مقالات نرم افزار آموزش مجازی

آموزش تولید محتوای آموزش آنلاین

تولید محتوای آموزش آنلاین

موفقیت برنامه آموزشی شما به کیفیت تولید محتوای آنلاین بستگی دارد.

توسعه محتوای آموزشی ارزشمند در آموزش الکترونیکی می تواند از سازمان شما در ارائه اعتبارنامه های حرفه ای و آخرین الزامات عملیاتی و قانونی حمایت کند. فراگیران شما می توانند به سرعت و به آسانی با آخرین و به روز ترین اطلاعات، دانش خود را به روز نمایند.

با ادوبی کانکت، کلاس آنلاین برگزار کنید!

همراه با تست رایگان

چرا تولید محتوای آموزش آنلاین؟

 • افراد با آموزش آنلاین مهارت پیدا می کنند و ایجاد یک دوره آموزشی آنلاین باعث افزایش ترافیک بیشتر به محتوا یا وب سایت شما می شود.
 • شما می توانید مشتریان خود را در مورد نحوه استفاده از محصولتان برای رسیدن به اهدافشان آموزش دهید. این کار به آنها کمک می کند نتایج بهتری بگیرند و در نتیجه محصول شما خوب به نظر برسد.
 • تولید محتوای آموزش آنلاین روشی برای تولید لید و تبدیل آنها به مشتریان آینده است.
 • برای ایجاد یک انجمن تجاری می توان از دوره های آنلاین استفاده کرد.
 • ارائه محتوای آموزشی به مخاطبان می تواند تصویر برند شما را بهبود بخشد و در حوزه تخصص خود موقعیتی قدرتمند ایجاد خواهید کرد.

وقتی یک دوره آنلاین ایجاد می کنید، می توانید به سوالات مردم در خصوص صنعت یا تجارتتان پاسخ دهید. اگر برگزاری دوره آنلاین شما به خوبی صورت بگیرد، این امر وب سایت شما را به یک مرکز اطلاعاتی تبدیل می کند.

محتوای آموزشی آنلاین می تواند یک ابزار قدرتمند باشد که افراد بیشتری را به تجارت شما می آورد و مشتریان فعلی را خوشحال می کند. نمونه ای از برندهایی که این کار را به خوبی انجام می دهند در ابزار برندهای SEO Moz ، Ahrefs و SEMrush یافت می شود. آنها دوره های SEO را ارائه می دهند که به افراد کمک می کند رتبه سایت خود را بهبود بخشیده و از ابزارهای خود به طور موثر استفاده کنند. مثال دیگر، دانشگاه OptinMonster OptinMonster است، که در آن هرکسی می تواند بازاریابی دیجیتال را به صورت رایگان یاد بگیرد.
شما باید تلاش زیادی برای ایجاد یک دوره آنلاین انجام دهید، اما سود آن اغلب ارزشش را دارد. روش های مختلفی برای تولید محتوای آموزشی وجود دارد. در ادامه روش های مختلفی برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات مفید با مخاطبان را بیان خواهیم کرد.

راه های ارائه مطالب دوره آنلاین

به لطف فناوری، راه های مختلفی برای ارائه محتوای آموزشی دارید. ما قالب‌های مختلفی را که می‌توانید استفاده کنید و اینکه چگونه می‌توانید بهترین راه برای ارائه محتوا را انتخاب کنید، در ادامه پوشش خواهیم داد. با راه اندازی مناسب، می توانید به مشتریان خود کمک کرده و به اهداف خود برسید.

پست های وبلاگ ایجاد کنید

یک راه ساده برای به اشتراک گذاری محتوای آموزشی از طریق یک سری پست وبلاگ است. می توانید متن، ویدئو و تصاویر را با هم ترکیب کنید تا محتوای مفیدی را به مخاطب خود آموزش دهید.

مزیت استفاده از پست های وبلاگ این است که می توانید سئوی خود را بهبود ببخشید، ترافیک بیشتری دریافت کنید و خوانندگان به راحتی می توانند از این پست ها متناسب با سرعت یادگیری خود استفاده کنند.

می توانید پست های خود را از قبل بنویسید و زمانی که می خواهید آنها را منتشر کنید برنامه ریزی کنید. این نوع پست ها برای حل مسائل ساده مناسب هستند. شما می توانید از رسانه های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی و سایر روش ها برای بازاریابی محتوای خود و کمک به افراد در دستیابی به نیازشان استفاده کنید.

ارسال خبرنامه از طریق ایمیل

یکی دیگر از راه های جالب برای ارائه محتوای آموزشی ارسال ایمیل به صورت برنامه ریزی شده برای کاربران است. اگر می خواهید کاربران شما به ترتیب خاصی به ماژول ها دسترسی داشته باشند، می توانید یک کمپین ایمیل قطره ای برای این کار ایجاد کنید. بسیاری از کسب و کارها نیز مطالب دوره آنلاین را در قالب ایمیل به عنوان نوعی آهنربای جذب لید ارائه می دهند.

یکی از مزایای اصلی ساخت دوره های ایمیلی این است که می تواند کاملاً خودکار باشد. از ابزار بازاریابی ایمیلی خود برای راه اندازی ایمیل های خود هنگام ثبت نام کاربر استفاده کنید. همچنین می‌توانید فرکانس ارسال ایمیل‌های بعدی به کاربران را انتخاب کنید. به این ترتیب می توانید نحوه یادگیری مخاطبان از محتوای خودتان را کنترل کنید.

تولید محتوای آموزشی الکترونیکی

احتمالا مانند اکثر مشاغل، شما از طریق محصولات و خدمات خود به مشتریان خود ارزشی ارائه می دهید. اما آیا می دانید که راه دیگری برای ایجاد ارزش وجود دارد که مزایای بلند مدتی را برای کسب و کار شما فراهم می کند؟

ایجاد محتوای آموزشی یک راه موثر جهت ایجاد ارزش برای مشتریان است. اگر فکر می کنید تولید محتوای آموزشی برای شما مناسب نیست، این مقاله ممکن است شما را متقاعد کند. در ادامه دلایل مهمی وجود دارد که چرا شما باید به دنبال ایجاد یک دوره آنلاین برای مخاطبان خود باشید.

می توان از دو دیدگاه متفاوت به بحث تولید محتوای آموزشی پرداخت؛ تولید محتوا به معنی کار علمی برای تولید و تدوین متون آموزشی یا فرمت های دیگر آموزشی؛ و دیگر، به مفهوم آماده کردن و انتقال اطلاعات و دست آورد های علمی و پژوهشی به محیط آموزش آنلاین. این دو دیدگاه هر دو در تولید محتوای الکترونیکی مورد توجه است. گروه علمی و متخصص بر مبنای هدف های دوره آموزش، نگارش متن، تولید تصویر، فیلم و صدا و تدوین متون آموزشی را به عهده می گیرند. در مرحله بعد، محتوای آماده شده، توسط تیم متخصص نشر الکترونیکی و آموزش آنلاین، تنظیم و تبدیل شده و در محیط الکترونیکی منتشر می شود. 

اگر چه آموزش مجازی به روش های جدی و زمان آماده سازی نیازمند است اما در طراحی و انتخاب، متون و عناصر اصلی بدون تغییر باقی می ماند.

یادگیری مجازی، به دلیل وابستگی به محتوای الکترونیکی، با نشر الکترونیکی پیوند نزدیکی دارد. برای تولید و ارائه مطالب با قالب الکترونیکی، راه های زیر می تواند استفاده شود:

 • سیستم های تصمیم یار در تولید محتوای آموزشی

این سیستم ها با تولید محتوا و توزین و مدیریت آن، فراهم کننده خدمات تحقیقاتی، طراحی و مشاوره ای جهت توسعه، یک پارچه سازی و بکار گیری محصولات هستند. در این سیستم ها، فرآیندهای تولید و مدیریت محتوا به صورت پویا و از طریق نرم افزار انجام می شود. یاد گیرنده می تواند محتوا را بهینه سازی و شخصی سازی کند و در کلاس مجازی با محیطی پویا و منعطف سر و کار خواهد داشت.

 • استفاده از ابزارها و نرم افزارهای گوناگون موجود برای تولید محتوای اموزشی

رویکرد دیگر به تولید محتوای آموزشی برای یادگیری درون خطی، استفاده از ابزارهای مختلفی است که برای تولید محتوا و تهیه قالب های مناسب برای محیط های درون خطی است. این روش تولید محتوای آموزشی دینامیک نیست و با روش دستی انجام می گیرد. کارهایی مثل تبدیل قالب های متن، برچسب زنی، پیوند زنی، قالب بندی، و تهیه بازخورد که احتمالاً در یک نرم افزار خاص متمرکز نباشد.

بسیاری از سیستم های مدیریت محتوای آموزشی مانند MS SharePoint از شرکت مایکروسافت، دارای ویژگی های خوبی برای مدیریت محتوای آموزشی و سفارشی کردن آن در محیط درون خطی است. چرخه تولید محتوا از مرحله سفارش کار جدید و طراحی اولیه که شامل تهیه طرح کلی از قالب محتوا است شروع می شود. در قدم بعدی جزئیات طراحی می شوند، جایگاه هر عنصر و ارتباط بین عناصر طراحی شده مشخص می شود و در نهایت محتوا در قالب طراحی درج می گردد. اگر چه آموزش مجازی به روش های جدی و زمان آماده سازی نیازمند است اما در طراحی و انتخاب آموزش از راه دور، متون و عناصر اصلی بدون تغییر باقی می ماند.

تولید محتوای آموزش آنلاین

تولید محتوای الکترونیکی در آموزش از راه دور

بهتر است کدام نوع محتوای الکترونیکی را تولید کنیم؟

دانش پذیرها به درس های سریع  که اطلاعات می دهند یا چیزی را یاد می دهند ذوق و شوق دارند. با این وجود، همه انواع محتواها چنین ویژگی هایی ندارند. چگونه تصمیم بگیریم که به کدام نوع تولید محتوای آموزشی الکترونیکی نیاز داریم؟

به عنوان یک فرد حرفه ای در زمینه آموزش آنلاین، هدف شما ایجاد دوره ها و ماژول هایی است که برای مخاطبان تازگی دارد. اما چه نوع تولید محتوای آموزشی الکترونیکی بهتر است اگر شما بخواهید اطلاعاتی خیلی زیادی را ارائه کنید؟

3 نوع محتوای الکترونیکی که دانشپذیرها نیاز دارند

انواع محتوای الکترونیکی:تولید محتوای آموزش الکترونیکی معمولا به یکی از سه دسته زیر طبقه بندی می شوند: پشتیبانی از عملکرد، تجربه یادگیری و اطلاعات.

 1. پشتیبانی عملکرد شامل ابزار یادگیری و منابع در لحظه نیاز است. به عنوان مثال، یک یادگیرنده ممکن است برای انجام یک تکلیف یا یک کار نیاز به اطلاعات فوری داشته باشد.
 2.  تجربه یادگیری محتوایی است که مهارت ها و رفتارها را ایجاد می کند. این نوع محتوای آموزشی الکترونیکی در تغییرات ادارک و فهم نقش مهمی دارد. بر خلاف محتوای نوع پشتیبانی عملکرد، که به سرعت به داد تقاضای فرد برای دانش می رسد، مفاهیم در زمان طولانی تری به شخص می رساند.
 3. اطلاعات، محتوایی است که جایگاهی بین پشتیبانی عملکرد و تجربه یادگیری دارد. این محتوا عملکرد یادگیری را پشتیبانی می کند. مثلا، محتوای مربوط به دانش محصولی که برای فروشنده های با تجربه در نظر گرفته شده است را تولید کنید.

قبل از اینکه شروع به تولید محتوای آموزشی کنید، تصمیم بگیرید که کدام نوع محتوای آموزشی برای مخاطبان شما مناسب است. ممکن است تصمیم بگیرید که دو دسته را ترکیب کنید یا حتی از هر سه نوع استفاده کنید.

آموزش تولید محتوا: در طراحی و مدیریت آموزش از راه دور، موراد زیر را رعایت کنید

 • فرآیند طراحی و طرح ریزی دوره آموزش باید با مطالعه داده های تحقیقاتی در مورد آموزش از راه دور شروع شود. درباره این پژوهش ها اطلاعات قابل توجهی موجود است.
 • قبل از طراحی و تولید محتوای جدید، کیفیت و کمیت مطالب موجود را بررسی و ارزیابی کنید.
 • به کار بردن نا به جا از تکنولوژی برای پوشاندن ضعف های سیستم، مدیریت و محتوا برخورد مناسبی با مشکل نیست. آنالیز و فهم مناسب نقاط قوت و ضعف سیستم نه تنها برای افزایش آگاهی از نحوه عملکرد سیستم لازم است بلکه برای رفع نیازهای مهم تلقی می شود.
 • آموزش کاربردی همراه با تکنولوژی هم برای استاد و هم برای فراگیر مهم است. لازم است قبل از شروع کلاس ها در جلساتی در مورد تکنولوژی، مسئولیت ها و نقش کادر پشتیبانی فنی صحبت شود.
 • لازم است در شروع کلاس آنلاین ، در مورد قواعد، دستورالعمل ها و استانداردهای کلاس صحبت شود.
 • در کنار تجهیزات معمول، باید یک خط ارتباطی وجود داشته باشد که برای گزارش و بیان مشکلات و مسائل ضروری بدون واسطه از آن استفاده کرد.
 • شروع آموزش از راه دور یک حرکت تدریجی است که باید از گروه های کوچک شروع شود. مشکلات اموزش ار راه دور همراه با افزایش مکان بیشتر خواهد شد.
 • محتوای آموزش باید قبل از شروع کلاس ها دریافت شود.

تولید محتوای الکترونیکی

تولید محتوای آموزش آنلاین
مراحل تولید محتوای الکترونیکی

مثال دیگر، دانشگاه OptinMonster است، که در آن هرکسی می تواند بازاریابی دیجیتال را به صورت رایگان یاد بگیرد.

شما باید تلاش زیادی برای ایجاد یک دوره آنلاین انجام دهید، اما نتیجه آن اغلب ارزشش را دارد. روش های مختلفی برای تولید محتوای آموزشی وجود دارد. برخی از آنها را می توانید در دیگر مقالات پافکو.بیابید.

آموزش تولید محتوا: 5 مرحله تولید محتوای آموزشی آنلاین

یک - نتایجی که از فرآیند آموزش و یادگیری انتظار دارید را تعیین کنید. 

دو - مخاطبان دوره آموزش آنلاین را تعیین کنید.

سه - محتوای آموزش انلاین را مشخص کنید.

چهار - تولید محتوای آموزش خود را شروع کنید.

پنج - آن را امتحان کنید، بازخورد بگیرید و قسمت هایی که لازم است را اصلاح کنید.

المان های موجود در یک محتوای الکترونیکی می تواند در قالب یکی از فرمت های زیر یا ترکیبی از آن ها باشد:

 • متن

اطلاعات متنی باید به گونه ای وارد سیستم شود که تبدیل، تغییر و تدوین آن به قالب های دیگر میسر باشد. ظاهر متن، کیفیت حروف چینی و آرایش صفحه به ایجاد ارتباط کمک می کند.

عوامل زیر در کیفیت ایجاد ارتباط کاربر با متن محتوای الکترونیکی موثرند:

 1. محیط نرم افزار e-learning 
 2. نام گذاری فایل
 3. صفحه آرائی و استفاده از عناصر گرافیکی
 4. تنظیم های متن (سطربندی)
 5. زمینه و رنگ صفحه
 6. ساختار سند
 7. دقت وضوح صفحه
 8. اندازه صفحه
 • تصویر

برای انتشار تصاویر به عنوان منابع اطلاعاتی و راهنما در محتوای الکترونیکی دلایل فراوانی وجود دارد.

برای تولید محتوای الکترونیکی، منابع مورد استفاده می تواند یکی از موارد زیر باشد:

 1. اسکن (تصاویر، نقشه ها، اسناد، آثار هنری و کتاب های خطی)؛
 2. منابع دیجیتال (نرم افزار و دوربین دیجیتال)
 3. منابع ویدئویی آنالوگ

گرفتن مناسب از هر کدام از این منابع برای استفاده در تولید محتوای الکترونیکی، به مهارت و ابزار سخت افزاری و نرم افزاری مخصوصی نیاز دارد که تولید کننده محتوا باید به آن ها تسلط داشته باشد.

تولید محتوای آموزش آنلاین
انواع محتوای الکترونیکی

 • فیلم

فیلم یا به صورت مستقیم یا به عنوان یک منبع پیوست در محتوای الکترونیکی قرار داده می شود. برای انتشار فیلم به عنوان یک سند الکترونیکی به صورت مستقل لازم است که آن را از آنالوگ به دیجیتال تبدیل کرد. اگر قالب فیل مناسب انتشار در محیط الکترونیکی نیست باید آن را به قالب مناسب تبدیل کرد. قالب های متدوال برای انتشار فیلم در محیط الکترونیکی وب، موارد زیر می باشند:

 • .avi
 • asf
 • .ram یا ra
 • mpeg
 • mov یا qt

مشاهده فیلم در وب، می تواند هم زمان با دریافت فایل باشد یا پس از دریافت کامل آن و ذخیره بر روی سیستم، آن را اجرا و مشاهده کرد. در صورت درج فیلم به عنوان پیوست در محتوای الکترونیکی باید حجم فایل در کنار پیوند عنوان شود و آیکون قالب استاندارد، که نشان دهنده قالب تصویر ویدئویی باشد در محتوا قرار داده شود.

 • صدا

صدا به عنوان جایگزینی برای متن برای افراد کم بینا به صورت درج صدا در متن کاربرد دارد. فرمت های متداول برای افزودن صدا به سند عبارت است از : wav، mid، mp3.

تولید نرم افزارهای بازی، سرگرمی و آموزشی، تولید نرم افزارهای پرورشی، تولید نرم افزارهای آزمون آنلاین و یا تولید نرم افزارهای بانک اطلاعاتی نیز می تواند جزء تولید محتوای الکترونیکی محسوب می شود.

ابزارهای تولید محتوای الکترونیکی

برای متن: ورد، UltraEdit، EditPad

در تولید عکس: فتوشاپ،  SnagIt, photoimpact

در ساخت انیمیشن: فلش، Adobe Captivate

نرم افزارهای کاربردی فیلم: کامتازیا،Adobe Captivate 

نرم افزارهای صدا :SoundBooth, Sound Fourge, Audition Captivate

برای ساخت لوگو یا آرم: فلش، corel

ساخت اسلاید:  PowerPoint

نرم افزار های تولید آزمون: کامتازیا ،Captivate, Quiz builder, Elearning builder

در صورت نیاز به دریافت مشاوره بیشتر در خصوص تولید محتوای آموزشی، می توانید با تکمیل فرم زیر از کارشناسان پافکو مشاوره رایگان دریافت نمایید.

مشاوره رایگان بگیرید

نظرات کاربران
پارمیدا فرهادی

محتوا درست کردن به صورت اموزش مجازی این قابلیت رو داره به تعداد خیلی زیادی به نمایش بگذارید و تمامی افراد از همه جای کشور مشاهده کنند

0 0

مهدی

مقالات بیشتری در خصوص تولید محتوای آموزشی دارید؟

0 0

الینا چلبیان

تولید محتوا آنلاین خیلی زمان بر هست

0 0

آخوندی

تولید محتوای آموزشی یکی از موارد مهمه که هر مدرسی اینروزا باید بلد باشه

0 0

یک معلم

در این یکسال گذشته تولید محتوا آنلاین برای معلما خیلی سخت و چالش برانگیز بوده

0 0

گودرزی

برای آموزش تولید حتوا دوره ی مجازی وجود داره؟

0 0

وحیدی

آموزش تولید محتوا میتونه کمک بزرگی به تدریس و آموزش مجازی باشه

0 0

رضا

تولید محتوای آموزش مجازی اولین کاری هست که مدرسین باید به اون بپردازن

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید