مقالات نرم افزار آموزش مجازی

آموزش مجازی از طریق موبایل چگونه عملکرد کارکنان را بهبود می‌بخشد؟

آموزش موبایلی برای آموزش کارکنان

امروزه تلفن‌های همراه نحوه‌ی ارتباط، معاشرت، خرید و بسیاری از موراد دیگر را کاملا دگرگون کرده‌اند. اپلیکیشن‌های نصب شده در گوشی‌هایمان به ما کمک می‌کنند تا زندگی خود را سازماندهی کرده و بهتر بتوانیم در جهت اهداف شخصی خود حرکت کنیم.

تنها، کمی زمان لازم بود تا موبایل در آموزش کارمندان نیز نفوذ کرده و تغییراتی را به وجود آورد. در ادامه به آموزش موبایلی و نقشی که یادگیری موبایلی در آموزش منابع انسانی بازی می‌کند  می‌پردازیم.

وارد سایت ادوبی کانکت شو و مجازی تدریس کن!

همراه با تست رایگان

اخیراً جایی خواندم که تعداد دستگاه های موبایل در دنیا بیشتر از مسواک است. این باعث می‌شود نگران اولویت‌های انسانی‌مان باشم، اما اجازه دهید برای لحظه‌ای آن را کنار بگذاریم. از منظر تجاری، چنین تعداد عظیمی از دستگاه‌ها به این معنی است که فرصت بزرگی برای تیم‌هایی وجود دارد که می‌توانند اپلیکیشن‌های ارزشمند و قوی را در اختیار میلیون‌ها کاربر قرار دهند - به عبارت دیگر، فرصتی طلایی وجود دارد.
 

منظور از آموزش موبایلی چیست؟

یادگیری با تلفن همراه که اغلب به آن "mLearning" یا موبایل لرنینگ شناخته می‌شود، نوعی یادگیری آنلاین است که در دستگاه‌هایی مانند موبایل‌های هوشمند و تبلت‌ها اجرا می‌شود.

یادگیری به وسیله‌ی موبایل به این دلیل برجسته است که متناسب با سبک زندگی دانش‌پذیر طراحی شده است و دانش‌پذیر در هر زمان و در هر مکانی می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد. محتوای آموزش موبایل معمولا سبک و قابل بارگیری است، بنابراین کارمندان برای آموزش خود نیاز به اتصال اینترنتی در همان لحظه ندارند.

دوره‌های آموزشی موبایل همراه از روش‌های مختلف تحویل و از قالب‌های محتوایی مفیدی پشتیبانی می‌کند. شاگردان می‌توانند برای یادگیری دقیق‌تر در جلساتی مانند جلسات ITL شرکت کنند و یا برای تمرین، از بازی‌های شبیه‌سازی شده استفاده کنند. پس در حالت کلی می‌توانیم بگوییم که آموزش موبایلی از نظر انعطاف‌پذیری، سهولت دسترسی و یادگیری تعاملی مناسب، از آموزش الکترونیکی سنتی پیشی گرفته است.

یادگیری با اشکال متحرک، یک معضل سرسام‌آور دارد...حواس‌پرتی!

بنابراین، برای اینکه توجه دانش‌پذیر  تقسیم نشود، آموزش با موبایل، یک استراتژی به نام میکرولرنینگmicroLearning  (یادگیری خرد) را دنبال می‌کند. همچنین، از ابزار‌هایی مانند جوایز مبتنی بر امتیاز و تابلو‌های امتیازات نیز برای ایجاد انگیزه در شاگردان و کمک به آن‌ها جهت پیگیری پیشرفت خودشان، استفاده شده است. به این روش گیمیفیکیشن می‌گویند.

به دلیل راحتی و سرعت بالا، موبایل‌ها ابزار مناسبی برای آموزش همه‌ی کارمندان مدرن هستند. آموزش موبایل برای شرکت‌هایی که دارای نیرو‌ی کار بی‌برنامه هستند می‌تواند بسیار مفید باشد؛ یعنی کارمندانی مانند دستیار فروش، پرستار، مربی، راننده کامیدن و یا هر کسی که در دفتر کار نمی‌کند و از لپ‌تاپ برای کار خود استفاده می‌کند.

حالا که با اصول یادگیری موبایل آشنا شدید، بیایید ببینیم که mLearning چگونه می‌تواند به عملکرد بهتر کارمندان کمک کند!

روش‌های یادگیری گوشی همراه که بهبود عملکرد کارکنان را سبب می‌شود.

یادگیری موبایلی راحت و جذاب است. اما چگونه؟

ما اینجا 5 روش را برایتان آورده‌ایم:


1. با آموزش موبایل، امکان یادگیری در حین کار فراهم می‌شود.

اصولا نمی‌توانید به یک مهارت مسلط شوید و "حافظه عضلانی" بسازید، مگر اینکه وارد میدان شده و دستان خود را کثیف کرده و درگیر آن مهارت شوید.

یادگیری در حین کار، نه تنها برای خود یادگیری بلکه برای حفظ همیشگی آن نیز مؤثر‌ترین راه می‌باشد.

هم دوره‌های آموزش الکترونیکی و هم حضوری فرصت‌هایی را برای تمرین از طریق شبیه‌سازی و یا بازی فراهم می‌کنند. با وجود این، کارکنان همچنان نمی‌توانند هنگام انجام وظیفه به استاد یا دوره‌ی ‌خود دسترسی داشته باشند و اینکه اثر‌بخشی جلسات تمرین در مقایسه با اثر‌بخشی تجربه‌ی عملی محدود است.

با آموزش از طریق وسایل شخصی، کارمندان می‌توانند از دوره‌ی آموزش الکترونیکی خود به عنوان راهنما بهره ببرند و دستور‌العمل‌های داده شده را بلافاصله به کار گیرند، به خصوص وقتی که می‌خواهند کار‌های دستی و یا کار‌های عملی انجام دهند. آموزش با موبایل به آموزش در محل کار بسیار نزدیک است.


2. آموزش با موبایل درست در هنگام نیاز، فورا به کمک می‌آید.

عملکرد کارمندان فراز و نشیب‌هایی دارد که گاهی این فراز و نشیب‌ها برمی‌گردد به عوامل بیرونی و غیر‌قابل‌ پیش‌بینی‌! به عنوان مثال وقتی یک کارمند بیمار می‌شود، باید شخص دیگری موقتا جای او را پر کند. کارمند جدید برای اینکه با کار‌ها یا وظایفی که مدت‌ها انجامشان نداده است آشنا شود، نیاز به مدتی زمان دارد.

توسعه‌دهندگان دوره‌های تلفن همراه افراد باهوشی هستند. آن‌ها خوب می‌دانند که باید به نیاز‌های کارمندی که در حین کار آموزش می‌بیند، سریع جواب بدهند. به همین دلیل استفاده از امکانات جستجو و دسترسی دوباره به آموزش، در موبایل به مراتب آسان‌تر است. مخصوصا اگر برای آموزش اولیه طراحی شده باشد. پس اگر به هر دلیلی یک کارمند، نیاز به تازه کردن اطلاعات و حافظه‌ی خود در حین کار داشت، مخزن یادگیری موبایل می‌تواند مناسب‌ترین ابزار برای او باشد.

سایت lms

ما دانش و بستر لازم را برای افزایش کیفیت آموزش های شما داریم.برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

021-41986000 داخلی 116

دریافت مشاوره رایگان


3. با آموزش موبایل امکان دسترسی به آموزش برای همه وجود دارد.

وقتی که برخی از کارمندان نمی‌توانند به ابزار‌های پلتفرم های آموزش آنلاین دسترسی داشته باشند، پس ما چگونه انتظار داریم بتوانیم در مورد بهبود عملکردشان بحث کنیم‌؟!

اینکه همه‌ی کارمندان از فرصت‌های توسعه‌ی یکسانی برخوردار هستند، درست‌!

ولی همه‌ی آن‌ها به یک میزان آموزش نمی‌بینند؛ به ویژه کارگران بدون میز کار که کم آموزش می‌بینند و یا اصلا آموزشی نمی‌بینند. با این حساب عملکرد آن‌ها هرگز به معنای واقعی کلمه از بین نمی‌رود (چون آموزشی نداشته‌اند) و امکان دارد عملکردشان با افت زمان سقوط نیز داشته باشد.

ما به خوبی می‌دانیم که عملکرد هر کارمند چقدر در موفقیت نهایی کمک‌کننده و مهم است. با یادگیری از طریق موبایل، همه‌ی کارمندان شما – چه مستقل از سیستم و چه از راه دور – می‌توانند بازده خوبی از خود داشته باشند. در این صورت همه‌ی افراد کارآمدتر از پیش عمل می‌کنند؛ زیرا مهارت‌های جدید کسب کرده‌اند و یا مهارت‌های قدیمی خود را تقویت و تیز کرده‌اند. فراموش نکنید که مشارکت کارکنان و عملکرد متقابل  کارمندان ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. داشتن آموزش منظم، اشتیاق کارمندان را زنده می‌کند و این به مراتب باعث ایجاد انگیزه، تلاش زیاد و بهبود کلی عملکرد می‌شود.


4. با آموزش موبایل، دانش‌پذیران بیش‌ از پیش درگیر دوره‌ها می‌شوند.

شما باید همزمان با توسعه‌ی دوره آنلاین آموزشی موبایل، در چالش‌های مصرف اطلاعات نیز نقش داشته باشید. مهم‌تر از همه، حواس‌پرتی زیاد و کمبود وقت است. حالا پادزهر این موانع چیست‌؟ ایجاد محتوای درگیر‌کننده‌ای است که کارمندان می‌توانند در مدت زمان محدودی که در دسترس دارند، آن را درک کنند. در واقع، آموزش موبایل روی یک یادگیری جذاب و قابل درک حساب باز می‌کند تا بتواند به نتیجه‌ی مورد نظرش برسد.

فیلم‌ها و فعالیت‌های یادگیری کوچک باعث می‌شوند تمرکز دانش‌پذیر ان روی درس‌ها حفظ شود و عناصر بازی‌سازی، به آن‌ها دلیلی برای بازگشت به دوره را می‌دهند. همچنین اگر دوره‌ها به راحتی و مانند کف دست در اختیارشان باشد، می‌توانند عادت کنند که به طور منظم و در کوتاه‌ مدت آموزش ببینند. اگر آموزش به آهستگی و به طور پیوسته انجام شود، ماندگاری آن در ذهن نیز بیش‌تر می‌شود و سبب گسترش پایگاه دانش کارمند می‌شود. و نکته‌ی آخر اینکه برای کمک به آن‌ها جهت ماندن مداوم در مسیر، اعلان‌های یادگیری را تنظیم کنید.


5. با آموزش موبایل، کارمندان از همدیگر نیز چیزهای زیادی می‌آموزند.

بعضی اوقات آموزش رسمی به دانش عمومی پایبند است. خوشبختانه، جایی که آموزش رسمی کوتاه است، یادگیری اجتماعی می‌تواند خلا‌ها را پر کند. به عنوان مثال، در یک انجمن گفتگو، افراد دانشی کسب می‌کنند که از تجربه‌ی دیگر همکاران ناشی شده است. با استفاده از این تجارب تعاملی، آن‌ها نکات و توصیه‌های عملی و آزمایش شده را دریافت می‌کنند و می‌توانند بعدا آن‌ها را به کار گیرند.

هر دوره، زمینه‌ای را برای بحث‌های گروهی فراهم می‌کند.

اگر دقت کنیم، کارمندان بیشتر از طریق موبایل خود با مربی و یا سایر دانش‌پذیر ان در تماس هستند؛ به عبارتی همه‌ ترجیح می‌دهند از موبایل برای برقراری ارتباط با دیگران استفاده کنند. زیرا ارتباطات از طریق تلفن همراه سریع‌تر، راحت‌تر و تا حدی دوستانه‌تر است. بنابراین، می‌توان گفت که کارمندان به خوبی دارند از ویژگی‌های یادگیری اجتماعی استفاده می‌کنند و از دانش و تجربه‌ی همکاران خود بهره‌مند می‌شوند.


نتیجه‌گیری

آموزش شرکتی و منابع انسانی در طول سال‌ها تغییرات زیادی داشته است. این تغییرات به منظور یادگیری سریع و بهتر کارکنان است. آموزش موبایلی نیز تنها بخشی از این تغییرات است؛ زیرا امروزه این مدل آموزش برای کارکنان مدرن جذاب شده و راحتی کار را برای کارکنانِ بدون میز افزایش داده است. بری اینکه در آموزش و یادگیری موبایلی خود موفق شوید، لازم است که ابزار‌های خود را به صورت هوشمندانه انتخاب کنید. یکی از مفیدترین ابزارها برای پیاده سازی آموزش موبایلی سیستم مدیریت یادگیری lms است. ما توصیه می‌کنیم که حتما در مورد سیستم lms مطالعه کنید و ویژگی‌ها، مزایا و انواع آن را بشناسید؛ یک نرم افزار ال ام اس به دانش‌پذیران امکان دانلود محتوا را می‌دهد تا بتوانند به صورت آفلاین نیز آن را مشاهده کنند. همچنین اطمینان حاصل کنید که برنامه‌ای که استفاده می‌کنید بتواند برای کسانی که تنها از طریق موبایل خود به آموزش دسترسی دارند، ارائه‌ی مناسبی داشته باشد.

نرم افزار ال ام اس مودل یکی از محبوب‌ترین LMS های دنیاست که توسط شرکت پافکو ارائه می‌شود. این سیستم به صورت متن باز توسعه یافته و به همین دلیل پلاگین‌های بسیار زیاد با کاربردهای مختلف و وسیع برای آن نوشته شده است. از این جهت، امکان پیاده سازی انواع روش‌های آموزش مجازی را بسیار آسان کرده است. تنها با نصب پلاگین‌های مربوط می‌توانید میکرولرنینگ، گیمیفیکشن و یادگیری اجتماعی را در دوره‌های آموزش الکترونیکی خود اجرا کنید، آزمون الکترونیکی با انواع فرمت‌ سوال برگزار کنید و از همه مهم‌تر به راحتی آموزش موبایلی ارائه دهید. آموزش‌هایی که کارکنان روی موبایل‌های خود داشته باشند و در کوچک‌ترین وقتی که به دست می‌آورند از آن‌ها استفاده کنند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با تیم تخصصی آموزش مجازی پافکو روی دکمه دریافت مشاوره رایگان کلیک کرده و فرم مربوطه را پر نمایید. کارشناس‌های ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

دریافت مشاوره رایگان
نظرات کاربران
مهراد حسینی

آموزش مجازی دیگه روی موبایل اومده نیازی به لپ تاپ و کامپیوتر نیست.خیلی آموزش نسبت به گذشته راحتتر شده

0 0

مهدی سلوکی

بنظرم آموزش مجازی از طریق لپ تاپ مزایا و راحتی بیشتری داره تا موبایل

0 0

میرزایی

اموزش مجازی تو موبایل خوب هست ولی با لپ تاپ خیلی امکانات بیشتر میشه مثلا میتونی فایل ها رو به اشتراک بزاری و ...

0 0

محمودی

باعث میشه سواد رسانه‌ای در سطح مردم بیشتر شود

0 0

کرمی

موبایل یکی از پر کاربرد ترین و راحت ترین دستگاهها هست که تو هرزمانی میشه ازش استفاده کرد

0 0

مهسا رضایی

اموزش با تبلت هم خیلی خوبه و لذت بخشه ممنونم

0 0

علیرضا رضایی

بهترین ابزار برای اموزش مخصوصا اگر 4g باشه عالیه

0 0

معصومی

نرم افزار مودل برای lms هست که هم برای انلاین هست هم افلاین ولی ادوبی برای فقط انلاین ه

0 0

اسکندری

آموزش به صورت مجازی و یادگیری با موبایل راحت و جذابه با یک هنذفری همه جا میتونیم استفاده کنیم

0 0

فریبرز شکیبا

آموزش مجازی از طریق موبایل چجوری هست نیاز به چی هست ؟

0 0

نجفی

با توجه به جایی که آموزش مجازی رو اجاره میکنین هست اگر ادوبی کانکت باشه برنامه رو نصب میکنین و و میتونین استفاده کنین

0 0

hamid kamali

با سلام وقت بخیر
اگه اندروید و آیفون داشته باشین آموزش مجازی از طریق موبایل خیلی راحته شما میتونین از طریق نرم افزار ها آموزش مجازیتون رو راه اندازی کنین یا کلاس هاتون رو حضور بزنین

0 0

pariii

دیگه این روزا هه با گوشی سرو کار داریم و بخش عمده ای از وقتمون رو به خودش اختصاص میده پس چه بهتر که اگر امکانش رو داریم بخشی از وقتمون رو صرف آموزش هم بکنیم. آموزش مجازی از طریق موبایل همیشه در دسترس ماست.

0 0

احسان

همه به نوعی از آموزش های موبایلی استفاده میکنیم بلاخره
اکثرا یه اپلییکشن زبان یا مشابهش رو داریم
البته سایت های ال ام اسی خب تخصصی هستن. حتی شنیدم سایت خارجی کورسرا که دوره های مجازی دانشگاه های رنک یک دنیا رو ارائه میده بر مبنای ال ام اسه یا اسکورم

0 0

حسین

سلام در نرم افزار ها مودل بهتر است یا ادوبی ؟

0 0

سحر عباسی

نرم افزار مودل برای lms هست و قابلیت افلاین سازی داره ولی ادوبی فقط برای اموزش انلاین هست

0 0

قربانی

برای آموزش موبایلی با مودل چیکار باید انجام بدیم؟ پلاگین می خواد؟ لطفا راهنمایی کنید

0 0

رعنا فعال

سلام
نسخه موبایلی مودل هم در دسترس هست و موسسات و دانشگاه‌ها می‌توانند در اختیار دانشجوها قرار بدن این نسخه رو.
و محتوای آموزش الکترونیکی مناسب موبایل(ریسپانسیو) تولید کنند.

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید