مقالات نرم افزار آموزش مجازی

مقایسه آموزش مجازی آنلاین و آفلاین: وب کنفرانس یا محتوای آموزشی آماده

آموزش آنلاین در مقایسه با آموزش آفلاین
آموزش آفلاین چیست؟ آموزش آفلاین بر خلاف یادگیری آنلاین است، بدین ترتیب که در هر زمان صورت می پذیرد. فراگیران قادر هستند هر زمان که دوست دارند کلاس مجازی خود را برگزار کنند. صرف نظر از اینکه سایر اعضای کلاس آنلاین وارد سیستم شوند و اقدام به برگزاری وبینار خود کنند.

با ادبی کانکت، کلاس آنلاین برگزار کن!

همراه با تست رایگان


فهرست مطالب

ادغام آموزش مجازی آنلاین و آموزش مجازی آفلاین

۴ نکته برای طراحی یک استراتژی آموزش مجازی آفلاین موفقیت آمیز

1.تنوع؛ رمز موفقیت است

۲. ایجاد یک ساختار پشتیبانی

۳. یک انجمن آنلاین مشترک ایجاد کنید

۴. هضم محتوا را ساده کنید

۳ نکته برای طراحی یک استراتژی آموزش مجازی آنلاین همگام با موفقیت

1. لحن مشخصی را انتخاب کنید

2. فراگیران را با متن بمباران نکنید

3. یک برنامه انعطاف پذیر ایجاد کنید

کلام آخر

همانطور که تکنولوژی پیشرفت کرده است، روشی که ما مهارت های جدید را یاد می گیریم نیز پیشرفت کرده است. به لطف اینترنت، کسانی که علاقه مند به تقویت دانش و مهارت های خود هستند اکنون طیف گسترده ای از گزینه ها را در اختیار دارند.

فراگیران و کارفرمایان اکنون می توانند از مزایای آموزش آنلاین و آفلاین استفاده کنند. هنگامی که صحبت از توسعه مداوم حرفه ای (CPD) می شود، یادگیری آنلاین و آفلاین مزایا و معایبی دارد. برای کمک به تصمیم گیری در مورد اینکه کدام یک برای فراگیران بهتر است، در ادامه تفاوت های کلیدی بین آنها را بیان خواهیم کرد.

یادگیری آنلاین در مقابل یادگیری آفلاین

تفاوت اصلی بین یادگیری آنلاین و آفلاین مکان آن است. با یادگیری آفلاین، شرکت کنندگان باید به محل آموزش، معمولاً یک سالن سخنرانی، کالج یا کلاس درس حضور یابند. از سوی دیگر، با آموزش آنلاین، آموزش را می توان عملاً از هر کجای دنیا پیگیری کرد. شرکت کنندگان فقط باید از خانه، محل کار یا حتی کافی شاپ محلی خود وارد اینترنت شوند.

تنها یک حرف باعث تفاوت بین  LMSوCMS  ایجاد می کند، اما رویکردهای آموزش مجازی آفلاین و آنلاین در مقابل طیف آموزش الکترونیکی قرار دارند. در این مقاله به بررسی این دو رویکرد آموزش الکترونیکی  خواهیم پرداخت و نکاتی را برای کمک به شما در استفاده بهینه از استراتژی وب کنفرانس خواهیم گفت.


ادغام آموزش مجازی آنلاین و آموزش آفلاین چیست؟

آموزش مجازی آنلاین در زمان واقعی اتفاق می افتد. فراگیران به طور معمول به یک پلتفرم آموزش آنلاین، مانند نرم افزار webconferance، نرم افزار adobeconnect یا ابزار وبینار وارد می شوند و با مربی و هم سالان در یک کلاس مجازی آنلاین قرار می گیرند.

این شیوه تدریس به شکل یک وب کنفرانس آنلاین است که فراگیران در یک زمان و تاریخ مشخص جمع می شوند و درک خود را از این موضوع گسترش می دهند. آموزش مجازی آنلاین یک گزینه ایده آل برای فراگیران مشوش و بی انگیزه است که به تجربه آنلاین مشارکتی بیشتری نیاز دارند، همچنین برای خودآموزان که نیاز به سطح بالاتری از پشتیبانی دارند.

به آنها نیز ابزار و اطلاعات موردنیاز نظیر نرم افزار bigobluebotton، وب کنفرانس و غیره داده می شود، اما باید تصمیم بگیرند که چگونه از این منابع آنلاین برای دستیابی به اهداف یادگیری الکترونیکی خود استفاده کنند.

معمولاً برنامه هایی وجود دارد که یک فراگیر باید دنبال کند. به عنوان مثال آنها ممکن است تا پایان هر ماه تکالیف آنلاین خود را تغییر دهند یا مجبور باشند حداقل در یک بحث آنلاین در هفته شرکت کنند.

دوره های آموزش آفلاین غالباً دارای یک فضای مشترک هستند که فراگیران می توانند سوالات خود را ارسال کنند، تکالیف خود را بصورت آنلاین انجام دهند یا در فعالیت های آموزش الکترونیکی شرکت کنند.

آموزش آنلاین در مقایسه با آموزش آفلاین
آموزش مجازی انلاین در مقایسه با آموزش آفلاین


۴ نکته برای طراحی یک استراتژی آموزش آفلاین موفقیت آمیز  

 ایجاد یک استراتژی اثر بخش شما را در پیشبرداهداف یاری می کند. در ادامه با نکاتی آشنا می شوید که شما را در طراحی یک استراتژی آموزش آفلاین یاری می کند.


1.تنوع؛ رمز موفقیت است

ادغام طیف گسترده ای از فعالیت ها و تمرین های آنلاین نه تنها از بی حوصلگی های ناشی از یادگیری آنلاین جلوگیری می کند بلکه به طیف گسترده ای از ترجیحات و سبک های یادگیری نیز می پردازد. به عنوان مثال، ارائه یک دوره کلاس آنلاین که تنها از محتوای متنی استفاده می کند توجه کاربرانی که به دنبال آموزش از طریق شبیه سازی و ویدیو های هستند را به خود جلب نمی کند و پاسخگوی نیاز های آنها نخواهد بود.

 به همین دلیل ضروری است که ترکیبی از انواع محتواها را در استراتژی آموزش آفلاین قرار دهید. در نظر داشته باشید که در صورت عدم موفقیت در دوره آموزش مجازی آنلاین، یادگیرندگان خودآموز بیشتر از تجربه آموزش الکترونیکی دور می شوند.


۲. ایجاد یک ساختار پشتیبانی

یکی از معایب یادگیری آموزش آفلاین این است که فاقد آموزش چهره به چهره است. به این ترتیب شما باید یک سیستم پشتیبانی کامل برای برگزاری وبینار داشته باشید و به کسانی که نیاز به کمک اضافی در مورد موضوع دارند یاری برسانید. به یادداشته باشید که توانایی افراد یکسان نیست و برخی از آنها برای یادگیری مفاهیم به نکات بیشتری نیاز دارند.

به یاد داشته باشید که همواره باید راهکار متفاوتی برای برقراری ارتباط با مخاطبان خود در دست داشته باشید.. دراین راستا استفاده و دانلود adobe connect، وب کنفرانس، بیگ بلوباتن پیشنهاد می شود.


۳. یک انجمن آنلاین مشترک ایجاد کنید

کسانی که به تنهایی مهارت ها را در یادگیری آفلاین می آموزند، درمعرض خطر گوشه گیری و انزوا قرار دارند. بنابراین، آنها قادر نیستند که در مباحث دنیای واقعی حضور پیدا کرده و با همسالان خود وارد تعامل شوند.

 برای کاهش این امر یک انجمن آنلاین مانند یک تالار گفتگو یا وبلاگ با استفاده از نرم افزار هایی نظیر نرم افزار webconferance، نرم افزار adobeconnect، نرم افزار bigobluebotton (همه چیز درباره بیگ بلو باتن) و بسیاری از نرم افزار های وبینار مشابه در نظر بگیرید که فراگیران بتوانند ایده ها، نگرانی ها و سؤالات خود را با یکدیگر در میان بگذارند.

حتی ممکن است بخواهید برای توسعه تمرین های آنلاین فعالیت های گروهی را در نظر بگیرید. این کار از طریق سیستم عامل های مدیریت پروژه تحت وب، برای تکمیل تکالیف آنلاین یا حل یک چالش مشترک امکان پذیر است.


۴. هضم محتوا را ساده کنید

یادگیرندگان آموزش آفلاین احتمالاً به یادگیری مطالب در حال دسترسی می پردازند. بنابراین باید ماژول ها را به موقع بارگذاری کنید که فراگیران هر چه سریع تر اطلاعات مورد نیاز خود را بدست آورند.

ساده بودن برگزاری وبینار و محتوای الکترونیکی این امکان را به فراگیران می دهد که بعد از اتمام یک ماژول، مکث کنند و سپس به سراغ ادامه آموزش بروند.

موارد یادگیری قابل هضم به جلوگیری از اضافه بار شناختی نیز کمک می کند که همیشه یک امتیاز مثبت است. حتماً در آموزش مجازی از نرم افزار های وب کنفرانس خود یک نقشه درسی را درج کنید که به فراگیران امکان پیگیری پیشرفت را می دهد. به این ترتیب آنها به خوبی متوجه می شوند که در مرحله بعدی با چه آموزش هایی روبه رو خواهند شد.

آموزش آنلاین در مقایسه با آموزش آفلاین
آموزش مجازی آنلاین و آموزش آفلاین


۳ نکته برای طراحی یک استراتژی آموزش مجازی آنلاین همگام با موفقیت

 برگزاری دوره های آموزشی آنلاین نیز درست مانند دروه های آفلاین به یک استراتژی منشجم نیاز خواهد داشت. در طراحی استراتژی این نکات را در نظر داشته باشید.

1. لحن مشخصی را انتخاب کنید

نکته اصلی یک دوره آموزش مجازی آنلاین، ایجاد فضای یادگیری ایده آل است. از آنجایی که فراگیران در یک بحث واقعی یا ارائه آنلاین شرکت می کنند، باید توجه کامل آنها را در برگزاری وبینار داشته باشید. این به معنای حذف همه حواس پرتی ها از اتاق در هنگام ورود به دوره آموزش الکترونیکی و اختصاص زمان کافی در برنامه خود برای نشستن در کلاس مجازی کل بحث و گفتگوی آنلاین است.

قبل از ورود کاربران به محیط آموزش آنلاین به خوبی آنها را از انتظارات تدریس آنلاین آگاه کنید. آنها باید بدانند که چگونه می توانند برای این رویداد آماده شوند.

2. فراگیران را با متن بمباران نکنید

فقط متن مورد نیاز برای ارائه آنلاین را درج کنید. فرآیندهای ذهنی آنها را با نوشتن کلمه آموزش الکترونیکی روی صفحه یا بارگذاری متن برای هر داستانی که به اشتراک می گذارید ،شلوغ نکنید. تنها استثناء این قاعده البته در مواردی است که فراگیران دارای اختلال شنوایی را در جمع مخاطبان خود دارید. در این صورت ممکن است بخواهید زیرنویس های اختیاری را اضافه کنید که در طول رویداد یادگیری آنلاین روشن یا خاموش می شوند.

3. یک برنامه انعطاف پذیر ایجاد کنید

برخلاف آموزش آفلاین، دوره های آموزش مجازی آنلاین به یک برنامه می روند. با این حال این بدان معنی نیست که فراگیران برای شرکت در یک بحث مجازی باید زندگی خود را به حالت تعلیق درآورند.

سعی کنید برنامه را تا حد امکان انعطاف پذیر انجام دهید و رویدادهای آنلاین خود را ضبط کنید که فراگیران غایب نیز در موعد بعدی اطلاعات مورد نیاز خود را بدست آورند.

قبل از شروع دوره آموزش مجازی، نظرسنجی را انجام دهید و بهترین روزها و اوقات را برای فراگیران خود به ارمغان بیاورید. همچنین  هنگام ایجاد مهلت تعیین تکلیف آنلاین و ارزیابی های الکترونیکی  زندگی شخصی و حرفه ای آنها را به خاطر داشته باشید.

آموزش آنلاین در مقایسه با آموزش آفلاین
آموزش آنلاین در مقایسه با آموزش آفلاین


کلام آخر

برای تعیین اینکه کدام روش مناسب برای اهداف یادگیری شما و همچنین مخاطبان شما است، قبل از شروع کلاس مجازی خود، نظرسنجی، گروه های متمرکز و تجزیه و تحلیل ارزیابی را با استفاده از نرم افزارهای ادوبی کانکت، وب کنفرانس، بیگ بلوباتن در در این مبحث بسیار متداول در برگزاری وبینار هستند انجام دهید.

اگر هنوز هم در مورد اینکه کدام استراتژی آموزش آفلاین یا آموزش مجازی آنلاین برای دانش آموزان شما ایده آل است بر سر دوراهی هستید، ممکن است بخواهید در مورد استفاده از یک روش یادگیری ترکیبی که بهترین های هر دو جهان را ارائه می دهد، فکر کنید.

سوالات و پیشنهادات خود را با گروه پافکو در میان بگذارید و دوره ای را برگزار کنید که تمامی نیاز های فراگیران را به خوبی برآورده می کند. برای انتخاب بهترین سرویس آموزش مجازی و دریافت راهنمایی بیشتر فرم زیر را تکمیل نمایید.

دریافت مشاوره رایگان
نظرات کاربران
سالار اسماعیلی

بنظرم آموزش مجازی آنلاین خیلی مفیدتر و تاثیرگذارتر از آموزش مجازی آفلاین و آماده هست

0 0

ملکی

دیگه به همه ثابت شده که اموزش انلاین خیلی بهتر و راحت تر هست

0 0

سمیه شریفی

شما گفتین تنها تفاوت در آموزش انلاین و افلاین در مکان است درسته ولی خیلی تفاوت زیادی داره

0 0

نیلوفر سلیمانی

به نظر من آموزش برای هر کسی متفاوت است یکی انلاین راحت تر یاد میگیره یکی حضوری باید هر جفتش باشه که به انتخاب خود دانشجو انتخاب بکنه

0 0

شجاعی

من خودم از اموزش افلاین بیشتر از اموزش مجازی که به صورت انلاین هست هستم

0 0

زاهدی

آموزش آنلاین اصلا قابل مقایسه با آموزش به صورت سنتی نیست

0 0

سعید تبریزی

تفاوت وب کنفرانس با محتوای آموزشی آماده در این هست که شما میتونین در وب کنفرانس سوالات خود را به صورت آنلاین بپرسیم

0 0

کمالی

با سلام
شما درباره مقایسه آموزش آنلاین با افلاین نوشتین که تفاوت اصلی بین یادگیری آنلاین و آفلاین مکان آن است در صورتی که برای من زمان هم مهم ترین فیلد مثبت هست

0 0

زینب باقری

با سلام
آموزش مجازی آنلاین خیلی بهتر از آموزش آفلاین هست و تو کجا که هستین هم میتونین آموزش ببینید

0 0

د.متقی

امروز دکتر زلفی گل وزیر علوم در اجلاس سراسری معاونان آموزشی دانشگاه‌ها با تأکید بر اینکه آموزش‌ها حتماً باید به صورت آنلاین باشد، خاطرنشان کرد: اعضای هیئت علمی نباید به صورت آفلاین تدریس کنند چرا که در این روش تدریس، کیفیت آموزش کاهش می‌یابد.
یعنی کلاسها حتما باید آنلاین و مجازی برگزار بشه بنظرم ترکیبی از آموزش افلاین و آنلاین بهترین راه باشه

0 0

مهرداد

کلاس آفلاین اگرچه مزایایی داره اما من کلاس آنلاین رو ترجیح میدم که بتونم همون موقع سوالاتم رو مطرح کنم و حس بودن در کلاس حضوری رو داشته باشم.

1 0

محمدباقر

کلاس آفلاین برای افراد شاغل خیلی بهتره چون می تونن تو هر زمانی که خواستن آموزش ببینن.

1 0

سحر محرابی

با سلام فکر کنم منظورتون آموزش مجازی آنلاین هست ؟

0 0

محمدباقر

بله منظورم آموزش مجازی آنلاین بود :))

0 0

علی

ما تجربه خیلی خوبی در برگزاری وبینار از طریق نرم افزار وب کنفرانس رو داریم.

1 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید