مقالات نرم افزار آموزش مجازی

LMS در موبایل: ویژگی ها و مزایا

lms موبایلی

از یادگیری کاملاً آنلاین تا رویکرد ترکیبی، از دوره‌های خودگام تا یادگیری مشارکتی، از دانش‌آموزان مدرسه تا یادگیری شرکتی: یادگیری آنلاین در همه جا متفاوت است. و از آنجایی که Moodle توسط جامعه جهانی، از همه بخش ها و تمام نقاط جهان توسعه یافته است، از انواع فرآیندهای یادگیری و دیدگاه های آموزش آنلاین پشتیبانی می کند.از یادگیری کاملاً آنلاین تا رویکرد ترکیبی، از دوره‌های خودگام تا یادگیری مشارکتی، از دانش‌آموزان مدرسه تا یادگیری شرکتی: یادگیری آنلاین در همه جا متفاوت است. و از آنجایی که Moodle توسط جامعه جهانی، از همه بخش ها و تمام نقاط جهان توسعه یافته است، از انواع فرآیندهای یادگیری و دیدگاه های آموزش آنلاین پشتیبانی می کند.

پیشرفت فن آوری تلفن همراه و شبکه اینترنت و تطبیق سریع آنها دسترسی فوری به اطلاعات را بدون تکیه بر کامپیوترهای رومیزی یا لپ تاپ ممکن کرده است. در این مقاله به توسعه lms تلفن همراه با استفاده از فناوری بومی موبایل و تکنولوژی وب پرداخته می شود. 

با ادوبی کانکت، کلاس آنلاین برگزار کن!

همراه با تست رایگان


استفاده از فناوری نرم افزار آموزش مجازی LMS می تواند تعامل بدون محدودیت برای کاربران و افزایش آگاهی اطلاع رسانی آن ها را از به روزرسانی ها را فراهم کند. توسعه نسخه متناسب با تلفن همراه می تواند برای پلتفرم های  نرم افزار ال ام اس (LMS) بسیار مهم باشد. در این مطلب، به بررسی پژوهشی که در آن نرم افزار آموزش الکترونیکی تلفن همراه با استفاده از فناوری موبایل و تکنولوژی وب با استفاده از API WebView توسعه داده شده، پرداخته شده است. در این کار به ایجاد و نگه داری نرم افزار در چندین پلت فرم تلفن همراه اقدام شده است و سعی کرده اند که زمان توسعه را کاهش دهند و در عین حال رابط کاربری سازگار را حفظ کرده اند. هدف این مطالعه بازنگری نقاط قوت و ضعف این ترکیب در توسعه برنامه های تلفن همراه به طور خاص تحت پلت فرم آندروید است.

سیستم آموزش مجازی lms تعاملی غنی بین استاد و دانش آموز را بافراهم کردن ویژگی های مفید مانند مکانیسم ارسال / بازگشت انتساب، پلت فرم بحث همکار، بازخورد فوری در آزمون آنلاین ، دسترسی بی وقفه به مواد آموزشی، ارتباط با همسالان و سخنرانان، گروه مشارکتی کار، تقویم به عنوان یک یادآوری، اعلام اخبار و عملکرد داشبورد را فراهم مینماید. ال ام اس دانشگاهی مبتنی بر وب در دانشگاه های امروز بسیار محبوب می باشد، زیرا برای نگه داشتن تعداد زیادی از منابع البته در طول فرایند آموزش درمقاطع بالاتر را پشتیبانی می نماید. با این حال، دانش آموزان می خواهند از فناوری های جدید مانند تلفن های همراه برای اتصال به نرم افزار آموزش الکترونیکی در آموزش و پرورش استفاده نمایند زیرا آنها از دستگاه های فن آوری در زندگی روزمره مشاهده و استفاده می نمایند.

یکی از مسائل اصلی در توسعه نرم افزارهای e-learning تلفن همراه این است که پلت فرم تلفن همراه بسیار متنوع است و قطعا پشتیبانی از چند سیستم عامل با نسخه های متعدد قیمت بالایی خواهد داشت. یک زبان میانجی لازم است که تفاوت های بین این سیستم عامل ها را تسهیل کند تا خیال توسعه دهندگان از انتقال نرم افزار بین پلت فرمها راحت شود و بتوانند روی لایه منطق کسب و کار تمرکز کنند. یک روش ساده برای حل این مسئله استفاده از نرم افزار وب است که از پشتیبانی خوب بر روی مرورگرهای تلفن همراه در تمامی سیستم عامل ها سود می برد. فن آوری های وب مانند HTML، CSS و جاوا اسکریپت برای توسعه برنامه های کاربردی چند پلتفرم بسیار مناسب هستند زیرا آنها استاندارد، محبوب، منطقی و ساده و در عین حال قدرتمند هستند و به خوبی پشتیبانی می شوند. اگر  با اقدامات اضافی برای استفاده از قابلیت های ویژه دستگاه های تلفن همراه، آنها الزامات بسیاری از سناریوهای موبایل را برآورده می کنند. WebView API توسعه دهنده را قادر می سازد تا به نفع برنامه های کاربردی وب در برنامه های بومی تلفن همراه استفاده کند زیرا نه تنها اجازه می دهد برنامه های کاربردی برای نمایش محتوای وب، اما همچنین برنامه ها را قادر می سازد تا با محتوای وب خود ارتباط برقرار کنند.

گزینه های فناوری موجود برای توسعه برنامه های کاربردی چند پلتفرم موبایل، برنامه های مبتنی بر وب، برنامه های ترکیبی میباشند، هرچند بر تکنولوژی های استانداردشده ی وب تکیه می کند، در یک برنامه بومی قرار می گیرند، که به عنوان یک پل برای دسترسی به سخت افزار دستگاه و توابع مانند زنگ، ارتعاش، اطلاعیه ها، برقراری تماس، استفاده از دوربین، سنسور GPS و شتاب سنج محسوب می شوند. این چارچوب ها اجازه می دهند توسعه دهنده از یک زبان برنامه نویسی برای ساخت یک سیستم آموزش الکترونیکی lms تلفن همراه که از چند سیستم عامل مختلف پشتیبانی می کند، استفاده نماید. همچنین برخی از چارچوب های وب مانند jQueryMobile و Sencha Touch وجود دارد که یک توسعه دهنده وب را قادر می سازد یک وب سایت تلفن همراه با طراحی مشابه با رابط اصلی بوت پلتفرم موبایل ایجاد کند.

در بستر رابط کاربر(UI)، هر پلت فرم تلفن همراه دارای الگوی طراحی خاص خود است. در حالی که اندروید طرح Tabbed به زبانه های خود در قسمت بالایی طرح راترجیح میدهد، iOS ترجیح می دهد که زبانه ها (tabs) در سمت پایین طرح قراربگیرند. با این نوع تفاوت، چارچوب چند پلتفرم موجود نمی تواند تلاش برای طراحی رابط کاربری (UI) مناسب برای انواع دستگاه ها و جهت ها را کاهش دهد، با این حال هنوز هم به ایجاد یک کد که در سراسر سیستم عامل های مختلف قابل استفاده است کمک مینماید. حتی اگر تنها یک پلت فرم واحد پشتیبانی شود، رویکرد یک پلت فرم متقابل ممکن است به عنوان موثر ترین روش به دلیل موانع کم آن به طور عمده به استفاده از تکنولوژی های وب استاندارد و محبوب مانند HTML، CSS و JavaScript6 استفاده نماید.

از دیدگاه عملکرد، یک برنامه تلفن همراه ترکیبی با استفاده از چارچوبی مانند Phonegap به سرعت دادن تعامل کامل کاربر که قابل مقایسه با یک برنامه بومی است، شناخته شده است. در مقایسه، وب سایت برنامه های کاربردی به دلیل این که یک برنامه وب باید از طریق اینترنت بارگیری شود عملکرد ضعیفتری رادربردارد. این پدیده را می توان با نگه داشتن کپی آفلاین از صفحه محدود کرد. در زمان اجرا، برنامه های وب از این واقعیت سود می برند که مرورگرهای گوشی هوشمند امروز بسیار کارآمد و بهینه شده اند.


روش و اجزای اصلی

رویکرد توسعه نرم افزار ال ام اس تلفن همراه در این مطالعه ترکیبی از برنامه نویسی خود موبایل (در این مورد آندروید) و برنامه نویسی همراه وب بدون استفاده از هر چارچوب ترکیبی از پیش تعریف شده از قبیل PhoneGap است. در این مقاله از برنامه نویسی تلفن همراه برای ایجاد یک ظرف برای ارائه صفحه وب استفاده کرده اند که منطق کسب و کار اصلی با استفاده از جزئی به نام WebView رادربردارد. برنامه نویسی بومی نیز برای دسترسی به بسیاری از ویژگی های بومی مانند فشار اطلاع رسانی که یک تکنولوژی مخصوص پلتفرم است و برای ذخیره سازی اطلاعات مورد نیاز در سمت مشتری مفید می باشد.

منطق کسب و کار برای برنامه از برنامه موبایل مادری به نرم افزار آموزش آنلاین وب یا ال ام اس تلفن همراه منتقل شده است که ازطریق نرم افزار بومی WebView قابل دسترسی است. این رویکرد امکان یک بار توسعه منطق کسب و کار بر روی پلت فرم های متعدد با همان ثبات وسازگاری به عنوان هر پلت فرم پیش فرض مرورگر را ایجاد می نماید. در ادامه، یک مرور کلی از اجزای اصلی استفاده شده در توسعه سیستم آموزش مجازی lms برای تلفن همراه داریم است که ترکیبی از تکنولوژی وب با برنامه های بومی تلفن همراه است.

lms موبایلی
نرم افزار lms تلفن همراه


ویژگی های lms تلفن همراه

پشتیبانی از انواع آموزش آنلاین

از یادگیری کاملاً آنلاین تا رویکرد ترکیبی، از دوره‌های خودگام تا یادگیری مشارکتی، از دانش‌آموزان مدرسه تا یادگیری شرکتی: یادگیری آنلاین در هر جا متفاوت است. و از آنجایی که Moodle توسط جامعه جهانی ما، از همه بخش ها و تمام نقاط جهان توسعه یافته است، از انواع فرآیندهای یادگیری و دیدگاه های آموزش آنلاین پشتیبانی می کند.

مدیریت کارها  (task management) در lms تلفن همراه

امروزه سیستم عامل های تلفن همراه مانند تبلت و گوشی های هوشمند از صفحه نمایش لمسی و حرکات لمسی رایج کاربر برای حرکت و تعامل با برنامه وب استفاده می کنند. برای اینکه بتوانیم فریم زمان توسعه را کاهش دهیم، تصمیم بر استفاده از این یکپارچگی تعامل و استفاده از آن با ایجاد یک برنامه وب همراه با رسیدگی به همه منطق نرم افزار کسب و کار در هر پلتفرم تلفن همراه میگیریم. با این حال، از آنجا که عملکرد پلتفرم خاص است و باید اجرا شود مانند تکنولوژی فشار، طرف بومی برنامه باید برای هر یک ازپلت فرم های اصلی تلفن همراه به طور مستقل ساخته شود. برای عملکرد اساسی مانند مرور صفحه وب آنلاین تلفن همراه و دسترسی به عملکرد بومی برای دریافت فشار اطلاع رسانی و ذخیره داده ها، این رویکرد به خوبی کار می کند و قادر به برش مدت زمان توسعه بیش از نیمی در مقایسه با بازسازی هر صفحه در هر پلت فرم با استفاده از برنامه نویسی تلفن همراه بومی است.

سایت ال ام اس

با نرم افزار LMS پافکو بیشتر آشنا شوید:

دریافت مشاوره رایگان

با ترکیبی از فن آوری وب همراه و رویکرد برنامه نویسی بومی، توسعه دهنده نیاز به حفظ پایگاه تک کد برای منطق کسب و کار و ظرفیت منطقی کسب و کار اصلی هر پلت فرم دارد. این به خصوص هنگامی که چند واحد کسب و کار در یک نرم افزار تلفن همراه وجوددارد، مورداستفاده میگیرد به دلیل این که منطق واحد هر کسب و کار می تواند در کد پایه ی خود مدیریت شود. چارچوب هیبریدی مانند PhoneGap قادر به کاهش تلاش بیشتر است، زیرا همان کد را می توان بر روی پلت فرم های مختلف گردآوری کرد و تیم توسعه فقط به  نگهداری یک پایگاه تک  کد نیاز دارد.

از یادگیری در هر دستگاهی پشتیبانی می کند

با برنامه Moodle ، دانشپذیران شما می توانند به تمام محتوای درسی دسترسی داشته باشند، فعالیت ها و تکالیف را به طور کامل از دستگاه های تلفن همراه خود ارسال کنند. اعلان‌های موبایل کمک می‌کنند تا همیشه در جریان امور باشند.نحوه امتحان در lms با گوشی نیز از جمله مواردی است که افراد نگران ان هستن اما لازم به ذکر است که مودل پلتفرمی تحت وب است که کاربران می توانند در تلفن همراه خود نیز به آن دسترسی داشته و ازمون و محتوای درسی را در اختیار داشته باشند.


یکنواختی و انعطاف پذیری محتوا در lms تلفن همراه

در بخش تلفن همراه، بخش توسعه lms تلفن همراه، از PHP بعنوان اسکریپت سمت سرور استفاده می کنیم. برای رابط کاربری کاربر (UI)،  ما از چارچوب رابط کاربری محبوب تلفن همراه مانند JQuery موبایل، برای کارائی استفاده نمی کنیم. همانطور که انتظار می رود، رابط وب تلفن همراه به درستی در سراسر سیستم عامل های تلفن همراه مانند Android، iOS و Windows Phone رندر می شود. با استفاده از این رویکرد، ما الگوی طراحی بومی را فقط در قسمت بومی برای هر پلتفرم آموزش مجازی، در حالی که ما از طراحی متمایز خود برای طرف تلفن همراه خود استفاده می کنیم انتخاب نموده ایم.

هنگام ایجاد برنامه موبایل با استفاده از برنامه های بومی، هر پلت فرم دارای الگوی طراحی خود است و توصیه می شود که از آن پیروی کنید. چارچوب وب موبایل و Hybrid مانند PhoneGap نیز به دانستن این که نرم افزار در چه پلت فرمی مشاهده و یا نصب شده است اجازه می دهد. این مفید است و اجازه میدهد که توسعه دهنده الگوی طراحی هر پلت فرم را دنبال کند و آن را در زمان اجرای برنامه اجرا نماید.


عملکرد برنامه lms تلفن همراه


نتایج آزمون نشان می دهد که کاربرد های بومی تلفن همراه می تواند به طور متوسط ​​به 59 فریم در ثانیه برسد درحالی که نرم افزار موبایل هیبرید و برنامه WebView قادر به رسیدن به 57 قاب در ثانیه به طور متوسط ​​است. این نتیجه های عملکرد به عنوان بسیار تکامل یافته در مورد ناوبری کاربر در نظر گرفته شده است. با این حال، اشاره شده است که تعدادی از حافظه و قدرت محاسبات مصرف شده توسط فرآیند دیگر ممکن است عملکرد نرم افزار را مختل کند. چندین چیز وجود دارد که می توان برای بهینه سازی عملکرد برنامه های WebView مانند استفاده از تکنیک صفحه بندی برای نگه داشتن تعداد جزء ذکر شده به اندازه کافی در یک صفحه و حذف کردن فایلهای Javascript و CSS برای حفظ اندازه صفحه وب به اندازه ی کوچک انجام داد.


مصرف داده بیش از شبکه در lms تلفن همراه

رویکرد ما با استفاده از ترکیبی از وب موبایل و تکنولوژی بومی، اطلاعات بیشتری را در مورد شبکه در مقایسه با نرم افزار تلفن همراه بومی منظم و یا نرم افزار ترکیبی مصرف می کند. این به این دلیل است که تلفن همراه به طور منظم بومی است  که برنامه و کاربرد ترکیبی طرح و رابط کاربری خود را بر روی پلت فرم نصب کرده است، بنابراین آنها فقط نیاز به کشیدن اطلاعات مورد نیاز در یک فرم از ساختار داده ها دارند در حالی که رویکرد ما نیاز به بازیابی کل طرح و داده ها در قالب صفحه وب است که شامل چندین فایل مانند HTML، CSS و جاوا اسکریپت است.

در حالی که استفاده از ترافیک شبکه در مقایسه با خدمات مصرفی وب بسیار زیاد است، در واقع هیچ تفاوتی در مورد معمول در مرورکردن وب وجودندارد. با این حال، اگر مصرف داده ها بر روی شبکه تبدیل به یک نگرانی شود، توسعه دهندگان به شدت با استفاده از API WebView برای چنین ترکیبی از وب موبایل باید گام های اضافی برای ذخیره صفحه وب به طوری که مصرف داده ها بر روی شبکه به حداقل رسد را بردارند.


تغییرات lms تلفن همراه در پلتفرم وب


پلت فرم تلفن همراه به طور مداوم به روز می شود، همان را می توان برای موتور مرورگر وب مشخص شده بیان کرد که پردازش HTML، CSS و JavaScript را به مرورگر پیش فرض وب و API WebView ارائه می دهد. در حالی که به روز رسانی مستمر توانایی موتور جستجوگر را بهبود می بخشد و در بستر امنیت ضروری می باشد، به روز رسانی ممکن است شامل یک تغییر ناگهانی که بر API WebView تاثیر می گذارد باشد. این تغییر نیزبر برنامه PhoneGap از آنجا که آن نیز با استفاده از موتور پیش فرض وب است تاثیر می گذارد.

بیشتر بخوانید: افزونه های کاربردی مودل در آموزش مجازی


نتیجه گیری

رویکرد ما در توسعه نرم افزار lms تلفن همراه که ترکیبی از برنامه های تلفن همراه بومی و تلفن همراه است با استفاده از Web API دارای صعود و نزول خود می باشد. در این راستا، فناوری وب موبایل واقعا همه کاره است و به طور صحیح در چند پلتفرم ارائه می شود تا زمانی که برای مشاهده آنلاین استفاده شود و این روش هنوز هم اجازه می دهد توسعه دهنده از هر گونه قابلیت بومی استفاده نماید. در حالی که در عین حال از تطبیق وب جهانی تلفن همراه بهره می گیرد. این رویکرد نه تنها اجازه می دهد توسعه دهندگان بهترین را از جهان برنامه نویسی تلفن همراه بومی و جهان برنامه نویسی وب تلفن همراه به دست بیاورند، بلکه ساده سازی مدیریت کد پایه به این دلیل که تمام منطق کسب و کار در یک کدساده پایه جمع آوری شده است. هنگامی که واحد تجاری چندگانه در یک برنامه تلفن همراه وجود دارد، هر واحد کسب و کار می تواند پایگاه داده مدیریت منطق کسب و کار خود را داشته باشد.

اگر در زمینه نرم افزارهای آموزش مجازی، از جمله نرم افزار ال ام اس LMS، نرم افزار وب کنفرانس، سرویس ادوبی کانکت و نرم افزار مدیریت مدرسه به راهنمایی نیاز دارید، کافیست روی دکمه دریافت مشاوره آنلاین کلیک کنید و فرم مربوطه را پر نمایید. کارشناس‌های پافکو در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

دریافت مشاوره آنلاین
نظرات کاربران
سهیلا ضیایی

سامانه LMS در موبایل به راحتی کامپیوتر نیست متاسفانه

0 0

جواد اسلامی

خیلی کاربردی هست ولی ترجیح میدم با لپت تاپ وارد شوم و کلاس lms خودم استفاده کنم

0 0

افشاری

lms در موبایل کاربردی و مفیده چون من همیشه موبایلم کنارم هست میتونم همه جا ازش استفاده کنم

0 0

حسام

خیلی خوبه که نرم افزار LMS در موبایل هم قابل اجراست.

0 0

جواهری

سلام
شرکت پافکو نرم افزار ال ام اس تحت موبایل هم ارایه کنه

0 0

حقیقی

سلام بله من دارم استفاده میکنم ولی هیچی دسکتاپی نمیشه

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید