مقالات نرم افزار آموزش مجازی

مزایای یادگیری آنلاین در مقایسه با آموزش سنتی

یادگیری آنلاین

اهمیت آموزش و یادگیری آنلاین، با ظهور اپیدمی کرونا بیش از پیش خود را نشان داد. اگر تا قبل از این دلیل رواج آموزش آنلاین، محدودیت های زمانی، مکانی و هزینه ای بود، اما اکنون آموزش آنلاین به یک "باید" تبدیل شده است. اگرچه امروزه نیز تعداد زیادی از مردم وجود دارند که در امتحان روشهای یادگیری غیر متعارف مردد هستند. آموزش آنلاین، که به آموزش از راه دور نیز معروف است، در دو دهه گذشته محبوبیتش افزایش یافته است. در حقیقت، تعداد دانشجویانی که حداقل یک دوره کالج آنلاین را گذرانده اند، از سال 2002 هر سال، پیاپی افزایش یافته است. در این مقاله سعی می کنیم تفاوت یادگیری آنلاین و یادگیری سنتی و همچنین مزایای آموزش انلاین را بررسی کنیم.


ادوبی کانکت با تست رایگان!

در حال حاضر، در بحبوحه همه گیری جهانی ویروس کرونا، بسیاری از کالج ها و دانشگاه ها در حال افزایش دوره های آنلاین خود هستند. و با نزدیک شدن به سال تحصیلی جدید، بسیاری از دانشجویان - اعم از دانشجویان قدیمی و جدید - ممکن است این سوال را داشته باشند که "کدام ساختار کلاس برای من بهتر است؟"

شاید در طول دوران قرنطینه COVID-19 طعم آموزش آنلاین  در مدارس را چشیده باشید. شاید در طول مسیر با مدیریت زمان یا خودانگیختگی مشکل داشتید. یا شاید از راحتی خانه خود و سرعت یافتن کارتان لذت می بردید. شاید بین این دو گروه باشید و از جنبه‌های کلاس‌های آنلاین لذت ببرید در حالی که تجربه حضوری و درون دانشگاهی را از دست داده‌اید و بابتش ناراحت هستید.

هرکسی تجربیات متفاوتی با کلاس‌های آنلاین و سنتی دارد و هرکسی ترجیحات خودش را در مورد گرفتن مدرک خواهد داشت. هر دو مسیر دارای مزایا و معایب هستند و هر دو برای کارفرمایان مدرن در صنایع مختلف ارزشمند هستند.

فهرست مطالب

مزیت های یادگیری آنلاین و مجازی

شما می توانید هر چیزی را که دلتان می خواهد یاد بگیرید.

یادگیری در راحتی و آسایش

وجود دوره های آنلاین در رزومه عالی به نظر می رسند.

یادگیری گام به گام

هزینه های پایین تر

اموزش مجازی قطعا ارزش امتحان کردن را دارد

مزایای آموزش آنلاین


نمی توان منکر مشکلات موجود در سیستم آموزش سنتی شد. یکی از مهم ترین آن ها هم این است که برای حضور در یک آموزشگاه خوب معتبر باید هزینه ی زیادی پرداخت کرد. با وجود مشکلات مالی و نداشتن بودجه لازم برای کلاس ها، همچنین شلوغی کلاس ها و دوره هایی که آنطور که باید پاسخگوی نیازهای آموزشی شما نمی باشند، شما همیشه این شانس را نخواهید داشت که دقیقا به یادگیری آنچه لازم دارید بپردازید و آنچه را می خواهید مطالعه کنید.

جای تعجب نیست که چرا امروزه میلیون ها دانش پذیر در سن ها و زمینه های مختلف و در سرتاسر جهان از برنامه های آموزش آنلاین برای گرفتن مدرک استفاده می کنند و یا حداقل یک دوره از دانشگاه خود را به صورت اموزش انلاین می گذرانند. توسعه آموزش از راه دور و یادگیری الکترونیکی بزرگترین انقلاب در سیستم آموزش معاصر است. مزایای آموزش آنلاین باعث ایجاد تغییر چشمگیری در سیستم آموزش شده است و فرصت های بزرگی را در اختیار همه ی کسانی که می خواهند دانش یا مهارت های جدیدی را بیاموزند، داده است.

با وجود همه این پیشرفت ها، هنوز هم کلیشه های پیرامون آموزش مجازی پاربرجا هستند. بسیاری از افراد فکر می کنند دانشجویانی که دوره های آموزش را در دنیای آموزش آنلاین را گذرانده اند، به اندازه ی کافی باهوش نیستند و آنها را تنبل می دانند و  گمان می کنند که مدرک این دانشجوها معتبر نیست. این ادعاها باعث شده افراد زیادی از برگزاری دوره های آموزش آنلاین منصرف شوند. این قبیل افراد پول، اعصاب و سال های زیادی از عمر و زندگی خود را صرف آموزش سنتی می کنند، در حالی که می توانند با هزینه های بسیار پایین تری در وقت و پول، به نتایج بهتری دست یابند.

این روزها دوره ها و آموزش های آنلاین بسیار محبوب شده اند، زیرا موسسات و شرکت های بیشتری آموزش آنلاین را ارائه می دهند. با این حال، با وجود محبوبیت آموزش آنلاین، گروه های وسیعی از مردم آگاهانه از چنین روش هایی دور می مانند، بیشتر به دلیل تصور غلط. در عین حال، علیرغم افزایش محبوبیت آموزش آنلاین، آموزش سنتی (در کلاس درس) در حال مبارزه است و سعی می کند از ابزارهای جدیدتری برای حفظ علاقه یادگیرندگان استفاده کند. همیشه دو روی سکه وجود دارد. برای برخی از افراد، آموزش آنلاین مناسب تر است، در حالی که برای دیگران آموزش کلاس درس روش ارجح می باشد.

بر اساس تحقیقات اخیر، بیش از 75 درصد از رهبران دانشگاهی احساس می کنند که آموزش آنلاین برابر یا برتر از یادگیری در دانشگاه است. تقریباً 70 درصد از مدیران ارشد دانشگاهی بر این باورند که یادگیری آنلاین جزء حیاتی استراتژی‌های آموزشی بلندمدت است. جای تعجب نیست که چرا چنین می اندیشند.

اجازه دهید تا برایتان توضیح دهیم که چرا آموزش آنلاین جذاب تر و بهتر از چیزی است که شما فکر می کنید. ما 5 تا از مزایای آموزش آنلاین را که باعث می شوند نگرش شما نسبت به این نوع آموزش عوض شود، در ادامه به شما خواهیم گفت.


مزایای آموزش آنلاین و مجازی


   مزایای آموزش آنلاین: شما می توانید هر چیزی را که دلتان می خواهد یاد بگیرید.

شما مختارید که برنامه ی تحصیلی که آرزویش را دارید، به روش آموزش سنتی انتخاب کنید اما توجه داشته باشید که این روش، دوری از خانه، زندگی در یک شهر غریب و تلاش در محیطی که در آن رقابت شدیدی وجود دارد را هم به دنبال دارد و باید همه ی این شرایط را تحمل کرد. با آموزش مجازی می توانید هر برنامه تحصیلی را که می خواهید و یا هر دوره ای که در دانشگاه ها به صورت حضوری برگزار می شود را به صورت آموزش از راه دور بگذرانید.

به طور مثال، فرض می کنیم که شما به علوم اعصاب علاقه ی زیادی دارید. تنها کاری که باید کنید این است که در گوگل دوره های آنلاین مربوط به این موضوع را جستجو کنید. به همین سادگی و راحتی شما می توانید برنامه ها و آموزش مجازی ارایه شده توسط دانشگاه ها و آموزشگاه های معتبر سراسر جهان و همچنین سایت های آموزشی را پیدا کنید. شما می توانید این دوره ها را طی کنید بدون اینکه هیچ قصدی برای استفاده از آن برای کار و حرفه ی آینده تان داشته باشید، و تنها کنجکاو هستید که کارکرد ذهن انسان را کشف و درک کنید.

تنوع زیاد برنامه ها و دوره های آنلاین یکی از مزیت های بزرگ این نوع آموزش است. فرقی نمی کند که شما کجا زندگی می کنید و یا در چه رشته ای می خواهید تحصیل کنید، شما می توانید در خانه خود نشسته و به سهولت دوره مناسب و دلخواهتان را گذرانده و مدرک آن را دریافت کنید.


    مزایای آموزش آنلاین: یادگیری در راحتی و آسایش

فراموش نکنید که شما ساعت ها در کلاس های حضوری شرکت می کنید و در یک صندلی سفت و نه چندان راحت می نشینید؛ به همین خاطر، در پایان روز احتمال دارد، کمردرد و گردن درد شما را کلافه خواهد کرد. ولی وقتی تصمیم می گیرید آنلاین آموزش ببینید، این خسته شدن ها و کوفتگی بدن را نخواهید داشت. تمام سخنرانی ها و مطالب مورد نیاز خود را در نرم افزار آموزش مجازی پیدا خواهید کرد؛ بنابراین شما در خانه ی خود به آسانی به تمام آموزش ها دسترسی خواهید داشت. شما برای رسیدن به دانشگاه مجبور نیستید مشکلاتی از قبیل: استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، ترافیک و لباس پوشیدن و زود حاضر شدن در کلاس درس را تحمل کنید...با یادگیری الکترونیکی لیستی از راحتی های آموزش از راه دور را تجربه خواهید کرد.

راحتی و آسایش مزیت قوی و چشمگیری است ولی می تواند دو راه را پشت سر بگذارد؛ همزمان با اینکه می تواند خوب باشد، می تواند بد هم باشد. نباید به خودتان اجازه دهید که هنگام تحصیل بیش از حد راحت طلبی کنید؛ به عبارتی نباید از راحتی هایی که آموزش مجازی به همراه دارد، استفاده ی نادرست بکنید. بنابراین بهتر است هر روز چند ساعت خود را از مبل راحتی دور کنید و یک محیط مطالعه الهام بخش را در خانه برای خود تدارک ببینید. تمام چیزی که شما برای این نوع از آموزش نیاز دارید، یک میز بزرگ و یک صندلی خوب و راحت است.

شاید در طول قرنطینه COVID-19 طعم یادگیری آنلاین را چشیده باشید. شاید در این مسیر با مدیریت زمان یا خودانگیختگی مشکل داشتید. یا شاید در خانه خود راحت بودید و لذت می بردید. شاید جایی در وسط قرار گرفتید و از جنبه‌های کلاس‌های آنلاین لذت می‌برید در حالی که تجربه حضوری و درون دانشگاهی را از دست داده‌اید.

هرکسی تجربیات متفاوتی با کلاس‌های آنلاین و سنتی دارد و هرکسی ترجیحات خودش را در مورد گرفتن مدرک خواهد داشت. هر دو مسیر دارای مزایا و معایبی هستند و هر دو توسط کارفرمایان مدرن در سراسر صنایع ارزشمند هستند.


    مزایای آموزش آنلاین: وجود دوره های آنلاین در رزومه عالی به نظر می رسند.

می خواهم یک خبر خوش به شما بدهم. اینکه شما تا الان در کجا مشغول به تحصیل یا کار بوده اید، می تواند هیچ اهمیتی نداشته باشد، تا زمانی که بتوانید یک دوره آنلاین از دانشگاه یا آموزشگاه خوب در رزومه خود داشته باشید. آگاه باشید که بسیاری از مدارک دوره های آنلاین، ارزش و اعتبار رزومه شما را افزایش می دهد، به خصوص مدارکی که به طور اختصاصی برای مهارت خاصی می گیرید. این به کارفرمایان نشان می دهد که شما متعهد به یادگیری و مشتاق دریافت دانش و مهارت های جدید هستید. مدیران استخدام، ارزش مدرک آنلاین را کمتر از مدرک سنتی دانشگاه ها نمی دانند و از نظر آن ها ارزش هر دو نوع مدرک یکسان است. شک نکنید اگر مدرک خود را به صورت آنلاین از یک دانشگاه معتبر کسب کنید، در ارتقا مهارت ها و حرفه ی شغلی خود پیش خواهید افتاد. بی شک بودن دوره های آنلاین در رزومه ی شما به شما کمک زیادی در ارتقای شغلتان خواهد کرد.


    مزایای آموزش آنلاین: یادگیری گام به گام

شما وقتی که شروع به مرور دوره ها و برنامه های آنلاین می کنید، در اکثر آن ها برچسب self-paced را خواهید دید. این به چه معناست؟ به معنی یادگیری گام به گام است. این برچسب به دانش آموزان کمک می کند که در هر زمانی بتوانند شروع به تکمیل اهداف خود کنند و بتوانند با تنظیم برنامه یادگیری آنلاین، نیاز های فردی خود را برآورده سازند.

وقتی در یک آموزشگاه سنتی ثبت نام می کنید، مجبورید کار، سرگرمی و حتی خانواده را فراموش کنید و مطالعه و گرفتن مدرک را اولویت قرار دهید. به همین دلیل بسیاری از والدینی که کار می کنند، اگر رویای گرفتن مدرک بالاتر را داشته باشند، مجبورند آن را کنار بگذارند.

یک سیستم گام به گام آن ها را قادر می سازد با ریتمی متناسب پیشرفت کنند. این نوع سیستم نیازی به حضور در جلسات زنده ندارد. شما هر زمانی که بخواهید می توانید به آن دسترسی داشته باشید. اگر در طول روز مجبور به کار کردن یا مراقبت از فرزندان خود هستید، می توانید شب ها درس بخوانید. این مزیتی است که سیستم آموزشی قدیمی نمی تواند آن را داشته باشد.


    مزایای آموزش آنلاین: هزینه های پایین تر

تنها همین موضوع که، برنامه های آموزش انلاین درمقایسه با برنامه هایی که در یک محوطه دانشگاهی و آموزشگاهی برگزار می شوند، ارزان تر هستند، کافی است تا شما را به این نوع آموزش ترغیب کند. میانگین شهریه دوره های آنلاین به عوامل مختلفی بستگی دارد بنابراین مقدار شهریه از یک برنامه به برنامه دیگر متفاوت است. به عنوان مثال اگر می خواهید در دوره آموزش مجازی تخصصی کلان داده های ارایه شده توسط دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو ثبت نام کنید، باید 399 دلار پرداخت کنید. اما دوره هایی با قیمت 49 دلار نیز وجود دارد. همچنین برای دانش پذیرانی که قادر به پرداخت این هزینه ها نیستند، کمک های مالی نیز در نظر گرفته شده است. این مسائل نکاتی هستند که شما باید در نظر داشته باشید.

البته بسیاری از دوره های آنلاین نیز کاملا رایگان هستند. برای مثال MIT بسیاری از مطالب دوره های حضوری خود را به صورت آنلاین و بدون هیچ هزینه ای ارائه می دهد. دوره هایی که رایگان هستند معمولا گواهی پایان دوره ندارند، اما برای کسانی که می خواهند از مربیان معتبر بیاموزند، مفید می باشند.


در نهایت اینکه


اموزش مجازی قطعا ارزش امتحان کردن را دارد

دوره های آموزش آنلاین و برنامه های آن، آسان تر و ارزان تر از دوره های آموزش سنتی مشابه خود هستند. این دو، مزیت های اصلی این نوع یادگیری هستند که باعث می شوند، بسیاری از دانش آموزان برای گرفتن مدرک و گواهی، از سیستم های آموزش آنلاین استفاده کنند. بهترین وجه یادگیری مجازی این است که شما حتی اگر قصد گرفتن مدرک را ندارید، می توانید این نوع آموزش را امتحان کنید و با روشی آرام و گام به گام، آموزش ببینید. به عبارتی شما استاد خود خواهید بود.


مزایای آموزش آنلاین

آموزش آنلاین، هنر انتقال دانش از طریق اینترنت است. این نوع آموزش از همه ینقاط جهان مخاطبان هدفمندی دارد که قصد یادگیری یک موضوع خاص را دارند. دوره های آموزش مجازی دو نوع هستند: 1.رایگان 2.پولی

افرادی که در یک زمینه ی خاص تخصص دارند، به دانش آموزانی که مشتاق یادگیری هستند و آن را اننتخاب کرده اند، آموزش می دهند. به این صورت که یادداشت ها در فایل ها و فرمت های مثل پی دی اف و ورد، آموزش های ویدیویی و ارزیابی ها نیز به صورت بسته هایی با ماژول های آموزشی ارایه می شوند و همه ی این ها در نهایت به یادگیری سریعتر و آسان تر دانش پذیران کمک می کنند. همچنین برخی از آموزشگاه های آنلاین، بعد از فراگیرانی که دوره های آموزش مجازی را با موفقیت پشت سر می گذارند، گواهی پایان دوره اعطا می کند. این گواهینامه ها می توانند در به دست آوردن جایگاه های شغلی بهتر تاثیرگذار باشند؛ چرا که چنی مدارکی نشان از توانایی، مهارت و درک بالای فرد مورد نظر دارد. که این مسئله برای سازمان ها معیار ارزشمندی محسوب می شود. البته برخی از شرکت ها، خودشان قبل از استخدام کارکنان، دوره های آموزشی برای آن ها ارائه می دهند. این آموزش قبل از شروع کار تمام نمی شود؛ بلکه در قالب افزایش و آپدیت معلومات در مفاهیم و فن آوری های جدید، ادامه می یابد. در این مقاله به تعدادی از مزیت های آموزش آنلاین و اینکه این آموزش ها چگونه می توانند به بهبود زندگی حرفه ای یک کارمند کمک کنند، پرداختیم.

شرکت پافکو ارائه دهنده بسترها و ابزارهای آموزش الکترونیکی، همراه همیشگی پیشگامان تکنولوژی آموزشی و صنعت آموزش مجازی می باشد. با ما در تماس باشید.

دریافت مشاوره
نظرات کاربران
دهقانی

یادگیری انلاین خیلی مفید هست و زمان رفت و برگشت رو میتونی به کارهای دیگه بپردازی

0 0

تهوری

یکی از بهترین مزایای کلاس آنلاین اینه که میشه راحت خوابید:)

0 0

سپهری

از مزایای آموزش آنلاین اینه که می تونیم هر جا که هستیم از مطالب استفاده کنیم و محدود به مکان خاصی نیست.

0 0

موسوی

مزایای آموزش آنلاین این هست که اکثر کلاسا ضبط میشه و میشه فیلم ها رو در فرصت مناسب مجدد دید

0 0

محمدرضا

مزایای آموزش مجازی بیشماره واقعا عالیه

0 0

فاطمه

هرچند آموزش مجازی هنوزم معایب زیادی داره اما من به آموزش سنتی ترجیحش میدم

0 0

سللامت

سلام
تصور اینکه یک روز اموزش مجازی جایگزین اموزش حضوری شود برایم غیرقابل باور بود ولی کرونا ویروس این کار را کرد الان تمام کلاسها و ازمون دانشگاه ما انلاین برگزار میشه
این یعنی باید در باورهایمان تجدید نظر کنیم!🌷

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید