مقالات نرم افزار آموزش مجازی

میکرولرنینگ چیست: میکرولرنینگ از صفر تا صد

میکرولرنینگ چیست: میکرولرنینگ از صفر تا صد

میکرولرنینگ چیست؟ در سال های اخیر، بسیاری از مربیان شروع به تغییر به سمت رویکرد "هرچه کمتر بهتر" در مورد برنامه های آموزشی خود کرده اند. امروزه، مفاهیم ابتکاری مانند میکرولرنینگ، چشم انداز آموزش را دگرگون کرده است و ماژول های آموزشی طولانی و خسته کننده گذشته را با اجزای غنی، کوتاه و مفید جایگزین می کند. میکرولرنینگ دیگر یک روند موقت در آموزش آنلاین نیست. این روزها با توجه به آزمون ها،توسعه ها و بهینه سازی هایی که در این حوزه انجام شده، این شیوه آموزشی به بخشی جدا نشدنی از تدریس آنلاین تبدیل شده است. شیوه آموزشی میکرولرنینیگ با در نظر گرفتن مباحثی که به قسمت های قابل هضم تقسیم شده اند، موضوعات را به فراگیران آموزش می دهد.  

معلم هستی و می‌خوای کلاس‌های آموزشیت را آنلاین برگزار کنی؟

کلاستو با ادوبی کانکت، آنلاین برگزار کن.

میکرولرنینگ چیست؟


در این مقاله با شماری از نرم افزارهای سودمند در حوزه میکرولرنینیگ آشنا می شوید که شما را با مزایای متعدد استفاده از این شیوه آموزشی آشنا می کند. این گزینه ها را به فهرست نرم افزارهای کاربردی خود بیفزایید. به یاد داشته باشید که نکات متعددی را باید در انتخاب نرم افزارهای مناسب برای انتخاب سیستم lms در نظر بگیرید.

با پافکو همراه باشید و این بار به خوبی با تمامی جزئیات مربوط به شیوه آموزشی میکرولرنینیگ آشنا شوید. ما در پافکو قصد داریم مهمترین نکات و نمونه میکرولرنینگ را انتخاب کنیم و برای شما بازگو نماییم و در نهایت فهرستی از بهترین گزینه های پیش رو را در اختیار شما بگذاریم.

تعریف یادگیری خرد:

کارشناسان آموزش، تعاریف بی شماری از این مفهوم ارائه کرده اند، که بسیاری از آنها بر یادگیری خرد به عنوان محتوای مختصر، جذاب و قابل هضم که متناسب با نیازهای متغیر فراگیران امروزی است، تمرکز کرده اند. در حالی که ممکن است در مورد تعریف مشخص و مورد قبول برای این واژه بین دانشمندان اختلاف نظر وجود داشته باشد، اما همگی موافقند که میکرولرنینگ موفق باید دارای چند معیار اصلی باشد، از جمله:

 • مختصر بودن (معمولاً 5-15 دقیقه طول می کشد)
 • توانایی دستیابی به یک نتیجه دقیق یادگیری
 • دسترسی آسان
 • رویکرد یادگیرنده محور

بررسی میکرولرنینگ

کارمندان امروزی بیش از هر زمان دیگری با کمبود زمان مواجه هستند. در این شرایط بهترین راهکار برای ارتقای سیستم آموزشی استفاده از شیوه ای است که در کوتاه ترین زمان ممکن بیشترین اطلاعات را در اختیار افراد بگذارد.  

علاوه بر این فراگیران باید از هر نقطه و به هر وسیله ای امکان دسترسی به محتوای آموزشی را در اختیار داشته باشند.

افزایش تقاضا برای ایجاد یک شیوه آموزشی نوین منجر به روی کار آمدن روندهای جدید در آموزش آنلاین و همینطور سیستم های مدیریت آموزش آنلاین شده است. یکی از مؤثر ترین راهکارهای موجود میکرولرنینگ است.

oمیکرولرنینگ چیست؟

میکرولرنیگ به نوعی آموزش اطلاق می شود که در آن مفاهیم آموزشی به ساده ترین شکل ممکن و به اندازه کوچک در اختیار فراگیر گذاشته می شوند. در میکرولرنینگ محتوای آموزشی به شیوه ای در نظر گرفته شده است که قابل هضم باشد و مهمترین نکات را به سادگی هرچه تمام تر در اختیار فراگیران قرار دهد. 

آموزش های میکرولرنینگ یک هدف واحد را در نظر گرفته اند که تمام تمرکز خود را روی دستیابی به این هدف اولیه معطوف کرده اند. در همین راستا برگزار کنندگان دوره های میکرولرنینگ یک مبحث آموزشی را به بخش های کوتاهی تقسیم می کنند و به فراگیر اجازه می دهند که در زمان مورد نظر و با توجه به میل باطنی خود بخشی از آموزش را برای یادگیری در نظر بگیرند.

اگرچه از دیرباز مفهوم آموزش در بخش های کوچک و قابل هضم مطرح بوده است، اما شیوه میکرولرنینگ در آموزش مهارت ها به کارمندان سازمانی نقش مهمی را ایفا می کند. خوشبختانه امروزه شاهد استقبال بی سابقه افراد از  شیوه آموزشی میکرولرنینگ هستیم. در ادامه قصد داریم شما را با برخی از مهمترین ویژگی های شیوه آموزشی میکرولرنینگ آشنا کنیم. به این ترتیب به سادگی هرچه تمام تر در زمینه انتخاب نرم افزار آموزش آنلاین مورد نظر وارد عمل می شوید.

میکرولرنینگ چیست: میکرولرنینگ از صفر تا صد 

ویژگی های میکرولرنینگ

با تعریف کلی از میکرولرنینگ، شاید اکنون این سوال برای شما پیش آمده باشد که برنامه آموزشی شما با گذر از واحدهای یادگیری "سنتی" به رویکرد میکرولرنینگ چه مزایایی را به همراه خواهد داشت.

وقتی صحبت از میکرولرنینگ در کلاس آنلاین به میان می آید، اولین چیزی که به ذهن شنونده می رسد، کلاسی است که تمرکز خود را روی آموزش مباحث کوتاه گذاشته است. اما این تنها ویژگی برجسته سیستم آموزشی میکرولرنینیگ نیست. در ادامه با ما همراه باشید و با برخی از برجسته ترین ویژگی های میکرولرنینگ در آموزش مجازی آشنا شوید.

۱.  فراگیر در هر لحظه یک مفهوم را می آموزد

هدف از آموزش، ایجاد یک مهارت در فرد است. از طرفی اگر فرد دانشی را اتخاذ کرده باشد نیز هدف آموزش را محقق ساخته است. نرم افزار آموزش الکترونیکی اهداف متعددی را در نظر دارد. این در حالی است که میکرولرنینگ هربار روی آموزش یک مفهوم خاص متمرکز می شود. بدین ترتیب باید گفت فراگیران پیش از آنکه قدم به مرحله بعدی بگذارند به وضوح متوجه مبحث آموزشی می شوند و آن را به خوبی درک می کنند.

۲. فراهم کردن اطلاعات مشخص و هدفمند

دو نوع اطلاعات در انواع شیوه های آموزشی به کار گرفته می شود. نوع اول اطلاعاتی است که باید بدانید و نوع دوم اطلاعاتی است که بهتر است آنها را بدانید. سیستم مدیریت یادگیری آنلاین سنتی هر دو نوع اطلاعات را در دوره آموزشی خود در نظر می گیرد. این در حالی است که اطلاعاتی که در میکرولرنینگ ذکر می شوند غالبا از نوع اطلاعاتی هستند که باید از آنها اطلاع داشته باشید. همین امر سبب شده است که آموزش های درج شده در سیستم آموزشی میکرولرنینگ مهمترین نکات را به فراگیران انتقال دهند. این امر تا حد زیادی فراگیر را از سر درگمی نجات می دهد. چرا که دیگر مجبور نیست بین انتخاب آنچه مهم است و آنچه از اهمیت چندانی برخوردار نیست، تمایز قائل شود. بدین ترتیب هرگز با اطلاعات مازاد فراگیر را بمباران را نمی کنید و به او اجازه می دهید که اطلاعات مورد نیاز را در اختیار داشته باشد.

 

۳. با میکرولرنینگ اوج زمان یادگیری را هدف قرار دهید

فرقی نمی کند که محتوای الکترونیکی آموزشی مورد نظر شما در قالب ویدئو منتشر شده است یا محتوای متنی، تنها نکته مهم این است که میکرولرنینگ باید به گونه ای در نظر گرفته شود که حداکثر 8-10 دقیقه از زمان فراگیر را به خود اختصاص دهد.

در بسیاری از موارد زمان از این نیز کمتر است. به یاد داشته باشید که همین امر سبب شده است افراد بیشتری از شیوه آموزشی میکرولرنینگ استقبال کنند. چرا که اوج زمان یادگیری در فراگیران امروزی به شدت کاهش پیدا کرده است و این بازه زمانی، حداکثر زمانی است که قادر به جلب توجه فراگیران خواهید بود.

۴.  آیا دوره در گوشی های تلفن همراه نیز به خوبی نمایش داده می شود؟

به یاد داشته باشید نیازی نیست که برای استخراج اطلاعات مورد نیاز به سراغ لپ تاپ یا رایانه شخصی خود بروید. معمولا تمامی میکرولرنینگ ها به گونه طراحی شده اند که فراگیر قادر باشد از طریق گوشی تلفن همراه یعنی به شیوه موبایل لرنینگ نیز از محتوای آموزشی استفاده کند.

پس می بایست دوره آموزشی میکرولرنینگ را به گونه ای طراحی کنید که در تبلت ها، گوشی های هوشمند و لپ تاپ ها به خوبی نمایش داده شود. به این ترتیب فراگیر قادر است در کوتاه ترین زمان ممکن از آموزش های میکرولرنینیگ موجز و مختصر استفاده کند.

۵.  فرمت های متفاوت را در نظر بگیرید

میکرولرنینگ همواره مانند دوره آموزش آنلاین سنتی عمل نمی کند. تدریس آنلاین در شیوه آموزشی میکرولرنینیگ به شکل کاملا مستقل عمل می کند. از منابع و الگو های متفاوتی نیز برای آموزش استفاده می شود.

به عنوان مثال ممکن است در دوره آموزشی میکرولرنینگ از تصاویر اینفوگرافیک، پادکست ها، آزمون ها و انیمیشن ها نیز استفاده کنید. استفاده از محتوای متنوع از جمله عواملی است که تا حد زیادی علاقه را در فراگیران ایجاد می کند و تدریس مجازی را به مراتب شیرین تر خواهد کرد.

۶. مراحل متفاوت

شیوه آموزشی میکرولرنینگ در مراحل متفاوتی از چرخه یادگیری به کار گرفته می شود. زیبایی آموزش میکرولرنینگ در این است که باید بتوانید از دوره آموزش میکرولرنینیگ به عنوان مکانیزمی برای انتقال اطلاعات یا تلفیق آن با استراتژی های آموزشی خود استفاده کنید. به این ترتیب در هر مرحله ای از آموزش قادر به استفاده از شیوه آموزشی میکرولرنینگ هستید.

 • به عنوان مثال با استفاده از  شیوه میکرولرنینگ قبل از برگزاری دوره های آموزشی آنلاین، با برگزاری یک آزمون سطح دانش اولیه فراگیران را تعیین کنید و به آنها نشان دهید که در طول دوره چه اطلاعاتی را کسب می کنند.
 • منابع جانبی، مثال ها و فعالیت هایی را برای برگزاری دوره در نظر بگیرید.
 • دانش فراگیران را پس از اتمام دوره تقویت کنید.

 

۷. میکرولرنینگ را به تنهایی به کار ببرید یا به عنوان بخشی از یک سیستم مدیریت آموزشی دیگر

آموزش های کوتاه و مختصر میکرولرنینیگ را به عنوان یک شیوه آموزشی در نظر بگیرید یا در کنار این دو از ماژول های دیگری نیز برای فهم بهتر موضوع استفاده کنید.

مدت زمان کوتاه در کنار اطلاعات هدفمند، پشتیبانی بالا و امکان دسترسی از دستگاه های متفاوت، شیوه آموزشی میکرولرنینگ را به راهکار مناسبی برای یادگیری مهارت کارمندان سازمانی بدل کرده است.

۸. آموزش های مختصر و مفید

میکرولرنینگ نام خود را از همین قابلیت می گیرد. همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم شیوه آموزشی میکرولرنینگ به مهمترین و ارزشمندترین اطلاعات موجود در موضوع مورد نظر اشاره می کند و به این ترتیب در کمترین زمان ممکن بیشترین اطلاعات را با مخاطب در میان می گذارد.

۹. مستقل است

برای برگزاری شیوه آموزشی میکرولرنینگ نیازی به استفاده از دیگر ماژول های آموزشی نخواهید داشت. به همین ترتیب افرادی که از این شیوه آموزشی میکرولرنینیگ استفاده می کنند، اگر هرگز از دیگر ماژول های موجود نیز استفاده نکنند، می توانند از محتوای کوتاهی که در نظر گرفته شده است اطلاعات ارزشمندی را استخراج کنند.

۱۰.  سرعت بالا

میکرولرنینگ برای کسانی که قصد دارند در حین آموزش، موضوع مورد نظر را درک کنند، بسیار مناسب است. به عنوان مثال تصور کنید گروهی از کارمندان نیاز دارند که مهارتی را پیش از برگزاری یک جلسه مهم بیاموزند. در این حالت بهترین راهکار ممکن، استفاده از آموزش های موجود در سیستم میکرولرنینگ است.

به این ترتیب در کمترین زمان ممکن بیشترین اطلاعات را در اختیار افراد می گذارید و دانش آنها را ارتقا می دهید. نگران نباشید این کار تنها ۵ دقیقه از زمان شما را به خود اختصاص می دهد. میکرولرنینگ هر زمان که به آن نیاز داشته باشید در دسترس شما خواهد بود. اگر نیاز به بازبینی و مرور آموخته های خود دارید نیز شیوه آموزشی میکرولرنینگ برای شما مفید خواهد بود.

میکرولرنینگ چیست: میکرولرنینگ از صفر تا صد 

۱۱. تنوع

شیوه آموزشی میکرولرنینگ از تنوع بسیاری بالایی برخوردار است. اگرچه برخلاف طول دوره های آموزشی، دوره میکرولرنینیگ از منابع و استراتژی های متنوعی برای آموزش استفاده می کند. به عنوان مثال در این دوره از ویدئو های کوتاه، فلش کارت، آزمون های کوتاه، اینفوگرافی ها و پادکست ها استفاده می شود. در نتیجه فراگیر در این دوره ها از آموزش  خسته و دلزده نمی شود.

۱۲. تعاملی بودن

کوتاه بودن شیوه آموزشی میکرولرنینگ به این معنی نیست که دوره آموزشی میکرولرنینیگ، تعاملی به شمار نمی رود. میکرولرنیگ به شیوه ای طراحی می شود که امکان تعامل با فراگیران را در همین بازه زمانی کوتاه نیز میسر کند. به عنوان مثال در دوره میکرولرنینیگ از شبیه سازی، فعالیت های کلیکی استفاده می شود؛ در مواردی فراگیر باید با کشیدن و رها کردن یک مفهوم در اجرای دوره مشارکت کند. مولفه های میکرولرنینگ تمایل دارند توجه مخاطبان خود را بهتر جلب کنند. دانش آموزان این نسل ها با دریافت اطلاعات فوری بزرگ شده اند و ممکن است حوصله حضور در یک سمینار آموزشی یک ساعته را نداشته باشند. در عوض، آنها از محتویات یادگیری خرد بسیار سود می برند، که اطلاعات مورد نیاز را در یک قالب آشنا و در دسترس به آنها می دهد.

۱۳. قابل هضم بودن

به یاد داشته باشید که آنچه منجر به استفاده از مطالب کوتاه، موجز و مختصر شده است این است که چنین مفاهیمی به گونه ای تقسیم بندی شده اند که در یک بازه زمانی کوتاه مدت در ذهن فرد بنشیند و به سادگی از خاطر او پاک نشود. زمان اوج بازده یادگیری در انسان بسیار کوتاه است؛ هنر میکرولرنینگ استفاده از این بازه کوتاه به بهترین شکل ممکن است.

           14.افزایش حفظ دانش

توانایی ماژول‌های میکرولرنینگ برای ترکیب انواع رسانه‌های غنی نیز می‌تواند منجر به بهبود حفظ اطلاعات و دانش شود - به‌ویژه زمانی که با روش‌های آموزشی «سنتی» مقایسه می‌شود. هنگامی که دانش پذیران به رسانه های مرتبط و مفید مانند اینفوگرافیک، ویدئو و صدا دسترسی داشته باشند، محتوای آموزشی برای همه یادگیرندگان مناسب تر خواهد بود. در واقع، مطالعات نشان داده اند که یادگیری خرد می تواند بیش از 20 درصد افزایش ذخیره اطلاعات را به همراه داشته باشد.

           15.انعطاف پذیری بی نظیر

محتوای میکرولرنینگ با در نظر گرفتن انعطاف‌پذیری طراحی شده است و آن را برای استفاده در طیف وسیعی از دستگاه‌ها ایده‌آل می‌کند. به جای محصور شدن در یک اتاق کنفرانس اداری برای یک جلسه آموزشی، کارمندان می توانند از ماژول های آموزشی درخواستی در دستگاه های تلفن همراه، تبلت ها و موارد مشابه لذت ببرند. این به آن‌ها این امکان را می‌دهد که آموزش را به روش‌هایی که مطابق با برنامه‌شان باشد، تکمیل کنند، چه به معنای مشاهده ماژول‌های آموزشی در زمان استراحت، در حین کار یا از راحتی در خانه‌شان باشد. از این نظر، میکرولرنینگ واقعاً یادگیرنده محور است و به کارکنان اجازه می‌دهد تا انعطاف‌پذیری مورد نیاز را در محل کار خود داشته باشند.

           16.قابلیت سفارشی

به جای اینکه مجبور شوند در یک سخنرانی آموزشی یک ساعته بنشینند یا یک برنامه آموزشی دقیق کامپیوتری را در محل کار تکمیل کنند، ماژول های میکرولرنینگ به یادگیرندگان این امکان را می دهند که با سرعت خود و در زمان مناسب، مطالب آموزشی را دریافت کرده و با آن درگیر شوند. این توانایی برای جمع‌آوری اطلاعات در صورت نیاز، به‌جای تحمیل بیش از حد مواد آموزشی به آن‌ها، اساساً به کارکنان اجازه می‌دهد تا کنترل یادگیری خود را در حین کار به دست بگیرند و احساس توانمندی داشته باشند. میکرولرنینگ همچنین می‌تواند روحیه و رضایت کارکنان را با تغییر طرز تفکرشان در مورد آموزش افزایش دهد.

چه کسانی بیشترین استفاده را از میکرولرنینگ می برند؟

اگرچه شیوه آموزشی میکرولرنینگ به گونه ای طراحی شده است که برای تمام کارمندان و فراگیران مناسب باشد، اما مشخص شده است که  میکرولرنینگ برای کسانی مناسب است که پشت میز، کار نمی کنند. به عنوان مثال برخی از کارمندان همواره در حال حرکت هستند و امکان استفاده از دوره های آموزشی برای آنها وجود ندارد. برخی از مشاغلی که با این دست کارمندان در تماس هستند عبارت هستند از خرده فروشی ها، تولید کننده ها، افرادی که در صنعت لجستیک فعالیت دارند و فعالان بیمه و امور مالی.

این افراد زمان کافی برای نشستن پشت سیستم های کامپیوتری را در اختیار ندارند؛ بنابراین بهترین شیوه آموزشی برای آنها استفاده از آموزش های موجز و کوتاه میکرولرنینگ است.

اکنون که دیگر با تمام زوایای میکرولرنینگ و ویژگی های آن آشنا شده اید، زمان آن رسیده است که با برخی از نرم افزارهای شاخص حوزه میکرولرنینیگ نیز آشنا شوید.

میکرولرنینگ چیست: میکرولرنینگ از صفر تا صد 

آیا نرم افزار میکرولرنینگ مورد نظر را انتخاب کرده اید؟

اکنون زمان آن است که قلم و کاغذ خود را آماده کرده و گزینه های مورد نظر خود را یادداشت کنید. اگر به دنبال ایجاد دوره ای هستید که در کمترین زمان ممکن محتوای آموزشی مناسبی را به دیگران انتقال دهد، بهتر است استفاده از این نرم افزارها را در نظر بگیرید.

نکات مهمی را باید در هنگام انتخاب نرم افزار میکرولرنینگ مورد نظر در نظر داشته باشید. شما نمی خواهید که بیشتر از بودجه ای که برای این کار در نظر گرفته اید هزینه کنید. قبل از هر کاری زمانی که با فهرستی از نرم افزارهای شاخص در حوزه میکرولرنینگ روبرو می شوید باید این موارد را در نظر داشته باشید:

 • بهترین سایت lms را مطابق با نیاز ها و بودجه ای که در نظر گرفته اید انتخاب کنید.
 • ویژگی های برجسته نرم افزار ال ام اس مورد نظر را به خوبی بسنجید.
 • با مطالعه  بازبینی کاربران، عملکرد واقعی نرم افزار را بسنجید.
 • ابزارهای ال ام اس را با توجه به ویژگی های انحصاری آن در نظر بگیرید.
 • سیستم ال ام اس متناسب با نیاز خود را شناسایی کنید.

 اما قبل از آنکه به سراغ نرم افزارها برویم، بهتر است نکاتی را نیز به شما گوشزد کنیم.

oقابلیت های مهم نرم افزار میکرولرنینگ

اگر به دنبال انتخاب بهترین سیستم مدیریت آموزش میکرولرنینگ هستید، بهتر است این نکات را در نظر داشته باشید. یک سامانه LMS برجسته باید این ویژگی ها را در اختیار برگزار کنندگان دوره قرار دهد:

 • پشتیبانی از مشتریان؛
 • تجربه مشتریان؛
 • قابلیت های نرم افزاری؛
 • خلاقیت در نرم افزار؛
 • بازبینی مشتریان؛
 • پتانسیل رشد اقتصادی؛
 • میزان بازگشت مشتریان؛
 • مسئولیت های اجتماعی شرکت.

میکرولرنینگ چیست: میکرولرنینگ از صفر تا صد 

چه نکاتی را باید پیش از انتخاب نرم افزار در نظر بگیریم؟

قبل از هر چیزی اگر به دنبال انتخاب بهترین سیستم آموزش الکترونیکی میکرولرنینگ برای برگزاری دوره خود هستیم باید بررسی کاملی را در خصوص نیاز های آموزشی خود به عمل آورده باشیم. به عنوان مثال معیارهای ال ام اسی که در حال حاضر از آن استفاده می کنید را بسنجید؛ امتیاز های موجود را ارزیابی کنید؛ گزارش های مالی را بررسی کنید. در ادامه تصمیم بگیرید که کدام ویژگی میکرولرنینگ نواقص موجود در سامانه  LMS شما را برطرف می کند.

راه دیگری که برای آن موضوع پیش روی شما قرار دارد این است که شریکی را انتخاب کنید که در بررسی دقیق دوره آموزشی متخصص باشد. در ادامه به برخی از نکاتی که باید در این مورد مد نظر داشته باشید اشاره می کنیم.

o سطح توانایی و تجربه آنها را بسنجید

به یاد داشته باشید که قبل از هر اقدامی در راستای برگزاری دوره آنلاین آموزشی میکرولرنینگ باید میزان توانایی و دانش قبلی کارمندان را بسنجید و دوره ای را طراحی کنید که اطلاعات مورد نیاز را با در نظر گرفتن تجربه کارمندان در اختیار آنها بگذارد.

o ابزارها ارزیابی و تعیین صلاحیت

علاوه بر آنچه گفته شد، دوره میکرولینگ باید به گونه ای با ابزارهای موجود در تطابق باشد که دیگر نیازی به تغییر ابزارهای موجود نداشته باشید. از این گذشته سیستم مورد نظر باید از فرمت محتوای مورد نظر شما پشتیبانی کند.

o توسعه بازه زمانی و بودجه

بودجه را به دقت ارزیابی کنید. به این ترتیب هرگز بیش از آنچه که باید برای خرید مواد مورد نیاز خود هزینه نخواهید کرد. از این گذشته شما به یک زمان بندی واقع بینانه برای آموزش های میکرولرنینگ خود نیاز دارید.

o نقص ها را برطرف کنید

 نقاط ضعف سیستم آموزشی فعلی خود را شناسایی کنید و در ادامه به دنبال نرم افزاری باشید که با کمترین هزینه ممکن به بهترین شکل نقص های موجود را رفع می کند. بنابراین باید نکات مورد نظر خود را بشناسید.

o پیش از انتخاب سیستم میکرولرنینگ اهداف خود را مشخص کنید

متأسفانه راه میانبری برای دستیابی به اهداف وجود ندارد. همواره باید محتوای آموزشی را ارزیابی کنید و مطمئن شوید که محتوا با اهداف شما در یک راستا قرار دارد یا خیر.

میکرولرنینگ چیست: میکرولرنینگ از صفر تا صد 

o مطمئن شوید که قادر به ارزیابی سیستم هستید

 یک نرم افزار میکرولرنینگ باید به شما اجازه دهد که به بهترین شکل ممکن نتایج موجود را ارزیابی کرده و عملکرد فراگیران را پیگیری کنید.

o اهمیت نظرات را فراموش نکنید

نرم افزار مد نظر باید نظارت کارمندان و فراگیران را در اختیار شما بگذارد و نظرسنجی ها را ارزیابی کند. به این ترتیب مهمترین نکات شناسایی می شوند و از آن گذشته مهارت های مرتبط نیز سنجیده می شوند.

o اهداف منحصر به فرد را در نظر بگیرید

در کنار اهداف کلی دوره آموزشی میکرولرنینگ باید اهداف مشخصی را برای مشاغل و وظایف متفاوت با مهارت های متفاوت نیز در نظر بگیرید. به عنوان مثال کارمندان بخش خدمات مشتریان باید از دوره میکرولرنینگ منحصر به فردی استفاده کنند که روی افزایش مهارت های بین فردی متمرکز باشد.

فاکتورهای کلیدی که باید در نرم افزار میکرولرنینگ موجود باشد

برنامه LMS میکرولرنینگ باید عوامل و فاکتورهایی را در خود داشته باشد که عملکرد آن را بهبود بخشد. برخی از این عوامل عبارت هستند از:

o حمایت از گیمیفیکیشن

در این حالت فراگیران در ازای آموختن یک نکته آموزشی مدال یا نشانی را دریافت می کنند.  به این ترتیب برای عملکرد های خوب جوایزی را در نظر می گیرد و انگیزه کافی را در فراگیران ایجاد می کنید.

o پشتیبانی تعاملی ویدئویی

آموزش هایی که بر پایه ویدئو ایجاد شده اند یکی از مهمترین و برجسته ترین نوع محتوا در میکرولرنینگ هستند.  قابلیت های ال ام اس به تدریج گنجینه شما را بهبود می بخشد. با در نظر گرفتن این نکته باید بدانید که بهتر است به شکلی از این ویدئو ها استفاده کنید که توجه مخاطب را به خود جلب کنید.

o امکان گزارش گیری

میکرولرنینگ بدون برخورداری از سیستم گزارش گیری، کامل نیست. این ابزار به شما اجازه می دهد که عملکرد فراگیران را ارزیابی کنید. علاوه بر این باید این نکته را به یاد داشته باشید که گزارش ها را با توجه به نیاز خود استخراج کنید.

اکنون زمان آن رسیده است که با برخی از بهترین نرم افزار های موجود در حوزه میکرولرنینگ آشنا شوید.

 

 فهرست نرم افزارهای برتر میکرولرنینگ

اکنون که به خوبی باید ها و نباید های انتخاب نرم افزار Lms را می شناسید بهتر است با فهرستی از بهترین نرم افزارهای موجود برای آموزش میکرولرنینگ نیز آشنا شوید.

1. TalentLMS

این نرم افزار یکی از معروف ترین نرم افزارهای موجود در زمینه میکرولرنینگ است. این نرم افزار تمام ویژگی های مورد نیاز شما را در خود گنجانده است. به این ترتیب با استفاده از یک سیستم مدیریت آموزش که در بیش از ۷ هزار شرکت به کار گرفته می شود، میزان تعامل و یادگیری فراگیران را افزایش دهید.

نکات برجسته

با استفاده از این سیستم، برنامه آموزشی کلاس آنلاین میکرولرنینیگ خود را ایجاد کنید.  انواع متعددی از محتوای میکرولرنینگ را بررسی کرده و تأثیر استفاده از سیستم میکرولرنینیگ در یادگیری کارمندان و فراگیران را مشاهده کنید. بهتر است نگاهی به جزئیات بیندازیم:

     o    امکان آموزش از طریق گوشی های تلفن همراه

این نرم افزار میکرولرنینگ به اعضای تیم شما اجازه می دهد که آموزش را به دور از میز کار و سیستم رایانه خود و تنها با استفاده از گوشی های تلفن همراه از نظر بگذرانند. به این ترتیب در گوشی های اندروید و آیفون خود از این نرم افزار استفاده کنید؛ در هر زمان و هر مکانی به محتوای آموزشی مورد نیاز خود دسترسی خواهید داشت.

o قابلیت انتشار ویدئو های کوتاه

آموزش آنلاین و کلاس مجازی نباید در یک فضای خشک و سرد اتفاق بیفتد. به این ترتیب باید بدانید که بهتر است از محتواهای تعاملی مانند ویدئو ها برای این موضوع استفاده کنید. بهتر است با انتشار ویدئو با افزودن قابلیت های انسانی اندکی این فضا را تغییر دهید.

o به اندازه مورد نیاز محتوا آموزشی اضافه کنید

در میکرولرنینگ باید محتواهای کوتاه و مختصر در بازه زمانی کوتاه در اختیار فراگیران گذاشته شود. این نرم افزار به شما اجازه می دهد که به تعداد مورد نظر محتوای آموزشی به برنامه آموزشی خود بیفزایید.

این برنامه آموزشی به شما اجازه می دهد که نسخه رایگانی از محصول را در کنار نسخه های فروشی دریافت کنید.  نسخه رایگان امکان پشتیبانی از ۵ کاربر و برگزاری ۱۰ دوره را میسر می کند. به این ترتیب این قابلیت برای ارزیابی قابلیت های این نرم افزار کافی است.

2.   Adobe Captivate Prime LMS

آموزش فراگیران را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. این نرم افزار به نسل جدید نرم افزارهای LMS تعلق دارد. UX پیشرفته ای که در این نرم افزار گنجانده شده است به فراگیران اجازه می دهد که تمام محتوای موجود را در زمان و مکان دلخواه مشاهده کنند. این نرم افزار به شدت مورد  توجه قرار گرفته است:

o  بسیاری از تحلیلگران این صنعت این نرم افزار را توصیه می کنند.

o در دسته بندی های متفاوتی جوایز متعددی را دریافت کرده است.

o در بسیاری از شرکت های پیشتاز در سراسر جهان به کار برده می شود.

o میلیون ها فراگیر از این نرم افزار استفاده می کنند.

ویژگی های برجسته

این نرم افزار میکرولرنینگ ارتباط یکپارچه ای را با دیگر برنامه های آموزشی چون لیندا، هاروارد و غیره ایجاد می کند. کاربران این امکان را در اختیار دارند که با ورود به این سایت ها از محتوای آموزشی مورد نظر استفاده کنند.

امکان یادداشت برداری

فراگیران  این قابلیت را در اختیار دارند که محتوای مورد نظر خود را برای مرور در زمان دیگر یادداشت برداری کنند. فراگیر این امکان را در اختیار دارد که نکات مورد نظر را در زمان واقعی ثبت کند و از طریق ایمیل برای خود ارسال کند. بدین ترتیب هر زمان که نیاز به مرور این محتوا داشته باشد به یادداشت برداری های خود دسترسی خواهد داشت.

3. Decebo

میکرولرنینگ راه فوق العاده ای برای بهبود یادگیری و افزایش میزان تعامل شما خواهد بود. تأمین محتوای آموزش کوتاه و مرتبط از طریق این سیستم آموزشی میکرولرنینگ نه تنها اهداف سازمانی را محقق می کند، بلکه از عملکرد کارمندان حمایت می کند. چرا که در کوتاه ترین زمان اطلاعات ارزشمندی را اختیار آنها می گذارد.

نکات کلیدی این نرم افزار

کارمندان پس از بازگشت از تعطیلات آخر هفته تنها ۲۵ درصد از آنچه که در طول دوره آموخته بودند را به یاد می آوردند. بدین ترتیب باید بدانید که میکرولرنینگ در این راه تا حد زیادی شما را یاری می کند.  با استفاده از این نرم افزار به این قابلیت ها دست پیدا می کنیم:

·     تقویت آموزش رسمی

با استفاده از ویدئو های آموزش  دقیقه ای و اسلاید های کوتاه، آموزش های میکرولرنینگ مورد نیاز را در اختیار فراگیر قرار دهید و به این ترتیب مشکلات موجود را از میان بردارید.

میکرولرنینگ چیست: میکرولرنینگ از صفر تا صد 

·    دانش را در زمان و مکان مناسب عرضه کنید

این نرم افزار به دلیل عملکرد فوق العاده خوب در گوشی های تلفن همراه جوایزی را نیز کسب کرده است. اگر به دنبال تأمین محتوای آموزش در هر زمان و هر مکانی هستید باید بدانید که بهتر است از این نرم افزار استفاده کنید. از این گذشته این فرصت را در اختیار دارید که بخش های بعدی آموزش را در قالب پیشنهاد هایی به فراگیر اطلاع دهید.

4.   Learn AMP

این نرم افزار در ایجاد محتوای آموزشی میکرولرنینگ زبانزد است. به این ترتیب هر زمان که لازم باشد به سادگی هرچه تمام تر قادر به افزودن اطلاعات به محتوای آموزش خواهید بود. این نرم افزار این امکان را فراهم می کند که در سریعترین زمان ممکن اطلاعات مورد نیاز را در برنامه آموزشی یادگیری الکترونیکی بگنجانید.

 نکات کلیدی

فهرست مفاهیم و مطالب آموزشی را در اختیار فراگیران قرار دهید. با این کار مسیر روشنی را برای فراگیران در نظر می گیرید که برای آموزش میکرولرنینیگ، مورد استفاده قرار می دهند.

علاوه بر این، امکانی نیز وجود دارد که با استفاده از دوربین گوشی تلفن همراه ویدئو های کوتاهی را ثبت کنید و در دوره آموزشی بگنجانید. این ویدئو ها نواقصی را که در دیگر ویدئو ها یا مطالب آموزشی وجود دارد، به طور کلی از میان برمی دارد.

کاربران حاضر در سیستم نیز قادر هستند با دورنمای آموزشی تدریس آنلاین همراه باشند. بدین ترتیب اگر کاربران قادر باشند که محتوای مورد نظر را در سامانه آموزش مجازی بارگذاری کنند، رفته رفته بر کیفیت آموزش این دوره افزوده می شود. در واقع به کاربران اجازه می دهید که با درج محتوای مورد نظر بر ارزش محتوای بارگذاری شده بیفزایند و از این گذشته اطلاعات خود را نیز در اختیار دیگران قرار دهند.

5. GnonisConnect

گروه نرم افزاری Infopro محصولات و خدماتی را ایجاد کرده است که برای پرده برداشتن از عملکرد کاربران روی کار آمده است. با بیش از ۲۵ سال سابقه در صنعت آموزش افراد، به خوبی می داند که چه چیزی باید در یک دوره آموزشی گنجانده شود. این نرم افزار آموزش مجازی بر اساس نظرسنجی جامعی که در بین افراد انجام می شود طراحی و ساخته شده است.

 

نکات کلیدی

در این نرم افزار میکرولرنینیگ نکاتی در نظر گرفته شده است که کیفیت آموزش در سیستم را به شدت ارتقا می دهد.

۱. تجربه یادگیری

سامانه ال ام اس آنها به گونه طراحی شده است که درک بهتر محتوا را امکان پذیر کرده باشد. ویدئو ها و سازگاری با گوشی های تلفن همراه نیز این نرم افزار را برای عرضه دوره آموزشی میکرولرنینگ مناسب کرده است.

۲. سازگاری با چند دستگاه

این نرم افزار نیز درست مانند بسیاری از دیگر نرم افزارهای حوزه میکرولرنینیگ به گونه ای طراحی شده است که نیاز های انسان مدرن را به بهترین شکل تأمین کند. به این ترتیب فراگیر قادر است از تمامی دستگاه های الکترونیکی خود به محتوای آموزشی میکرولرنینیگ دسترسی داشته باشد.

6.  Sap Litmos

این نرم افزار امکان عرضه دوره های آموزشی میکرولرنینیگ در شرکت های فعال در زمینه هوش را به وجود آورده است. این همان موتوری است که در ورای بسیاری از برنامه های برتر جهان دیده می شود که توسط میلیون ها نفر به کار برده می شود.

 نکات کلیدی

این نرم افزار امکان ایجاد محتوا را از درون این پلتفرم ایجاد کرده است. این محتواها از سوی افراد متخصص ایجاد می شود و در اختیار فراگیران قرار می گیرد. در این نرم افزار آموزش مجازی میکرولرنینیگ این امکان را خواهید داشت که آموزش های منحصر به فردی را برای مخاطبان مورد نظر خود ایجاد کنید.

7. Stream LXP From Learning Pool

این نرم افزار نیز به شدت با استقبال شرکت های متفاوت روبرو شده است. نکات کلیدی این نرم افزار میکرولرنینیگ نیز عبارت است از:

·    افزایش پایگاه مشتریان این نرم افزار به بیش از ۸۰۰ سازمان جهانی؛

·    راه اندازی LXP جدید؛

·    کسب جوایز به دلیل عرضه راهکارهای خلاقانه؛

·     ایجاد یک ساختار باز برای تأمین نیازهای حرفه ای فراگیران؛

·    تولید محتواهای متفاوت؛ هدف گذاری مجدد برای ایجاد بهترین فرمت در تأمین اطلاعات مورد نیاز فراگیر.

 

8. Growth Engineering/s LMS

کسانی که این نرم افزار را ایجاد کرده اند در زمره حرفه ای ترین های این حوزه تلقی می شوند. آنها بر این باور هستند که کوچک بودن و کوتاه بودن آموزش مظهر زیبایی است.

این دوره با این هدف ایجاد شده است که دوره آموزشی مدونی را برای ایجاد تعامل بیشتر با مشتریان ایجاد کند. بدین ترتیب با استفاده از نرم افزار به سادگی هرچه تمام تر محتوای کوتاه و موجز مورد نظر خود را ایجاد کنید و از نتایج آن حیرت زده شوید.

علاوه بر این، به عنوان یک برگزار کننده این امکان را در اختیار دارید که برای فهم بهتر موضوع از مکانیسم بازی استفاده کنید. بدین ترتیب امکان اعطای مدال، نشان و تعیین سطح نیز میسر است. این امر باعث شده است که آموزش های جامع و کاملی را برای افزایش میزان یادگیری این افراد در نظر بگیرید.

 نکات کلیدی

این نرم افزار امکان انسجام محتوای آموزشی را نیز فراهم کرده است. به این ترتیب باید بدانید که برای ایجاد محتوای مورد نظر نیازی به خروج از فضای پلتفرم نیست. 

 با استفاده از عناصر بازی در این نرم افزار، مدال ها و نشان هایی را برای فراگیران در نظر بگیرید. علاوه بر آن، از کاربران نیز برای تولید محتوای مورد نظر استفاده کنید.

9.   iSpring Learn

سازندگان این نرم افزار راهکاری را برای مدیریت سیستم آموزشی ایجاد کرده اند. این نرم افزار از سوی بیش از ۵۴ هزار مشتری به کار گرفته می شود. مشتریان بدین دلیل شیفته این نرم افزار هستند که عملکرد ساده ای دارد و نیازی به استفاده از گزینه های متعددی برای این کار وجود ندارد. این شرکت محصول با کیفیت را در اختیار افراد قرار داده است.

 

 نکات کلیدی

این نرم افزار با رابط کاربری بسیار دوستانه خود، ایجاد دوره های جدید را به شکل کاملا اتوماتیک امکان پذیر کرده است. به این ترتیب دوره های انحصاری میکرولرنینیگ را برای مخاطبان متفاوت خود ایجاد کنید.

کاربران نیز قادر هستند به سادگی هرچه تمام تر محتوای مورد نظر را در قالب ویدئو، آزمون، شبیه سازی و نظر سنجی ایجاد کنند.

این نرم افزار دارای یک اپلیکیشن انحصاری است که به برگزارکنندگان اجازه می دهد محتوای دوره آموزشی خود را با دیگر فراگیران به اشتراک بگذارند. به این ترتیب در هر نقطه ای که باشند قادر به استفاده از مطالب موجود در دوره آموزشی میکرولرنینیگ خواهند بود.

 در آخر

میکرولرنینگ یکی از جدید ترین سازوکارهای موجود در زمینه ارائه آموزش آنلاین به فراگیران است. در شیوه آموزشی میکرولرنینیگ می توان به سادگی هرچه تمام تر محتوای مورد نظر را به بخش های ساده و کوچک تبدیل کرد. درک این بخش های کوچک برای فراگیر به مراتب ساده تر از حضور در دوره های یادگیری مجازی سنتی است. چرا که فراگیر به اطلاعاتی دسترسی خواهد داشت که برای او از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. این نکته را به یاد داشته باشید که به این ترتیب فراگیر در زمان دلخواه مهارت مورد نظر خود را می آموزد. 

با در نظر گرفتن تمامی نکاتی که در این مقاله درج شده است، بهترین نرم افزار مدیریت میکرولرنینگ را از مجموعه نرم افزارهای lms انتخاب کنید. این برنامه با تامین نیازهای فراگیران، دوره شما را به یکی از محبوب ترین دوره هایی تبدیل می کند که تاکنون یادگیری در آن را تجربه نکرده اند. 

علاوه بر این اگر در سازمان مورد نظر خود باید در کمترین زمان ممکن بیشترین اطلاعات را در اختیار افراد قرار دهید، باید به دنبال استفاده از نرم افزارهای میکرولرنینیگ باشید. به این ترتیب ظرف ۵ تا ۱۰ دقیقه مهارتی را به کارمندان خود می آموزید که به سادگی قادر به آموختن آن نیستند. نیاز های خود را با ما در گروه نرم افزاری پافکو در میان بگذارید. رمز موفقیت ایجاد یک سیستم مدیریت یادگیری آنلاین تمام عیار است.

دریافت مشاوره رایگان

در این مطلب از چند مقاله با ارزش مجله صنعت eLearning استفاده شده است.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران
نیلا مقدسی

میکرولرنینگ Microlearning یه سری معایب داره که در غالب یه مقاله جداگانه باید بهش پرداخته بشه

0 0

سعید نصیری

در آینده از میکرولرنینگ Microlearning خیلی بیشتر خواهیم شنید.ممنونم از گردآورنده این مقاله جامع

0 0

علیرضا محمودی

مطالبی که درمورد میکرولرنینگ گذاشتین خیلی مفید و جامع بود
با تشکر

0 0

زارع

به نظرم بهتره بخش بخش باشه اینجوری بعد اموزش یه بخش رو کامل رو یاد گرفتی

0 0

سلطانی

من اصلا از میکرولرنینگ خوشم نمیاد دوست داره تو دو یا سه بخش باشه

0 0

رحمانی

خوبی اصلی آموزش های به صورت میکرولرنینگ باعث کاهش فراموشی، بهبود به‌خاطرسپاری مطالب و افزایش کیفیت یادگیری محتوا و دوره‌ی آموزشی است.

0 0

علی بیات

اگر یه اموزش مفصل باشه میکرولرنینگ اصلا خوب نیست 200 تا فایل اموزشی میشه

0 0

منصوری

تو میکرولرنیگ بهتره ویدییوی از قبل ضبطشده باشه که بشه صحبت ها رو به بهترین و مفید ترین حالت کم و پر کاربرد کرد

0 0

نصیری

سرعت بالا و قابل هضم بودم یکی از مهم ترین قابلیت های میکرولرنینگ هست

0 0

زارعی

بهترن اموزش از نظر من میکرولرنینگ هست چون تایمش زیاد نیست ادم خسته نمیشه

0 0

سامان جعفری

اگه برنامه سنگینی باشه فایل هاش زیاد میشه

0 0

گودرزی

من تازه فهمیدم میکرو لرنینگ چی هست ممنون از مقاله خوبتون

0 0

شادمان

میکرولرنینگ چیست؟بهترین نوع آموزش

1 0

ساشا رییسی

به اموزش های انلاین کوتاه که تایم اموزشش کم است

0 0

امیر حسین رنجبر

تو این نوع اموزش امکان گزارش گیری و ... رو هم داره

0 0

فرامرزی

لطفا چند نرم افزار میکرولرنینگ رایگان معرفی کنید

0 0

همتی

اینکه میکرولرنینگ اوج زمان یادگیری رو هدف قرار میده بسیار مفیده

0 0

زهره

میکرولرنینگ برای افراد شاغل خیلی مناسبه

0 0

علی آباده

خیلی جامع و کامل در مورد میکرولرنینگ در مقالتون توضیح دادید.

0 0

کاظم

درباره ی میکرولرنینگ اطلاعاتی نداشتم، مطلب مفیدی بود ممنون

1 0

فرزانه

استفاده از mocro learning برای آموزش بی شک خیلی نتایج خوبی خواهد داشت، مثل اینکه اصل مطلب از صافی رد میشه و مغز درگیر جزئیات نمیشه و بعدا هم میشه به جزئیات پرداخت، مرسی از پافکو که نرم افزار‌های لازم برای میکرولرنینگ را معرفی و در اختیار مشتریان قرار میدهد🙏 خدا قوت

1 0

سامعی

تولید محتوای آموزش مجازی میکرولرنینگ در حوزه های مختلف ایده بکری به نظر میاد
چه بستری برای میکرورنینگ مناسبه؟ ال ام اس؟ اپلیکیشن مستقل؟ وب سایت؟

1 0

مشتبی

بستگی داره مخاطب هدفت برای میکرولرنینگ کی باشن
از همه روش هایی که گفتی میشه استفاده کرد
مثلا به نظر من دولینگو میکرولرنینگ برای یادگیری آنلاینه زبان های مختلفه، هم سایت آموزش مجازی داره، هم اپلیکیشن
ال ام اس مودل هم، پلاگین های اجرای میکرولرنینگ داره گمانم

1 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید