshak

خیلی خوب بودددددد ممنونم

0 0

قاضی

خودکار سازی آموزش الکترونیکی تا حدی پیشرفت میکنه به صورت اتوماتیک و انلاین میشه سوال پرسید و جواب داد

0 0

roshanak

آموزش الکتررونیکی با استفاده از نرم افزار های آموزش مجازی که این روزا در اختیار داریم خیلی راحت شده

0 0

ملکی

اره واقعا من کلاس هام اکثرشون آنلاین هست

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید