مقالات نرم افزار آموزش مجازی

آیا قصد ایجاد یک بستر آموزش آنلاین را دارید؟

بستر آموزش آنلاین

به عقیده من دوران جدیدی در نوع فعالیت های حرفه ای بشر شروع شده است. انسان امروزی ترجیح می دهد از خانه و دور از هیاهو و شلوغی های شهری بتواند به کارهایش بپردازد. و از این رو امروزه مبحث دورکاری و آزادکاری به مباحث بسیار محبوبی تبدیل شده اند.موازی با آن نیز آموزش و یادگیری از راه دور نیز مورد توجه زیادی قرار گرفته است. یادگیری زبان نیز همواره جز دسته های آموزشی پر مخاطب بوده و هست. برای ساخت یک بستر یادگیری آنلاین زبان به چه نکاتی باید توجه داشته باشید؟

هر آنچه که لازم دارید، اینجاست!

با پافکو در این مقاله همراه باشید تا با همدیگر نکات مهمی را در این زمینه مرور کنیم.


فهرست مطالب

چگونه می توان یک وب سایت موفق برای آموزش آنلاین زبان درست کرد؟

مدل کسب و کار بستر های آموزش آنلاین زبان

پورتال های آموزش آنلاین زبان چگونه کسب درآمد می کنند؟

نگاهی به ویژگی های برنامه های وب سایت آموزش آنلاین زبان

صفحه اصلی جذاب و چشم نواز

کلاس ها

و اما چند تا پیشنهاد برای طراحی صفحه لندینگ کلاس های آموزشگاه مجازی

برنامه ریزی یک درس خصوصی آنلاین

قابلیت تبدیل شدن به یک معلم

چت گروهی برای زبان آموزان

اپلیکیشن یادگیری موبایلی

نتیجه گیری

ایجاد بستر کلاس آنلاین

تعطیلی مدارس در 188 کشور جهان به دلیل شیوع کووید 19، آموزش از راه دور را به یک ضرورت تبدیل کرد. جای تعجب نیست که بسیاری از مردم توسعه نرم افزار eLearning را به عنوان یک فرصت تجاری جذاب و یک راه حل برنده می دانند که می تواند نیازهای آموزشی رو به رشد کشورها را برآورده کند. حتی زمانی که همه گیری تمام شود، بستر آموزش آنلاین قابل دسترس، موثر و منعطف همچنان باقی می ماند. اگر نمی دانید که چگونه می توان یک بستر کلاس آنلاین ساخت که سبب پیشرفتتان شود، در ادامه همراه ما باشید.

در این روز ها که با ویروس منحوس کرونا دست و پنجه نرم می کنیم، بسیاری از مردم از ترس ابتلا به این ویروس دورکاری و آموزش از راه دور را بر نوع حضوری آن ترجیح می دهند زیرا خانه امن ترین مکان برای دور ماندن از ویروس کرونا است به همین علت هم اغلب آموزشگاه ها و همه دانشگاه ها و مدارس بستر آموزش آنلاین را برای دانشجویان، دانش آموزان و کار آموزان فراهم کرده اند.

البته این نکته را نباید فراموش کرد که بیماری کرونا با تمام محدودیت هایی که ایجاد کرده اما فواصل زمانی و مکانی را برای آموزش از بین برده یعنی شما هر جا که باشید میتوانید از بهترین آموزش ها در بستر آموزش آنلاین استفاده کنید تا مهارت و تخصص خود را پرورش دهید بدون این که ساعت های زیادی را در رفت و آمد به کلاس بگذرانید.

چند روش برای اجرای آموزش باز و از راه دور وجود دارد:

 • ویدئو کنفرانس زنده
 • کلیپ های ویدیویی از پیش ساخته شده
 • مکالمات تلفنی
 • دوره های آنلاین از قبل آماده شده
 • بازی های آنلاین
 • تابلوهای بحث

مدارس به دلایل مختلف برنامه های آموزش از راه دور را شروع می کنند. در دوران همه گیری COVID-19، هدف این بود که یادگیری در دسترس را به صورت ایمن فراهم کند.

بستر آموزش آنلاین

موفقیت در آموزش زبان در بستر آموزش آنلاین

امروزه نرم افزار های برگزاری کلاس آنلاین قابلیت های فوق العاده ای همچون ویدیو کنفرانس تصویری و صوتی را به خود اضافه کرده اند مانند adobe connect، bigbluebutton  ، این قابلیت امکان مکالمه تصویری و نظارت استاد بر گفتگوی دانش آموزان  به زبان دیگر را فراهم می کند تا استاد بلافاصله بتواند اشکالات گرامری و تلفظی دانش آموزان را رفع کند، این امکان کیفیت کلاس را بالا می برد در عین حال که هیچ تفاوتی میان کلاس حضوری و کلاس غیر حضوری باقی نمی ماند.

شیوه کار در بستر کلاس مجازی

در بستر آموزش آنلاین دانش آموز و استاد مدام در تعامل اند اما به دلیل سختی برقراری ارتباط به زبان خارجی در جلسات اول کلاس ها نرم افزارهای آموزشی آنلاین مانند ادوبی کانکت و غیره قابلیت چت و گفتگو را برای دانش آموزان فراهم کرده اند تا بتوانند در مواقع لازم سوالات خود را به صورت چت مطرح کنند.

نکته جالب دیگر در این مورد این است که کلاس های آنلاین می توانند به صورت خصوصی بین دانش آموزش و استاد یا به صورت گروهی با جمعیت زیاد برگزار شوند یعنی در تعداد افراد محدودیتی وجود ندارد و هر فرد نسبت به شیوه مورد علاقه خود در آموزش، کلاس های گروهی و یا خصوصی را برای آموزش انتخاب می کند.

نحوه کسب درآمد کلاس های زبان در بستر آموزش آنلاین

همانطور که گفتیم پلتفرم محدودیتی برای تعداد افراد شرکت کننده در کلاس قائل نمی شود و خود آموزشگاه تعیین می کند چه تعداد دانش آموز می توانند در هر کلاس شرکت کنند به همین علت شهریه ای که این دانش آموزان می پردازند به عنوان درآمد آموزشگاه ثبت می شود و از آن درآمد حق استاد پرداخت می شود و دیگر هزینه آب و برق برای آموزشگاه حضوری وجود ندارد و سود آموزشگاه بیشتر خواهد شد به همین علت آموزش مجازی برای آموزشگاه ها مقرون به صرفه تر است.

پیشنهاد برای بهتر شدن وب سایت های آموزش آنلاین

1.صفحه جذاب با رنگ ها چشم نواز برای جلب توجه مخاطب در بستر آموزش مجازی

این نکته اولین و مهم ترین نکته در جذب دانش آموز است، هرچه طراحی و گرافیک وب سایت شما قوی تر باشد نشان دهنده حرفه ای و کاربلد بودن آموزشگاه شماست. امکان دسترسی آسان به خدمات باید به وسیله نوار ابزاری زیبا در معرض دید مراجعه کننده به وبسایت قرار بگیرد تا بتواند به راحتی آنچه می خواهد پیدا کند. در ابتدای ورود کاربر باید با تصویری با کیفیت، زیبا و مرتبط با موضوع وب سایت روبرو شود که در کنار آن پیامی زیبا برای مراجعه کنندگان نوشته شده باشد.

همچنین در طراحی وب سایت می توانند قسمتی را برای راهنمایی کاربران در زمان ورود در نظر بگیرند که در مورد زبان مادری آنها و زبان هایی که میخواهند یاد بگیرند بپرسد تا مطالب مرتبط با آن را برای کاربر به نمایش در آورد.مورد دیگری که می توانند در وب سایت خود برای جذابیت بیشتر ارائه دهنده قسمت پرسش و پاسخ به صورت چت آنلاین با پشتیبان های سایت است.

2.کلاس ها در بستر آموزش آنلاین را طبقه بندی کنید

شما باید کلاس ها را به چند طبقه تقسیم کنید

1. یک جلسه آموزش آنلاین ضبط شده برای همه زبان هایی که تدریس می کنید برای آشنایی دانش آموز با نحوه آموزش شما که بدون نیاز به ثبت نام در سایت و پرداخت هزینه قابل دسترس است.

2. برنامه ریزی  یک جلسه خصوصی در بستر کلاس مجازی بین دانش آموز و استاد برای شناخت و گرفتن تست قبل از ورود به کلاس.

3. ضبط کلاس های آنلاین و قرار گرفتن آنها بلافاصله بعد از کلاس در پنل برای استفاده ی دانش آموزان.


چگونه می توان یک وب سایت موفق برای آموزش آنلاین زبان درست کرد؟

از آنجا که پیش بینی می شود بازار eLearning تا پایان سال 2025 به 325 میلیون دلار برسد، بسیاری از استارت آپ های آموزش نوین با ایده های منحصر به فرد و ویژگی های استثنایی راهی بازار صنعت دیجیتال می شوند. برخی از سیستم عامل های آموزشی برتر مانند adobe connect، bigbluebutton و نرم افزارهای وب کنفرانس دیگر با برقرار کردن ارتباط با کاربران در سراسر جهان که قابلیت گفتگوی صوتی/ تصویری زنده هم دارند، روش های نوینی در بستر آموزش آنلاین زبان های خارجی را ایجاد کرده اند.

برای ساخت یک استارت آپ آموزش زبان پیشرفته که بیشتر از سیستم عامل های موجود است، فاکتور های خاصی را باید در نظر گرفت که در ادامه به آن ها می پردازیم.


مدل کسب و کار بستر های آموزش آنلاین زبان

عدم تعامل با زبان مادری بزرگ ترین مانعی است که اکثر مردم هنگام آموزش آنلاین یک زبان خارجی با آن روبه رو می شوند. به همین دلیل بسیاری از سایت های رسانه های اجتماعی، گزینه ی چت متنی را برای رفع این مشکل معرفی کردند؛ با این حال، این ایده برای تسلط به یک زبان خارجی مفید واقع نشد.

امروزه به لطف روش های آموزشی آنلاین مدرن، با استفاده از سیستم عامل های آنلاین، مانند ادوبی کانکت و bigbluebutton، افراد به راحتی میتوانند با معلمان و سایر کاربران از طریق چت صوتی یا تصویری ارتباط برقرار کنند. علاوه بر این، کاربران می توانند برحسب راحتی، یک درس خصوصی و یا یک جلسه گروهی را انتخاب کنند.


پورتال های آموزش آنلاین زبان چگونه کسب درآمد می کنند؟

بسیاری از پورتال های بستر آموزش آنلاین زبان، تمام پتانسیل پلتفرم خود را به کار نمی گیرند و بسیاری از کانال های احتمالی درآمد خود را از دست می دهند.

در ادامه لیستی از تمام کانال های درآمدزایی که به افراد تازه وارد درکسب امتیاز های رقابتی کمک می کنند، آورده شده است.

 • کمیسیون از مبلغی که زبان آموزان به مدرسین می پردازند یا اشتراک ماهانه کلاس ها برای دانش آموزان
 • اشتراک ماهانه برای مدرسین جهت ارائه، مدیریت و اجرای دوره های یادگیری زبان خود در وب سایت
 • ارتقا سایت برای مدرسین


نگاهی به ویژگی های برنامه های وب سایت بستر آموزش آنلاین زبان

در اینجا چند پیشنهاد در مورد اینکه چه ویژگی هایی را باید در سایت بستر آموزش آنلاین زبان خود گنجاند، ارائه شده است.


صفحه اصلی جذاب و چشم نواز در بستر آموزش آنلاین

با طراحی یک صفحه اصلی جذاب و آموزنده، نه تنها بازدیدکنندگان متقاعد به موندن در وب سایت شما می شوند، بلکه به وب سایت شما پیوسته و عضو دائمی آن نیز می شوند. در این مورد چند تا پیشنهاد داریم:

 • نوار پیمایش بالا باید بخش های مهمی از قبیل کلاس ها، مربیان، ثبت نام، موارد آموزش آنلاین و... را شان دهد.
 • پرچه وب سایت باید حاوی یک پیام جذاب به همراه یک تصویر پس زمینه چشم نواز باشد.
 • در صفحه اصلی از کاربران درباره زبان مادریشان و یا زبان هایی که به آن ها تسلط دارند و همچنین زبانی که می خواهند یاد بگیرند، سوال پرسیده شود.


کلاس ها

انواع مختلف کلاس ها و بستر آموزش آنلاینی را که قصد دارید ارائه بدهید در سکوی آموزش آنلاین زبان خود طبقه بندی کنید:

 • جلسات زنده: یک جلسه آموزش آنلاین زنده مخصوص زبان های رایج است که کاربران بدون عضویت و پیوستن به سایت نیز می توانند به راحتی به آن دسترسی پیدا کنند.
 • کلاس های خصوصی: یک جلسه آموزش آنلاین خصوصی بین معلم و زبان آموز که باید از قبل برنامه ریزی شود.
 • ویدیو کلاس های ضبط شده: ضبط و ثبت دقیق جلسات قبلی توسط یک مدرس ارائه شده است. زبان آموزان بعد از اینکه معلم اجازه دسترسی را داد، می توانند آن ها را مشاهده بکنند.


و اما چند تا پیشنهاد برای طراحی صفحه لندینگ کلاس های آموزشگاه مجازی

 • این صفحه باید اطلاعات کاملی درباره ی کلاس های مختلف، انواع آن ها و سطح دسترسی ارائه دهد.
 • ایجاد گزینه ای به منظور فیلتر کردن نتایج، که در این صورت کاربران بر اساس زبانی که می خواهند یاد بگیرند، سطح دشواری و مربی مورد نظر خود را انتخاب می کنند.

در این قسمت، مربی های ذکر شده، در سکوی آموزش آنلاین زبان قرار خواهند گرفت. در این جا ویژگی هایی وجود دارد که باید در وب سایت خود آن ها بگنجانید:

 • نتایج را بر اساس در دسترس بودن مدرسان و زبانی که آن ها صحبت می کنند و آموزش می دهند، فیلتر و طبقه بندی کنید.
 • ایجاد گزینه هایی با هدف بازدید از پروفایل معلم، مشاهده ی نسخه ی نمایشی و پیام رسانی به آن ها


برنامه ریزی یک درس خصوصی در بستر آموزش آنلاین

برای اینکه زبان آموزان بتوانند در انتخاب معلم تصمیم گیری صحیحی داشته باشند، باید اطلاعات زیر در صفحه پروفایل آن ها وجود داشته باشد:

 • مشاهده نسخه نمایشی مدرس
 • مشاهده اطلاعات عمومی، سطح سواد و شرایط معلم مانند، رتبه کلی، ساعت تدریس و...
 • بررسی هزینه گذراندن آموزش آنلاین خصوصی با معلم
 • امکان رزرو یک کلاس آزمایشی رایگان


قابلیت تبدیل شدن به یک معلم

با پر کردن فرم ثبت نام در وب سایت بستر آموزش آنلاین زبان، هر کاربری می تواند پس از دریافت تائیدیه از جانب مدیر، مدرس شود. در اینجا چند تا ویژگی که معلم باید از آن ها اطلاع داشته باشد را ذکر می کنیم:

 • مزایای آموزش در سیستم عامل شما
 • توصیف مربیان حاضر و قدیمی در وب سایت
 • داشتن یک بخش تحت عنوان سوالات متداول به منظور پاسخگویی به سوالات عمومی توسط کاربری که می خواهد مدرس شود.


چت گروهی برای زبان آموزان در بستر آموزش آنلاین

با استفاده از ترافیک وب سایت خود، برای کاربران زمینه لازم برای چت گروهی را فراهم کنید. این ویژگی به زبان آموزان کمک میکند تا یکپارچه با سایر بلندگو های بومی از طریق گفتگوی صوتی و تصویری ارتباط برقرار کنند. از این طریق:

 • کاربری که ثبت نام کرده است، می تواند به گروه تمرین زبان آموزان بپیوندد و سطح دشواری از آموزش زبان مورد نظر خود را تجربه کند.

! نکته: با هر زبان جدید، دشوار شدن سطح ارتباط زبانی و افزایش شرکت کننده ها، گپ گروهی جدیدی را شروع کنید.


اپلیکیشن یادگیری موبایلی

با توجه به محدودیت های زمانی و مکانی و غلبه بر آن ها، ایجاد یک بستر آموزش آنلاین زبان برای همه ی سیستم عامل های اصلی تلفن همراه ضروری است. توصیه می شود تمام برنامه های لازم برای زبان آموزان و آموزگاران را در موبایل نیز  پیاده سازی کنید.


نتیجه گیری در خصوص بستر آموزش آنلاین

برای ساختن یک پلتفرم استثنائی در بستر آموزش آنلاین زبان، داشتن یک برنامه ریزی دقیق و خوب، ضروری است. با در نظر گرفتن فاکتور های فوق و تلاش، شما می توانید یک تجربه بی نظیر و پر زرق و برق را به مخاطبان خود ارائه دهید و در نتیجه، به طور چشمگیری از سایر رقبای خود رد بازار جدا شوید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان پافکو، فرم زیر را تکمیل نمایید.

دریافت مشاوره رایگان
نظرات کاربران
مرتضوی

چجوری اموزش مجازی رو خودمون راه اندازی کنیم

0 0

عزیزی

برای راه اندازی اموزش مجازی چه مقدار هاست نیاز داریم ؟

0 0

اسماعیلی

با سلام اگر بخوام توی ترکیه آموزش آنلاین راه اندازی کنم چیکار باید بکنم و نیاز به لایسنس و یا مجوزی دارم
ممنون میشم راهنماییم کنین

0 0

فریبا محمودی

با سلام برای راه اندازی آموزش انلاین برای کلاس اموزشی چقدر زمان میبره و چی چیزی لازمش هست

0 0

فریدون نوری

با سلام برای راه اندازی اموزش انلاین چیکار باید کرد و چقدر هزینه نصب و ایجاد و راه اندازی هست ؟

0 0

سهیل یاوری

نحوه درست کردن و راه اندازی اموزش مجازی در وب سایتم چجوری هست و نیاز به چه چیزی دارم

0 0

زینت عزیزی

با سلام اگر بخواهیم یک اموزش مجازی برای اموزشگاهمون راه اندازی کنیم چه چیز های نیاز داریم

0 0

شاهین بهرامی

هزینه راه اندازی برای اموزش مجازی چقدر است

0 0

امیرحسین غلامی

چجوری یه سایت اموزشگاهی راه اندازی کنم که بتونم کلاس و دوره قرار بدم

0 0

Rezaei

باسلام شما نیاز دارید ابتدا یک دامنه و یک سرور برای سایتتون داشته باشید که بتونین دوره ها تون رو درون سایت بارگزاری کنین و بعد ازاون ماژول tms و lms که برای اموزش مجازی هست برقرار کنید

0 0

مریم رمضانی

برای راه اندازی آموزشگاه خیاطی 20نفره چه چیزی نیاز است؟

0 0

پافکو

با سلام خانم رمضانی
شما میتونین از لینک زیر سرویس های آموزش آنلاین رو ببینین
https://pafcoerp.com/-adobeconnect

0 0

سمانه علیزاده

امکان این وجود دارد که یک بستر آموزش مجازی دائم برای خودمون راه اندازی کنیم و نیازی به اجاره روزانه یا ماهانه نباشه

0 0

قاسمی

بله فکرکنم وب سایت پافکو هم داشته باشه منم میخوام دیگه دائم برای خودمون باشه

0 0

ساسان مختاری

وقتی یک بستر آموزش آنلاین راه اندازی کنین راحت میتونین به ویدیو ضبط شده رو به اشتراک بگذارید

0 0

sheyda

اگر میخواهید یک بستر آموزش آنلاین داشته باشید و درآمد داشته باشین میتونین از سرویس های کلاس آنلاین استفاده کنین من تا الان مشکلی ندارم

0 0

روحی

قیمت برای یک بستر آموزش مجازی از صفر تا صد برای 40 دانشجو به مدت مثلا 1 ماه راهنمایی کنید

1 0

ملیکا مظاهری

سلام وقتتون بخیر خانم/آقا روحی، لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره شرکت داخلی 117 تماس حاصل فرمایید یا فرم درخواست مشاوره روی سایت را تکمیل فرمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

0 0

زهدی

راهنمایی تون در توضیح بستر کلاس آنلاین خیلی عالی بود لطفا قیمت حداقل رو راهنمایی کنید

0 0

ملیکا مظاهری

سلام وقتتون بخیر خانم/آقا زهدی، لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره شرکت داخلی 117 تماس حاصل فرمایید یا فرم درخواست مشاوره روی سایت را تکمیل فرمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

0 0

شریفیان

اگر ممکنه اطلاعات بیشتری در خصوص بستر آموزش آنلاین پافکو بفرمایید

0 0

ملیکا مظاهری

سلام وقتتون بخیر خانم/آقا شریفیان، لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره شرکت داخلی 117 تماس حاصل فرمایید یا فرم درخواست مشاوره روی سایت را تکمیل فرمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

0 0

زهرا

لطفا در مورد چت گروهی در بستر آموزش آنلاین بیشتر توضیح بدید.

0 0

رحمانی

چت دیگه توضیحی نداره یکی میتونی تو گروه بفرستی یکی به هرشخص اگر مدیر هم باشی میتونی hideاش کنی

0 0

میرزایی

چگونه میشه یک بستر آموزش مجازی برای آموزش موسیقی ایجاد کرد؟

0 0

ندا

خیلی از مدارس از طریق آموزش آنلاین این روزا دارن استفاده میکنن و نتایج خوبی هم میگیرن.

0 0

مجید

فکر میکنم امروزه داشتن بستر آموزش آنلاین برای همه‌ی موسسات آموزشی لازمه

0 0

مسلمی

سلام
بستر کلاس آنلاین دقیقا برای معلمینی که به یک سیستم جامع نیاز دارند کاربرد دارد

1 0

خانی

سلام آقای مسلمی نه تنها برای معلمین خوبه بلکه برای همه مناسب هست و میتونین به صورت وب کنفرانس جلسات خود رو برگزار کنیم

0 0

قهرمانی

سلام
قیمت های نرم افزار lms و مودل رو میخوام. لطفا راهنماییم کنید

2 1

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید