مقالات نرم افزار آموزش مجازی

نقش متخصصان موضوعی در توسعه آموزش الکترونیکی

نقش متخصصان موضوعی در توسعه آموزش الکترونیکی
آموزش الکترونیکی و نقش متخصصان موضوعی در آن: در این مقاله به اهمیت و وظایف افراد خبره و متخصصان در زمینه های آموزشی مختلف خواهیم پرداخت

نرم افزار ادوبی کانکت، ويژگی های قدرتمندی برای برگزاری کلاس آنلاین دارد. ادوب کانکت پافکو را به رایگان امتحان کنید.

ادوبی کانکت
همراه با تست رایگان


نقش متخصصان موضوعی در توسعه آموزش الکترونیکی

موضوع متخصص موضوعی یا SME در تمام زمینه ها و بخش های زندگی وجود دارد. آن ها می توانند معلم کلاس یازدهم یا استاد دانشگاهی باشند که در زمینه تغییرات آب و هوا تحقیقات میدانی انجام می دهند. متخصص های موضوعی به همراه یک طراح آموزش مجازی، وظیفه ارائه ماژول های یادگیری جدید و نوآورانه را بر عهده دارند.

بازار یادگیری آنلاین با سرعت زیادی در حال گسترش است. به همین ترتیب ، نقش متخصصان موضوعی در توسعه آموزش الکترونیکی از همیشه مهم تر خواهد شد. موضوع متخصص موضوعی و کارشناسان خبره به حفظ کیفیت دوره های آنلاین کمک می کنند و اطمینان حاصل می کند که مواد آموزشی مناسب در ماژول های مناسب درج شده است. هر سازمانی که قصد ایجاد یک پلت فرم اموزش الکترونیکی را داشته باشد ، برای موفقیت در دوره های آموزشی خود قطعا به بینش چنین متخصصانی احتیاج خواهد داشت.

تهیه مواد برنامه آموزش مجازی

متخصص موضوعی با یک طراح آموزشی برای توسعه دوره eLearning همکاری می کند. بعضی اوقات این همکاری از ابتدا شروع می شود. آن ها تحقیقات لازم را انجام داده و بخش عمده ای از مواد مورد استفاده در برنامه آموزشی را جمع می کنند. در سایر موارد ، شرکت استخدام کننده مطالبی را تهیه می کند که کارشناس برای بررسی آن ها نیاز دارد.

کار متخصص این است که ابتدا مطمئن شوید که از محتوای آموزشی مناسب برای مطالب درسی استفاده می شود. متخصص موضوعی پس از بررسی مطالب، توصیه هایی را برای اضافه یا حذف اطلاعات از مطالب آموزشی ارائه می دهد.

در مرحله بعد ، آنها الزامات دوره را مرور می کنند. این دوره قرار است چه نتیجه مطلوبی تولید کند؟ آیا هر ماژول نتیجه گیری خاص خود را دارد یا اینکه ماژول ها جزئی از یک درس بزرگ تر هستند و به آن اضافه می شوند؟ کارشناس محتوا نیاز به دسترسی به کلیه اطلاعات مربوط به اهداف یادگیری و نتایج مطلوب را دارد. آن ها با توجه به اهداف آموزشی ، تصميم خواهند گرفت كه چه اطلاعاتي سودمند است ، کدام مطلب غیر لازم است و باید کنار گذاشته شود.

اصلاح محتوا های قدیمی

در بعضی موارد ، مطالب موجود به طور خودکار و به سادگی به مطالبی که برای دوره آموزش مجازی نیاز است قابل تبدیل نیست اینجاست که متخصص موضوعی می تواند کمک کند. هر چند که ممکن است این مطالب در یک کلاس سنتی و دوره آموزش حضوری خوب کار کرده باشد. یادگیری همه جانبه نیاز به تعامل دارد و تعامل نیازمند ابزارهای چندرسانه ای است. اگر طراح آموزشی در دسترس نباشد ، متخصص موضوعی باید تشخیص دهد که آن عناصر چند رسانه ای در متن جای می گیرند، و کل دوره را مجدداً طراحی کند.

درج عناصر ارزیابی

بسته به نوع آموزش و صنعت مورد نظر، دوره های آنلاین اغلب به یک سیستم ارزیابی یکپارچه نیاز دارد. شرکت های کوچک و متوسط با طراحان آموزش کار می کنند تا دقیقاً بدانند چه موقع می توانند ارزیابی ها را در طول دوره وارد کنند. این تکنیک باعث می شود که آموزش تعاملی باشد و به یاد گیرنده کمک کند تا درس خود را آسان تر بخاطر بسپارد.

از آن جا که شرکت های کوچک و متوسط در حوزه خود متخصص هستند ، آن ها می دانند که چه اطلاعاتی را باید به خاطر بسپارید. به همین ترتیب ، آنها بهتر از هر کسی می توانند پیشنهاد دهند که این آزمون های کوتاه در کجا باید قرار بگیرند. اگر این آزمون الکترونیکی زودتر از زمان مناسب در دوره های آموزش مجازی قرار بگیرد، ممکن است یاد گیرنده گیج شود. اما اگر آزمون ها به صورت استراتژیک چیده شوند ، آن چه را که یاد گیرنده تا آن مرحله آموخته است تقویت خواهند کرد.

طراحی برنامه اموزش مجازی

بعد از طرح ریزی دوره آموزش مجازی، طراحی آموزشی یا توسعه دهنده می تواند کار برنامه نویسی برنامه را شروع کند. در این مرحله، متخصصان موضوعی و توسعه دهنده های باید با ارتباط نزدیکی با همدیگر همکاری کنند. برای اجرای یک کار خوب و با کیفیت، طراح به احتمال زیاد نیاز به توضیح های کارشناس و متخصص موضوعی دارد. چند نمونه از سوالاتی که ممکن است برای آن ها پیش بیاید به صورت زیر است:

  • آیا مثال های واقعی و عملی به خصوص اگر آموزش ها برای شرکتی خاص باشد وجود دارد؟ تا از آن ها در برنامه آموزشی استفاده شود؟
  • آیا بسته به سناریویی که یاد گیرنده انتخاب می کند ، نسخه های مختلفی از جواب درست وجود دارد؟
  • چه اتفاقی می افتد اگر یاد گیرنده سه سوال را به صورت متوالی اشتباه جواب دهد؟

اگر متخصص موضوعی شما، از توانمندی های طراحی و توسعه نیز برخوردار باشد، روند کار احتمالا برای شما آسان تر خواهد بود. چرا که او نیازی به مشورت با دیگران ندارد و روی توسعه برنامه خود تمرکز خواهد کرد. همچنین، احتمالا شما مبلغ کمتری پرداخت خواهید کرد، زیرا تنها یک نفر را استخدام می کنید نه دو نفر را. البته این قضیه ممکن است معایبی نیز داشته باشد:

  • روند توسعه با یک نفر احتمالا بیشتر طول خواهد کشید.
  • متخصص موضوعی ممکن است در دوره های آموزش برنامه نویسی متخصص نباشد.
  • ممکن است تئوری یادگیری که پایه و اساس طراحی آموزشی است را نشناسد.

از این رو همیشه بهتر است دو نفر را استخدام کنید، یک متخصص موضوعی و یک طراح آموزشی.

امیدواریم این مقاله به شما در درک نقش متخصص موضوعی در توسعه آموزش مجازی کمک کرده باشد. اگر به دنبال ساختن یک دوره آنلاین با کیفیت، انعطاف پذیر و غنی هستید، به شخصی احتیاج دارید که محتوای دوره را به طور کامل بشناسد.

جهت دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر از کارشناسان پافکو، فرم زیر را تکمیل نمایید.

دریافت مشاوره رایگان
نظرات کاربران
ملکی

متخصصان نقش اصلی توسعه و تکامل و بزرگ شدن هر برنامه ای رو دارند فرقی نمیکنه

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید