مقالات نرم افزار آموزش مجازی

مزایای واقعیت مجازی برای آموزش مجازی

مزایای واقعیت مجازی برای آموزش مجازی

در فیلم «سفر شگفت‌انگیز» محصول 1966، یک زیردریایی و خدمه آن به اندازه یک سلول انسانی کوچک می‌شوند تا از طریق جریان خون یک دانشمند عبور کنند و لخته خون را در مغز او از بین ببرند. این فیلم که یک داستان علمی تخیلی است، از تمایل بشر برای کشف قلمروهایی صحبت می کند که به دلیل محدودیت های فیزیکی ما دستیابی به آن غیرممکن است. اما به لطف فناوری‌هایی مانند واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده ( (AR، دانش‌آموزان مدارس ابتدایی اکنون این کار را انجام می‌دهند. امروزه، دانش‌آموزان به سفرهای میدانی مجازی به مکان‌هایی از دوران باستان گرفته تا گذرگاه‌های سطح سلولی درون بدن انسان می روند.

در حال حاضر می بینیم که فناوری واقعیت مجازی در حال ایجاد تحول در بخش های مختلفی است. اجرای ماژول های مبتنی بر واقعیت مجازی به سازمان ها در صرفه جویی در هزینه و منابع کمک می کند. به عنوان مثال به میزان هزینه ای که برای ارائه آموزش خلبانی در زمان واقعی به کارمندان اختصاص داده می شود فکر کنید و سپس آن را با هزینه های همین آموزش اما مبتنی بر واقعیت مجازی مقایسه کنید.

با سیستم Adobe Connect، کلاس آنلاین برگزار کن!

فهرست


اگر بخواهم مهمترین مزایای آموزش ِ مبتنی بر واقعیت مجازی را برشمرم، آن ها را در قالب چهار مورد زیر عنوان می کنم:

چرا باید از واقعیت مجازی در آموزش های خود استفاده کنید؟

6 تکنیک واقعیت مجازی برای کاهش هزینه های آموزش و زمان آن

سخن آخر

واقعیت مجازی در بخش های مختلفی از دنیای مدرن رونق گرفته است و صنعت آموزش مجازی، به خصوص آموزش کارکنان، نیز از این قاعده مستثنی نیست. آموزش های مبتنی بر VR به جای آموزش های خسته کننده مبتنی بر تئوری، به طور قطع به سازمان شما کمک می کند تا رشد بهتری را تجربه کند. در کاربرد واقعیت مجازی مزایای زیادی وجود دارد، به عنوان مثال، می توانید موقعیت های واقعی را به صورت مجازی شبیه سازی کنید تا فراگیران در طول جلسه آموزش از خطرات محیط کار دور باشند و در ایمنی کامل و در عین حال همان محیط کار به یادگیری مهارت ها بپردازند. گرچه تجربه مستقیم بهترین راه برای یادگیری است، اما کیفیت آموزشی که از طریق واقعیت مجازی کسب می شود به مدیریت آموزش در شرایط سخت بسیار کمک می کند. به عبارت خیلی ساده، واقعیت مجازی نمایش گرافیکی کار فیزیکی است.


اگر بخواهم مهمترین مزایای آموزش ِ مبتنی بر واقعیت مجازی را برشمرم، آن ها را در قالب چهار مورد زیر عنوان می کنم:


1. درگیر کردن ِ مناسب

درگیر کردن فراگیران در جلسه آموزشی امری مهم و یکی از چالش های آموزش مجازی است که باید با دقت انجام شود. اگر این کار به نحو احسن انجام شود، فراگیران با علاقه روی آموزش متمرکز می شوند و حواسشان از مباحث پرت نمی شود. نمایش های گرافیکی در واقعیت مجازی به کارمندان کمک می کند تا با آموزش درگیر شوند. همچنین یکی از بهترین ویژگی های این روش این است که با راه حل های یادگیری موبایلی کاربران را قادر می سازد تا بیشتر یاد بگیرند.


2. تمرین برای مهارت های عملیاتی

کارگرانی که می خواهند در مشاغل دشوار شروع به کار کنند، می توانند مهارت های خود را بدون نگرانی در مورد عواقبی چون آسیب ها پرورش دهند. این مسئله به کاهش فشار و افزایش خلاقیت کمک می کند.


3. پیش نمایش

فناوری واقعیت مجازی به شرکت ها کمک می کند تا با انجام تست های آزمایشی عملکرد کارکنان در حین آموزش را مورد ارزیابی قرار دهند. نسبت به عملکرد او دید پیدا کنند و درک درستی از جایی که فرد مورد نظر در آن ایستاده داشته باشند.


4. آموزش شتاب داده شده

از آنجایی که آموزش های VR  بسیار جذاب و خلاقانه هستند، به دانش پذیران کمک می کند تا اطلاعات بیشتری را سریع تر و راحت تر به دست آورند و همچنین آن ها را برای مدت زمانی طولانی حفظ کنند. همانطور که همه شما می دانید، شکل گیری حافظه واکنش های احساسی همراه است. از این رو، واقعیت مجازی به دانش پذیران شما یک تجربه بار احساسی می بخشد.


چرا باید از واقعیت مجازی در آموزش های خود استفاده کنید؟

بسیاری از ما از طریق بازی های ویدئویی و پارک های تفریحی با واقعیت مجازی آشنا شده ایم. حال دیگر وقت آن است که از این بازی ها فراتر رویم و در مورد چگونگی استفاده از این فناوری برای پیشرفت های شغلی و تحصیلی فکر کنیم.


1. به افزایش حفظ دانش منجر می شود

مردم امروزی دیگر کاری را که هفته پیش انجام داده اند را نیز به خاطر نمی آورند. بنابراین، برای کارمندان سخت است که چیزهایی را که در آموزش ها یاد گرفته اند را حفظ کنند. به خصوص اگر آنها تحت روش های سنتی و آنلاین آموزش ببینند، تقریبا 50% از چیزهایی که آموخته اند را فراموش می کنند. اما فناوری واقعیت مجازی با تاثیر گذاشتن عاطفی و احساسی، میزان فراموش کردن مطالب را کاهش می دهد.


2. به کارمندان کمک می کند مهارت ها را سریع تر یاد بگیرند

استخدامی های جدید بسته به نقشی که دارند، اغلب 6 ماه تا 2 سال طول می کشد تا به کارکنان مثمر ثمر تبدیل شوند. اگر آن ها نتوانند بعد از این هزینه زمانی و پولی که روی آن ها صرف شده است، عملکرد مناسبی داشته باشند، در واقع سازمان دچار ضرر می شود. ماژول های آموزشی با واقعیت مجازی به کارکنان کمک می کند تا مهارت های ضروری را سریع تر یاد بگیرند و همچنین باعث می شود در کار خود خلاقیت بیشتری داشته باشند.


3. به کاهش وقوع حادثه در محل کار کمک می کند

همانطور که قبلا ذکر شد، احتمال آسیب دیدن کارکنان تازه کار در بخش های عملیاتی بیشتر است. این اتفاق هم ممکن است در مرحله آموزشی اتفاق بیفتد و هم در اوایل ِ کار. بسیاری از کارشناسان این باور را دارند که استخدامی های جدید و گماردن آن ها در موقعیت های واقعی کاری می تواند یک اشتباه پر هزینه باشد. در حالی که به کارگیری آموزش مجازی در ابتدای کار برای آن ها ایمنی بیشتری ایجاد می کند و ورودی های جدید مشاغل را در معرض خطر قرار نمی دهد.


4. واقعیت مجازی به صرفه جویی در هزینه ها کمک می کند

شما را به همان مثالی که برای آموزش خلبانی زدم ارجاع می دهم. هزینه های آموزش به صورت واقعی- حضوری و همچنین از طریق واقعیت مجازی را مقایسه کنید. قطعا به این نتیجه خواهید رسید که در بسیاری از زمینه ها، ماژول های آموزشی مبتنی بر VR به صرفه جویی در هزینه ها کمک می کند.

مزایای واقعیت مجازی برای آموزش مجازی


6 تکنیک واقعیت مجازی برای کاهش هزینه های آموزش و زمان آن

آیا کارکنان شرکت شما بیش از اندازه در سیستم lms وقت می گذارنند؟ آیا هزینه های تحقیق و توسعه از کنترل خارج شده است؟ در ادامه این مقاله، قصد داریم 6 روش آموزش واقعیت مجازی را برای کاهش زمان و هزینه های آموزش به اشتراک بگذاریم.

برای صرفه جویی در هزینه های زمانی و پولی آموزش مشاغل و همچنین کاهش آسیب های مشاغل پر خطر  چه کار باید بکنیم؟ راه حلی که فناوری ارائه می دهد، واقعیت مجازی (Virtual Reality) می باشد.


1. تمرکز بر مهارت های منحصر به فرد در شبیه سازی های واقعیت مجازی (VR)

اگر سعی کنید محتوای بیش از حدی را در یک جلسه واحد یا فعالیت آموزش آنلاین بگنجانید، عملا نتیجه ای به دست نخواهید آورد. در شبیه سازی های واقعیت مجازی برای اهداف آموزشی، تنها برای یک مهارت یا کار واحد تمرکز کنید. در بستر آموزش های واقعیت مجازی، کارکنان می توانند مهارت های مورد نیاز خود را به صورت عملی یاد بگیرند و تمرین کنند. به عنوان مثال شما می توانید، مهارت های همدلی را با شبیه سازی شخصیت مشتری ایجاد کنید. موقعیتی را فراهم کنید که کارمندان ارتباط با مشتری به مشکل مشتری گوش دهند و یک راه حل دلسوزانه پیدا کنند که پاسخگوی نیازهای مشتری باشد. کارمندان می توانند بارها و بارها به این شبیه سازی VR برگردند، تمرین کنند، توانایی خود را تقویت کنند و دیدگاه های دیگری را کشف کنند یا مهارت های مربوطه را آزمایش کنند. به عنوان مثال، آن ها در بستر این شبیه سازی می توانند به طور فعال به مشتری گوش فرا دهند و نشانه های غیر کلامی خود در مورد همدلی با مشتری را تجزیه و تحلیل کنند.


2. استفاده از کانورترهای برای تبدیل مجدد ویدئوهای دمو

ویدئوهای آموزشی قبلی خودتان را می توانید به راحتی به نسخه های نمایشی واقعیت مجازی تبدیل کنید. برای ایجاد غوطه وری و محتوای همه جانبه نیازی نیس که یک محتوای جدید آموزش آنلاین را ایجاد کنید. منابع محدود مانع بهره برداری از ایجاد آموزش های واقعیت مجازی نیستند. چرا که کانورترهای واقعیت مجازی وجود دارند که به شما کمک می کنند تا ویدئوهای دو بعدی خود را به ویدئوهای سه بعدی تبدیل کنید. فقط قبل از تبدیل محتوای آموزش آنلاین مطمئن شوید که در نهایت قرار است از چه ابزار و هدست واقعیت مجازی استفاده کنید. پس در نظر داشته باشید که مجموعه ها و نرم افزار کانورتر شما از همان فرمت های خروجی پشتیبانی کنند.


3. به کارکنان قدرت انتخاب فعالیت ها را طبق نقشه های تعاملی بدهید

درست نیست که در طول تنها یک جلسه، کلیه مسائل مربوط به انطباق یا وظایف شغلی را پوشش داده شود، مگر اینکه قصد داشته باشید که جلسات آموزش آنلاین شما منجر به اضافه بار شناختی شود و نتیجه مثبتی نداشته باشد. نقشه های واقعیت مجازی تعاملی ایجاد کنید که به فراگیران و مخاطبان اجازه می دهد فعالیت بعدی خود را انتخاب کنند. به عنوان مثال، آن ها بتوانند روی مسیر خدمات مشتری کلیک کرده و بر اساس سرعت خاص خود، راه یادگیری را انجام دهند. این امر به ویژه برای پشتیبانی فوری در لحظه ی نیاز، مفید است. افراد در وسط انجام وظایف شغلی خود به مشکلی برمی خورند یا یک شکاف عملکرد در کار را کشف می کنند، در این لحظه می توانند به سرعت به نقشه یادگیری دسترسی پیدا کنند و درست سراغ راه حل مشکل مورد نظر بروند و بلافاصله آن را اعمال کنند.


4. یک کتابخانه که از واقعیت مجازی VR  پشتیبانی کند، راه اندازی کنید

یک کتابخانه که از واقعیت مجازی پشتیبانی کند راه اندازی کند، ایجاد کنید که دارای منابع JIT پک شده باشد. همچنین منو نیز می تواند به صورت VR فعال شود. به عنوان مثال، یک کارمند در محل کار با مشکلی روبه رو می شود و راه حل و راهنمای آن به صورت موردی و اسلایدی روی هدست او نمایش داده شود، سپس او می تواند آموزش آنلاینی را که می ­خواهد انتخاب کند و در یک محیط کار مجازی وارد شود تا به صورت عملی کار را انجام دهد و مشکلش حل شود. به این ترتیب آن ها روی فرآیند تمرکز خواهند کرد و به سرعت اطلاعات مورد نیاز خود را جذب خواهند کرد. بدون مشارکت و حضور یک مدیر، خودشان از پس چالش ها برخواهند آمد.

این امر همچنین باعث اعتماد به نفس و اطمینان بیشتر آن ها خواهد شد. برای صرفه جویی در هزینه و وقت از موارد کوچک شروع کنید. روی تعدادی از خلا ها یا مسائل مشترک در هر بخش تمرکز کنید. در صورت نیاز کارمندان به اطلاعات بیشتر، می توانید لینک های منابع تکمیلی آموزشی را در سیستم lms خود کار کنید.


5. میزبان جلسات واقعیت مجازی ILT  باشید

آموزش های ILT به زمان نیاز دارند. این آموزش ها فقط به گذراندن ساعاتی در کارگاه ها، اجرای امتحانات یا گوش دادن به سخنرانی ها محدود نمی شود. موارد دیگری چون سفرها و رفت وآمدهای مورد نیاز، آپدیت و تازه سازی مداوم آموزش ها و افراد  و سایر کارهای آموزشی مربوط نیز باید انجام شوند. این مسائل ممکن است هزینه بالایی را بر دوش بودجه شما قرار دهد و همچنین ماندگاری کارمندان را کاهش دهد. واقعیت مجازی به شما امکان می دهد جلسات ِ ILT را در زمان واقعی و بدون هیچ گونه هزینه پرواز، هتل یا مکان اجاره ای اجرا کنید. کارمندان برای تعامل با مربیان خود و دریافت پشتیبانی یک به یک از نرم افزارهای ویدئو کنفرانس استفاده می کنند، در بحث های گروهی وارد می شوند تا اشتراک دانش در سازمان را تسهیل کنند. حتی می توانید جلسات زنده را ضبط کنید، جلوه های ویژه اضافه کنید.


6. محتوای آموزش الکترونیکی خود را به متخصصان این کار برون سپاری کنید

از قدیم الایام گفته اند که که کار را باید به کاردان سپرد. حال این کاردان می تواند در استخدام سازمان شما مشغول به فعالیت باشد هم می توانید کارهایتان را به اشخاص کاردان برون سپاری کنید. در مورد تدوین مواد آموزشی به خصوص مواد آموزش واقعیت مجازی، یک نفر نمی تواند در همه زمینه ها به آماده کردن و ارائه مواد آموزش آنلاین تخصص داشته باشد، همچنین اگر بخواهید برای هر زمینه ای یک نفر را استخدام کنید احتمالا از نظر هزینه ای مقرون به صرفه نخواهد بود. اما در برون سپاری این کار، این مشکلات رفع می شود و شما به محتوایی با کیفیت بالاتر، زمان توسعه کمتر و فعالیت­های متراکم دست خواهید یافت که همه موارد ضروری را پوشش می­دهد. به عنوان مثال، یک فروشنده می داند چگونه اطلاعات را به روشی ارائه دهد که درک و به خاطر سپردن آن برای کارمندان ساده تر باشد. همچنین آنها باید روی کار با فناوری واقعیت مجازی تسلط داشته باشند و از ویژگی غوطه وری برای جلب توجه کارکنان و بهبود جذب دانش استفاده کنند. با این اوصاف، شما به یک ارائه دهنده محتوای آموزش آنلاینی نیاز دارید که در صنعت و موضوع آموزش شما تخصص داشته باشد و از فناوری VR نیز درک دقیقی داشته باشد. آنها باید نیازها چالش های منحصر به فرد سازمان شما و همچنین اطلاعاتی را که کارکنان برای کاهش خطرات و انجام وظایف در اوج شلوغی کاری به آنها نیاز دارند را درک کنند.

این تکنیک های آموزش کارکنان با استفاده از واقعیت مجازی، زمانی که کارکنان برای یادگیری و حل مشکل خود صرف می کنند را به حداقل می رساند و هزینه های آموزش آنلاین را کاهش می دهد. یکی از بهترین راه ها برای کاهش هزینه های تولید محتوای واقعیت مجازی برای آموزش، استفاده از محتواهای آموزش انلاین فعلی و موجود شماست. نرم افزارهایی وجود دارند که می توانید با استفاده از آن ها، ویدئوهای آموزشی خود را به ویدئوهای واقعیت مجازی تبدیل کنید و به این ترتیب آنها را مجددا مورد استفاده قرار دهید. همچنین می توانید از یک ابزار تالیف سریع مواد آموزش الکترونیکی برای افزودن تریگرها، افکت ها و سایر عناصر جذاب استفاده کنید.

سخن آخر

همراه با پیشرفت تکنولوژی در همه زمینه های بشری، تکنولوژی آموزشی نیز با شیب زیادی به سرعت در حال پیشرفت است. نرم افزار آموزش مجازی LMS و نرم افزار وب کنفرانس و برگزاری کلاس آنلاین، فناوری آموزشی کلاسیک محسوب می شوند که البته وجود آن ها برای مدارس مدرن و آموزشگاه ها دیگر به یک نیاز تبدیل شده است. در این بین فناوری های نو ظهور نیز به وادی صنعت آموزش مجازی گام نهاده اند. میکرولرنینگ، گیمیفیکیشن، کاربرد واقعیت مجازی در آموزش، هوش مصنوعی در آموزش مجازی و استفاده از واقعیت افزوده برای یادگیری مثال هایی از این قبیل فناوری ها می باشد.

دریافت مشاوره رایگان
نظرات کاربران
امیری

هزینه اولیه برای راه اندازی واقعیت مجازی چقدر هست ؟

0 0

امیری

یکی از مزایای اموزش مجازی هم خونه بودن هست که راحت تو خونه میتونین درس رو بخونی

0 0

غلام عباسی

با سلام واقعا خوبه که ادم با پیشرفت تکنولوژی هم پیشرفت هم بکنند

0 0

محمودی

برای صرفه جویی در هزینه های زمانی و پولی آموزش مشاغل چه کار باید بکنیم؟

0 0

شعبانی

من که کلا کلاس هام مجازی شده
مزایایش هم که مشخصه و خودتون گفتین

0 0

مریم صالحی

سلام
به نظرم کلاس انلاین خوب نیست و مناسب کودکان نیست

0 0

هامون

من اگه از این عینک ها رو هم بگیرم میتونم کلاس اینا رو برگزار کنم

0 0

امیررضا خسروی

سلام نه فکر کنم هنوز تو ایران نیست فقط برای ویدیو و بازی هست

0 0

سحر شریعتی

واقعیت مجازی ILT چی هست

0 0

محرابی

واقعیت مجازی سرعت یادگیری رو دوچندان میکنه

0 0

سهیل

واقعا با دستگاه های واقعیت مجازی راه خوبی برای آموزش هست فقط یه مقدار یاداشت برداشتن سخته

0 0

علی

پیشرفت تکنولوژی کمک کرده که حتی آموزش مجازی در خونه هم فضای واقعی کلاس رو تداعی کنه

0 0

حامد

میخوام یه برنامه آموزش مجازی با واقعیت مجازی بسازم خخخخخ

0 0

محمد ناصری

سلام الان دیگه با واقعیت مجازی واقعا میتونین آموزش مجازی راه اندازی کنین

0 0

سحر جعفری

با سلام چجوری متوجه بشیم اینترنتمون مناسب برگزاری اموزش مجازی هست؟

0 0

شیما نورزاد

تو گوگل سرچ کنین speed test سرعت دانلود و اپلودتون رو میگه که بهتره دانلود 8 و اپلود 3 باشه که به مشکل نخورین

0 0

سینا علیزاده

ممنون از راهنمایی خوبتون تشکر

0 0

مبینا

سلام
اون روز یه کلیپ میدیدم که با هدست های واقعیت مجازی، معلم رو آورده بودن درست کنار دانش آموز تو خونه
خیلی قشنگ و هیجان انگیز بود

0 0

Amir Hashemi

یکی از مزایای واقعیت مجازی تو آموزش مجازی این هست ولی هنوز طراحی نشده و تو ایران نیومده

0 0

صادقی

واقعیت مجازی برای چیز های دیگه هست مثل فیلم اینا ولی برای اموزش آنلاین هنوز نیست

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید