مقالات نرم افزار آموزش مجازی

ال ام اس مودل: نکات ایجاد دوره آموزشی بهتر در Moodle

ال ام اس مودل: نکات ایجاد دوره آموزشی بهتر در Moodle
شما هم در کار با سيستم ال ام اس مودل (Moodle LMS) تازه کار هستید؟ تمایل دارید دوره‌های آموزش آنلاین خودتان را جذاب‌تر و کارآمدتر بسازید؟ با ادامه این مقاله همراه ما باشید تا برخی از نکات برگزاری دوره های آموزش الکترونیکی جذاب در ال ام اس مودل را با همگدیگر مرور کنیم. این نکات توسط طراحان آموزشی برجسته توصیه شده‌اند.


نکاتی برای ایجاد دوره‌های فوق‌العاده در ال ام اس مودل

ناگفته پیداست که آموزش از راه دور، در باور عمومی کار آسانی نیست. بسیاری از دانش‌پذیران در سراسر جهان این دیدگاه را ابراز کرده‌اند، که با وجود استفاده از فناوری‌های نوین آموزشی، هنوز هم گذراندن دروس آنلاین و دریافت آموزش با کیفیتی که سابقا در یک کلاس درسی سنتی تجربه می‌کردند، دشوار است.

از طرف دیگر معلم‌ها و مدرسان نیز، مشابهِ دانش‌پذیران، در اداره کلاس‌ها و ارزیابی‌ها مشکل دارند و با از دست دادن مزایایی که در کلاس‌های حضوری داشتیم، همه‌ی ما به دنبال راه‌هایی برای اجرای بهتر کلاس هاي آنلاين هستيم.

اينجاست كه ال ام اس مودل نقش خود را بازي مي‌کند.

در ادامه این مطلب، به نکاتی می‌پردازیم که گروهی از طراحان آموزشی با تجربه، برای ایجاد دوره هاي بهتر در سيستم مودل (Moodle)، توصیه کرده‌اند.

ال ام اس مودل: نکات ایجاد دوره آموزشی بهتر در Moodle

بسیاری از دانشگاه‌های معتبر داخلی و خارجی از ادوبی کانکت استفاده می‌کنند. با پافکو سرویس ادوبی کانکت را رایگان تست کنید:

ادوبی کانکت پافکو


آموزش آنلاینی منسجم ارائه دهید

اگر دوره های آنلاین شما، منسجم باشند، دانش‌پذیران شما می‌توانند روی آنچه یاد می‌گیرند تمرکز کنند، به جای آنکه در پیدا کردن مطالب مختلف سرگردان شوند و مدام به دنبال این باشند که چگونه فعاليت‌هاي يادگيري خود را انجام دهند.

خب! از كجا مي‌توانيد اطمينان حاصل كنيد كه دوره هاي آموزش مجازي شما منسجم است؟

ما به شما می‌گوییم

نام همه‌ی بخش‌ها، پوشه‌هاي كارها و منابع را به صورت هدفمند و با قواعد نام‌گذاري انتخاب كنيد. به اين ترتيب،‌دانش‌پذيران شما مي‌توانند بفهمند كه در كجاي دوره آموزشي قرار دارد و يا به راحتي متوجه مي‌شوند كه شما دقيقا به چه فعاليتي اشاره مي‌كنيد. مرتب کردن بلوک‌ها و چیدمان به طور مداوم، به دانش‌پذیران کمک می‌کند تا به صورت بصری آنچه را که می‌خواهند پیدا کنند.

برای کوئیزها، آزمون آنلاین و انجام  ارسال تکالیف، دستورالعمل‌های واضح و ثابت ارائه دهید، تا دانش‌پذیرانِ شما، دقیقا بدانند که چه کاری باید انجام دهند. معیارهای تکمیل فعالیت‌ها را بنویسید تا بدانند چگونه باید تیک سبز هر فعالیت را بدست آورند. به عنوان مثال، برای تکمیل یک فعالیت، به دست آوردن نمره‌ای خاص نیاز است؟ آیا کافیست تکالیف آنلاین را ارسال کنند؟ آیا باید به پست مرتبطی که در انجمن گفت‌گو مطرح شده است، پاسخی داده باشند؟

از نظر بصری منسجم باشید. سبک‌هایِ متنیِ موجود در ویرایش‌گر متن Moodle’s Atto، به شما امکان می‌دهد به راحتی اطلاعات را با استفاده از عنوان‌های اصلی و عنوان‌های فرعی سازماندهی کنید. این باعث می‌شود، دسترسی پذیری محتوای آوزشی شما بیشتر شود. همچنین تصاویر و نمادها را با سبک مشابه انتخاب کنید تا دوره مجازی شما حرفه‌ای‌تر و تمیزتر به نظر برسد.

ال ام اس مودل: نکات ایجاد دوره آموزشی بهتر در Moodle

با نرم افزار LMS پافکو بیشتر آشنا شوید:

سامانه ال ام اس پافکو

برای سازماندهیِ نحوه و زمان ورود دانش‌پذیران به بخش‌های خاصی از دوره، از محدودیت دسترسی، گروه‌بندی و موارد اضافی دیگر استفاده کنید.

برای برگزاری دوره های آموزشی آنلاین با کیفیت و مورد قبول، موارد مورد نیاز برای تایید اتمام دوره را برای دانش‌پذیران خود روشن کنید. از داشبورد استفاده کنید و در طول دوره‌ای که در مودل برگزار می‌کنید، به دانش‌پذیران نشان دهید که در کجای دوره قرار دارند. در گزارش‌های نمرات، از دسته‌بندی‌های مختلف استفاده کنید. به عنوان مثال، فعالیت‌ها و آزمون‌های آنلاین را از هم جدا کنید و مواردی را که نمره رسمی به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد را پنهان کنید تا برای دانش‌پذیران نمایش داده نشود.

برای افزایش تعامل و یادگیری تعاملی، تنوع اضافه کنید

شما می‌توانید دوره‌های مودلِ خود را با افزودن تنوع، به عنوان مثال، ایجاد انواع مختلفی از فعالیت‌ها که با نیاز دانشجویان متناسب باشد، بهبود دهید.

نرم‌افزار Moodle، دارای ابزارهای مختلفی است که شما را قادر می‌سازد انواع مختلفی از محتوا را ایجاد کنید و با دانش‌پذیران خود از راه‌های مختلفی درگیر شوید. در ادامه به برخی از نکات کلیدی برای استفاده بهتر از ال ام اس مودل مي‌پردازیم:

با یک ویدئوی کوتاه یا فایل صوتی، به هر کدام از دانش‌پذیران خود بازخورد اختصاصی دهید. این ویدئو یا صوت را می‌توانید از طریق ویرایش‌گر متنی در moodle، به راحتی ضبط کنید. همچنین برای ارزیابی‌ها و پشتیبانی از فعالیت‌ها نیز می‌تواندی دستورالعمل‌های صوتی یا تصویری ضبط کنید.

دانش‌پذیران را برای همکاری در به اشتراک‌گذاری تصاویر، بارگزاری پرونده برای نمایش کارهای خود و ارسال پیام‌های ویدئویی در انجمن‌ها تشویق کنید تا از یکدیگر نیز یاد بگیرند. در زمان پاندمی و تعطیلی‌های کرونا Covid-19 و تعطیلی مدارس، تقویت روابط و رفاقت مابین دانش‌پذیران، از آن‌ها در برابرِ خطرِ منزوی شدن محافظت می‌کند.

از محتوای آموزشی ویدئویی برای علاقه‌مند و درگیر کردنِ دانش‌پذیران استفاده کنید. ویدئوهای خود را در داخل کتاب‌ها یا در یک واژه‌نامه سازماندهی کنید، یا آن‌ها را در فعالیت‌هایی مانند یک کوئیز و آزمون الکترونیکی یا یک پرسش‌نامه بگنجانید. با H5P، فعالیت‌های ویدئویی تعاملی بسازید، به عنوان مثال، سوالاتی در ویدئوها قرار دهید که با علامت زدن هر کدام از آن‌ها توسط دانش‌پذیران، آموزش به صورت متفاوت از بقیه ادامه یابد.

در چت زنده، با دانش‌پذیرانِ خود تعامل داشته باشید. این گزینه با پهنای باند کم نیز قابل انجام است و از این جهت گزینه‌ی مناسبی می‌باشد. به هر یک از بخوش‌های دوره‌ی آموزشی خود، امکانِ چَت اضافه کنید تا دانش‌پذیران بتوانند با شما و با یکدیگر صحبت کنند، یا ‘office hours’ را تنظیم کنید تا به این طریق به آن‌ها نشان دهید که چه زمان‌هایی برای چت در دسترس هستید.

در کل، نرم افزار lms مودل شما را قادر می‌سازد دوره‌های آنلاین فوق‌العاده‌ای را ایجاد کنید. دوره‌هایی که نیازهای دانش‌پذیرانِ شما را برآورده می‌کند و همچنین تعامل آن‌ها را در یک محیط یادگیری از راه دور افزایش می‌دهد.

ال ام اس مودل: نکات ایجاد دوره آموزشی بهتر در Moodle

ما دانش و بستر لازم برای افزایش کیفیت آموزش‌های شما را داریم. برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

دریافت مشاوره رایگان

021-41986000 داخلی 116

سوالات متداول

  1. آیا ال ام اس مودل، بهترین نرم افزار آموزش مجازی است؟

    ال ام اس مودل جز بهترین‌هاست. نرم افزار مودل شامل مجموعه‌ی وسیعی از ابزارهای قدرتمند است که از آموزش و یادگیری مدرن پشتیبانی می‌کنند. ویژگی‌هایی چون مقیاس‌پذیری و انعطاف پذیری، ال ام اس مودل را برای آموزشگاه ها، دانشگاه های سراسری و دانشگاه های غیرانتفاعی، سازمان های دولتی و غیر دولتی و شرکت های کوچک و بزرگ مناسب ساخته است.
  2. آیا ال ام اس مودل، نسخه موبایلی هم دارد؟

    بله، در حال حاضر بسیاری از امکانات ال ام اس مودل از طریق اپلیکیشن های اندروید و iOS مودل در دسترس است.
نظرات کاربران
گودرزی

من با ال ام اس های دیگه هم کار کردم ولی مودل چون رایگان هست دائم در حال بروز رسانی هست و داره بهتر میشه

0 0

محمدرضا

هزینه راه اندازی سامانه ال ام اس مودل چقدر هست ؟

0 0

Ghanbari

تا اونجایی که میدونم بستگی به تعداد نفرات و مقدار سرور هست

0 0

مریم اسماعیلی

تفاوت مودل modall با بقیه نرم افزار ها در چی هست و چه تفاوتی دارعه ؟

0 0

محمودی

با سلام خانم اسماعیلی
نرم افزار مودل نکات مثبت های که داره یکیش اینه که opensource هست یعنی دائم توسط توسعه دهنده در حال پیشرفت هست

0 0

یوسفی

یکی دیگه اینه که نسبت به سبک بودنش کاربرد زیادی داره

0 0

کاظمی

برای راه اندازی ال ام اس lms چه چیز های مورد نیاز هست

0 0

امیر جمالی

تحت وب هست و تو سرور نصب میکنن
شما هم نیاز به سیستم و اینترنت دارین

0 0

مازیار طهماسبی

با سلام مودل چی هست برای دوره های آموزش انلاین ه؟

0 0

سلطانی

سلام بله نرم افزار lmsهست که شما میتونین با استفاده از این نرم افزار آموزش های انلاین برگزار کنین و بعدش بتونین افلاین سازی هم بکنین

0 0

مازیار طهماسبی

سلام ممنونم اقای سلطانی نرم افزار lms رو چجوری و از کجا میشه دانلود کرد

0 0

عزیزی

نرم افزرا ال ام اس مودل قابلیت نصب روی گوشی هم هست ؟

0 0

علی رضا صمدی

مقاله خوبی بود مختصر و مفید

0 0

کسری

سلام خوب هستین ؟
به نظرم یکی از نکته های مهم برای یه دوره اموزشی در Moodle این هست که همون لحظه از دانشجو ها بپرسن که همیشه فعال بااشن خوابشون نگیره

0 0

شریفی

سلام کسری اره خیلی خوبه دوره

0 0

مهشید

سلام اِل اِم اِس چه تفاوت هایی با ادوبی کانکت داره؟ میشه از یک کدومش استفاده کرد ؟
با موبایل میشه
بدون نیاز ب لپ تاپ و کامپیوتر ؟

0 0

علوی

ال ام اس امکان افلاین سازی هم داره و برای انلاین نیاز به ادوبی کانکت، بیگ بلو و... داری

0 0

مهاجر

سلام
بدون شک ال ام اس مودل lms moodel یکی از بهترین ال ام اس ها موجود است

1 0

علی مومنی

با سلام شما از نرم افزار lms پافکو استفاده میکنین ؟

0 0

mohsen

نرم افزار ال ام اس نسخه مودل قابلیت های زیادی برای محتوا گذاری در اختیار کاربر قرار میده.

0 0

حبیبی

با سلام بله شما میتونین ویدیو ها آموزشی رو ذخیره و آپلود کنین

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید