مقالات نرم افزار آموزش مجازی

با آموزش از راه دور، در شیوع ویروس کرونا، با خیال راحت در خانه بمانید

With distance education in coronavirus outbreaks
اهمیت آموزش از راه دور و البته فراهم کردن شرایط دورکاری با شیوع ویروس کرونا خود را بیش از پیش نشان داده است. دانشمندان پیش بینی می کند که از این پس باید منتظر همه گیری های بیشتری باشیم. این پیش بینی ها در مورد افزایش نرخ همه گیری ها هشداریست تا آموزشگاه ها و سازمان ها خود را برای این گونه شرایط تجهیز کنند. در این مقاله یک راهنمای مختصر در مورد ابزارهایی که در این شرایط کارگشا هستند آماده کرده ایم.

با ادوب کانکت، آنلاین تدریس کن!

همراه با تست رایگان


وقتی آموزش از راه دور به جای یک المان مفید، به یک فاکتور ضروری در راه حل های یادگیری ترکیبی تبدیل شود، باید اطلاعات خود را در زمینه های مختلف صنعت آموزش الکترونیکی بیشتر کنید. در این مقاله یک راهنمای مختصر برای شما آماده کرده ایم تا با مطالعه آن مطمئن شوید که در جریان همه کلیدواژه های مهم اموزش از راه دور و ابزارهای مورد نیاز آن قرار گرفته اید.

فهرست مطالب:

ارائه آموزش آنلاین

ابزارهای ویدئو کنفرانس

سرویس های به اشتراک گذاری فایل و ذخیره ابری

ابزارهای همکاری

ابزارهای تالیف دوره آموزش مجازی

سیستم های مدیریت یادگیری LMS


ارائه آموزش آنلاین:

هر روز بر تعداد افرادی که از راه دور کار می کنند یا از راه دور تحصیل می کنند افزوده می شود. یکی از دوستانم در مورد دختر 4 ساله اش و جلسات آنلاینی که برای پیش دبستانی دارند صحبت می کرد. شرکت های فناوری گوگل و مایکروسافت تقاضای فزاینده ای برای تولید و توسعه ابزار و نرم افزار های کار از خانه دارند. و اداره های منابع انسانی ِ سازمان ها می توانند از برنامه های یادگیری از خانه استفاده کنند. در ادامه لیستی از ابزارها و نرم افزار های رایگان معرفی می کنیم که می توانید برای ارائه آموزش آنلاین به کار بگیرید.

سعی شده است نرم افزار های انتخاب شده، کاربری ساده و آسانی داشته باشند. این بدین معناست که مجبور نیستید ساعت ها برای رمزگذاری رابط ها و تسلط بر تنظیمات پیچیده وقت صرف کنید. در عوض، می توانید آموزش کارکنان خود را از همین امروز شروع کنید.


ابزارهای ویدئو کنفرانس

یکی از بهترین روش ها برای آموزش الکترونیکی و به خصوص آموزش کارکنان به صورت آنلاین، استفاده از سامانه وب کنفرانس و روش های برگزاری جلسه مجازی می باشد. سیستم های برگزاری کنفرانس تحت وب به شما امکان برگزاری آموزش های چهره به چهره ی از راه دور را می دهند، بدون آنکه در واقع کسی را به صورت فیزیکی و حضوری ملاقات کنید. به عنوان یک تسهیل گر می توانید توضیحات لازم را به دانش پذیران ارائه دهید، فایل ها و مستندات آموزشی را به اشتراک بگذارید و به سوالات آن ها به صورت مستقیم و در طول گپ و گفتگو های انجمن ها پاسخ دهید. تقریبا در همه ابزار های برگزاری وبینار و وب کنفرانس، تنها چالش جدی شما، استفاده از تکنیک هایی خواهد بود که مخاطبان شما را به طور موثر درگیر کند.

نرم افزار وب کنفرانس adobe connect، به دلیل قیمت کم و ویژگی های بسیار، یکی از بهترین ابزار های ویدیو کنفرانس تحت وب می باشد. شرکت پافکو مفتخر است که برای راحتی شما فعالان حوزه آموزش مجازی، نسخه 10.6 ادوبی کانکت را ارائه می دهد و تیم پشتیبانی قوی پافکو در هر لحظه پاسخ گوی شما می باشد.

مشاهده دموی نرم افزار ادوبی کانکت


سرویس های به اشتراک گذاری فایل و ذخیره ابری

این ابزار نه تنها به شما اجازه می دهد که فایل هایی را که قبلا به صورت سخت افزاری منتقل می کردید اکنون دیگر به صورت آنلاین منتقل کنید، بلکه می توانید به کمک آن در پروژه های یادگیری و همگام سازی و به اشتراک گذاری فایل ها با دانش پذیران دیگر نیز همکاری کنید. استفاده از این ابزارها این گونه است که شما فایل یا پرونده ای را در یک پوشه ذخیره می کنید و آن فایل در اختیار همکاران یا هم کلاسی هایتان نیز قرار  می گیرد. به همین راحتی!

از طریق این نرم افزار ها می توانید دستورالعمل ها، کتابچه های راهنما، خط مشی ها و فایل هایی مثل آموزش های ویدیویی را با دیگران به اشتراک بگذارید.

گوگل درایو، دراپ باکس و مایکروسافت وان درایو نمونه هایی از ابزارهای به اشتراک گذاری و ذخیره ابری می باشد.


ابزار های همکاری

این ابزار ها به تیم شما کمک می کنند تا با همدیگر در ارتباط باشند و همه را در دایره ارتباطات نگه می دارد. راه حل ها و ابزار های مختلفی برای اجرای گفتگو های تیمی با قابلیت هایی مانند به اشتراک گذاری فایل، یادآوری، جلسات ویدئویی و گاها گزینه های ساده مدیریت پروژه توسعه یافته اند. برنامه هایی مانند Slack، سال هاست که در سرتاسر جهان، توسط تیم هایی که اعضایش از هم دور هستند استفاده می شود. علاوه بر Slack، نرم افزار های Trello و Microsoft Teams نیز برای برقراری ارتباط بین نیروی دورکار پر کاربرد و مفید می باشند.


ابزار های تالیف دوره آموزش مجازی

نرم افزار ها و ابزار هایی که تا به اینجا به آن ها اشاره شد، تقریبا برای همه بخش های شرکت شما و بسته به تقاضا و نیاز هر یک از بخش ها قابل استفاده می باشد، اما برنامه ها و نرم افزار هایی وجود دارند که مخصوص بخش های تحقیق و توسعه و آموزش هستند. آن ها به شما امکان می دهند که دوره های آموزش مجازی کاملی را ایجاد کنید که از یادگیری تعاملی، سناریو های مختلف کاربری، سیستم آزمون آنلاین، رسانه های مختلف و موارد دیگر پشتیبانی می کنند.

تسلط بر نرم افزار های تالیف و تولید دوره های آموزش مجازی می تواند زمان زیادی ببرد، بنابراین در این مقاله منحصرا روی ابزارهای تالیف سریع و آسان تمرکز می کنیم. به عنوان مثال، با iSpring Suite، می توانید محتوای پاورپوینت موجود را مجددا تنظیم کنید و ارائه ها را به قالب HTML5 آماده برای تلفن همراه و آموزش موبایلی تبدیل کنید. سپس آن ها را با اضافه کردن آزمون الکترونیکی، تعامل ها، عکس های مختلف و موارد دیگر بهینه کنید. هنگامی که به مطالب الکترونیکی نیاز فوری دارید، یک ابزار مبتنی بر پاورپوینت می تواند بهترین یاور شما باشد، به خصوص اگر از قبل محتوای آماده در قالب پاورپوینت در اختیارتان باشد.


سیستم های مدیریت یادگیری LMS (نرم افزار ال ام اس)

ممکن است این سوال به ذهنتان رسیده باشد که در معرفی راه حل ها و ابزار های مخصوص آموزش الکترونیکی چرا بلافاصله و در همان ابتدای مقاله به سیستم lms  نپرداختم، زیرا وقتی صحبت از انتقال آموزش به وب به میان می آید، مخفف جادویی LMS (ال ام اس)، بلافاصله به ذهن همه خطور می کند. سامانه مدیریت یادگیری LMS می تواند به شما کمک کند تا آموزش را به صورت آنلاین و بدون توجه به اینکه دانش پذیران و مخاطبان شما در کجا قرار دارند، اجرا کنید. برای استفاده از سامانه ال ام اس باید در ابتدا، سرمایه گذاری و هزینه کنید. اما این سیستم در درازمدت، بازده دارد و سرمایه شما را بر می گرداند.

ال ام اس سایت مودل(نرم افزار moodle)، یکی از انتخاب های خوب در این زمینه می باشد. این سیستم، کاربری آسان و هزینه ای منطقی دارد. تیم پافکو با ارائه پشتیبانی و آموزش قوی برای نرم افزار مودل فارسی، برای اجرای دوره های اموزش مجازی شما در کنار شما خواهد بود.

دریافت مشاوره رایگان

به طور خلاصه، پلتفرم آموزش مجازی LMS، یک بستر کامل برای ارائه آموزش آنلاین به دانش پذیران است. سایت lms، فقط یک میزبان برای دوره های شما نیست، بلکه کاربران را مدیریت می کند، پیشرفت آن ها را دنبال می کند، دوره های مختلف را به دانش پذیران مختلف اختصاص می دهد و دارای بسیاری از موارد و قابلیت های دیگر می باشد. برخی از سیستم های LMS، از برگزاری جلسات آنلاین تحت وب نیز پشتیبانی می کنند. به عبارت دیگر قابلیت یکپارچه سازی با نرم افزار های وب کنفرانس دارند. به عنوان مثال، در نرم افزار ال ام اس moodle می توان پلاگین نرم افزار adobe connect را اضافه کرد و در بستر سیستم ال ام اس، به برگزاری جلسات آنلاین نیز اقدام نمود.

حرکت از آموزش حضوری و سنتی به سمت آموزش از راه دور به صورت آموزش آنلاین، نیازمند تحقیق، برنامه ریزی و همکاری می باشد. امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. اگر در زمینه صنعت آموزش مجازی، سوالی برای شما پیش آمد یا در زمینه نرم افزار های این صنعت نیاز به مشاوره داشتید، تیم پافکو آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشد. کافیست فرم درخواست مشاوره رایگان را پر کنید!

مشاوره رایگان
نظرات کاربران
رویا

کرونا فرصت خوبی رو فراهم کرد تا بتونیم درمنزل در آموزش مجازی شرکت کنیم

0 0

minooooo

آموزش از راه دور با استفاده از نرم افزار هایی مثل ادوب کانکت و ال ام اس خیلی از چالش ها رو مخصوصاً در دور کاری برداشته.

0 0

محمد

کرونا دوباره روند صعودی به خودش گرفته
آموزش مجازی در کل خیلی به کار میاد ولی شیوه امتحان و نمره دهی در این سیستم ها نیاز به بازنگری داره
اگر بخواد به صورت گسترده پیاده سازی شه

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید