مقالات نرم افزار آموزش مجازی

4 نکته برای خلق دوره های آموزش آنلاین جذاب

خلق دوره های آموزش آنلاین جذاب

برای ایجاد دوره ی آنلاینی که بتواند افراد را در تمام طول آموزش با خود همراه کند، چه چیزی لازم است؟

چگونه می توانیم میزان جذابیت دوره های آنلاین را به حداکثر برسانیم؟

با ادوب کانکت، آموزش آنلاین برگزار کن!

همراه با تست رایگان


فهرست مطالب:

نحوه‌ی ایجاد دوره های آنلاین جذاب

1. مدت زمان ماژول‌های یادگیری مجازی را کوتاه نگه دارید.

2. از ویدیوی آموزشی استفاده کنید. ( البته نه به صورت افراطی!)

3. ویدیوی آموزشی را به صورت ساده فیلم‌برداری کنید.

4. عناصر تعاملی ایجاد کنید.


بیایید به برخی از شیوه هایی که به شما در ایجاد یک دوره ی آنلاین جذاب کمک می کند، نگاهی بیندازیم.


نحوه‌ی ایجاد دوره های آنلاین جذاب

با یکی از مشتری ها برای بررسی محتوای یک دوره آموزش مجازی جلسه ای داشتم و بلافاصله نگران شدم چون باید برای یک دوره ی آنلاین بیست و دو جلسه ای، بیش از شش ماه زمان صرف می شد. سیستم مدیریت یادگیری مطمئنا می توانست این مسئله را اجرا کند ولی نگرانی من حفظ دانشجو بود و اینکه دانشجو در طول این مدت کسل و دلسرد نشود.

برای ایجاد منابع آموزش کارآمد، مؤثر و درگیر، با افراد و سازمان های مختلفی همکاری کرده ام. با این حال، هرگز با مشتری در مورد تعیین تعداد دروس مشخص و بازه ی زمانی تحویل آن ها، صحبتی نکرده ام. همچنین من هرگز دوره ای ایجاد نکرده ام که مدت زمان تحویلش بیش از شش ماه طول بکشد. این قطعا یک چالش بود!

مشخص بود که کاهش محتوای آموزشی، گزینه ی مناسبی برای حل این مسئله نبود. بنابراین، من برای اولین بار در عمرم با چالش برانگیزترین تکلیف طراحی آموزشی مواجه شدم.

 من در حین کار با محتوا، چیزهای زیادی درمورد نحوه ی ایجاد دوره های آموزش آنلاینی که بتوانند جذاب باشند و دانش آموزان را پیوسته با آموزش همراه کنند، یاد گرفتم. اجازه بدهید که با هم نگاهی به این آموخته ها بیندازیم.


1. مدت زمان ماژول های یادگیری مجازی را کوتاه نگه دارید.

مدت زمان توجه دانش آموزان به آموزش بسیار کمتر از اکثر ماژول های یادگیری است. آموزش سنتی ما را به اشتباه متقاعد کرد بپذیریم که دانش آموزان، چهل و پنج دقیقه یا بیشتر به طور پیوسته، روی دروس توجه خواهند داشت. ولی واقعیت این است که آنها هرگز تمام طول این چهل و پنج دقیقه را توجه نمی کنند. به عبارتی آن ها در طول این مدت فقط دکمه «خاموش» را در اختیار ندارند که آن را بزنند و آموزش را متوقف کنند، اما حواسشان جای دیگری می رود و تمرکز کافی روی مبحث مورد نظر نخواهند داشت. با یادگیری و آموزش مجازی، گزینه خاموش کردن به راحتی در دسترس است و دیگر هیچ کس مجبور نیست محتوایی را که برایش جذابیت ندارد، تا آخر تماشا کند.

من پانزده دقیقه را به عنوان هدف برای ماژول های آموزش الکترونیکی در نظر گرفته و تعیین کردم. اگر محتوا به خوبی تولید شود، دانش آموزان تمام پانزده دقیقه را به آن توجه خواهند کرد. البته برخی ماژول ها کمی طولانی تر از این اجرا می شوند ولی به اندازه ای نیستند که دانش آموزان را خسته کند. نتیجه این است که ما باید محتوای کلی را تقسیم کنیم و در بخش های کوتاه تر و مفیدتر تحویل دانش آموزان دهیم.


2. از ویدیوی آموزشی استفاده کنید. ( البته نه به صورت افراطی!)

من سعی کردم محتوای جذابی را همراه با صوت در power point  یا keynote  ایجاد کنم. البته این برای مدت کوتاهی کار می کند و برای کل دوره موثر نیست. مشتری دیگری داشتم که دوره ی بسیار موفقی را گذرانده بود. او به من یاد داد که می توانم به دوره ها، جذابیت بیشتری ببخشم و همین توجه مرا جلب کرد. پس از مرور دوره ی موفق او، دریافتم که هر درس از طریق keynote ، همراه با توضیحات صوتی ارائه شده است. مطالب عالی بود ولی تحویل آن ها ظالمانه بود!

من پیشنهاد کردم که مالک محتوا نیز در فیلم آموزشی شرکت داشته باشد و مستقیما جلوی دوربین صحبت کند. این کار به دانش آموزان این حس را می دهد که انگار در کنار استاد خود حضور دارند. فیلمبرداری انجام شد و من بعضی از گرافیک ها را به آن اضافه کردم. نتیجه به طور محسوسی بهتر از دوره ی قبلی شد. مالک محتوا ثبت نام ها را ادامه داد، قیمت را دو برابر کرد و دو برابر بیشتر سود کرد. این مسئله باعث می شود که من به نکته ی بعدی خود مراجعه کنم!


3. ویدیوی آموزشی را به صورت ساده فیلمبرداری کنید.

حتی فیلمبرداران حرفه ای به مردم توصیه می کنند که برای ضبط فیلم های دوره های آموزشی از تلفن همراه خود و یک میکروفون استفاده کنند. با اینکه فیلم های حرفه ای بهتر به نظر می رسند؛ ولی یک فیلم ساده هم می تواند برای این کار کافی باشد. شما می توانید یک سه پایه، یک میکروفون و تلفن همراه خود را با هزینه اندکی آماده فیلم برداری ویدئوهای آموزش مجازی بکنید.

از ضبط نمایش های زنده و آنلاین پرهیز کنید. اینطوری دانش آموزان احساس می کنند که فقط دارند مکالمه ی اشخاص دیگر را به عنوان تماشاگر، تماشا می کنند و در چنین زمانی به انجام کارهای دیگری تمایل خواهند داشت. احساسی که در آموزش دهنده است، باید از طرق مختلف، کاملا به مخاطب منتقل شود.

البته اگر توانایی پرداخت هزینه های ضبط و فیلمبرداری حرفه ای را دارید، این کار را انجام دهید. با این حال، بودجه ی محدود خود را فقط صرف فیلمبرداری نکنید و اجازه ندهید که به دلیل کمبود بودجه، مطالب آموزشی آن طور که باید به دانش آموزان نرسند.


4. عناصر تعاملی ایجاد کنید.

اکثر سیستم های مدیریت یادگیری، ابزار های مختلفی را برای تسهیل تعامل دارند. آزمون آنلاین ساده یکی از آنها است. با قرار دادن چند سوال چندگزینه ای در پایان هر درس، می توانید دانش آموزان خود را ارزیابی کنید. البته شما می توانید از ابزار های پیشرفته تری نیز استفاده کنید. ترفند کلی این است که دانش آموزان کاری را انجام بدهند که بشود از طریق آن، آن ها را ارزیابی کرد.

تابلو های بحث و گفتگو نیز از عناصر مهم در یادگیری هستند؛ زیرا به دانش آموزان فرصت بحث با یکدیگر و درگیرشدن بیشتر با موضوع را می دهند. این مورد می تواند یک پیشرفت چشمگیر برای دوره های آموزش مجازی باشد. چون از انزوا که بسیاری از دانش آموزان آن را نقطه ضعف یادگیری آنلاین می دانند، جلوگیری می کنند.

همچنین می توانید روی سیستم مدیریت یادگیری یا همان سایت lms خود را به گونه ای تنظیم کنید که اگر دانش آموزان به مدت هفت روز، وارد سایت نشوند، سیستم به طور خودکار یک ایمیل شخصی برای آن ها ارسال کند و از آن ها بپرسد که چگونه کار می کنند و همچنین مدیر سیستم نیز پس از چهارده روز یک ایمیل دریافت می کرد. همچنین می توان یک توالی پاسخگویی خودکار ایجاد کرد. این به گونه ای کار می کند که تنها با گذراندن و تمام کردن یک درس می توان به درس بعدی دسترسی داشت. ایمیل های خودکاری که فرستاده می شوند، به ایجاد جو مسئولیت پذیری کمک می کنند.

نکته ی اصلی این است که در صورتی می توانید دوره های جذاب آنلاین ایجاد کنید که بفهمید، دانش پذیران چگونه یاد می گیرند و چگونه می توانند از فناوری آموزش آنلاین استفاده کنند. به خاطر داشته باشید که یک نمایش آموزشی خسته کننده که به صورت آنلاین ضبط شده و در دسترس است، صرفا یک دوره ی آنلاین نیست؛ بلکه یک نمایش کسل کننده همراه با یک دکمه ی«خاموش» است که به راحتی می تواند زده شود و فرآیند آموزش نیمه تمام رها شود!

کارشناسان پافکو مفتخراند تا چنانچه نیاز به کسب اطلاعات بیشتر دارید، به شما مشاوره رایگان ارائه دهند.

دریافت مشاوره رایگان
نظرات کاربران
سمانه نوری

اماده کردن فایل های ویدیویی برای ان موضوع جذاب میکنه و یه چیزی بپرسی و بدونن که جلوتر یه چی رو میخوایی جواب بدی دقت بیننده ها بیشتر میشه

0 0

مژده

ویدئو های خلاقانه در ایجاد دوره های آموزش آنلاین و جذب دانش پذیران خیلی خیلی موثره.

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید