مقالات نرم افزار آموزش مجازی

میکرولرنینگ چیست: میکرولرنینگ از صفر تا صد

میکرولرنینگ چیست: میکرولرنینگ از صفر تا صد

میکرولرنینگ دیگر یک روند موقت در آموزش آنلاین نیست. این روزها با توجه به آزمون ها،توسعه ها و بهینه سازی هایی که در این حوزه انجام شده، این شیوه آموزشی به بخشی جدا نشدنی از تدریس آنلاین تبدیل شده است.

این شیوه آموزشی با در نظر گرفتن مباحثی که به قسمت های قابل هضم تقسیم شده اند، موضوعات را به فراگیران آموزش می دهد.  

معلم هستی و می‌خوای کلاس‌های آموزشیت را آنلاین برگزار کنی؟

با ادوب کانکت، کلاس آنلاین برگزار کن!


در این مقاله با شماری از نرم افزارهای سودمند در این حوزه آشنا می شوید که شما را با مزایای متعدد استفاده از این شیوه آموزشی آشنا کنیم. این گزینه ها را به فهرست نرم افزارهای کاربردی خود بیفزایید. به یاد داشته باشید که نکات متعددی را باید در انتخاب نرم افزارهای مناسب برای انتخاب سیستم lms در نظر بگیرید.

با ما همراه باشید و این بار به خوبی با تمامی جزئیات مربوط به این شیوه آموزشی آشنا شوید. ما در پافکو قصد داریم مهمترین نکات میکرولرنینگ را انتخاب کنیم و برای شما بازگو کنیم و در نهایت فهرستی از بهترین گزینه های پیش رو را در اختیار شما بگذاریم.

بررسی میکرولرنینگ

کارمندان امروزی بیش از هر زمان دیگری با کمبود زمان مواجه هستند. در این شرایط بهترین راهکار برای ارتقای سیستم آموزشی استفاده از شیوه ای است که در کوتاه ترین زمان ممکن بیشترین اطلاعات را در اختیار افراد بگذارد.  

علاوه بر این فراگیران باید از هر نقطه و به هر وسیله ای امکان دسترسی به محتوای آموزشی را در اختیار داشته باشند.

افزایش تقاضا برای ایجاد یک شیوه آموزشی نوین منجر به روی کار آمدن روندهای جدید در آموزش آنلاین و همینطور سیستم های مدیریت آموزش آنلاین شده است. یکی از مؤثر ترین راهکارهای موجود میکرولرنینگ است.

oمیکرولرنینگ چیست؟

میکرولرنیگ به نوعی آموزش اطلاق می شود که در آن مفاهیم آموزشی به ساده ترین شکل ممکن و به اندازه کوچک در اختیار فراگیر گذاشته می شوند. در این حالت محتوای آموزشی به شیوه ای در نظر گرفته شده است که قابل هضم باشد و مهمترین نکات را به سادگی هرچه تمام تر در اختیار فراگیران قرار دهد. 

آموزش های میکرولرنینگ یک هدف واحد را در نظر گرفته اند که تمام تمرکز خود را روی دستیابی به این هدف اولیه معطوف کرده اند. در همین راستا برگزار کنندگان دوره های میکرولرنینگ یک مبحث آموزشی را به بخش های کوتاهی تقسیم می کنند و به فراگیر اجازه می دهند که در زمان مورد نظر و با توجه به میل باطنی خود بخشی از آموزش را برای یادگیری در نظر بگیرند.

اگرچه از دیرباز مفهوم آموزش در بخش های کوچک و قابل هضم مطرح بوده است، اما این شیوه در آموزش مهارت ها به کارمندان سازمانی نقش مهمی را ایفا می کند. خوشبختانه امروزه شاهد استقبال بی سابقه افراد از این شیوه آموزشی هستیم. در ادامه قصد داریم شما را با برخی از مهمترین ویژگی های این شیوه آموزشی آشنا کنیم. به این ترتیب به سادگی هرچه تمام تر در زمینه انتخاب نرم افزار مورد نظر وارد عمل می شوید.

میکرولرنینگ چیست: میکرولرنینگ از صفر تا صد 

ویژگی های میکرولرنینگ

وقتی صحبت از این شیوه آموزشی در کلاس آنلاین به میان می آید، اولین چیزی که به ذهن شنونده می رسد، کلاسی است که تمرکز خود را روی آموزش مباحث کوتاه گذاشته است. اما این تنها ویژگی برجسته این سیستم آموزشی نیست. در ادامه با ما همراه باشید و با برخی از برجسته ترین ویژگی های میکرولرنینگ در آموزش آشنا شوید.

۱.  فراگیر در هر لحظه یک مفهوم را می آموزد

هدف از آموزش، ایجاد یک مهارت در فرد است. از طرفی اگر فرد دانشی را اتخاذ کرده باشد نیز هدف آموزش را محقق ساخته است. نرم افزار آموزش الکترونیکی اهداف متعددی را در نظر دارد. این در حالی است که  میکرولرنینگ هربار روی آموزش یک مفهوم خاص متمرکز می شود. به این ترتیب باید گفت فراگیران پیش از آنکه قدم به مرحله بعدی بگذارند به وضوح متوجه مبحث آموزشی می شوند و آن را به خوبی درک می کنند.

۲. فراهم کردن اطلاعات مشخص و هدفمند

دو نوع اطلاعات در انواع شیوه های آموزشی به کار گرفته می شود. نوع اول اطلاعاتی است که باید بدانید و نوع دوم اطلاعاتی است که بهتر است آنها را بدانید. سیستم مدیریت یادگیری آنلاین سنتی هر دو نوع اطلاعات را در دوره آموزشی خود در نظر می گیرد. این در حالی است که اطلاعاتی که در میکرولرنینگ ذکر می شوند غالبا از نوع اطلاعاتی هستند که باید از آنها اطلاع داشته باشید. همین امر سبب شده است که آموزش های درج شده در این سیستم آموزشی مهمترین نکات را به فراگیران انتقال دهند. این امر تا حد زیادی فراگیر را از سر درگمی نجات می دهد. چرا که دیگر مجبور نیست بین انتخاب آنچه مهم است و آنچه از اهمیت چندانی برخوردار نیست، تمایز قائل شود. به این ترتیب هرگز با اطلاعات مازاد فراگیر را بمباران را نمی کنید و به او اجازه می دهید که اطلاعات مورد نیاز را در اختیار داشته باشد.

 

۳. اوج زمان یادگیری را هدف قرار دهید

فرقی نمی کند که محتوای آموزشی مورد نظر شما در قالب ویدئو منتشر شده است یا محتوای متنی، تنها نکته مهم این است که میکرولرنینگ باید به گونه ای در نظر گرفته شود که حداکثر 8-10 دقیقه از زمان فراگیر را به خود اختصاص دهد.

در بسیاری از موارد این زمان از این نیز کمتر است. به یاد داشته باشید که همین امر سبب شده است افراد بیشتری از این شیوه آموزشی استقبال کنند. چرا که اوج زمان یادگیری در فراگیران امروزی به شدت کاهش پیدا کرده است و این بازه زمانی، حداکثر زمانی است که قادر به جلب توجه فراگیران خواهید بود.

۴.  آیا دوره در گوشی های تلفن همراه نیز به خوبی نمایش داده می شود؟

به یاد داشته باشید نیازی نیست که برای استخراج اطلاعات مورد نیاز به سراغ لپ تاپ  یا رایانه شخصی خود بروید. معمولا تمامی میکرولرنینگ ها به گونه طراحی شده اند که فراگیر قادر باشد از طریق گوشی تلفن همراه نیز از محتوای آموزشی استفاده کند.

به این ترتیب باید دوره آموزشی را به گونه ای طراحی کنید که در تبلت ها، گوشی های هوشمند و لپ تاپ ها به خوبی نمایش داده شود. به این ترتیب فراگیر قادر است در کوتاه ترین زمان ممکن از این آموزش های موجز و مختصر استفاده کند.

۵.  فرمت های متفاوت را در نظر بگیرید

میکرولرنینگ همواره مانند دوره آموزش آنلاین سنتی عمل نمی کند. تدریس آنلاین در این شیوه به شکل کاملا مستقل عمل می کند.  از منابع و الگو های متفاوتی نیز برای آموزش استفاده می شود.

به عنوان مثال ممکن است در دوره آموزشی از تصاویر اینفوگرافیک، پادکست ها، آزمون ها و انیمیشن ها نیز استفاده کنید. استفاده از محتوای متنوع از جمله عواملی است که تا حد زیادی علاقه را در فراگیران ایجاد می کند و تدریس مجازی را به مراتب شیرین تر خواهد کرد.

۶. مراحل متفاوت

این شیوه آموزشی در مراحل متفاوتی از چرخه یادگیری به کار گرفته می شود. زیبایی این شیوه آموزشی در این است که باید بتوانید از این دوره به عنوان مکانیزمی برای انتقال اطلاعات یا تلفیق آن با استراتژی های آموزشی خود استفاده کنید. به این ترتیب در هر مرحله ای از آموزش قادر به استفاده از این شیوه آموزشی هستید.

 • به عنوان مثال با استفاده از این شیوه قبل از برگزاری دوره آموزشی، با برگزاری یک آزمون سطح دانش اولیه فراگیران را تعیین کنید و به آنها نشان دهید که در طول دوره چه اطلاعاتی را کسب می کنند.
 • منابع جانبی، مثال ها و فعالیت هایی را برای برگزاری دوره در نظر بگیرید.
 • دانش فراگیران را پس از اتمام دوره تقویت کنید.

 

۷.  میکرولرنینگ را به تنهایی به کار ببرید یا به عنوان بخشی از یک سیستم مدیریت آموزشی دیگر

این آموزش های کوتاه و مختصر را به عنوان یک شیوه آموزشی در نظر بگیرید یا در کنار این دو از ماژول های دیگری نیز برای فهم بهتر موضوع استفاده کنید.

مدت زمان کوتاه در کنار اطلاعات هدفمند، پشتیبانی بالا و امکان دسترسی از دستگاه های متفاوت این شیوه آموزشی را به راهکار مناسبی برای یادگیری مهارت کارمندان سازمانی بدل کرده است.

۸.         آموزش های مختصر و مفید

میکرولرنینگ نام خود را از همین قابلیت می گیرد. همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم این شیوه آموزشی به مهمترین و ارزشمندترین اطلاعات موجود در موضوع مورد نظر اشاره می کند و به این ترتیب در کمترین زمان ممکن بیشترین اطلاعات را با مخاطب در میان می گذارد.

۹.  مستقل است

برای برگزاری این شیوه آموزشی نیازی به استفاده از دیگر ماژول های آموزشی نخواهید داشت. به همین ترتیب افرادی که از این شیوه آموزشی استفاده می کنند، اگر هرگز از دیگر ماژول های موجود نیز استفاده نکنند، می توانند از محتوای کوتاهی که در نظر گرفته شده است اطلاعات ارزشمندی را استخراج کنند.

۱۰.  سرعت بالا

میکرولرنینگ برای کسانی که قصد دارند در حین آموزش، موضوع مورد نظر را درک کنند، بسیار مناسب است. به عنوان مثال تصور کنید گروهی از کارمندان نیاز دارند که مهارتی را پیش از برگزاری یک جلسه مهم بیاموزند. در این حالت بهترین راهکار ممکن، استفاده از آموزش های موجود در سیستم میکرولرنینگ است.

به این ترتیب در کمترین زمان ممکن بیشترین اطلاعات را در اختیار افراد می گذارید و دانش آنها را ارتقا می دهید. نگران نباشید این کار تنها ۵ دقیقه از زمان شما را به خود اختصاص می دهد. میکرولرنینگ هر زمان که به آن نیاز داشته باشید در دسترس شما خواهد بود. اگر نیاز به بازبینی و مرور آموخته های خود دارید نیز این شیوه آموزشی برای شما مفید خواهد بود.

میکرولرنینگ چیست: میکرولرنینگ از صفر تا صد 

۱۱. تنوع

این شیوه آموزشی از تنوع بسیاری بالایی برخوردار است. اگرچه برخلاف طول دوره های آموزشی، این دوره از منابع و استراتژی های متنوعی برای آموزش استفاده می کند. به عنوان مثال در این دوره از ویدئو های کوتاه، فلش کارت، آزمون های کوتاه، اینفوگرافی ها و پادکست ها استفاده می شود.

۱۲. تعاملی بودن

کوتاه بودن این شیوه آموزشی به این معنی نیست که این دوره آموزشی، تعاملی به شمار نمی رود. میکرولرنیگ به شیوه ای طراحی می شود که امکان تعامل با فراگیران را در همین بازه زمانی کوتاه نیز میسر کند. به عنوان مثال در این دوره از شبیه سازی، فعالیت های کلیکی استفاده می شود؛ در مواردی فراگیر باید با کشیدن و رها کردن یک مفهوم در اجرای دوره مشارکت کند.

۱۳. قابل هضم بودن

به یاد داشته باشید که آنچه منجر به استفاده از مطالب کوتاه، موجز و مختصر شده است این است که چنین مفاهیمی به گونه ای تقسیم بندی شده اند که در یک بازه زمانی کوتاه مدت در ذهن فرد بنشیند و به سادگی از خاطر او پاک نشود. زمان اوج بازده یادگیری در انسان بسیار کوتاه است؛ هنر میکرولرنینگ استفاده از این بازه کوتاه به بهترین شکل ممکن است.

چه کسانی بیشترین استفاده را از میکرولرنینگ می برند؟

اگرچه این شیوه آموزشی به گونه ای طراحی شده است که برای تمام کارمندان و فراگیران مناسب باشد، اما مشخص شده است که این شیوه آموزشی برای کسانی مناسب است که پشت میز، کار نمی کنند. به عنوان مثال برخی از کارمندان همواره در حال حرکت هستند و امکان استفاده از دوره های آموزشی برای آنها وجود ندارد. برخی از مشاغلی که با این دست کارمندان در تماس هستند عبارت هستند از خرده فروشی ها، تولید کننده ها، افرادی که در صنعت لجستیک فعالیت دارند و فعالان بیمه و امور مالی.

این افراد زمان کافی برای نشستن پشت سیستم های کامپیوتری را در اختیار ندارند؛ بنابراین بهترین شیوه آموزشی برای آنها استفاده از آموزش های موجز و کوتاه میکرولرنینگ است.

اکنون که دیگر با تمام زوایای میکرولرنینگ و ویژگی های آن آشنا شده اید، زمان آن رسیده است که با برخی از نرم افزارهای شاخص این حوزه نیز آشنا شوید.

میکرولرنینگ چیست: میکرولرنینگ از صفر تا صد 

آیا نرم افزار میکرولرنینگ مورد نظر را انتخاب کرده اید؟

اکنون زمان آن است که قلم و کاغذ خود را آماده کرده و گزینه های مورد نظر خود را یادداشت کنید. اگر به دنبال ایجاد دوره ای هستید که در کمترین زمان ممکن محتوای آموزشی مناسبی را به دیگران انتقال دهد بهتر است استفاده از این نرم افزارها را در نظر بگیرید.

نکات مهمی را باید در هنگام انتخاب نرم افزار مورد نظر در نظر داشته باشید. شما نمی خواهید که بیشتر از بودجه ای که برای این کار در نظر گرفته اید هزینه کنید. قبل از هر کاری زمانی که با فهرستی از نرم افزارهای شاخص در این حوزه روبرو می شوید باید این موارد را در نظر داشته باشید:

 • بهترین سایت lms را مطابق با نیاز ها و بودجه ای که در نظر گرفته اید انتخاب کنید.
 • ویژگی های برجسته نرم افزار ال ام اس مورد نظر را به خوبی بسنجید.
 • با مطالعه  بازبینی کاربران، عملکرد واقعی نرم افزار را بسنجید.
 • ابزارهای ال ام اس را با توجه به ویژگی های انحصاری آن در نظر بگیرید.
 • سیستم ال ام اس متناسب با نیاز خود را شناسایی کنید.

 اما قبل از آنکه به سراغ نرم افزارها برویم، بهتر است نکاتی را نیز به شما گوشزد کنیم.

oقابلیت های مهم نرم افزار میکرولرنینگ

اگر به دنبال انتخاب بهترین سیستم مدیریت آموزش میکرولرنینگ هستید، بهتر است این نکات را در نظر داشته باشید. یک سامانه LMS برجسته باید این ویژگی ها را در اختیار برگزار کنندگان دوره قرار دهد:

 • پشتیبانی از مشتریان؛
 • تجربه مشتریان؛
 • قابلیت های نرم افزاری؛
 • خلاقیت در نرم افزار؛
 • بازبینی مشتریان؛
 • پتانسیل رشد اقتصادی؛
 • میزان بازگشت مشتریان؛
 • مسئولیت های اجتماعی شرکت.

میکرولرنینگ چیست: میکرولرنینگ از صفر تا صد 

چه نکاتی را باید پیش از انتخاب نرم افزار در نظر بگیریم؟

قبل از هر چیزی اگر به دنبال انتخاب بهترین سیستم آموزش الکترونیکی میکرولرنینگ برای برگزاری دوره خود هستیم باید بررسی کاملی را در خصوص نیاز های آموزشی خود به عمل آورده باشیم. به عنوان مثال معیارهای ال ام اسی که در حال حاضر از آن استفاده می کنید را بسنجید؛ امتیاز های موجود را ارزیابی کنید؛ گزارش های مالی را بررسی کنید. در ادامه تصمیم بگیرید که کدام ویژگی میکرولرنینگ نواقص موجود در سامانه  LMS شما را برطرف می کند.

راه دیگری که برای آن موضوع پیش روی شما قرار دارد این است که شریکی را انتخاب کنید که در بررسی دقیق دوره آموزشی متخصص باشد. در ادامه به برخی از نکاتی که باید در این مورد مد نظر داشته باشید اشاره می کنیم.

o سطح توانایی و تجربه آنها را بسنجید

به یاد داشته باشید که قبل از هر اقدامی در راستای برگزاری دوره آموزشی باید میزان توانایی و دانش قبلی کارمندان را بسنجید و دوره ای را طراحی کنید که اطلاعات مورد نیاز را با در نظر گرفتن تجربه کارمندان در اختیار آنها بگذارد.

o ابزارها ارزیابی و تعیین صلاحیت

علاوه بر این دوره میکرولینگ باید به گونه ای با ابزارهای موجود در تطابق باشد که دیگر نیازی به تغییر ابزارهای موجود نداشته باشید. از این گذشته سیستم مورد نظر باید از فرمت محتوای مورد نظر شما پشتیبانی کند.

o توسعه بازه زمانی و بودجه

بودجه را به دقت ارزیابی کنید. به این ترتیب هرگز بیش از آنچه که باید برای خرید مواد مورد نیاز خود هزینه نخواهید کرد. از این گذشته شما به یک زمان بندی واقع بینانه برای آموزش های خود نیاز دارید.

o نقص ها را برطرف کنید

 نقاط ضعف سیستم آموزشی فعلی خود را شناسایی کنید و در ادامه به دنبال نرم افزاری باشید که با کمترین هزینه ممکن به بهترین شکل نقص های موجود را رفع می کند. بنابراین باید نکات مورد نظر خود را بشناسید.

o پیش از انتخاب سیستم میکرولرنینگ اهداف خود را مشخص کنید

متأسفانه راه میانبری برای دستیابی به اهداف وجود ندارد. همواره باید محتوای آموزشی را ارزیابی کنید و مطمئن شوید که این محتوا با اهداف شما در یک راستا قرار دارد یا خیر.

میکرولرنینگ چیست: میکرولرنینگ از صفر تا صد 

o مطمئن شوید که قادر به ارزیابی سیستم هستید

 یک نرم افزار میکرولرنینگ باید به شما اجازه دهد که به بهترین شکل ممکن نتایج موجود را ارزیابی کرده و عملکرد فراگیران را پیگیری کنید.

o اهمیت نظرات را فراموش نکنید

نرم افزار مد نظر باید نظارت کارمندان و فراگیران را در اختیار شما بگذارد و نظرسنجی ها را ارزیابی کند. به این ترتیب مهمترین نکات شناسایی می شوند و از این گذشته مهارت های مرتبط نیز سنجیده می شوند.

o اهداف منحصر به فرد را در نظر بگیرید

در کنار اهداف کلی دوره آموزشی باید اهداف مشخصی را برای مشاغل و وظایف متفاوت با مهارت های متفاوت نیز در نظر بگیرید. به عنوان مثال کارمندان بخش خدمات مشتریان باید از دوره میکرولرنینگ منحصر به فردی استفاده کنند که روی افزایش مهارت های بین فردی متمرکز باشد.

فاکتورهای کلیدی که باید در نرم افزار میکرولرنینگ موجود باشد

برنامه LMS میکرولرنینگ باید عوامل و فاکتورهایی را در خود داشته باشد که عملکرد آن را بهبود بخشد. برخی از این عوامل عبارت هستند از:

o حمایت از گیمیفیکیشن

در این حالت فراگیران در ازای آموختن یک نکته آموزشی مدال یا نشانی را دریافت می کنند.  به این ترتیب برای عملکرد های خوب جوایزی را در نظر می گیرد و انگیزه کافی را در فراگیران ایجاد می کنید.

o پشتیبانی تعاملی ویدئویی

آموزش هایی که بر پایه ویدئو ایجاد شده اند یکی از مهمترین و برجسته ترین نوع محتوا در میکرولرنینگ هستند.  قابلیت های ال ام اس به تدریج گنجینه شما را بهبود می بخشد. با در نظر گرفتن این نکته باید بدانید که بهتر است به شکلی از این ویدئو ها استفاده کنید که توجه مخاطب را به خود جلب کنید.

o امکان گزارش گیری

میکرولرنینگ بدون برخورداری از سیستم گزارش گیری کامل نیست. این ابزار به شما اجازه می دهد که عملکرد فراگیران را ارزیابی کنید. علاوه بر این باید این نکته را به یاد داشته باشید که گزارش ها را با توجه به نیاز خود استخراج کنید.

اکنون زمان آن رسیده است که با برخی از بهترین نرم افزار های موجود در این حوزه آشنا شوید.

 

 فهرست نرم افزارهای برتر میکرولرنینگ

اکنون که به خوبی باید ها و نباید های انتخاب نرم افزار Lms را می شناسید بهتر است با فهرستی از بهترین نرم افزارهای موجود نیز آشنا شوید.

1. TalentLMS

این نرم افزار یکی از معروف ترین نرم افزارهای موجود در زمینه میکرولرنینگ است. این نرم افزار تمام ویژگی های مورد نیاز شما را در خود گنجانده است. به این ترتیب با استفاده از یک سیستم مدیریت آموزش که در بیش از ۷ هزار شرکت به کار گرفته می شود، میزان تعامل و یادگیری فراگیران را افزایش دهید.

نکات برجسته

با استفاده از این سیستم برنامه آموزشی کلاس آنلاین خود را ایجاد کنید.  انواع متعددی از محتوای میکرولرنینگ را بررسی کرده و تأثیر استفاده از این سیستم در یادگیری کارمندان و فراگیران را مشاهده کنید. بهتر است نگاهی به جزئیات بیندازیم:

امکان آموزش از طریق گوشی های تلفن همراه

این نرم افزار به اعضای تیم شما اجازه می دهد که آموزش را به دور از میز کار و سیستم رایانه خود و تنها با استفاده از گوشی های تلفن همراه از نظر بگذرانند. به این ترتیب در گوشی های اندروید و آیفون خود از این نرم افزار استفاده کنید؛ در هر زمان و هر مکانی به محتوای آموزشی مورد نیاز خود دسترسی خواهید داشت.

o قابلیت انتشار ویدئو های کوتاه

آموزش آنلاین و کلاس مجازی نباید در یک فضای خشک و سرد اتفاق بیفتد. به این ترتیب باید بدانید که بهتر است از محتواهای تعاملی مانند ویدئو ها برای این موضوع استفاده کنید. بهتر است با انتشار ویدئو با افزودن قابلیت های انسانی اندکی این فضا را تغییر دهید.

o به اندازه مورد نیاز محتوا آموزشی اضافه کنید

در میکرولرنینگ باید محتواهای کوتاه و مختصر در بازه زمانی کوتاه در اختیار فراگیران گذاشته شود. این نرم افزار به شما اجازه می دهد که به تعداد مورد نظر محتوای آموزشی به برنامه آموزشی خود بیفزایید.

این برنامه آموزشی به شما اجازه می دهد که نسخه رایگانی از محصول را در کنار نسخه های فروشی دریافت کنید.  نسخه رایگان امکان پشتیبانی از ۵ کاربر و برگزاری ۱۰ دوره را میسر می کند. به این ترتیب این قابلیت برای ارزیابی قابلیت های این نرم افزار کافی است.

2.   Adobe Captivate Prime LMS

آموزش فراگیران را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. این نرم افزار به نسل جدید نرم افزارهای LMS تعلق دارد. UX پیشرفته ای که در این نرم افزار گنجانده شده است به فراگیران اجازه می دهد که تمام محتوای موجود را در زمان و مکان دلخواه مشاهده کنند. این نرم افزار به شدت مورد  توجه قرار گرفته است:

o  بسیاری از تحلیلگران این صنعت این نرم افزار را توصیه می کنند.

o در دسته بندی های متفاوتی جوایز متعددی را دریافت کرده است.

o در بسیاری از شرکت های پیشتاز در سراسر جهان به کار برده می شود.

o میلیون ها فراگیر از این نرم افزار استفاده می کنند.

ویژگی های برجسته

این نرم افزار ارتباط یکپارچه ای را با دیگر برنامه های آموزشی چون لیندا، هاروارد و غیره ایجاد می کند. کاربران این امکان را در اختیار دارند که با ورود به این سایت ها از محتوای آموزشی مورد نظر استفاده کنند.

امکان یادداشت برداری

فراگیران  این قابلیت را در اختیار دارند که محتوای مورد نظر خود را برای مرور در زمان دیگر یادداشت برداری کنند. فراگیر این امکان را در اختیار دارد که نکات مورد نظر را در زمان واقعی ثبت کند و از طریق ایمیل برای خود ارسال کند. به این ترتیب هر زمان که نیاز به مرور این محتوا داشته باشد به یادداشت برداری های خود دسترسی خواهد داشت.

3. Decebo

میکرولرنینگ راه فوق العاده ای برای بهبود یادگیری و افزایش میزان تعامل شما خواهد بود. تأمین محتوای آموزش کوتاه و مرتبط از طریق این سیستم آموزشی نه تنها اهداف سازمانی را محقق می کند، بلکه از عملکرد کارمندان حمایت می کند. چرا که در کوتاه ترین زمان اطلاعات ارزشمندی را اختیار آنها می گذارد.

نکات کلیدی این نرم افزار

کارمندان پس از بازگشت از تعطیلات آخر هفته تنها ۲۵ درصد از آنچه که در طول دوره آموخته بودند را به یاد می آوردند. به این ترتیب باید بدانید که میکرولرنینگ در این راه تا حد زیادی شما را یاری می کند.  با استفاده از این نرم افزار به این قابلیت ها دست پیدا می کنیم:

·     تقویت آموزش رسمی

با استفاده از ویدئو های آموزش  دقیقه ای و اسلاید های کوتاه، آموزش های مورد نیاز را در اختیار فراگیر قرار دهید و به این ترتیب مشکلات موجود را از میان بردارید.

میکرولرنینگ چیست: میکرولرنینگ از صفر تا صد 

·    دانش را در زمان و مکان مناسب عرضه کنید

این نرم افزار به دلیل عملکرد فوق العاده خوب در گوشی های تلفن همراه جوایزی را نیز کسب کرده است. اگر به دنبال تأمین محتوای آموزش در هر زمان و هر مکانی هستید باید بدانید که بهتر است از این نرم افزار استفاده کنید. از این گذشته این فرصت را در اختیار دارید که بخش های بعدی آموزش را در قالب پیشنهاد هایی به فراگیر اطلاع دهید.

4.   Learn AMP

این نرم افزار در ایجاد محتوای آموزشی زبانزد است. به این ترتیب هر زمان که لازم باشد به سادگی هرچه تمام تر قادر به افزودن اطلاعات به محتوای آموزش خواهید بود. این نرم افزار این امکان را فراهم می کند که در سریعترین زمان ممکن اطلاعات مورد نیاز را در برنامه آموزشی یادگیری الکترونیکی بگنجانید.

 نکات کلیدی

فهرست مفاهیم و مطالب آموزشی را در اختیار فراگیران قرار دهید. با این کار مسیر روشنی را برای فراگیران در نظر می گیرید که برای آموزش، مورد استفاده قرار می دهند.

علاوه بر این، این امکان نیز وجود دارد که با استفاده از دوربین گوشی تلفن همراه ویدئو های کوتاهی را ثبت کنید و در دوره آموزشی بگنجانید. این ویدئو ها نواقصی را که در دیگر ویدئو ها یا مطالب آموزشی وجود دارد، به طور کلی از میان برمی دارد.

کاربران حاضر در سیستم نیز قادر هستند با دورنمای آموزشی تدریس آنلاین همراه باشند. به این ترتیب اگر کاربران قادر باشند که محتوای مورد نظر را در سامانه آموزش مجازی بارگذاری کنند، رفته رفته بر کیفیت آموزش این دوره افزوده می شود. در واقع به کاربران اجازه می دهید که با درج محتوای مورد نظر بر ارزش محتوای بارگذاری شده بیفزایند و از این گذشته اطلاعات خود را نیز در اختیار دیگران قرار دهند.

5. GnonisConnect

گروه نرم افزاری Infopro محصولات و خدماتی را ایجاد کرده است که برای پرده برداشتن از عملکرد کاربران روی کار آمده است. با بیش از ۲۵ سال سابقه در صنعت آموزش افراد، به خوبی می داند که چه چیزی باید در یک دوره آموزشی گنجانده شود. این نرم افزار آموزش مجازی بر اساس نظرسنجی جامعی که در بین افراد انجام می شود طراحی و ساخته شده است.

 

نکات کلیدی

در این نرم افزار نکاتی در نظر گرفته شده است که کیفیت آموزش در سیستم را به شدت ارتقا می دهد.

۱. تجربه یادگیری

سامانه ال ام اس آنها به گونه طراحی شده است که درک بهتر محتوا را امکان پذیر کرده باشد. ویدئو ها و سازگاری با گوشی های تلفن همراه نیز این نرم افزار را برای عرضه دوره آموزشی میکرولرنینگ مناسب کرده است.

۲. سازگاری با چند دستگاه

این نرم افزار نیز درست مانند بسیاری از دیگر نرم افزارهای این حوزه به گونه ای طراحی شده است که نیاز های انسان مدرن را به بهترین شکل تأمین کند. به این ترتیب فراگیر قادر است از تمامی دستگاه های الکترونیکی خود به محتوای آموزشی دسترسی داشته باشد.

6.  Sap Litmos

این نرم افزار امکان عرضه دوره های آموزشی در شرکت های فعال در زمینه هوش را به وجود آورده است. این همان موتوری است که در ورای بسیاری از برنامه های برتر جهان دیده می شود که توسط میلیون ها نفر به کار برده می شود.

 نکات کلیدی

این نرم افزار امکان ایجاد محتوا را از درون این پلتفرم ایجاد کرده است. این محتواها از سوی افراد متخصص ایجاد می شود و در اختیار فراگیران قرار می گیرد. در این نرم افزار آموزش مجازی این امکان را خواهید داشت که آموزش های منحصر به فردی را برای مخاطبان مورد نظر خود ایجاد کنید.

7. Stream LXP From Learning Pool

این نرم افزار نیز به شدت با استقبال شرکت های متفاوت روبرو شده است. نکات کلیدی این نرم افزار نیز عبارت هستند از:

·    افزایش پایگاه مشتریان این نرم افزار به بیش از ۸۰۰ سازمان جهانی؛

·    راه اندازی LXP جدید؛

·    کسب جوایز به دلیل عرضه راهکارهای خلاقانه؛

·     ایجاد یک ساختار باز برای تأمین نیازهای حرفه ای فراگیران؛

·    تولید محتواهای متفاوت؛ هدف گذاری مجدد برای ایجاد بهترین فرمت در تأمین اطلاعات مورد نیاز فراگیر.

 

8. Growth Engineering/s LMS

کسانی که این نرم افزار را ایجاد کرده اند در زمره حرفه ای ترین های این حوزه تلقی می شوند. آنها بر این باور هستند که کوچک بودن و کوتاه بودن آموزش مظهر زیبایی است.

این دوره با این هدف ایجاد شده است که دوره آموزشی مدونی را برای ایجاد تعامل بیشتر با مشتریان ایجاد کند. به این ترتیب با استفاده از این نرم افزار به سادگی هرچه تمام تر محتوای کوتاه و موجز مورد نظر خود را ایجاد کنید و از نتایج آن حیرت زده شوید.

علاوه بر این، به عنوان یک برگزار کننده این امکان را در اختیار دارید که برای فهم بهتر موضوع از مکانیسم بازی استفاده کنید. به این ترتیب امکان اعطای مدال، نشان و تعیین سطح نیز میسر است. این امر باعث شده است که آموزش های جامع و کاملی را برای افزایش میزان یادگیری این افراد در نظر بگیرید.

 نکات کلیدی

این نرم افزار امکان انسجام محتوای آموزشی را نیز فراهم کرده است. به این ترتیب باید بدانید که برای ایجاد محتوای مورد نظر نیازی به خروج از فضای پلتفرم نیست. 

 با استفاده از عناصر بازی در این نرم افزار، مدال ها و نشان هایی را برای فراگیران در نظر بگیرید. علاوه بر این از کاربران نیز برای تولید محتوای مورد نظر استفاده کنید.

9.   iSpring Learn

سازندگان این نرم افزار راهکاری را برای مدیریت سیستم آموزشی ایجاد کرده اند. این نرم افزار از سوی بیش از ۵۴ هزار مشتری به کار گرفته می شود. این مشتریان به این دلیل شیفته این نرم افزار هستند که عملکرد ساده ای دارد و نیازی به استفاده از گزینه های متعددی برای این کار وجود ندارد. این شرکت محصول با کیفیت را در اختیار افراد قرار داده است.

 

 نکات کلیدی

این نرم افزار با رابط کاربری بسیار دوستانه خود، ایجاد دوره های جدید را به شکل کاملا اتوماتیک امکان پذیر کرده است. به این ترتیب دوره های انحصاری را برای مخاطبان متفاوت خود ایجاد کنید.

کاربران نیز قادر هستند به سادگی هرچه تمام تر محتوای مورد نظر را در قالب ویدئو، آزمون، شبیه سازی و نظر سنجی ایجاد کنند.

این نرم افزار دارای یک اپلیکیشن انحصاری است که به برگزارکنندگان اجازه می دهد محتوای دوره آموزشی خود را با دیگر فراگیران به اشتراک بگذارند. به این ترتیب در هر نقطه ای که باشند قادر به استفاده از مطالب موجود در این دوره آموزشی خواهند بود.

 در آخر

میکرولرنینگ یکی از جدید ترین سازوکارهای موجود در زمینه ارائه آموزش آنلاین به فراگیران است. در این شیوه آموزشی می توان به سادگی هرچه تمام تر محتوای مورد نظر را به بخش های ساده و کوچک تبدیل کرد. درک این بخش های کوچک برای فراگیر به مراتب ساده تر از حضور در دوره های یادگیری مجازی سنتی است. چرا که فراگیر به اطلاعاتی دسترسی خواهد داشت که برای او از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. این نکته را به یاد داشته باشید که به این ترتیب فراگیر در زمان دلخواه مهارت مورد نظر خود را می آموزد. 

با در نظر گرفتن تمامی نکاتی که در این مقاله درج شده است، بهترین نرم افزار مدیریت میکرولرنینگ را از مجموعه نرم افزارهای lms انتخاب کنید. این برنامه با تامین نیازهای فراگیران، دوره شما را به یکی از محبوب ترین دوره هایی تبدیل می کند که تاکنون یادگیری در آن را تجربه نکرده اند. 

علاوه بر این اگر در سازمان مورد نظر خود باید در کمترین زمان ممکن بیشترین اطلاعات را در اختیار افراد قرار دهید، باید به دنبال استفاده از این نرم افزارها باشید. به این ترتیب ظرف ۵ تا ۱۰ دقیقه مهارتی را به کارمندان خود می آموزید که به سادگی قادر به آموختن آن نیستند. نیاز های خود را با ما در گروه نرم افزاری پافکو در میان بگذارید. رمز موفقیت ایجاد یک سیستم مدیریت یادگیری آنلاین تمام عیار است.

دریافت مشاوره رایگان

در این مطلب از چند مقاله با ارزش مجله صنعت eLearning استفاده شده است.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران
سامعی

تولید محتوای آموزش مجازی میکرولرنینگ در حوزه های مختلف ایده بکری به نظر میاد
چه بستری برای میکرورنینگ مناسبه؟ ال ام اس؟ اپلیکیشن مستقل؟ وب سایت؟

0 0

مشتبی

بستگی داره مخاطب هدفت برای میکرولرنینگ کی باشن
از همه روش هایی که گفتی میشه استفاده کرد
مثلا به نظر من دولینگو میکرولرنینگ برای یادگیری آنلاینه زبان های مختلفه، هم سایت آموزش مجازی داره، هم اپلیکیشن
ال ام اس مودل هم، پلاگین های اجرای میکرولرنینگ داره گمانم

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

مرکز آموزش ادوبی کانکت