مقالات نرم افزار آموزش مجازی

4 گام برای توسعه اولین دوره آموزش آنلاین

4 گام برای توسعه اولین دوره آموزش آنلاین
در این مطلب به این موضوع پرداخته می شود که چگونه برای اولین بار یک برنامه آموزش سازمانی موفق را طرح ریزی کنید. 

"یادگیری و آموزش سازمانی و تبدیل سریع این آموزش ها به عمل، یکی از بهترین مزیت های رقابتی هستند." این جمله نقل قولی از آقای جک ولچ، مدیرعامل سابق جنال الکتریک است.

ادوبی کانکت تمام آنچه برای برگزاری کلاس آنلاین نیاز است را دارد. پیشنهاد می‌کنیم یک بار ادوبی کانکت را برای آموزش آنلاین استفاده کنید:

ادوبی کانکت
همراه با تست رایگان

ایجاد یک دوره آنلاین برای مشتریان، کارمندان و شرکای کانال شما نیاز به چندین متخصص در زمینه فناوری اطلاعات، توسعه نرم افزار و طراحی آموزشی دارد. خوشبختانه، ابزارهای امروزی این کار را بسیار آسان‌تر می‌کنند. ابزارهای جدید انجام تولید محتوا، مدیریت پروژه و آزمون آنلاین را کمتر دلهره آور می کند.

قصد من در این مطلب متقاعد کردن شما در رابطه با اهمیت آموزش کارکنان و آموزش سازمانی و مهم تر از آن آموزش سازمانی آنلاین نیست. بی شک اهمیت یادگیری سازمانی بر شما پوشیده نیست. شما می دانید که مهم ترین کلید برای داشتن کارمندانی شاد تر و گرفتن نتایج بهتر دسترسی داشتن به آموزش های مورد نیازشان و پیشرفت آن ها است. آنچه در این مقاله خواهم گفت این است که چگونه برای اولین بار یک برنامه آموزش آنلاین سازمانی را طرح ریزی کنید.

خوشبختانه، ما در زمینه آموزش و همچنین در اشتراک گذاریِ مناسب آموزش ها تجربیات گسترده ای داریم. برای شروع کار شما، چکیده این تجربیات را در پنج مرحله اساسی با شما به اشتراک می گذاریم، پنج مرحله اساسی که در طرح ریزی برنامه های آموزشی یک سازمان کاربرد دارد. با ما همراه باشید.

چگونه اولین برنامه آموزش الکترونیکی سازمانی را به صورت موفق بسازیم؟

تصور کنید سه ماه گذشته است. شما وارد سازمان و دفتر کار خود می شوید و لبخند رضایت روی لبان شما می نشیند. چرا که اولین برنامه آموزش منابع انسانی شما تازه تمام شده و شما به وضوح شاهد نتایج آن هستید. کارمندان با اشتیاق درگیر محتوای دوره آموزشی شده اند، مهارت های جدید باعث عملکرد بهتر کارمندان شده است و مدیریت موثر تر اجرا می شود.

به نظر شما این داستان خیلی رویایی و خیال پردازانه می رسد؟ امتحانش کنید! اولین برنامه آموزش سازمانی خود را طبق مراحل زیر توسعه دهید و یقین داشته باشید لبخند رضایت بر لبان شما خواهد نشست.

مرحله اول توسعه اولین برنامه آموزش آنلاین: جامعه مخاطب خود را مجسم کنید

چرا کارکنان را آموزش می دهیم؟ این ممکن است سوال احمقانه ای به نظر برسد. اما بسیاری از افراد مبتدی در امر آموزش و برگزاری دوره های آموزش مجازی سازمانی از ویژگی های فانتزی و محتوای سرگرم کننده موجود در اینترنت آنقدر هیجان زده می شوند که مهم ترین چیز را فراموش می کنند: آموزش و یادگیری برای این است که به کارکنان کمک کند تا عملکرد خود را بهبود دهند.

تنها راه برای ایجاد یک برنامه آموزشی که واقعا در عملکرد کارمندان تفاوت ایجاد کند، این است که مخاطبان خود را تجسم کنید و به نیاز های آن ها فکر کنید. کارکنان چه چیز هایی را باید بدانند، یا قادر به انجام چه کای باشند که باعث می شود عملکرد بهتری در شغل خود داشته باشند؟ پاسخ این سوال می تواند توانایی های فنی، مانند دانش مربوط به محصول سازمان یا مهارت های فناوری اطلاعات یا مهارت های نرم مانند مدیریت زمان و ارتباطات باشد.

مرحله دوم توسعه اولین برنامه آموزش آنلاین: مقصد خود را تعیین کنید

اکنون که می دانید مخاطبان شما چه چیزی می خواهند بیاموزند، و چگونه می خواهند آن را یاد بگیرند، زمان آن رسیده که اهداف آموزش کارمندان را تعیین کنید. این مورد، یعنی روند هماهنگی اهداف آموزشی شما با اهداف کسب و کار و تجاری، اغلب به عنوان اولین قدم در تجزیه و تحلیل نیازهای آموزشی ذکر می شود.

برای شروع، نتایج قسمت های مختلف سازمان مانند بخش فروش، کیفیت و کارآیی را بررسی کنید تا متوجه شوید چه مشاغلی به بهبود نیاز دارند. به عنوان مثال، کم بودن میزان فروش، بر درآمد شرکت تاثیر منفی خواهد گذاشت. در این وضعیت هدف کسب و کار و در نتیجه هدف آموزش ها باید توسعه مهارت های فروش در بخش فروش قرار داده شود.

اجازه دهید انواع آموزش ها را بسته به اهداف شغلی و نیاز های مختلف بررسی کنیم:

بهترین نوع آموزش را برای اهداف تجاری خود انتخاب کنید.

انواع مختلف این اهداف در ادامه توضیح داده شدهن اند. اهداف کسب و کار خود را تعیین کنید تا بهترین برنامه های آموزشی شرکتی را برای نیاز های خود پیدا کنید.

هدف: بهبود سطح رضایت مشتری (یا کاهش تعداد شکایت های مشتری ها)

انواع آموزش آنلاین متناسب با این هدف: افزایش دانش مربوط به محصول، ارتباط و گوش دادن، حل مسئله، همدلی.

هدف: افزایش بهره وری یا کارآیی

انواع آموزش متناسب با این هدف: دانش فرآیند، مدیریت زمان، آموزش کاریری- نرم افزار، کار تیمی.

هدف: پرورش نوآوری

انواع آموزش متناسب با این هدف: دوره تفکر خلاق، حل مسئله، آموزش ایده پردازی، همکاری

هدف: بهبود کیفیت

انواع آموزش متناسب با این هدف: دانش فرآیند، آموزش های خاص شغل های مختلف، توجه به جزئیات.

مرحله سوم توسعه اولین برنامه آموزش آنلاین: نرم افزار آموزش مجازی انتخاب کنید

اکنون ایجاد یک برنامه آموزشی بسیار سرگرم کننده تر و هیجان انگیز تر از 20 سال پیش است. و همه این ها به خاطر چیزی است که ما آن را سیستم مدیریت یادگیری یا نرم افزار آموزش مجازی LMS می نامیم.

یک سامانه مدیریت یادگیری (یا به طور خلاصه سیستم lms) یک نرم افزار آموزش آنلاین است که در صورتی که به درستی انتخاب شود، دنیایی از ویژگی ها و قابلیت ها را برای ساختن یک برنامه آموزشی را باز می کند. چرا که ممکن است بهترین سرویس ال ام اس برای شما، برای یک شرکت دیگر بهترین نباشد. آنچه اهمیت دارد یافتن نرم افزار ال ام اس مناسب با نیاز های آموزشی خاص شما است.

در ادامه معیارهایی را معرفی می کنیم که می توانید برای انتخاب LMS خود از آن ها استفاده کنید.

  • آیا رابط کاربری شما کاربر پسند و برای صفحه نمایش های مختلف(به عنوان مثال موبایل و دسکتاپ) مقیاس پذیر است؟
  • ایا سیستم ال ام اس مورد نظر برای اندروید و iOS سازگار است؟ و می توانید از استراتژی های یادگیری موبایلی نیز برای آموزش کارکنان خود استفاده کنید؟
  • آیا می توانید سامانه LMS را برچسب بزنید تا برند شرکت شما را منعکس کنید؟
  • آیا قابلیت SSO یا ورود به سیستم و سایر ویژگی های امنیتی را دارد؟ ویژگی هایی که باعث می شوند تا دانش پذیر های شما از فیشر و سایر تهدیدات امنیت سایبری مصون بمانند؟
  • آیا ارائه دهنده سیستم ال ام اس، پشتیبانی قابل اطمینان را ارائه می دهد؟ (از این گذشته، به عنوان یک مبتدی،  احتمالا سوالاتی در مورد چگونگی ساخت یک برنامه آموزشی در LMS دارید.)
  • آیا سایت lms مورد نظر از چند رسانه ای پشتیبانی می کند؟ تا بتوانید فیلم و گرافیک هایی ایجاد و استفاده کنید تا به واسطه آن ها دانش پذیر های خود را درگیر محتوای آموزش الکترونیکی خود کنید؟
  • آیا می توانید با این ال ام اس، از عناصر گیمیفیکیشن مانند گواهینامه ها و مدال ها استفاده کنید؟ استفاده از عناصر گیمیفیکیشن در دوره های آموزش آنلاین باعث می شود که کارمندان برای تکمیل دوره ها ترغیب شوند.
  • آیا از ویژگی های آزمون آنلاین و آزمون الکترونیکی پشتیبانی می کند؟ و آزمون ها را به صورت خودکار (برای صرفه جویی در وقت) تصحیح می کند؟
  • سطح گزارش دهی آن چگونه است؟ آیا برای ارزیابی میزان موفقیت برنامه توسعه کارکنان به شما اطلاعات کافی می دهد؟

مرحله چهارم توسعه اولین برنامه آموزش آنلاین: مسیر خود را ترسیم کنید

جنانچه نیاز به دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر دارید، کافی است فرم زیر را تکمیل نمایید. کارشناسان پافکو در کنارتان هستند.

دریافت مشاوره رایگان
نظرات کاربران
میترا موقر

لطفا بیشتر در خصوص پرورش نوآوری توضیح دهید

0 0

محمدرضا

برای راه اندازی آموزش انلاین باید اول سخت افزار برای اموزش آنلاین داشته باشم

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید