مقالات نرم افزار آموزش مجازی

سامانه مدیریت یادگیری چیست؟ lms هوشمند تر

سامانه مدیریت یادگیری چیست؟ lms هوشمند تر

با پیشرفت تکنولوژی و IT، در بخش فناوری آموزشی نیز، نرم افزار آموزش مجازی یا همان نرم افزار LMS توسعه یافت که می تواند بسیاری از کارهای مربوط به آموزش و یادگیری را مدیریت کند.

با ادوبی کانکت، کلاس آنلاین برگزار کن!

همراه با تست رایگان


در روش سنتی آموزش، فعالیت های مختلف مرتبط با امر یادگیری به صورت جدا از هم انجام و اداره می شدند. به عنوان مثال، معلمان برای مدیریت بخش محتوای آموزشی و کارمندان اداری برای مدیریت ثبت نام ها و کار هایی از این قبیل استفاده می شدند.

فهرست مطالب

مزایای سیستم های مدیریت یادگیری

LMS های رایج در دسترس کدامند؟

چگونه می توان LMS را پیاده سازی کرد؟

ویژگی های یک پیاده سازی موفق سیستم ال ام اس

تألیف و بارگذاری محتوای دوره

مدیریت کاربر و دوره

مدیریت ارتباطات با استفاده از سیستم lms

مدیریت گزارش با نرم افزار ال ام اس

ارزیابی و مدیریت ارزیابی از طریق نرم افزار ال ام اس

مزایای سیستم مدیریت یادگیری lms

صرفه جویی در وقت و پول

مدیریت کارآمد

دسترسی آسان به اطلاعات

شخصی سازی

گزارش گیری پیشرفته

بهبود ارتباط و همکاری

نتیجه گیری

مزایای سیستم های مدیریت یادگیری

همزمان با پیشرفت در حوزه فناوری اطلاعات، در بخش فناوری آموزشی و تکنولوژی آموزشی یک سیستم مدیریت یادگیری یا همان lms ایجاد شد که می تواند پاسخ گوی فعالیت های مختلف در زمینه های مختلف مدیریت آموزش و یادگیری باشد. خب، سیستم lms دقیقا چیست؟

سامانه ال ام اس نرم افزاری است که در مدیریت ، ثبت اسناد ، پیگیری ، گزارش و ارائه دوره های آموزشی و برنامه های آموزشی کمک می کند. نرم افزار ال ام اس روی سرور میزبانی می شود و از یک بانک اطلاعاتی برای ذخیره ، تحویل و مدیریت انواع مطالب از جمله فیلم ، دوره ها و اسناد استفاده می کند. سرویس LMS همچنین ثبت نام دانش آموزان ، وضعیت تکمیل دوره، درجه بندی و ارزیابی، ارتباطات و غیره را مدیریت می کند.

LMS به شما امکان می دهد تا محتوای الکترونیکی آموزشی (دروس) ایجاد کنید، آن را در دوره های آموزش مجازی سازمان دهید، محتوا را تحویل دهید (این ارائه می تواند یا به صورت داخلی به دانش آموزان شما یا برای آموزش کارکنان کسب و کار شما باشد یا به مخاطبان گسترده تری در سطح اینترنت) ، ثبت نام دانشجویان در دوره های گفته شده و در نهایت امکان نظارت و ارزیابی عملکرد آن ها (حضور در ، نمرات ، و غیره) را به شما می دهد.

LMS های رایج در دسترس کدامند؟

تعداد زیادی LMS رایگان و همچنین پولی موجود هستند. محبوب ترین LMS رایگان نرم افزار Moodle است که در بین موسسات آموزشی محبوب است. سایر LMS های محبوب شامل SAP Litmos ، SumTotal ، Adobe Captivate Prime ، Docebo ، LearnUpon LMS و بسیاری موارد دیگر است. تعداد بسیار زیادی از ارائه دهندگان خدمات LMS وجود دارند که گزینه های مختلف خدماتی اعم از شخصی سازی گرفته تا تعمیر و نگهداری و مدیریت را ارائه می دهند.

چگونه می توان نرم افزار آموزش مجازی LMS را پیاده سازی کرد؟

برای پیاده سازی نرم افزار آموزش مجازی LMS، تنها چیزی که لازم دارید یک فضای سرور وب است که با یک سیستم بانک اطلاعاتی فعال شده است. کارشناسان ال ام اس بر این باورند که حفظ و نگهداری از سایت lms حتی از نگهداری وب سایت نیز آسان تر است. اگر می خواهید، می توانید از خدمات حرفه ای ارائه دهندگان LMS استفاده کنید، و حتی می توانید بدون سیستم سرمایه گذاری روی  زیرساخت های IT، از یک سیستم lms مبتنی بر ابر مبتنی بر ابر استفاده کنید.

دسترسی به LMS دقیقاً مانند دسترسی به هر وب سایت دیگری است. سیستم LMS به هر کدام از کاربران را قابلیت ورود به سیستم را می دهد. کاربران بر اساس نقشی که دارند مانند دانش آموز، معلم، مدیر و غیره برچسب گذاری می شوند و طبق نقش تعیین شده میزان دسترسی آن ها مشخص می شود. به عنوان مثال، یک کاربر با نقش دانش آموز قادر به تغییر محتوای دوره نخواهد بود، اما یک کاربر با نقش معلم می تواند محتوای دوره را تغییر دهد.

ویژگی های یک سیستم ال ام اس

LMS های مدرن ویژگی های متنوع و مختلفی دارند. برخی از ویژگی های متداول آن ها عبارتند از:

تألیف و بارگذاری محتوای دوره

LMS به شما امکان می دهد تا محتوای دوره را تالیف کنید و محتوای دوره را در قالب های مختلفی از جمله صدا ، فیلم ، چندرسانه ای ، اسناد و غیره بارگذاری کنید.

مدیریت کاربر و دوره

سامانه مدیریت یادگیری lms، امکان مدیریت کاربر و مدیریت دوره را ارائه می دهد. به طوری که ثبت نام کاربر ، برچسب زدن ، مدیریت دوره ، مدیریت سفارش ، پیش ثبت نام و اختصاص دوره می تواند به صورت نیمه خودکار انجام می شود.

مدیریت ارتباطات با استفاده از سیستم lms

یک سیستم LMS می تواند کلیه ارتباطات و اعلان های دوره را برای کاربران مربوطه انجام دهد. به عنوان مثال، یک LMS می تواند هنگام بارگذاری تکالیف جدید توسط معلم ، به طور خودکار اعلانی را برای همه کاربران ثبت نام شده ارسال کند.

مدیریت گزارش با نرم افزار ال ام اس

LMS می تواند طیف گسترده ای از گزارش ها ، از جمله پیشرفت دانشجویی ، نمره ، میزان درگیر شدن دانش پذیر و غیره را تولید کند.

ارزیابی و مدیریت ارزیابی از طریق نرم افزار ال ام اس

ارزیابی و برگزاری آزمون یکی از بخش های اصلی هر دوره ای است. سیستم LMS ایجاد و مدیریت این ارزیابی ها را آسان می کند. با کمک سیستم ال ام اس به راحتی می توانید هم دانش آموزان را ارزیابی کنید، هم مدرس را. شما می توانید تنها با یک کلیک واحد برای همه دانش آموزان گزارش بگیرید.

مزایای سیستم مدیریت یادگیری lms

صرفه جویی در وقت و پول

پس از راه اندازی ، نرم افزار ال ام اس می تواند مطالبی را که ممکن است بارها مورد استفاده مجدد قرار گیرد را ذخیره کند و در نتیجه باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می شود. این در زمانی که مدرس برای انجام کارهای تکراری و ارزیابی ها به کار می گیرد صرفه جویی می کند، بنابراین به زمان معلمان ارزش بیشتری می دهد.

مدیریت کارآمد

نرم افزار ال ام اس اجازه می دهد تا کنترل کلی و مؤثر و کامل در اداره ، اتوماسیون و ارتباط با کاربران ، معلمان و مربیان و البته مدیریت محتوا را داشته باشیم.

دسترسی آسان به اطلاعات

در یک سیستم مدیریت آموزش lms تمام اطلاعات را به صورت ساختاری و سازمان یافته در یک جا میزبانی می شود و این امر را در دسترس همه کاربران قرار می دهد. این می تواند کتابخانه های دیجیتال را ادغام کند. تمام دوره ها ، تقویم های یادگیری ، محتوای چندرسانه ای ، انجمن ها و ارزیابی ها فقط با یک کلیک قابل دسترسی هستند.

شخصی سازی

نرم افزار LMS اجازه می دهد تا سطح بالایی از شخصی سازی را از نظر نگاه و احساس ، محتوا و ارتباطات بر حسب نیاز سازمان و فراگیران فراهم آورید.

گزارش گیری پیشرفته

سیستم ال ام اس به شما امکان می دهد گزارش های مفصلی را ایجاد کنید ، شخصی سازی و بارگیری کنید. گزارش هایی که بیان گر پیشرفت زبان آموزان ، گروه ها ، اتمام کار ، زمان صرف شده و غیره است.

بهبود ارتباط و همکاری

سامانه مدیریت آموزش LMS، با ابزارهای ارتباطی یکپارچه ارتباط و همکاری پیشرفته بین افراد ، دانش آموزان ، معلمان یا مدیران و کارمندان را تسهیل می کند. این مسئله یادگیری اجتماعی را تقویت می کند و اثربخشی دوره را بهبود می بخشد.

نتیجه گیری

هر موسسه یا سازمان آموزشی که می خواهد آموزشی کارآمد را به دانش آموزان یا کارمندان خود منتقل کند ، باید برای داشتن حداکثر کارآیی برنامه های آموزشی خود ، سرمایه گذاری روی یک سیستم مدیریت یادگیری LMS مناسب را در نظر بگیرد. امروزه ، LMS ها به یک ضرورت اساسی برای مدیریت کارآمد و مؤثر یادگیری تبدیل شده اند.

جهت دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر از کارشناسان پافکو، فرم زیر را تکمیل نمایید.

دریافت مشاوره رایگان
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید