مقالات نرم افزار آموزش مجازی

اهمیت یادگیری اجتماعی در آموزش الکترونیکی

یادگیری اجتماعی
یادگیری اجتماعی چیست و چه اهمیتی در آموزش الکترونیکی دارد؟عداد مربیان و آموزگارانی که چه در آموزش غیر حضوری و چه در آموزش حضوری از مشارکت‌دادن دانش‌آموزان در مباحث لذتی نمی‌برند، فراوان و این واقعاً تعجب‌آور است. در واقع در بسیاری از محیط‌های آموزشی شرایط برای برقراری تعاملی سازنده میان دانش‌آموزان با یک‌دیگر نیز به درستی فراهم‌نشده‌است. چه برسد به تعامل دانش‌آموزان با اساتید! درچنین فضایی دانش‌آموزان از طریق انجام فعالیت‌های فردی، تحقیق و مطالعه دانش‌اندوزی می‌کنند. از آنجایی که تعداد منابعی که در آموزش مورد استفاده قرار می‌گیرد بسیار زیاد است؛ کمتر استادی از بحث و تبادل‌نظر به منظور یادگیری استفاده می‌کند.


می‌خواهید کلاس مجازی برگزار کنید؟ کافیست روی لینک زیر کلیک کنید.

نرم افزار ادوبی کانکت

فهرست مطالب

با بحث، دانش آموز در آموزش غیر حضوری سخن می گوید

بحث در آموزش غیر حضوری به خلق معنی می انجامد

بحث و تبادل نظر منجر به برقراری تعاملات اجتماعی می شود

دانش آموزان از برقراری تعامل با دیگر دانش آموزان لذت می برند

 1.  دانش‌آموزان را ترغیب به استفاده از پاسخ‌های رسانه‌ای کنید؛

۲. بحث از زاویه دیدهای متفاوت

۳. به دانش‌آموزان اجازه دهید کنترل بحث را به دست بگیرند

در آخر

یادگیری اجتماعی

تئوری‌هایی که در زمینه تدریس ارائه شده‌اند، همگی بر این باورند که بحث و تبادل نظر در کنار دیگر منابع درسی، یادگیری اجتماعی فرد را به مراتب افزایش می‌دهند. در این حالت دانش‌آموز معنا و مفهومی که دریافت کرده‌است را با دیگر اعضای گروه به اشتراک می‌گذارد. اگر شما از آن دسته اساتیدی هستید که استفاده از بحث و مناظره را در دوره‌ای آموزشی می‌پسندید و می‌خواهید برقراری تعامل را به عنوان راهکاری مناسب در آموزش به کار ببرید و فواید آن را به دیگران نشان‌دهید، با ما همراه باشید تا بیشتر درباره یادگیری اجتماعی و اهمیت آن بدانید. ما با گردآوری این مقاله در پافکو، کلیدی‌ترین و ارزشمند‌ترین تأثیرات آموزش از طریق بحث و مناظره را بررسی می‌کنیم.


با شیوه یادگیری اجتماعی، دانش آموز در آموزش غیر حضوری سخن می گوید

با شیوه یادگیری اجتماعی که در آموزش غیر حضوری بسیار کارآمد خواهد بود، دانش‌آموز هر آنچه را که آموخته‌است با دیگران به اشتراک می‌گذارد. درحالی‌که در دیگر آموزش‌ها دانش‌آموزان حضور فعالی داشته و تنها به موضوعات و مطالب ارائه شده، گوش فرا می‌دهد. اما در آموزش مجازی lms دانش‌آموز با زبان خود، برداشت خود را از مطالب آموزشی مطرح می‌کند. دانش‌آموزان با شرکت در آموزش الکترونیکی که برگزار می‌شود، به‌خوبی با اطلاعاتی که آموخته‌اند، درگیر می‌شوند و از برداشت و نقطه‌نظرات دیگر دانش‌آموزان نیز استفاده می‌کنند.


یادگیری اجتماعی در آموزش غیر حضوری به خلق معنی می انجامد

 در آموزش غیر حضوری که در نرم‌افزار آموزش مجازی ال ام اس به وقوع می‌پیوند، دانش‌آموزان با حضور فعال خود در مباحث به معانی و مفاهیم عمیق‌تری پی می‌برند. درواقع بحث و تبادل نظر راهکار بسیار مناسبی در یادگیری اجتماعی دانش‌آموزان است.

چرا که آنها با نقطه نظرات و دیدگاه‌های متفاوت آشنا می‌شوند و جنبه‌های متفاوتی از محتوای آموزشی را از زبان دیگر دانش‌آموزان و آموزنده یاد می‌گیرند. به همین دلیل برگزاری جلسات بحث و تبادل‌نظر در آموزش غیر حضوری یا در کلاس‌های حضوری یکی از مؤثرترین و سودمند‌ترین راهکارها در یادگیری اجتماعی است.

یادگیری اجتماعی


بحث و تبادل نظر منجر به برقراری تعاملات و یادگیری اجتماعی می شود

تعداد روش‌هایی که در آموزش آنلاین از طریق نرم‌افزار آموزش از راه دور، تاثیرات به مراتب بهتری را از خود به‌جای‌می‌گذارند، بسیار کم است. چرا که برقراری تعامل اجتماعی یکی از بهترین راهکارهایی است که در نرم‌افزار آموزش از راه دور کارگشا خواهد بود. به‌این‌ترتیب آموزش مجازی lms با استفاده از تبادل‌نظر، نظارت خود را با دیگر اعضا در میان می‌گذارند و از زاویه دید آنها نیز به موضوع نگاه می‌کنند. ممکن است دانش‌آموزان با نظرات یکدیگر مخالف باشند اما باید در مباحث شرکت کنند و به تمام نظرات و ایده‌های مطرح شده گوش فرا‌دهند.


با یادگیری اجتماعی دانش آموزان از برقراری تعامل با دیگر دانش آموزان لذت می برند

درواقع دانش‌آموزان نه تنها در آموزش غیر حضوری که با استفاده از نرم‌افزار آموزش الکترونیکی پافکو مهیا شده‌است بلکه، در تمام سیستم‌های آموزشی شیفته برقراری تعامل با دیگر دانش‌آموزان حاضر هستند. در واقع تجربیات و تحقیقات انجام شده در این زمینه نیز نشان می‌دهد، دانش‌آموزان از برقراری ارتباط با یکدیگر به‌شدت لذت می‌برند.

اگر چه در این میان دانش‌آموزانی نیز هستند که چندان علاقه‌ای به برقراری ارتباط با دیگر دانش‌آموزان ندارند و ترجیح می‌دهند به تنهایی مباحث را مورد مطالعه قرار دهند. اما با این حال اکثریت دانش‌آموزان از برقراری تعامل با دیگر دانش‌آموزان لذت می‌برند.

یادگیری اجتماعی

 حال که به اهمیت و اثر بخشی این روش پی برده‌ایم، این سوال مطرح می‌شود که اساساً چگونه در آموزش غیر حضوری از مزایای این روش بهره ببریم. در ادامه با ما همراه باشید:


 1.  دانش‌آموزان را ترغیب به استفاده از پاسخ‌های رسانه‌ای کنید؛

در حالت یادگیری اجتماعی دانش‌آموزان با استفاده از ارسال عکس، ویدئو و فایل صوتی نظر خود را در خصوص بحث مورد نظر اعلام می‌کنند. به عبارتی تبادل‌نظر درست مانند یک مکالمه واقعی خواهد بود.

 به عنوان مثال شما در آموزش غیرحضوری با استفاده از نرم‌افزار آموزش از راه دور می‌توانید از دانش‌آموزان خود بخواهید که با استفاده از یک تخته سیاه، مطلب موردنظر خود را برای همکلاسی‌های خود شرح دهند، در این بین دانش‌آموزان نیز می‌توانند نظرات خود را در قالب پست‌های کامنت مطرح کنند.

 اگر دانش‌آموزانی که در نرم‌افزار آموزش الکترونیکی در کلاس شما شرکت کرده‌اند کمی خجالتی هستند از آنها بخواهید که این کار را با فایل‌های صوتی به انجام برسانند. علاوه بر این دانش‌آموزان می‌توانند در آموزش مجازی lms تصاویری از آنچه آموخته و یافته‌اند را ارسال کنند. به یاد داشته باشید به عنوان یک مدرس شما همواره می‌توانید با استفاده از خلاقیت خود راهکاری دیگری را نیز ارائه دهید.


۲. بحث از زاویه دیدهای متفاوت

در راستای یادگیری اجتماعی از دانش‌آموزان خود بخواهید با دید انتقادگرایانه به موضوع نگاه کنند. آنها در این شرایط باید سوالاتی را مطرح کنند و از زوایای متفاوتی موضوع را موردبررسی قرار دهند. در این حالت نقش‌های متفاوتی را برای دانش‌آموزان تعیین کنید. در دوره‌های آموزشی ادبیات و تاریخ که توسط نرم‌افزار آموزش از راه دور در دوره‌های آموزش غیر حضوری مورد استفاده قرار می‌گیرد، استفاده از این روش بسیار سودمند خواهد بود. فرد باید خود را بخشی از گروهی که به آن تعلق دارد، قلمداد کند و واکنش نشان دهد.


۳. به دانش‌آموزان اجازه دهید کنترل بحث را به دست بگیرند

اگر برگزاری بحث و تبادل نظر و یادگیری اجتماعی در آموزش غیر حضوری مورد نظر شما سودمند است، وظایف و اختیارات را به دانش‌آموزان خود واگذار کنید. در نرم‌افزار آموزش از راه دور یا آموزش آنلاین دانش‌آموز می‌تواند آغازگر بحث باشد. از این گذشته می‌تواند هر یک از دانش‌آموزان را به عنوان مدیر تبادل‌نظرهای هفته‌های آتی انتخاب کند.

اما باید راهنمایی‌ها و دستورالعمل‌هایی را نیز تهیه کنید تا نظم کلاس برهم نخورد. به یاد داشته باشید اینها تنها چند مورد از ایده‌های قابل اجرا در آموزش غیر حضوری هستند و شما می‌توانید با استفاده از ایده‌های خود به بهترین شکل از قدرت برگزاری بحث و مذاکره در نرم‌افزار آموزش مجازی ال ام اس  بهره ببرید.


در آخر

این روزها با توجه به ارائه نرم‌افزارهای آموزش غیر حضوری و استقبالی که از آموزش آنلاین شده‌است، شاهد ارائه روش‌های بسیار متفاوتی نیز هستیم. یکی از بهترین راهکارها در آموزش غیر حضوری استفاده از شور و اشتیاق دانش‌آموزان برای شرکت در مباحث و تبادل‌نظرها است.

 در یادگیری اجتماعی دانش‌آموزان آنچه را که آموخته‌اند با دیگر دانش‌آموزان در میان می‌گذارند و مطالب آموزشی را به بهترین شکل ممکن می‌آموزند. در این مقاله با برخی از راهکارهای موجود در زمینه پیاده‌سازی این روش در آموزش غیر حضوری آشنا شدید، اما موضوع به همین جا ختم نمی‌شود.

 ما در پافکو باور داریم خلاقیت رمز موفقیت در آموزش است و شما به عنوان مدرس یک دوره می‌توانید از روش‌های متفاوتی در راستای آموزش دانش‌آموزان استفاده کنید. انتخاب با شما است با کمی خلاقیت می‌توانید دانش‌آموزان را به خوبی در مباحث شرکت دهید. آنها کلاس‌های غیر حضوری شما را هرگز از یاد نخواهند برد و شاهد بهبود مهارت‌های اجتماعی خود نیز هستند.

دریافت مشاوره رایگان

نظرات کاربران
جواد

خیلی وقت ها یادگیری اجتماعی در آموزش الکترونیکی نادیده گرفته میشه

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید