مقالات نرم افزار آموزش مجازی

بهترین ویژگی های میکرولرنینگ

بهترین ویژگی های میکرولرنینگ
میکرولرنینگ چیست؟ میکرولرنینگ جز یکی از برترین و جدید ترین روش های آموزش و یادگیری مجازی می باشد. امروزه، افراد جامعه مشغله ها و دغدغه های بسیاری دارند و همین امر سبب می شود خیلی از افراد وقت شرکت در دوره های آموزشی عادی و زمان بر را نداشته باشند. میکرو لرنینگ، آموزش های طولانی را به بخش های کوتاه تقسیم می کند و با طراحی جذاب آن را به مردم ارائه می دهد. در ادامه با پافکو همراه باشید تا بیشتر در خصوص میکرولرنینگ بیاموزید.

ادوبی کانکت

همراه با تست رایگان


فهرست

مزایای فوق العاده آموزش به صورت میکرولرنینگ

7 ویژگی آموزش میکرولرنینگ که باید در طراحی خود بگنجانید

یک - در وهله اول، باید یک هدف مبتنی بر عملکرد را در نظر بگیرید

دو - باید از دوره های آموزش مجازی موجود استفاده کنید

سه - برای یک طراحی مینیمال تلاش کنید

چهار - آموزش های میکرولرنینگ باید کوتاه و مفید باشند

پنج - در ساخت میکروآموزش از فرمت های مختلف استفاده کنید

شش- باید قابلیت جفت شدن با محتوای آموزش موبایلی را داشته باشد

هفت - محتوای آموزشی میکرولرنینگ باید قادر به آموزش درست در زمان درست باشد


این روزها روش آموزشی میکرولرنینگ، یک استراتژی یادگیری الکترونیکی بسیار محبوب است که به وفور در آموزشگاه ها، سازمان ها و در برنامه های تحقیق و توسعه شرکت ها به کار گرفته می شود. محبوبیت میکرو لرنینگ به دلیل رویکرد یادگیرنده محور و همچنین توانایی آن در مکمل بودن با سایر راهبردهای یادگیری مجازی مانند یادگیری موبایلی، گیمیفیکیشن یا بازی سازی، یادگیری شخصی سازی شده، یادگیری تطبیقی و غیره است. اموزش مجازی میکرولرنینگ بیشتر روی محتوای آموزش الکترونیکی کوتاه و متمرکز کار می کند.


مزایای فوق العاده آموزش به صورت میکرولرنینگ

  • یک هدف آموزشی، یک مبحث
  • ارائه اطلاعات به صورت کاملا هدفمند

در میکرولرنینگ اغلب به ارائه مطالب ضروری و واجب پرداخته می شود و از مستحبات فاکتور گرفته می شود. این ویژگی موجب صرفه جویی در زمان می شود و هر ماژول میکرولرنینگ را خاص می سازد، به طوری که هر کسی که سراغ یک میکرولرنینگ خاص می رود دقیقا می داند که از آن چه می خواهد و میکرولرنینگ هم دقیقا جواب مشکل او را می دهد، نه بیشتر و نه کمتر.

  • بازه های زمانی کوتاه و در نتیجه افزایش توجه
  • مناسب برای یادگیری موبایلی و در دسترس
  • قابلیت ارائه در فرمت های متنوع

میکرولرنینگ ها را می توانید در قالب های مختلفی از جمله ویدئوهای آموزشی کوتاه، پادکست، پرسشنامه، اینفوگرافی، موشن گرافیک، پی دی اف (تعاملی) و حتی بازی (به صورت گیمیفیکیشن) ارائه دهید.

  • قابلیت ارائه در مراحل مختلف آموزش: پیش آزمون، درس اصلی و مثال ها، تثبیت
  • انعطاف پذیری میکرولرنینگ

میکرولرنینگ هم به صورت مستقل و هم به عنوان بخشی از یک محتوای آموزشی بزرگتر قابل استفاده است.


7 ویژگی آموزش میکرولرنینگ که باید در طراحی خود بگنجانید

بسیاری از سازمان ها برای ساخت میکرو آموزش، کار خود را راحت می کنند و دوره های یادگیری دیجیتالی فعلی و موجود خود را فشرده می کنند، در حالی که این یک روش اشتباه است. در تولید محتوای آموزش های میکرولرنینگ، نکته هایی وجود دارد که شما ملزم هستید آن ها را به کار ببرید، وگرنه خطر ایجاد میکرو آموزش ناکارآمدتر در کمین شما خواهد بود. در این مقاله ، ما در مورد این نکته ها و خصوصیات بحث خواهیم کرد.


یک - در وهله اول، باید یک هدف مبتنی بر عملکرد را در نظر بگیرید

یكی از مهمترین ویژگی های اصلی میکرولرنینگ، جمع و جور بودن و متمرکز بودن آن است. بنابراین، هر جز یا واحد میکرولرنینگ باید بر اساس فقط و فقط یک هدف مبتنی بر عملکرد ساخته شود، مانند آموزش نحوه انجام یک تکلیف واحد، که این تکلیف می تواند بخشی از یک گام یا مهارت بزرگتر باشد. از آنجا که هر واحد میکروآموزش تنها یک هدف یادگیری واحد را هدف قرار می دهد، اضافه بار شناختی در یادگیرنده کاهش می یابد. دانش آموزان همچنین در آینده هر هدف را به طور خاص به یاد می آورند، که باعث می شود حفظ و استفاده از مهارت یاد گرفته شده تقویت شود. در حالی که میکرولرنینگ به مبارزه با منحنی فراموشی کمک می کند.


دو - باید از دوره های آموزش مجازی موجود استفاده کنید

همانطور که قبلاً ذکر شد، محتوای میکرولرنینگ شما نباید یک نسخه فشرده شده از دوره های یادگیری آنلاین موجود شما باشد. با این حال، جمع آوری و اصلاح مطالب جدید برای همه واحدهای میکرولرنینگ شما می تواند زمان بر باشد، که به نوعی می تواند هدف میکرولرنینگ را خراب کند، زیرا قرار است یکی از ویژگی های این محتوای آموزشی سرعت در توسعه آن باشد. بنابراین، استفاده از فرمت هایی مانند PPT ها ، PDF ها ، فیلم ها و موارد مشابه، برای ایجاد میکروآموزش خالی از لطف نیست و کمک کننده می باشد. در حقیقت، گرفتن مطالب دروس از دوره های موجود، یکی از نکات و مشخصه ایجاد یک میکرولرنینگ خوب است.


سه - برای یک طراحی مینیمال تلاش کنید

اگررچه در ساخت آموزش میکرولرینگ از فیلم های با کیفیت بالا و همچنین گرافیک و تصاویر با کیفیت بالا استفاده می شود، اما باید دارای یک طراحی کاملاً گویا باشد که متن واضح، مینیمال و تصاویر مربوط به مبحث را شامل می شود. عناصری را که به فرایند یادگیری ارزشی اضافه نمی کنند را وارد محتوا نکنید و با عکس ها و تصاویر نامربوط به مبحث، محتوای آموزشی را شلوغ نکنید.


چهار - آموزش های میکرولرنینگ باید کوتاه و مفید باشند

همه می دانیم که واحد های آموزش میکرولرنینگ نباید بیشتر از 5 دقیقه طول بکشند. اما رعایت این نکته به تنهایی کافی نیست. علاوه بر کوتاه بودن، میکرولرنینگ باید مفید باشد. از این جهت در ساخت آموزش های میکرولرنینگ تنها به طراحی کردن آن اکتفا نکنید. میکرو لرنینگ یک استراتژی آموزش برای یادگیرنده مدرن می باشد و باید بتواند آن ها را آموزش دهد بدون آن که آن ها مجبور به انجام کار ذهنی اضافه ای باشند و همچنین به آن ها در انجام کارهای مربوط به زندگی جاری و واقعیشان کمک کند. 


پنج - در ساخت میکروآموزش از فرمت های مختلف استفاده کنید

همانطور که پیش از این نیز ذکر شد، قدرت میکرولرنینگ با توانایی و قابلیت آن در استفاده چندین قالب نهفته است. برای ایجاد تنوع و درگیر کردن زبان آموزان از PDF های تعاملی، فیلم ها، اینفوگرافیک ها، پادکست ها و قالب های دیگر میکرو آموزش استفاده کنید. با این حال، همیشه به یاد داشته باشید که قالبی که انتخاب می کنید عملکرد را دنبال کند. از قالب هایی استفاده کنید که برای توضیح یک دانش خاص به دانش آموزان مناسب ترین باشد.


شش- باید قابلیت جفت شدن با محتوای آموزش موبایلی را داشته باشد

در محتوای آموزش مدرن، علی الخصوص اجرای آموزش های میکرولرنینگ یادگیری بدون موبایل وجود ندارد. آموزش های مبتنی بر میکرولرنینگ زمانی بهترین عملکرد خود را دارند که دانش پذیر در هر زمان و مکانی که تمایل دارد به آن ها دسترسی داشته باشد. که آموزش های مبتنی بر تلفن همراه و یادگیری موبایلی این ویژگی ها را دارند. همچنین اکثر قالب های میکرولرنینگ روی تلفن های همراه بهترین عملکرد را ارائه می دهند، مانند فیلم های میکرولرنینگ، اینفوگرافیک ها، شبیه سازی های gamified و PDF های تعاملی. هنگام ایجاد آموزش های میکرو لرنینگ، می توانید آن را به روشی طراحی کنید که در همه دستگاه ها اجرا شود، اما اولویت را حتما با اجرای آن روی موبایل در نظر بگیرید. 


هفت - محتوای آموزشی میکرولرنینگ باید قادر به آموزش درست در زمان درست باشد

یکی دیگر از دلایلی که باعث محبوبیت آموزش های میکرولرنینگ در بین فراگیران مدرن شده است، توانایی آن در ارائه یادگیری به صورت بلادرنگ و در زمانِ اکنون می باشد. از آنجایی که واحد های درسی میکرولرنینگ، حداکثر 5 دقیقه طول می کشند، می توان آن ها را درست قبل از استفاده از مهارت مورد نیاز، استفاده کرد. به عنوان مثال، یادگیری نحوه رفتار در یک جلسه درست قبل از جلسه. بنابراین ، ماژول میکرو لرنینگ شما باید دانش آموزانی را که به دنبال انجام یک کار خاص هستند یا به دنبال استفاده از یک مهارت خاص یا دانش خاص هستند، مورد توجه قرار دهد. اطمینان حاصل کنید که همه ماژول ها در اختیار یک زبان آموزان است در یک جا، ترجیحا یک اپلیکیشن آموزش مجازی، قابل دسترسی باشد.

توجه و عمل به این 7 ویژگی آموزش های میکرولرنینگ به شما کمک می کند تا آن ها را به بهترین وجه ممکن طراحی کنید و توسعه دهید، که این باعث می شود شانس موفقیت برنامه میکرولرنینگ شما افزایش یابد. 

گروه تخصصی آموزش مجازی پافکو، آماده پاسخگویی به سوالات شما در زمینه های مختلف این صنعت است. اگر در زمینه های نرم افزار ها و ترندهای آموزش مجازی سوالی دارید، از طریق فرم مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید. کارشناس های ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

مشاوره رایگان بگیرید
نظرات کاربران
فیضی

یکی از مهم ترین ویژگی ها مطالب های مفید در کم ترین زمان ارائه دهیم

0 0

طباطبایی

من اصلا از اموزش هایی به صورت میکرولرنیگ رو دوست ندارم

0 0

علی حسنی

دقیقا من هم همینطور هستم اموزش های جدید هم تازگی ها به این سمت رفته

0 0

امیر

خیلی خوبه که کم کم میکرولرنینگ(MicroLearning) توی ایران هم راه بیفته و روش کار بشه خیلی جاها میتونه کاربرد داشته باشه من تنها جایی که میشناسم یه استارتاپ بچه های امیرکبیره که دارن توی این حوزی کار میکنن

0 0

نوید

مقاله خوبی بود تشکر فراوان

0 0

صادقیان

میکرولرنینگ همان اموزش کوتاه خیلی خوبه بهتر ادم متوجه میشه

0 0

منا

سلام
میکرولرنینگ بازار بزرگی خواهد داشت چون آموزشها به سمت میکرولرنینگ است کافی است در کوگل ترند جستجو کنید متوجه ترند شدن میکرولرنینگ خواهید شد

0 0

صنعتی

محتوای آموزش الکترونیکی با تبدیل به آموزش های میکرولرنینگ اثر گذاری فوق العاده ای پیدا میکنند
و بسیار هم مخاطب پسند هستند و
حوصله شخص یاد گیرنده را سر نمی‌برند

1 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید