مقالات نرم افزار آموزش مجازی

نقش تکنولوژی در آموزش

نقش تکنولوژی در آموزش مجازی

تاثیر تکنولوژی بر آموزش چیست؟ اصلا آیا بر هم تاثیر می گذارند؟فناوری نه تنها حال بلکه آینده یادگیری است. در این مقاله، قصد داریم در مورد کاربردهای احتمالی و سمت و سوی فناوری در آینده صحبت کنیم.

آینده آموزش با تکنولوژی گره خورده است.


نرم افزار ادوب کانکت

همراه با تست رایگان

فهرست مطالب

تکنولوژی چه نقشی در صنعت آموزش بازی می کند؟

یادگیری مبتنی بر ابر

بیومتریک ها

ینمایشگر های مجازی موسوم به Heads-Up Displays

دنیا های تماما مجازی

معلم ها و مشاور های ربات یا هوش مصنوعی

نمایش داده بصری به جای داده عددی

پایگاه داده های فردی برای فراگیران

یادگیری مادام العمر

آینده تکنولوژی آموزشی


تکنولوژی چه نقشی در صنعت آموزش بازی می‌کند؟

هیچ شکی نیست که برازنده‌ترین اسم برای دورانی که در آن زندگی می‌کنیم، عصر فناوری می‌باشد. فناوری بر زندگی همه ما حاکم شده است و همه چیز را از خرید، برقراری ارتباط، سفارش غذا، سفر و سرگرمی، تناسب اندام گرفته تا فراهم کردن راحتی  و یادگیری را آسان‌تر و در دسترس‌تر کرده است. می‌خواهیم در مورد موضوع مورد علاقه خودمان یعنی تاثیر تکنولوژی بر آموزش صحبت کنیم.

در دهه گذشته، متخصصان یادگیری و توسعه (L&D)، با استفاده از فناوری، گامهای بلندی در انتقال یادگیری بهتر به دانش پذیران برداشته‌اند. به عنوان مثال، یادگیری ترکیبی ، میکروآموزش، یادگیری موبایلی، گیمیفیکشن، AR / VR (کاربرد واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در آموزش مجازی)، شبیه‌سازی‌ها ، یادگیری تطبیقی و حتی هوش مصنوعی (کاربرد هوش مصنوعی در آموزش الکترونیکی) اکنون برای توسعه دوره های آموزش الکترونیکی استفاده می‌شود. و همه اینها به دلیل پیشرفت‌های تکنولوژی امکان پذیر است. فناوری نه تنها حال بلکه آینده یادگیری است. اما ما می‌خواهیم در اینجا به این سوال پاسخ دهیم که از کدام یک از فناوریهای دیگر برای یادگیری در آینده استفاده خواهد؟ در این مقاله، ما در مورد کاربردهای احتمالی فناوری های جدید در بحث یادگیری الکترونیکی و تاثیر تکنولوژی بر آموزش در آینده بحث خواهیم کرد.


1 - یادگیری مبتنی بر ابر

در حال حاضر، ابزارهای آموزش الکترونیکی مبتنی بر ابر و نرم افزار آموزش الکترونیکی (LMS) مبتنی بر ابر، توسط تعداد معدودی از آموزشگاه ها و سازمان ها مورد استفاده قرار می گیرند. این ال ام اس ها، مزایای چون هزینه های نصب پایین تر، امنیت بهتر داده ها، استقرار سریع تر، فضای ذخیره سازی بیشتر و نگهداری راحت تر را در اختیار سازمان ها قرار می دهند. همچنین دسترسی بهتری را برای دانش پذیران فراهم می کنند. در آینده ای نه چندان دور، یادگیری مبتنی بر فناوری ابری به مسئله ای کاملا عادی تبدیل خواهد شد و امکان جمع آوری بهتر معیار های دانش پذیرها، به اشتراک گذاری داده های عملکرد و نتایج ارزیابی های بصری به سادگی فراهم خواهد شد. همچنین، یادگیری مبتنی بر ابر، یادگیری روی گوشی تلفن همراه را ممکن خواهد کرد.


2 - بیومتریک ها

در حال حاضر، مربیان و مدرس ها در زمینه دریافت بازخورد از دانش آموزان خود، از طریق روش های مرسوم، با محدودیت های بسیاری مواجه هستند، که این بازخوردها ممکن است همیشه درست یا دقیق نباشند. در آینده، فناوری بیومتریک به مربیان این امکان را می دهد تا پاسخ های بیولوژیکی از جمله تحریک غدد عرق، ضربان قلب، وضعیت چشم و سایر داده ها را اندازه گیری کنند. این داده ها به آن ها در تجزیه و تحلیل دانش پذیران، تحقیقات بازار و در نتیجه ایجاد یادگیری دیجیتال بهتر کمک خواهد کرد.

محوریت شخص و مصرف گرایی در حال افزایش است که همین امر منجر به ارتقا کیفیت یادگیری دیجیتال خواهد شد.


3 - نمایشگر های مجازی موسوم به Heads-Up Displays

کاربرد واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در آموزش، در آینده، یک امر عادی در یادگیری مجازی خواهد بود، این فناوری های همراه با شبیه سازی های همه جانبه و گیمیفیکیشن در آموزش ها ظهور خواهند کرد. در چنین شرایطی، نمایشگر های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده بسیار مفید خواهد بود. به کمک این نمایش گرها، آن ها قادر خواهند بود اطلاعات، بازخورد عملکرد و داده های اجتماعی را به صورت بلادرنگ و در زمان واقعی تبادل کنند.


4 - دنیا های تماما مجازی

از دیگر موارد تاثیر تکنولوژی بر آموزش و پیشرفت دیگری که فناوری واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR) موجب آن شده است این است که به مربیان این امکان را می دهد که یک دنیای تماما مجازی و کاملی را برای آموزش مبحث مورد نظر ایجاد کنند. دنیایی که دانش پذیران می توانند در آن دانش و مهارت های مورد علاقه یا مورد نیازشان را یاد بگیرند و خود را توسعه دهند و این مهارت ها را بدون هیچ گونه پیامدی که ممکن بود در دنیای واقعی داشته باشد، امتحان کنند.


5 - معلم ها و مشاور های ربات یا هوش مصنوعی

اگرچه هنوز، برای موضوعات و مسائل پیچده، مربیان و مشاورهای واقعی نیاز هستند، اما مربی ها و مشاور های ربات، یا شخصیت های هوش مصنوعی توسعه یافته اند که به عنوان معلم یا مشاور مورد استفاده قرار می گیرند، یا حتی در شبیه سازی های آموزش و یادگیری همه جانبه به کار می روند.

6 - نمایش داده بصری به جای داده عددی

این مورد در حال حاضر در تعدادی از سازمان ها و همچنین موسسات آموزشی استفاده می شود و در آینده به یک روش مرسوم و هنجار تبدیل خواهد شد. درک و تفسیر داده های بصری برای افراد عادی آسان تر است و بر خلاف داده های مبتنی بر متنی یا عددی، اجازه می دهد روند و الگوها به روشنی درک شود.


7 - پایگاه داده های فردی برای فراگیران

در آینده، فراگیران پایگاه داده های فردی خود را بر روی ابر قرار می دهند که از طریق آن ها، پیشرفت فردی آن ها ردیابی می شود و فراگیران می توانند پروژه های یادگیری، ارزیابی ها و یادداشت های خود را ذخیره کنند. این پایگاه های داده توسط مربیان تجزیه و تحلیل خواهد شد تا آموزش های شخصی سازی شده بر اساس این نتایج به دانش پذیران ارائه شود.


8 - یادگیری مادام العمر

جامعه ما، به لطف پیشرفت فناوری، به طرز شگفت انگیزی سریع شده است و زین پس نیز سریع تر و سریع تر خواهد شد، دانش مدام بیشتر و بیشتر خواهد شد و همینجاست که آموزش و یادگیری مادام العمر تبدیل به یک روتین و هنجار خواهد شد. توسعه مداوم فردی و حرفه ای به یک ضرورت برای افراد موفق تبدیل خواهد شد. چرا که همه چیز با سرعت درحال پیشرفت و تغییر و تحول می باشد و طبیعتا ماهیت و نیازمندی های شغل های مختلف نیز تغییر می کند. در واقع، انسان ها ناگزیر از تغییر هستند. پیش بینی شده است که تا سال 2027 ، بیش از 80٪ از جمعیت ما یا به صورت آزاد کار (فریلنسر) فعالیت می کنند یا به صورت قراردادی. شاید بتوان گفت، نگه داشتن یک شغل در کل زندگی تنها در تاریخ ها نوشته خواهد شد.  


آینده تکنولوژی آموزشی

فناوری آموزشی قصد دارد چهره صنعت آموزش و یادگیری به سمت بهتری تغییر دهد و ما را به افراد کارآمدتر و سریع تری تبدیل کند. به طور طبیعی، در مقابل هر تغییری اینرسی وجود خواهد داشت، هر تحولی با تردید و عدم اطمینان رو به رو می شود، اما در نهایت همه چیز حل می شود. پذیرش این تغییر و فهم این نکته که فناوری در اینجا نیز دوام خواهد داشت، تنها راهی است که سازمان ها و موسسات آموزشگاهی می توانند در آینده، مزیت رقابتی نسبت به دیگران کسب کنند.

شرکت پافکو، مفتخر است که در فراهم نمودن ابزارهای آموزش الکترونیکی و ارائه بستر های مناسب برای پیاده سازی راه حل های تکنولوژی آموزشی می باشد. در حال حاضر خدمات این شرکت در صنعت آموزش مجازی عبارت است از :

  • سامانه مدیریت یادگیری الکترونیکی (lms مودل)
  • نرم افزار برگزاری کلاس آنلاین (ادوبی کانکت Adobe connect)
  • نرم افزار آموزشگاه (TMS)
  • نرم افزار مدیریت دانشگاهی

در صورت داشتن هر سوالی در حوزه نرم افزار آموزش مجازی با ما تماس بگیرید. کافیست روی دکمه دریافت مشاوره رایگان کلیک کرده و فرم دمو را پر کنید. کارشناس های ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

دریافت مشاوره رایگان
نظرات کاربران
نیما فتاحی

تاثیر گزار ترین چیز در اموزش امروزه

0 0

نازنین کریمی

واقعا تکنولوژی نه تنها تو آموزش بلکه تو همه چی واقعا رشد کردن

0 0

میرزایی

خیلی خوبه کلا تکنولوژی اومده که کارمون رو راحت تر کنه

0 0

sami

این روزا تکنولوژی در یادگیری و اموزش مجازی خیلی به آموزشگاه ها و مدارس کمک کرده

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید