مقالات نرم افزار آموزش مجازی

سلامت از راه دور و نقش آموزش مجازی در آن

سلامت از راه دور و نقش آموزش مجازی در آن

سلامت از راه دور و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در بسترهای مجازی از دو جهت بسیار پرفایده است:

1 - آموزش حوزه سلامت

2 - ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به بیماران و عموم مردم

فناوری‌های آموزش مجازی امکان تحصیل و افزایش اطلاعات افراد مشغول در صنعت بهداشت و درمان را تسهیل می‌کند و به بیماران نیز در کاهش هزینه‌های درمانی و مراقبت‌های بهداشتی خود کمک می‌کند. همچنین  دولت و سازمان‌های مربوط را در اطلاع‌رسانی‌های به موقع به عموم مردم یاری می‌دهد.

در ادامه مقاله با پافکو همراه باشید.

برای برگزاری جلسات مجازی به بستر قابل اعتمادی نیاز دارید؟

برگزاری جلسه آنلاین با ادوبی کانکت را رایگان تست کن!


فهرست مطالب

آموزش مجازی در آینده آموزش پزشکی چه نقشی ایفا خواهد کرد؟

آینده آموزش بهداشت و سلامت را باید در سلامت از راه دور جست و جو کرد

آموزش سنتی

آموزش مداوم یا Onging Education

سلامت از راه دور چه مزایایی برای بیماران دارد؟

سلامت از راه دور و کیفیت مراقبت های بهداشتی


آموزش مجازی در آینده آموزش پزشکی چه نقشی ایفا خواهد کرد؟

در جایی که صحبت پول به میان می آید، بیماران معمولا کیفیت را فدای کمبود بودجه می کنند. اما پزشکی از راه دور یا به عبارت کلی تر ارائه خدمات بهداشتی و سلامت از راه دور نه تنها ادامه تحصیل افراد در حرفه های سلامت تسهیل می کند بلکه از آن مهم تر، به بیماران این امکان را می دهد که هزینه های مراقبت خود را کاهش دهند، در نهایت سلامت و بهداشت جامعه ارتقا پیدا می کند.


آینده آموزش بهداشت و سلامت را باید در سلامت از راه دور جست و جو کرد

دو صنعت بزرگ، یعنی صنعت آموزش و صنعت بهداشت و سلامت، با پیدایش ویروس کرونا و پاندامی ناشی از آن دچار چالش های بسیار اساسی شدند. این دو صنعت باید برای شرایط جدید ِ در خانه ماندن و لزوم ایجاد فاصله اجتماعی حداکثری، برای ادامه خدمت به فراگیران و بیماران نیاز به تغییرات اساسی داشتند. سلامت از راه دور و آموزش از راه دور هر دو قبل از حمله ویروس کرونا وجود داشتند، با این حال، آن ها تنها یک گزینه محسوب می‌شدند. به عبارت بهتر جز مستحبات بودند، نه واجبات. حال شرایط به طور کلی تغییر کرده است و هر دو صنعت سلامت و آموزش بسیاری از عملیات خود را به روی صفحه نمایش منتقل کرده اند و هر دو به خوبی متوجه مزایایی که بستر آموزش مجازی می تواند برای آن ها داشته باشد شده اند.

آموزش الکترونیکی به دلیل ایجاد دسترسی به مخاطبان پراکنده بسیار مفید است و آینده آموزش های بهداشت و سلامت از راه دور را در دست دارد. همچنین بی شک سلامت از راه دور خود نیز کمک های کلانی به بشریت خواهد کرد. در ادامه در مورد آموزش سنتی، آموزش مداوم و تفاوت هایی که دارند صحبت خواهیم کرد.


آموزش سنتی

اکثریت قریب به اتفاق متخصصان مراقبت های بهداشتی می خواهند بیماران خود بهترین مراقبت های ممکن را که شرایط خاصی را می طلبد دریافت کنند. این کیفیت با آموزش بهداشت شروع می شود. از آنجا که بسیاری از بخش های بهداشت و درمان دیجیتالی شده اند (سوابق الکترونیکی سلامت ، سیستم های تنظیم وقت ملاقات ، معاینه ها) ، برای جنبه های آموزشی نیز منطقی است که این الگو دنبال شود.

آموزش از راه دور، ادامه تحصیل در مقاطع تکمیلی در حوزه بهداشت و درمان را، با تهسیل مسائلی غیر آموزشی که دانشجو در فرآیندهای آموزشی سنتی با آن ها درگیر می شود، آسان تر و عملی تر می سازد. از سری مزایای آموزش آنلاین، برای دانشجویانی که مسئولیت خانواده بر دوششان است انعطاف پذیری به ارمغان می آورد، دانشجویانی که برای پرداخت اجاره خانه مجبور به کار کردن هستند و افرادی که قادر به رفت آمد نیستند، با آموزش های مجازی گزینه هایی برای ادامه تحصیل و افزایش مدارج تحصیلی خود خواهند داشت.


آموزش مداوم یا Onging Education

با توجه به این‌که هر لحظه در مراقبت‌های بهداشتی تغییراتی رخ می‌دهد، بهداشت و سلامت از راه دور امکان تسریع و ساده‌سازی آموزش برای افرادی را که در این زمینه مشغول به فعالیت هستند را فراهم می‌کند. سمینارهای آنلاین یا وبینارهای مربوط به روش‌های جدید مراقبت‌های بهداشتی به معنای واقعی کلمه می‌توانند بی‌شمار شرکت‌کننده داشته باشند. در مقیاس‌های کوچکتر، پرستاران و پزشکان می‌توانند در جلسات آنلاین که به صورت هفتگی و منظم برگزار می‌شود شرکت کنند یا اگر امکان شرکت در زمان خاصی را نداشتند، حداقل می‌توانند بعدا ویدئوی ضبط‌شده‌ی جلسه آنلاین را مشاهده کنند.

دوره آموزشی آنلاین یکی دیگر از روش‌های عالی برای به روز ماندن در زمینه بهداشت و سلامت از راه دور و فناوری‌های مراقبت‌های بهداشتی هستند. در هر رشته و زمینه‌ای، تعداد محدودی استاد برجسته وجود دارد که احتمالا با توجه به محدودیت‌های جغرافیایی، همه‌ی فراگیران به آن‌ها دسترسی ندارند و نمی‌توانند از حضورشان بهره ببرند.


سلامت از راه دور چه مزایایی برای بیماران  دارد؟

تاکنون ما درمود مزایای آموزش الکترونیکی برای متخصصان مراقبت های بهداشتی بحث کرده ایم، اما دولت و سازمان ها می توانند از سیستم های یادگیری الکترونیکی همچنین برای ارائه اطلاعات بهداشتی به مردم و آگاه سازی آن ها از بیماری های شایع استفاده کنند و در مورد رژیم غذایی و سبک زندگی توصیه های علمی و اصولی ارائه دهند. همانطور که در کشورهای پیشرفته، دولت و سازمان های مربوط آموزش الکترونیکی را برای افزایش آگاهی عمومی در مورد مسائل بهداشتی اتخاذ کرده اند و آموزش الکترونیکی در کنار پرونده الکترونیک سلامت و پزشکی از راه دور، به عنوان یکی از ستون های مهم در تمام اقدامات بهداشت الکترونیکی اعلام شده است.

درست است که از عموم مردم و بیماران انتظار نمی‌رود که دنبال اخذ مدرک تحصیلی در زمینه‌های بهداشت و درمان باشند یا در ویدئوکنفرانس استراتژی‌های درمانی جدید برای یک گروه خاص شرکت کنند، با این حال آن‌ها نیز می‌توانند از مزایای سلامت از راه دور بهره‌مند شوند. با توجه به این‌که هر لحظه بر محبوبیت مراقبت‌های بهداشتی سرپایی افزوده می‌شود، سلامت از راه دور با نزدیک کردن بیماران به مراکز ارائه‌دهنده خدمات درمانی و ارائه راه‌حلی برای چک کردن‌ها و معاینه‌های مکرر باعث می‌شود که سلامت از راه دور برای آن دسته از بیمارانی که سالانه هزینه بسیار زیادی را برای این موارد پرداخت می‌کنند بسیار فریبنده باشد. برای پرسیدن این سوال ساده‌ی "سلام دکتر، می‌توانی به این یک نگاهی بیندازی؟" اکنون دیگر می‌توانید در عرض چند ثانیه و از طریق پزشکی اینترنتی آن را انجام دهید. با این روش، هر دو طرف در هزینه  رفت و آمد و وقت صرفه جویی می‌کنند بدون این‌که لطمه‌ای به کیفیت مراقبت‌های بهداشتی وارد شود.

آموزش مجازی، به دلیل این‌که قابلیت دسترسی به افراد ناامید و دور از مراقبت‌های بهداشتی باکیفیت و همچنین آینده آموزش پزشکی و آموزش سلامت را در قالب سلامت از راه دور را ممکن می‌سازد، بسیار سودمند است.

پیشرفت در فن‌آوری تصویربرداری، همچنین مجموعه‌ای از روش ها را ایجاد می کند که قبلا کاملا به صورت حضوری و در مطب انجام می گرفت ولی اکنون از طریق سلامت از راه دور در دسترس بیماران قرار گرفته است. تصاویر سونوگرافی اکنون قابلیت به اشتراک گذاری به صورت آنلاین دارند و مسئولان بهداشتی می توانند مادران باردار روستایی را از راه دور و از طریق وب کنفرانس راهنمایی کنند و آن ها را از صدها کیلومتر رفت و آمد نجات دهند. ماهیت جلسات مبتنی بر رایانه به متخصصان مراقبت های بهداشتی این امکان را می دهد تا لینک ها و فرمت های مختلف اطلاعات را در کمترین زمان و تنها با کلیک چند دکمه به اشتراک بگذراند.


سلامت از راه دور و کیفیت مراقبت های بهداشتی

برخورداری از مراقبت های بهداشتی با کیفیت، مطلوب همه و یکی از ویژگی های جامعه رو به پیشرفت است. با توجه به امکانات آموزشی که صنعت آموزش الکترونیکی به متخصصان مراقبت های بهداشتی ارائه می دهد، بهبود مراقبت ها می تواند در عرض چند ثانیه با کل اعضای تیم، بیمارستان یا حتی کل صنعت بهداشت و درمان به اشتراک گذاشته شود. این انتقال سریع اطلاعات به منزله یک فرصت آموزشی بی نظیر است و به متخصصان امکان می دهد تا به روزترین مراقبت ها را برای بیماری های مختلف ارائه دهند.

بسیاری از مواقع بیماران مجبور می شوند کیفیت را فدای بودجه محدود خود کنند. اما سلامت از راه دور به بیماران امکان می دهد هزینه های پزشکی خود را کاهش دهند و در نهایت دستشان برای گرفتن دریافت مراقبت های بهتر بازتر خواهد بود. علاوه بر این، سلامت از راه دور ادامه تحصیل و افزایش اطلاعات را برای افرادی که در صنعت بهداشت و درمان مشغول به کار هستند را افزایش می دهد و همین مسئله موجب بهبود مراقبت های بهداشتی در سطح کلان جامعه می شود. سلامت از راه دور به دلیل در دسترس بودن و ابتکاراتی که برای ارائه‌ی عادلانه تر مراقبت های بهداشتی برای همه دارد، یک زمینه در حال رشد است.

هزینه‌های مربوط به راه‌اندازی، به روز رسانی و اجرای دوره های یادگیری الکترونیکی نسبت به آموزش‌های سنتی بسیار کم‌تر است. در زمان‌هایی که به آموزش‌های حضوری و سنتی نیاز است(برای برخی از دوره ها مانند دوره های مبتنی بر آزمایشگاه، حضور فیزیکی در کلاس ها اجتناب ناپذیر است)، می توان آن را از طریق سناریوهای یادگیری ترکیبی که مناسب ترین ترکیب از آموزش حضوری و آموزش آنلاین را ارائه می دهد، اجرا کرد.

با استفاده از آموزش الکترونیکی، قابلیت های تعاملی و چندرسانه ای در دوره‌های آموزش مجازی به آسانی و بسیار مقرون به صرفه در دسترس قرار می گیرد. این امر به خصوص برای صنعت مراقبت های بهداشتی، جای که تصاویر اهمیت بالایی دارند، بسیار مهم است. حتما می دانید که تصاویر آناتومی، تصاویر مربوط به ساختارهای اندام ها، اشعه ایکس و ECG ها یا همان نوار قلب و درک بصری آن‌ها نقش بسیار مهمی در تشخیص و درمان بیماری‌ها دارند.

 نرم افزار آموزش مجازی LMS، به راحتی تصاویر، ویدیوهای آموزشی، انیمیشن های تعاملی و حتی محتواهای آموزشی با فرمت واقعیت مجازی را در خود جای دهد، و به فراگیران اجازه می دهد تا با سرعت خود، محتواها را بررسی و مطالعه کنند و حتی یک بخش خاص را هر چند باری که دوست دارند تکرار کنند، چیزی که در محیط کلاس حضوری غیر ممکن است.

علاوه بر آموزش های اصلی پزشکی، می توان از آموزش الکترونیکی برای آموزش پزشکان و پرسنل مراقبت های بهداشتی در استفاده از تجهیزات پزشکی جدید (با آموزش هایی که توسط کلینیک یا سازنده تجهیزات ارائه می شود) و ارائه و آموزش درباره داروهای جدید نیز استفاده کرد.

نرم افزاری که شرکت پافکو، پیشگام در صنعت آموزش مجازی کشور، در زمینه سیستم های مدیریت یادگیری ارائه می دهد، نرم افزار مودل فارسی (نرم افزار Moodle) می‌باشد. برای این نرم افزار افزونه های مختلفی برای کاربردها و ترندهای روز آموزش مجازی توسعه یافته است. افزونه هایی برای ارائه میکرولرنینگ، کاربرد گیمیفیکیشن و کاربرد واقعیت مجازی در آموزش، اجرای آزمون مجازی در فرمت های مختلف و یادگیری اجتماعی.

همچنین تیم پشتیبانی پافکو، به صورت تمام وقت پاسخگوی نیازهای مشتریان گرانقدر پافکو می‌باشند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی‌های نرم افزار lms مودل و کاربرد آن در حوزه بهداشت و سلامت کافیست از طریق دکمه دریافت مشاوره رایگان، فرم مربوطه را پر نمایید. کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

دریافت مشاوره رایگان
نظرات کاربران
reza Alipour

سلام روزتون بخیر یکی از مهم ترین بخش ها اموزش از راه دور این هست که دیگه نیازی نیس به بیرون بریم

0 0

مختاری

آموزش از راه دور یه خوبی که داره این است که راه های انتقال بیماری های از قبیل کرونا وبا و ... به حداقل میرسه و میتونیم از راه دور کارها و آموزش هامون رو انجام بدهیم

0 0

نیلی

برگزاری بسیاری از کلاس های آموزشی بیمارستان ها در حال حاضر از طریق نرم افزار های آموزش مجازی مثل lms انجام میشه.

0 0

رمضانی

تنها اموزش بیمارستانی و پرستاری نیست ما هم دانشجویی مدیریت هستیم و دوتا از کلاس هامون حضوری هست بقیش به صورت انلاینه

0 0

نبی زاده

از نرم افزار LMS در بیمارستان ها چه استفاده ای می کنند؟

0 0

گودرزی

برای اموزش و راهنمایی بین دکتر ها و پرستار ها و کاراموزان

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید