مقالات نرم افزار آموزش مجازی

چشم انداز های یادگیری موبایلی

چشم انداز های یادگیری موبایلی
یادگیری موبایلی در دنیای امروز رواج بسیاری زیادی دارد. و این نتیجه عصر دیجیتال است. عصر همیشه در حال تغییر دیجیتال! اما همه چیز در دنیا دو جنبه دارد. جنبه مثبت و جنبه منفی. یادگیری موبایلی هم از این موضوع مستثنی نیست. با ما همراه باشید تا مزایا و معایب یادگیری موبایلی را بررسی کنیم.
ادوبی کانکت
همراه با تست رایگان


فهرست مطالب

یادگیری موبایلی چیست؟

مزایای یادگیری موبایل

یک - دسترسی در هر جایی و هر زمانی

دو - مسافت های راه دور و آموزش از راه دور را پشتیبانی می کند

سه - تنوع مطالب

چهار - دانش پذیر ها را تشویق می کند

پنج - دانش خود را آزمایش کنید

معایب یادگیری موبایلی

مسائل نرم افزاری

مشکلات مربوط به سخت افزار

حواس پرتی در طول یادگیری

استفاده های نادرست و بیجا

عدم اتصال به اینترنت یا نداشتن برق


یادگیری موبایلی چیست؟

در حال حاضر، یادگیری موبایلی بسیار شایع است. یادگیری موبایلی همچنین با عنوان mLearning نیز شناخته می شود و روشی جدید برای دسترسی به انواع مطالب موجود در اینترنت از طریق موبایل است. آموزش و یادگیری موبایلی یکی از آسان ترین راه ها برای کمک به دانش آموزان شمرده می شود.

تعداد مدارس و آموزشگاه ها و دانشگاه هایی که از مفهوم آموزش الکترونیکی و یادگیری موبایلی پشتیبانی می کنند و از آن استفاده می کنند رو به افزایش است. آن ها دانش جویان و دانش آموزان را ترغیب می کنند تا از تلفن های همراه و تبلت ها برای اهداف آموزشی و یادگیری نیز استفاده کنند. یادگیری موبایلی اگر به روش صحیح استفاده شود علاوه بر این که برای کودکان و بچه ها سرگرم کننده است، می تواند برای دانش آموزان و بزرگسالان نیز بسیار مفید واقع شود.

برنامه های آموزشی بسیاری وجود دارد که آموزش های آنلاین ارائه می دهند و همچنین در بین دانش آموزان مدرسه و دانشجویان دانشگاه ها محبوبیت زیادی دارند. این برنامه های آموزش آنلاین حتی برای معلمان، استادان و مدرسان نیز مفید است، آن ها می توانند یک موضوع را یاد بگیرند یا یادداشت ها و نمونه هایی را توسعه دهند و همچنین در صورت لزوم و صلاحدید  دانش آموزان به این برنامه ها ارجاع دهند.

بهترین ویژگی یادگیری موبایلی این است که بسیاری از منابع آن به صورت آنلاین است. همچنین هنگام استفاده از برنامه، اگر درک قسمتی از مطلب آموزشی برای شما سخت بود می توانید آن را در قالب یک بازخورد ارسال کنید و در مورد درخواست یا پیشنهاد خود با توسعه دهنده برنامه یا شرکت توسعه دهنده برنامه صحبت کنید.

اکنون که می دانید یادگیری موبایلی چیست، بیایید در مورد مزایا و معایب یادگیری موبایلی صحبت کنیم!


مزایای یادگیری موبایل

یادگیری موبایل بسیار محبوب است و در چند سال گذشته، استفاده از آن بسیار زیاد شده است. در ادامه 5 مزیت یادگیری با تلفن همراه و اهمیت کاربرد آن ذکر شده است:


یک - دسترسی در هر جایی و هر زمانی

از آن جا که یادگیری موبایلی در واقع بر اساس یادگیری مبتنی بر وب است، می توان از هر نقطه و در هر زمانی به آن دسترسی داشت.


دو - مسافت های دور و آموزش از راه دور را پشتیبانی می کند.

فایده اصلی دیگر یادگیری مویابلی این است که مسافت های بسیار زیادی را پوشش می دهد، بنابراین فرقی نمی کند در کانبرا، استرالیا یا کالیفرنیا، یا ایالات متحده آمریکا باشید، می توانید به صورت هم زمان یا در زمان های مختلف به محتوا یا آزمون الکترونیکی و آزمون آنلاین مشابهی دسترسی داشته باشید. در آموزش و یادگیری موبایلی، مشکل و مسئله مسافت وجود ندارد.

سه - تنوع مطالب

در آموزش الکترونیکی مطالب زیاد متنوعی به صورت آنلاین ارائه می شود. به دلیل تنوع بسیار زیاد، دسترسی آسان برای افراد زیادی مهیا می شود. و همچنین، تعداد زیادی از مردم از گوشه و کنار جهان می توانند به موضوعات مختلف یا مرتبط با موضوع های مختلف دسترسی پیدا کنند.


چهار - دانش پذیر ها را تشویق می کند

برنامه های آموزشی بسیاری وجود دارد که به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه از آزمون های الکترونیکی و ازمون انلاین برای ارزیابی و پیگیری پیشرفت شما استفاده می کنند. کلاس آنلاین و دوره آموزش مجازی به گونه ای ارائه می شود که دانش آموزان را به خودش جلب کند.  از این رو، آزمون هایی وجود دارند که به صورت بازی طراحی شده اند و دانش آموزان را ترغیب می کنند بهتر عمل کنند تا نسبت به آزمون انلاین قبلی خود نمره بهتری کسب کنند.


پنج - دانش خود را آزمایش کنید

همان طور که در نکته قبلی عنوان شد، آزمون هایی که در طول دوره آموزش مجازی برگزار می شوند، و طراحی و پاسخ دهی به این آزمون ها و معماها به شما کمک می کند دانش خود را گسترش دهید. علاوه بر منابعی برای مطالعات جدید، انواع مختلفی از آزمون ها، معما ها، سوالات چند گزینه ای و غیره در اینترنت موجود است. با انجام این بازی ها و آزمون انلاین می توانید دانش خود را آزمایش کنید و حتی سطح ضریب هوشی خود را افزایش دهید.


معایب یادگیری موبایلی

همان طور که هر سکه ای دو رو دارد، یادگیری موبایلی نیز به همان اندازه که خوب و جذاب به نظر می رسد و مزایای منحصر به فردی دارد، دارای معایبی نیز است. در ادامه به 5 نقطه ضعف یادگیری موبایلی اشاره می شود:

مسائل نرم افزاری

نرم افزار، برنامه ای است که مطابق با دستورات و کدهای تعبیه شده روی ابزار اجرا می شود. اگر چه به نظر می رسد یک نرم افزار مدیریت آموزش عمر نا محدودی داشته باشد، اما برخی عوامل خارجی وجود دارد که از عمر مفید نرم افزار آموزشی کم می کنند. این عوامل خارجی روند حوزه فناوری اطلاعات را تغییر می دهند. مشکلات سازگاری نرم افزار، به روز رسانی نشدن به نسخه بالاتر، خرابی های مکرر سیستم و غیره از جمله مواردی است که مانع کار نرم افزار می شود و در نتیجه تجربه یادگیری روان شما را قطع می کند.

مشکلات مربوط به سخت افزار

برخلاف نرم افزار، سخت افزار دستگاه های فیزیکی می باشند. این دستگاه های فیزیکی در اثر استفاده، بعد از مدتی ممکن است فرسوده شوند. کارایی آن ها می تواند به دلیل استفاده بیش از حد یا در اثر گرد و غبار از بین برود. این ها برخی از عواملی هستند که کارکرد موبایل یا سایر دستگاه ها را دچار اختلال می کنند.

حواس پرتی در طول یادگیری

در یادگیری موبایلی امکان ایجاد حواس پرتی بیشتری وجود دارد. بسیاری از دانش آموزان موبایل خود را برای یاد گرفتن و یا شرکت در کلاس مجازی روشن می کنند اما سراغ استفاده از وب سایت های رسانه های اجتماعی، چت کردن، به اشتراک گذاری تصاویر یا بازی های ویدویی می روند. با این دسته از حواس پرتی ها وقت خود را تلف می کنند، وقتی که می توانست برای انجام کارهای معنی دار تری و مفید تری استفاده شود.

استفاده های نادرست و بیجا

همچنین، بسیاری دانش آموزان از دستگاه تلفن همراه برای منظور های مختلفی سو استفاده می کنند. برخی از آن ها فقط برای تفریح از آن استفاده می کنند، و بعضی از آن ها اهداف نادرست و شرورانه در سر می پرورانند که قطعا خوب نیست و باید از آن ها جلوگیری شود.

عدم اتصال به اینترنت یا نداشتن برق

این مسئله می تواند در مناطق روستایی و مناطقی که هنوز استفاده از اینترنت رایج نیست یا برق ندارند، مشکل ایجاد کند. حتی اگر دستگاه و موبایل داشته باشید اما اینترنت برای اجرای دوره های آموزشی و استفاده از امکانات یادگیری موبایلی را نداشته باشید، نمی توانید از مزایای آن ها بهره مند شوید. قبل از شروع یک دوره آموزش انلاین، مطمئن شوید تمام الزامات و نیازها برای داشتن بهترین تجربه برای یادگیری موبایلی را دارید.

شرکت پافکو مفتخر است، که به عنوان اولین شرکت دانش بنیان ارائه دهنده های محصولات نرم افزار آموزش مجازی، سیستم ال ام اس مودل، نرم افزار برگزاری وبینار (ادوبی کانکت 10.6)، نرم افزار آموزشگاه و نرم افزار مدیریت دانشگاه ها (4M) را ارائه می دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر کافی است فرم زیر را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما در پافکو با شما تماس بگیرند.

مشاوره رایگان بگیرید
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید