مقالات نرم افزار آموزش مجازی

35 نکته برای برگزاری بهتر کلاس آنلاین (قسمت دوم)

برگزاری کلاس آنلاین

در روزهای گذشته شاهد افزایش تعداد مدارس و دانشگاه ها در سراسر جهان بوده ایم که اعلام کرده اند به سمت آموزش آنلاین می روند. صدها هزار معلم مشغول کار هستند تا درس های حضوری خود را به صورت آنلاین انجام دهند. طراحی دوره های آنلاین به زمان و تلاش زیادی نیاز دارد.

اگر شغل شما در زمینه آموزش مجازی و آموزش از راه دور است، اگر قصد راه اندازی و برگزاری کلاس انلاین دارید، چند پیشنهاد برای آموزش مجازی ذکر خواهیم کرد که می تواند برای شما مفید واقع گردد. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در این پست، 35 نکته درباره برگزاری کلاس آنلاین که می توانند سطح آموزش مجازی شما را تا حد زیادی بهبود دهند بازگو شده است.

 1. در این مقاله خواهید خواند: 35 نکته برای برگزاری کلاس آنلاین بهتر(قسمت دوم)

  17. در برگزاری کلاس آنلاین انگیزه فراگیران را تحریک کنید

  18. از فراگیران کلاس آنلاین بخواهید بازخورد بگیرید

  19. علاقه فراگیران را با ایمیل هایی که ارسال می کنید، افزایش دهید

  20. با ایجاد ثبت نام خودکار در برگزاری کلاس آنلاین، در زمان صرفه جویی کنید

  21. دانش آموزان را در مسیر یادگیری نگه دارید

  22. با استفاده از پورتال ها، گروه ها را مدیریت کنید

  23. نام تجاری و برچسب سفید

  24. مدیران را به مربیان تبدیل کنید

  25. دانش آموزان را همیشه گوش به زنگ نگه دارید

  26. برای برگزاری کلاس آنلاین بهتر، از داده های خود استفاده کنید

  27. یک داستان بگویید

  28. با یک مقدمه ماهرانه، توجه فراگیران را به موضوع جلب کنید

  29. دانش قبلی افراد را مرور کنید

  30. فراگیران کلاس آنلاین را بشناسید و بسنجید

  31. برنامه خود را در طول زمان پیگیری کنید

  32. با یکپارچه سازی، تکالیف را خودکار کنید

  33. در برگزاری کلاس آنلاین نقش هر فرد را مشخص کنید

  34. آزمون آنلاین، سنجش و بهینه سازی

  بهترین نرم افزار آموزش مجازی را بگیرید

بیشتر این نکات و چند پیشنهاد برای آموزش مجازی را می توان در نرم افزار آموزش مجازی LMS اجرایی کرد. بعضی از آنها ساده هستند، و بعضی از آن ها ممکن است بلند پروازانه به نظر برسند، اما هر کدام از آن ها می تواند به شما در ایجاد یک استراتژی موفق تر در برگزاری دوره انلاین برای سازمانتان کمک کند.


17. در برگزاری کلاس آنلاین انگیزه فراگیران را تحریک کنید

یک پیشنهاد برای آموزش مجازی این است که با استفاده از انگیزه هایی مطابق با زندگی واقعی، میزان سرگرم شدن و درگیر شدن دانش اموزان با محتوای الکترونیکی را تقویت کنید. مثلا دادن عبارت "دانش آموز ماه" به فردی که بیشترین تلاش را در ماه جاری انجام داده است می تواند انگیزه کوچکی ایجاد کند، یا دادن تخفیف به مشتریان.

این نکته کوچک اما تاثیرگذاری است و می تواند تاثیرات مهمی در میزان پیشرفت شرکت کننده های  شما داشته باشد.


 18. از فراگیران کلاس آنلاین بخواهید بازخورد بگیرید

یکی از بهترین روش های بهبود تولید محتوای کلاس آنلاین شما و یک پیشنهاد برای آموزش مجازی از طریق گرفتن بازخورد است. این کار را از چند را ه می توان انجام داد. ما یکی از این راه ها را بررسی می کنیم.

ارائه فیدبک در برگزاری کلاس آنلاین
ارائه فیدبک در برگزاری کلاس آنلاین

پس از تکمیل یک دوره آموزش مجازی، دانش آموز شما بتواند به شما با استفاده از ستاره امتیاز دهد و یک خلاصه از تجربه اش را بگوید. این بررسی ها می توانند بینش ارزشمندی در مورد اینکه کلاس شما موفقیت آمیز بوده یا نه، و این که کدام قسمت های آن می تواند در آینده بهتر شود دهد.


19. علاقه فراگیران را با ایمیل هایی که ارسال می کنید، افزایش دهید

زمانی که یک دانش آموز جدید به سیستم آموزش مجازی lms شما اضافه می شود یا در یک دوره کلاس آنلاین ثبت نام می کند، یک ایمیل دریافت می کند. این ایمیل، باید دوره های شما را اطلاع رسانی کند و مخاطب را به اخذ دوره ها تشویق کند.

20. با ایجاد ثبت نام خودکار در برگزاری کلاس آنلاین، در زمان صرفه جویی کنید

یک پیشنهاد برای آموزش مجازی و از بهترین راه های صرفه جویی در وقت برای تنظیم دوره های سیستم آموزش الکترونیکی lms، ثبت نام خودکار است.


21. دانش آموزان را در مسیر یادگیری نگه دارید

دانش آموزان خود را در مسیر درستی از یادگیری نگه دارید. با هدف تسلط بیشتر بر یک موضوع یا برنامه خاص، دوره های آموزش مجازی تکمیلی را طراحی کنید، خیلی خوب است که به آموزش مجازی خود ساختار اضافه کنید.


22. با استفاده از پورتال ها، گروه ها را مدیریت کنید

اگر شما چندین نوع مخاطب برای آموزش دارید، یک پیشنهاد برای آموزش مجازی بهینه تر این است که همه کارهای آن ها را از طریق یک حساب کاربری با پورتال انجام دهید.

استفاده از پورتال در برگزاری کلاس آنلاین
استفاده از پورتال در برگزاری کلاس آنلاین

پورتال ها فوق العاده کارامد هستند.


23. نام تجاری و برچسب سفید

یک پیشنهاد برای آموزش مجازی این است که با استفاده از نام تجاری و سفید سازی LMS خود، یک تجربه نام تجاری که مو لای درز آن نمی رود برای شاگردان داخلی و خارجی ایجاد کنید. نام تجاری به شما امکان می دهد که آرم ها، رنگ ها، تصاویر بنر و رویکرد منحصر به فرد خود را به نرم افزار ال ام اس اضافه کنید تا محیط آموزش برای دانش آموز شما آشنا باشد.

علاوه بر این، با برچسب سفید، شما می توانید به پورتال خود، URL منحصر به فرد بدهید و نام ارائه دهنده نرم افزار را حذف کنید، بنابراین این حس القا می شود که سیستم LMS شما واقعا بخشی از سازمان شماست.


24. مدیران را به مربیان تبدیل کنید

در برگزاری کلاس آنلاین، با تقویت مدیران و کارکنان سرپرست خود بازدهی را افزایش دهید. تشویق کارمندان ارشد به ایفای نقش فعال در LMS ، یک فرهنگ یادگیری بهتر را در سازمان شما ایجاد می کند و دانش ارزشمندی را در میان کارکنان به اشتراک می گذارد که به آنها کمک می کند تا مهارت ها را بالا ببرند.


تشویق کارمندان ارشد به ایفای نقش فعال در LMS ، یک فرهنگ یادگیری بهتر را در سازمان شما ایجاد می کند. این پیشنهاد برای آموزش مجازی را جدی بگیرید.


25. دانش آموزان را همیشه گوش به زنگ نگه دارید

در برگزاری کلاس آنلاین و دنیای آموزش امروزی، استفاده مداوم از یک شیوه مشابه با یک رسانه تکراری برای دانش آموزان یکنواخت می شود. این موضوع می تواند جذابیت کلاس را کاهش دهد.

یک پیشنهاد برای آموزش مجازی این است که با استفاده از روش های مختلف، مطمئن شوید که دانش آموزان را همواره گوش به زنگ نگه می دارید. از یادگیری ویدئویی برای جلسات آموزش مجازی لایو گرفته تا اسلاید ها و نیز ترکیبی از رسانه های مختلف می توانید استفاده کنید که می تواند میزان تعامل و همچنین علاقه مخاطب را در سطح بالایی نگه دارد.


26. برای برگزاری کلاس آنلاین بهتر، از داده های خود استفاده کنید

داده هایی که می توانید از گزارش های LMS خود دریافت می کنید بسیار ارزشمند است - از آن ها برای آموزش مجازی استفاده کنید! این می تواند بینش خوبی به شما دهد که آموزش های آنلاین خود را بهبود بخشید.

برگزاری کلاس آنلاین با lms
برگزاری کلاس آنلاین با نرم افزار ادوبی کانکت + lms

گزارش ها به راحتی می توانند پیشرفت درس، عملکرد در آزمون ها، تاریخچه های آموزشی و چیزهای دیگری را دنبال کنند، پس می توانید به طور مداوم آموزش های خود را بهبود ببخشید. این همچنین می تواند بینش خوبی برای بازگشت سرمایه گذاری که سازمان شما می تواند از مدیریت آموزش آنلاین به دست آورد، دهد.


27. یک داستان بگویید

یک راهکار و پیشنهاد برای آموزش مجازی بهتر آن است که آموزش های خود را با اضافه کردن یک داستان قانع کننده افزایش دهید. شما می توانید یا داستان ساده یا داستانی با جزئیات زیاد بیان کنید:

 • کاراکترها را اضافه کنید
 • خط داستان را بسازید
 • یک قصه داستان داشته باشید
 • نقاشی های بزرگ نشان دهید
 • از روایت استفاده کنید

داستان گفتن یک روش هوشمندانه در آموزش مجازی است، زیرا فراتر از به اشتراک گذاری اطلاعات ساده است. این باعث می شود آموزش بسیار تعاملی و به یاد ماندنی باشد. هر چند، به یاد داشته باشید، که پیام اصلی برگزاری کلاس آنلاین را در ذهن داشته باشید. داستان شما باید پیام شما را تقویت کند و آن را تحت الشعاع قرار ندهد.

اجاره ادوب کانکت


28. با یک مقدمه ماهرانه، توجه فراگیران را به موضوع جلب کنید

پیشنهاد برای بهتر شدن اموزش مجازی: چند ثانیه اول در برگزاری کلاس آنلاین، لازم است که توجه دانش اموزان را جذب کنید. اگر این کار را نکنید، خطر از دست دادن یادگیرنده وجود دارد. تاکتیک هایی وجود دارد که می توانید برای ایجاد یک فرصت قوی که باعث ایجاد کنجکاوی شود، استفاده کنید. ویدیوهای توضیحی کوتاه واقعا جذاب هستند و نشان می دهند که کلاس آنلاین به چه صورت پیش خواهد رفت و چگونه خواهد بود. شما همچنین می توانید یک مسئله یا مشکل را مطرح کنید که قرار است در طول برگزاری کلاس آنلاین راه حلی برای آن ارائه دهند و نشان دهند که کاربران قرار است چگونه به هدف خود برسند.

بسیاری از دانشگاه‌های معتبر داخلی و خارجی از ادوبی کانکت استفاده می‌کنند. با پافکو سرویس ادوبی کانکت را رایگان تست کنید:

ادوبی کانکت


29. دانش قبلی افراد را مرور کنید

یک روش موثر و پیشنهاد برای آموزش مجازی جهت تست و بهبود مهارت های یادگیرنده شما، تحریک و یادآوری دانش قبلی آن ها است.

این را می توان از طریق چند روش انجام داد:

 • زمان برگزاری کلاس آنلاین، سوالاتی از دانش آموزان بپرسید. در این صورت آن ها هر چه از قبل می دانسته اند را به یاد خواهند آورد.
 • در زمان برگزاری کلاس آنلاین، از فراگیران بخواهید که تجربه ای از آموزش را توصیف کنند که فکر می کنند برایشان مفید بوده و در زندگی عملی از آن استفاده کرده اند.
 • یا برای دانش آموزان خود، در مورد مسائل و مشکلاتی که دارند، در طول برگزاری کلاس آنلاین راه حل ارائه دهید.

این یک پیشنهاد برای آموزش مجازی است که در عین حال که ساده و قدرتمد است، کمک می کند یادگیرنده آن چه را که یاد گرفته است را به خاطر داشته باشند و همچنین به آن ها کمک می کند مفهوم و کاربردی را که دوره آموزشی برای آن ها دارند بفهمند.


30. فراگیران کلاس آنلاین را بشناسید و بسنجید

یک راهکار و پیشنهاد برای آموزش مجازی: با استفاده از نظرسنجی اطلاعات عمیقی در مورد آنچه که یادگیرندگان شما فکر می کنند، دریافت کنید. پس از اینکه یک یادگیرنده یک دوره کلاس آنلاین را تکمیل کردند، بهترین زمان برای یک نظرسنجی و گرفتن بازخورد عملی است.


31. برنامه خود را در طول زمان پیگیری کنید

گزارش هایی را که نیاز دارید از سایت lms خود بگیرید را با تنظیم آن با استفاده از فیلترهایی بر اساس نیازها ثبت کنید. این گزارش ها را می توان روی صفحه نمایش مشاهده کرد یا آنها را به اکسل یا PDF منتقل کرد و حتی بعضا می تواند برای صرفه جویی در وقت شما به طور خودکار ذخیره شود.


32. با یکپارچه سازی، تکالیف را خودکار کنید

یک پیشنهاد برای بهتر شدن کلاس مجازی آن است که سامانه آموزش مجازی خود را با استفاده از API، SSO و ویژگی های وب مورد استفاده قرار دهید. شما به راحتی می توانید lms خود را با سیستم مدیریت منابع انسانی، CRM، فروش و بازاریابی خود ادغام کنید تا داده های شما به صورت یکپارچه از یک پلتفرم به طور خودکار جریان یابد.

برگزاری کلاس آنلاین در سیستم یکپارچه
یکپارچه سازی سیستم ها در برگزاری کلاس آنلاین

یک پیشنهاد برای بهتر شدن اموزش مجازی: استفاده از این ویژگی مخصوصا با ابزارهایی مانند GotoWebinar، Salesforce و موارد مشابه مفید است. زیرا می توانید اطلاعات خود را همگام سازی کنید.


33. در برگزاری کلاس آنلاین نقش هر فرد را مشخص کنید

از ادمین ها گرفته تا مدیران و مدرس ها و دانش آموزان، استفاده از نقش های کاربری سیستم lms تضمین می کند که کاربران شما درجه حق و امتیاز دسترسی متناسب با نقش و نیازهای خود دارند. این کار اجازه می دهد که هر کاربر نقش واضحی داشته باشد، با کارها و گزینه ای غیر ضروری از هدف اصلی پرت نشود و به شما این امکان را می دهد تا وظایف خود را به طور موثر منتقل کنید. هر کس می تواند به سادگی بر روی وظیفه ای که در دست دارد تمرکز کند و آن کار سریعاً انجام شود!


34. آزمون آنلاین، سنجش و بهینه سازی

مطمئن شوید که در دوره های آموزش مجازی خود، بهترین ارزیابی، آزمون الکترونیکی و بهینه سازی را داشته باشید. رسانه ها و گزینه های مختلف را امتحان کنید و واکنش دانش آموزان را ببینید. و بر اساس بازخورد آن ها و گزارش های خود ببینید که هر کدام از آن ها چه تاثیری داشته اند. حتی می توانید که از آزمون الف/ب برای آزمودن گزینه های مختلف استفاده کنید. به این ترتیب که گزینه الف را به نصفی از کاربران و گزینه ب را به نصف دیگر آن ها ارائه دهید و در نهایت نتایج را مقایسه کنید. با این کار می توانید دوره های کلاس آنلاین خود را بهینه سازی کنید و مطمئن شوید که آن ها بهتر از همیشه هستند.


35. بهترین نرم افزار آموزش مجازی LMS را بگیرید

به طور کلی، ممکن است استراتژی که شما ساخته اید نتیجه ندهد تنها اگر با ابزار مناسب و درستی کار نکنید. بنابراین حیاتی است که سیستم lms مناسبی را برای سازمان خود انتخاب کنید.

یک راهکار برای بهتر شدن اموزش مجازی: شرکت پافکو، مفتخر است که به عنوان اولین شرکت دانش بنیان، پیشرو در فناوری آموزشی و ارائه دهنده انواع نرم افزار های صنعت آموزش مجازی در خدمت شما می باشد. شرکت پافکو در حال حاضر، نرم افزار ال ام اس مودل، نرم افزار وب کنفرانس و جلسه مجازی ادوب کانکت، نرم افزار آموزشگاه (TMS)، نرم افزار دانشگاه (4M) و اتوماسیون اداری آموزشگاه ها ارائه می دهد. لازم به ذکر است که همه این نرم افزارها قابلیت ارائه به صورت یک پارچه را دارند. برای هر گونه سوال در زمینه این نرم افزار ها و دریافت مشاوره رایگان، از طریق فرم زیر با در تماس باشید.

در نهایت پافکو چند پیشنهاد برای تدریس مجازی دارد:

1. سخنرانی های خود را ضبط کنید 

اگر دانش آموزی مریض باشد یا دسترسی اش به اینترنت مشکل داشته باشد، یک سخنرانی زنده را از دست می دهند. یک پیشنهاد برای آموزش مجازی بهتر این است که کلاسها را ضبط کرده و برای دانش آموزان خود ارسال کنید تا آنها بتوانند در زمان دیگری تماشا کنند.

2. صورت خود را نشان دهید

تحقیقات نشان داده است که سخنرانی هایی که چهره مربیان در آنها مشخص است، موثرتراز نمایش اسلاید های ساده است. اسلایدهای خود را با ویدئویی از خودتان پخش کنید.

3. فیلم ها را کوتاه نگه دارید

اگر کلاس مجازیتان به صورت لایو و زنده نیست باید به این نکته توجه داشته باشید که ویدیوهای بیش از 15 دقیقه می توانند باعث کندی دانلود و حواس پرتی دانش آموزان شوند. اگر حرف بیشتری برای گفتن دارید، دو یا سه فیلم کوتاه ضبط کنید.

4. اسلایدها را آزمایش کنید

اسلایدها را قبل از شروع سخنرانی خود در تلفن همراه آزمایش کنید تا همه متن در صفحه های کوچک موبایل قابل خواندن باشد. اندازه قلم، رنگ، طرح قالب و نسبت صفحه را میبایست بررسی کرد.

مشاورین پافکو آماده ارائه مشاوره رایگان در خصوص نرم افزار های آموزش مجازی ادوبی کانکت و ال ام اس به شما هستند.

5. استفاده از منابع موجود

این غیرواقعی است که انتظار داشته باشیم به تنهایی برای هر ترم ویدیوهایی با کیفیت بالا تولید کنید. می‌توانید از منابع از پیش توسعه‌یافته‌ای که به‌صورت آنلاین در دسترس هستند استفاده کنید و پیوندهای قابل کلیکی را در اختیار دانش‌آموزان قرار دهید.

دریافت مشاوره رایگان
نظرات کاربران
رمضانی

با سلام قسمت اول برای برگزاری کلاس انلاین کجا میتونم پیدا کنم
لینک بدهید

0 0

نیلوفر

میشه لطف کنید یه پیشنهاد برای بهتر شدن اموزش مجازی و جذب برای ثبت نام بیشتر در این کلاسها بدید ؟ من برگزار کننده دوره آموزشی هستم

0 0

ناظری

یک راهکار برای بهتر شدن اموزش مجازی این هست که یک روز زودتر کلاس رو برای خودتون برگزار کنید و تصور کنید برای دانش پذیرا ارائه می دهید.

0 0

....

پیشنهاد برای آموزش مجازی خیلی خوبه ولی نه با اینترنت های کندی که ایران داره وسط آموزش کلا رشته کار از دست مدرس خارج میشه و... در کل کلاس در س باید فقط حضوری باشه :)

0 0

هدی شیخ

ضبط کردن سخنرانی و مجدد گوش کردن برای برگزاری کلاس آنلاین بهتر، واقعا موثر بود

0 0

شراره غلامی

بله مخصوصا در کلاس انلاین اینترنتمون دچار مختل شده باشه

0 0

امید

سلام
پیشنهاد برای آموزش مجازی این است که از اینترنت اختصاصی حتی با 512 k استفاده کنید بهتر از 2 m اشتراکی است این تجربه من است مخصوصا برای کلاسهای آنلاین مانند ادوبی کانکت یا اسکایپ و ...

2 0

معصومی

یک پیشنهاد برای بهتر شدن آموزش مجازی تقسیم دانش آموزان به گروه های کوچک تره تا تعامل و یادگیری آنها افزایش یابد

1 0

بنکدار

به پیشنهاد برای بهتر شدن آموزش مجازی نیازی نیست، چون افتضاح ترین روش یادگیریه

0 1

علی

پیشنهادات برای آموزش مجازی بسیار جامع بود، ممنون

1 0

محمد مهدی

راهکار های بهتر شدن آموزش مجازی که ذکر کردین به روز و تاثیر گذار بودن

1 0

یک معلم

یه پیشنهاد برای بهتر شدن کلاس مجازی تقسیم کلاس به چند پارت به واسطه تایم استراحت برای دانش آموزاس

1 0

نیکپور

یک راهکار برای بهتر شدن اموزش مجازی استفاده از گیمیفیکیشن هست

1 0

برزگر

سلام
پیشنهاد برای آموزش مجازی هر روز رو به افزایش است و یادگیری الکترونیکی ترند جهانی شده است من هم گیشنهاد می کنم از نرم افزار ال ام اس مودل استفاده کنید یک اپن سورس تخصصی است و بسیار کاربردی

1 0

پافکو

با سلام
امروزه جهان بسرعت در حال تغییر است اگر در گوگل ترند جستجو کنید اموزش مجازی ، متوجه می شوید که آموزش سنتی در حال جابجایی با یادگیری الکترونیکی است پیشنهاد برای آموزش مجازی افزایش یافته و ما نیز پیشنهاد می کنم این حوزه را جدی بگیرید تا کسب و کار شما رونق بیشتری بگیرید سهم بازار آموزش آنلاین بشدت در حال رشد است

0 0

جعفری

سلام
من مدرس هستم از محتوای خوب پافکو در زمینه بهتر برگزار کردن کلاس آنلاین تشکر می کنم

2 1

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید