مقالات نرم افزار آموزش مجازی

35 نکته برای برگزاری بهتر کلاس آنلاین(قسمت اول)

35 نکته برای برگزاری بهتر کلاس آنلاین(قسمت اول)
اگر شغل شما در زمینه آموزش الکترونیکی است، اگر قصد راه اندازی و برگزاری کلاس آنلاین دارید، این پست سرشار از اطلاعات ارزشمندی برای شما می باشد. 35 ایده برای تدریس مجازی که می توانند سطح آموزش مجازی شما را تا حد زیادی بهبود دهند.

ادوبی کانکت پافکو


در یک سیستم آموزش آنلاین، نرم افزار برگزاری کلاس مجازی به اجرای ساده تر و بهینه تر یک کلاس انلاین و یا تدریس انلاین کمک خواهد کرد. یک نرم افزار اموزش انلاین در واقع یکی از ابزارهای مهم یادگیری الکترونیکی و یا یادگیری مجازی است. بیشتر این نکات درباره آموزش مجازی را می توان در نرم افزار آموزش مجازی LMS اجرایی کرد. بعضی از آن ها ساده هستند، و بعضی از آن ها ممکن است بلند پروازانه به نظر برسند، اما هر کدام از آن ها می تواند به شما در ایجاد یک استراتژی موفق تر در برگزاری کلاس انلاین برای سازمانتان کمک کند. یکی از قابلیت های مهم نرم افزار آموزش مجازی، آزمون الکترونیکی در حین یادگیری مجازی است. می توان گفت بهترین ایده برای کنفرانس مجازی درسیستم مدیریت آموزش lms است. یک نرم افزار آموزش از راه دور برای برگزاری کلاس انلاین و پیاده سازی آموزش مجازی ضروری است و سرویس lms  یا نرم افزار آموزش lms  فارسی، این نیاز را برطرف کرده است.

1. اهداف خود از برگزاری کلاس آنلاین را بشناسید

بیایید با آنچه که باید در برنامه آموزش الکترونیکی شما بیشترین اهمیت را داشته باشد، شروع کنیم- بله! هدف شما.

هنگام برگزاری کلاس آنلاین و ایجاد یک برنامه آموزش مجازی، تمرکز روی یک دوره تنها آسان است؛ اما داشتن یک هدف کلی برای آن بسیار مهم است. آگاهی از هدف کلی نه تنها به شما در برگزاری کلاس آنلاین جهت می دهد، بلکه می تواند به شما کمک کند که خود را بسنجید و بفهمید که آیا تلاش های شما نتیجه می دهد یا نه و در نتیجه در طولانی مدت به صرفه جویی در زمان و پول شما منجر می شود.


2. ایده برای کنفرانس مجازی: با استفاده از یک ابزار مدیریت پروژه، سازمان یافته باشید

تعداد زیادی ابزار آنلاین مدیریت پروژه وجود دارد که به شما امکان می دهد تا وظایف خود را پیگیری کنید و با تیم کلاس آنلاین خود همکاری کنید. از همه مهمتر، آنها در هر زمان و در هر لحظه ای قابل دسترسی هستند. شما با کمک این ابزار می توانید بهره وری خود را افزایش دهید.

Trello و Wrike نمونه های محبوبی از ابزارهای مدیریت پروژه ای هستند که می توانید در برگزاری کلاس آنلاین خود استفاده کنید. برخلاف ریکه، ترلو رایگان است.


3. ایده برای تدریس مجازی: بازیگران کلیدی خود را لیست کنید

در زمان برنامه ریزی برای برگزاری دوره آنلاین، افراد زیادی درگیر می شوند. لازم است که شما بدانید که هر کدام چه نقشی ایفا خواهند کرد و روی کسب و کار آموزش مجازی شما چه تاثیری خواهند گذاشت.

بازیگران کلیدی عبارتند از:

 • تیم های آموزش
 • تیم های فنی
 • طراحان آموزشی
 • مدیران پروژه
 • متخصصان موضوعات
 • تیم تولید محتوا
 • و به همین ترتیب...

لیست کردن هر کدام از این ها به شما در ایجاد و برگزاری کلاس آنلاین، توسعه ایده برای کنفرانس مجازی، اطمینان از بازخورد مناسب و ساده سازی استراتژی کلی کمک می کند.


4. ایده برای کنفرانس مجازی: یک برنامه تولید محتوا طرح ریزی کنید

قبل از برگزاری یک دوره آنلاین، هوشمندانه است که یک طرح تولید محتوا بسازید. این طرح باید کلیه اصول اولیه استراتژی برگزاری کلاس آنلاین شمت را شامل شود:

 • یادگیرنده هدف شما: با استفاده از پرسش های مهمی مانند "آیا آنها خارجی هستند یا داخلی"، "دانش قبلی ان ها چقدر است؟"، "آیا آنها قبلا از سامانه ال ام اس استفاده کرده اند؟"، تصویر روشنی از جامعه هدف خود داشته باشید.
 • ایده های محتوای شما: ایده های بکر و ناگهانی که باید در دوره های شما اجرا شوند. تعیین کنید که آن ها دقیقا چه کمکی می توانند به یادگیرنده های شما در رسیدن به اهدافشان کنند و همچنین نحوه تطابق این ایده ها چگونه با استراتژی برگزاری کلاس آنلاین خود را تعیین کنید.
 • هم چنین، ایده خوبی است که تعیین کنید چه کسی مسئول تولید محتوای الکترونیکی دوره کلاس آنلاین شما می باشد و این که در چه فرمتی مثلا ویدئوی آموزشی، عکس یا تنها متن آن را تحویل خواهد.
 • پس از ایجاد این ایده ها، آن ها را در ابزار مدیریت پروژه خود اضافه کنید تا بتوانید به صورت مفید و موثری، وظایف و کارهایی که باید انجام دهید را پیگیری کنید. همچنین می توانید ایده های برگزاری کلاس آنلاین را به اعضای مختلف تیم واگذار کنید تا مدیریت طرح ریزی برنامه تولید محتوا آسان تر شود.

35 نکته برای برگزاری بهتر کلاس آنلاین(قسمت اول)
تولید محتوا برای برگزاری کلاس آنلاین

ما دانش و بستر لازم برای افزایش کیفیت آموزش‌های شما را داریم. برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

دریافت مشاوره رایگان

021-41986000 داخلی 116


5. ایده برای کنفرانس مجازی: یک برنامه و دورنما تنظیم کنید

مطمئن شوید که در برگزاری کلاس آنلاین سازمان یافته باشید، به اهداف زمانبندی شده برسید و آموزش کارآمدی را با ایجاد یک برنامه دقیق ارائه دهید. داشتن یک برنامه کلی، تولید و برگزاری یک کلاس آنلاین را ساده تر خواهد کرد. وظایف را اولویت بندی کنید، در این صورت قادر به ایجاد لیست های قابل دست یابی از اهداف برای همه ذینفعان آموزش خواهید بود. برنامه کلاس مجازی شما باید شامل تاریخ های مهم مانند شروع، پایان و سایر رویدادهای مهم باشد. کلید تاریخ ها را برای طراحان، مدیران و تولیدکننده های محتوای دوره اضافه کنید تا در صفحه همه آن ها قرار بگیرد و بتوانند مهلت های شما را ببینند.


6. ایده برای کنفرانس مجازی: انگیزه فراگیران خود را بشناسید

یک دوره آموزش الکترونیکی خوب فقط ارائه اطلاعات خوب به فراگیران نیست، بلکه باید به آن ها انگیزه دهد. ازین رو یک ایده برای کنفرانس مجازی شناخت کامل فراگیران و اهداف و انگیزه هایشان است.

می توانید انگیزه شرکت کننده ها را با توجه به اینکه آن ها چرا کلاس آنلاین شما را گرفته اند و محتوای آن را برای حل نیازهای خود دنبال می کنند، بفهمید. این می تواند شکل های مختلفی داشته باشد، شاید آن ها بخواهند یک نرم افزار جدید برای حل مشکل خود یاد بگیرند، شاید در جای جدیدی استخدام شده اند و سعی می کنند که تا با ضروریات سیاست های شرکت را کسب کنند، یا شاید می خواهند آموزش های خود را تکمیل کنند تا زمانی که به آن احتیاج دارند نگرانش نباشند.

به هر دلیلی، انگیزه های آن ها را کشف کنید و بر اساس انگیزه های آن ها به ایجاد ایده برای کنفرانس مجازی و برگزاری کلاس آنلاین اقدام کنید. این بر درصد تکمیل کننده های دوره های شما تاثیر زیادی خواهد گذاشت. راه های زیادی برای استفاده از انگیزش در دوره کلاس آنلاین وجود دارد. برای مثال، در توضیحات دوره و اهداف خود، به روشنی توضیح دهید که کامل کردن این کلاس آنلاین چگونه مشکل فراگیران را حل خواهد کرد.

دستورات واضح و خاص بدهید

وقتی دیدن ویدئوی آنلاینی را پیشنهاد می‌کنید که بیش از 15 دقیقه است، دانش‌آموزان تماشای آن را به تعویق می‌اندازند. درعوض، قسمت‌های دقیق مورد نیاز را پیشنهاد دهید (مثلاً 13:35 تا 16:28) زیرا این امر حتی می‌تواند دانش‌آموزان را کنجکاوتر کند. هنگامی که بیش از دو منبع ارائه می دهید، آنها را به ترتیبی که می خواهید دانش آموزان به آنها توجه کنند، شماره گذاری کنید. شماره گذاری ساده، بر اساس سطح دشواری یا اهمیت هر آیتم منبع، می تواند کمک بزرگی به دانش آموزان شما باشد.

7. ایده برای کنفرانس مجازی: برای برگزاری کلاس آنلاین هر واحدی و ماژولی، یک هدف داشته باشید


داشتن یک هدف کلی برای برگزاری کلاس آنلاین سازمان هوشمندانه است، اما باید برای هر ماژولی که می خواهید توسعه دهید نیز یک هدف داشته باشید. در نظر داشتن تعداد زیادی هدف آموزشی در یک ماژول می تواند اشتباه باشد و تاثیر منفی بگذارد.

برای هر ماژول، تنها یک هدف ساده قرار دهید که یادگیرنده بداند که با تکمیل ماژول آن را کسب خواهد کرد. در این صورت آموزش شما سر راست خواهد بود و پتانسیل حفظ اطلاعات کسب شده توسط دانش آموزش را افزایش خواهد داد.


8. ایده های مربوط به برگزاری کلاس آنلاین خود را استوری برد کنید

استوری بردها یک ایده عالی در برگزاری کلاس آنلاین به صورت بصری هستند! استوری بردها یک تنظیم کننده گرافیکی هستند که از مجموعه ای از تصاویر به صورت دنباله ای تشکیل شده است که کلیت داستانی را که شما می خواهید بگویید را توصیف می کند. شما می توانید از آنها برای برنامه ریزی ویدئو ها، اسلایدها و موارد دیگر استفاده کنید تا ببینید که دوره های شما چگونه کار خواهند کرد.

35 نکته برای برگزاری بهتر کلاس آنلاین(قسمت اول)
استوری برد در برگزاری کلاس آنلاین

آن چه که استوری بردها را بسیار سودمند می کند این است که آن ها می توانند کمک کنند که بینش خود را با بقیه به اشتراک بگذارید، تمرکز کنید و در طولانی مدت در زمان صرفه جویی کنید.


9. ایده برای کنفرانس مجازی: برای دوره های آنلاین خود عناوین جذاب انتخاب کنید

در زمان برگزاری کلاس آنلاین، هم چنان که برای تولید محتوا ی آموزشی عالی تلاش زیادی می کنید، از عنوان دوره نیز غافل نشوید. عنوان دوره حکم تستر دارد که دانش آموزان با آن متوجه می شوند که انتظار چه چیزی را داشته باشند، بنابراین حیاتی است که یک عنوان آموزشی و جذاب برای آن انتخاب کنید.

برای ایجاد یک عنوان خوب باید:

 • مخاطبان خود را در نظر بگیرید
 • آن را کوتاه نگه دارید
 • کلمات کلیدی را شناسایی کنید
 • به انگیزه دانش آموز خود توجه کنید
 • تست نسخه های مختلف برای مشاهده چیزهایی که به تجدید نظر دارند


10. ایده برای کنفرانس مجازی: شلوغش نکنید

برای درگیر کردن دانش آموزان، همیشه بهترین کار غرق کردن آن ها در دوره ها و رسانه های مختلف نیست. استفاده از رسانه های مختلف ممکن است دانش آموزان را گیج کند. سعی کنید در هر ماژول تنها از یک یا دو رسانه قدرتمند استفاده کنید-یک ویدئو، متن کوتاه با اسلاید. تعداد عکس ها را پایین نگه دارید، چرا که شما نمی خواهید ذهن مخاطبان شما یعنی دانش آموزان از پیام اصلی منحرف شود.


11. ایده برای کنفرانس مجازی: کلاس آنلاین را کوتاه و شیرین بسازید

در مورد اینکه متوسط بازه زمانی توجه افراد چقدر است نظرهای مختلفی داده شده است، برخی می گویند 10 دقیقه، برخی 20 دقیقه و برخی 8 ثانیه! اما جدای از این اختلاف نظر، روشن است که آموزش کوتاه، قابل هضم تر و بهتر است. بهترین ایده برای کنفرانس مجازی جهت اینکه بتوانید بهترین طول زمانی برای مبحث های کلاس آنلاین خود را پیدا کنید، آموزش میکرو (5-6 دقیقه) را به جای دوره های 20 دقیقه ای امتحان کنید و واکنش دانش آموزان را ببینید، در این صورت بهترین زمانبندی را که شیرین بودن یادگیری را حفظ می کند خواهید یافت.


12. ایده برای کنفرانس مجازی: کلاس آنلاین را برای نمایش در تلفن همراه بهینه کنید

با بهینه سازی دوره های کلاس آنلاین خود برای تلفن همراه، به مدیران، سازندگان دوره و دانش آموزان خود قدرت بیشتری دهید. بهینه سازی برای تلفن همراه به معنای داشتن یک طراحی ریسپانسیو و یک ایده برای تدریس مجازی است. این نوع طراحی تضمین می کند که محتوای شما با هر صفحه نمایشی تغییر می یابد و با آن سازگار می شود. و در نتیجه دانش آموزان با هر ابزاری اعم از تلفن همراه یا تبلت نیز می توانند همه چیز را به روشنی مشاهده کنند.


13. ایده برای کنفرانس مجازی: کلاس آنلاین خود را با یک بنر چشم نواز معرفی کنید

توجه مخاطبان را با بنر های جذاب و چشم نواز جلب کنید. در ساخت بنرهای تبلیغاتی می توان از تصاویر، ویدئو، گیفت ها یا متن ها استفاده کرد. از این بنرها می توانند برای نمایش دوره کلاس آنلاین ارائه شده توسط شما تنظیم شوند. می توان یک دکمه به بنر اضافه کرد، تا مخاطبان در صورت جذب شدن به یک دوره از طریق بنر، با کلیک روی آن دکمه به صفحه ثبت نام در آن کلاس آنلاین منتقل شوند.


14. با استفاده از گیمیفیکشن در برگزاری کلاس آنلاین خود، آن را سرگرم کننده کنید

با اضافه کردن مکانیسم گیمیفیکشن در برگزاری کلاس آنلاین، به دانش آموزان خود انگیزه دهید. گیمیفیکیشن می تواند برای ایجاد فرآیند یادگیری جذاب تر و سرگرم کننده برای دانش آموزان استفاده شود. هم چنین می تواند با ایجاد یک رقابت سالم، حس و هیجان خوبی را برای آن ها ایجاد کند.

35 نکته برای برگزاری بهتر کلاس آنلاین(قسمت اول)
گیمیفیکیشن در برگزاری کلاس آنلاین


15. در برگزاری کلاس آنلاین از آموزش ترکیبی استفاده کنید

یک ایده برای تدریس مجازی بهره گیری از یادگیری ترکیبی است که می تواند تاثیر مثبتی بر آموزش سازمان شما داشته باشد. به عبارت ساده، یادگیری ترکیبی، ترکیبی از یادگیری سنتی حضوری و یادگیری مبتنی بر نرم افزار e-learning می باشد. شما می توانید به راحتی با ارائه محتوای چند رسانه ای به فراگیران در طول جلسات آموزش سنتی، استراتژی آموزش الکترونیکی را با آن ترکیب کنید، می توانید تکالیف و تمرین های آنلاین طراحی و اجرا کنید، از پرسش نامه ها و آزمون آنلاین استفاده کنید و غیره. همه چیز به سازمان شما بستگی دارد و اینکه بهترین کار برای شما کدام است.


16. تشویق افرادی که کلاس آنلاین را تمام می کنند

در ازای تکمیل کلاس مجازی به دانشجوهای خود با دادن گواهی اتمام دوره، جایزه دهید. می توانید در هنگام برگزاری کلاس آنلاین، تنظیمات آن را به گونه ای قرار دهید که بعد از تکمیل آن به صورت خودکار گواهی صادر شود.

35 نکته برای برگزاری بهتر کلاس آنلاین(قسمت اول)
ارائه گواهی در برگزاری کلاس آنلاین

ارائه گواهینامه مزایای مشابهی با افزودن گیمیفیکشن مانند سرگرم کننده بودن، یک احساس موفقیت و انگیزه برای فراگیران شما دارد.

ادامه این مطلب را در 35 نکته برای برگزاری کلاس آنلاین (قسمت دوم) بخوانید.

دریافت مشاوره رایگان
نظرات کاربران
آذربایجانی

اینکه بدانیم بدون زیاده روی کردن، چگونه کلاس مجازی را جذاب کنیم بسیار در تدریس آنلاین اهمیت دارد.

0 0

پافکو

با سلام
برای بدست آوردن * ایده برای تدریس مجازی * به فیلم های همایش سری بزنید. ایده های خوبی در حوزه تدریس آنلاین بدست خواهید آورد
https://pafcoerp.com/-conferences

0 0

فاطمه

کاش یه نفر به من ایده برای برگزاری کلاس آنلاین رو میداد. ممنونم

0 1

فاطمه

هر چی تخصص داری رو شروع کن تدریس کن دیگه
دنبال ایده خاصی نباش، هر چی بهش عشق داری خوب میتونی تدریس کنی
اولش شاید شاگرد پیدا کردن سخت باشه ولی از اونجایی که دیگه مردم با آموزش مجازی کاملا آشنا شدند میتونی تو کل ایران دنبال شاگرد بگردی و تدریس مجازی انجام بدی
حتی اگه انگلیسی بلدی تو کل دنیا
اگه بخوای میشه

1 0

نادیا

درود
ایده برای تدریس مجازی زیاده ومدرس خوب کمه!

1 1

اسماعیلی

منم کاملا با نظر خانم فاطمه یکی هست

0 0

جهان

سلام
به نظرم برگزاری کلاس آنلاین یک دنیا تغییر در نحوه آموزش ایجاد کرد

1 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید