مقالات نرم افزار آموزش مجازی

بهبود ویدئوهای آموزشی با 8 ترفند ساده

بهبود ویدئوهای آموزشی

پیش بینی می شود که تا سال 2021، هشتاد درصد از اینترنت جهانی مبتنی بر ویدئو خواهد بود. برای این که بزرگی این عدد را بهتر درک کنید، سیاره زمین را در ذهن خود تجسم کنید. قسمت عظیم آبی که سطح سیاره را پوشانده است تنها 71 درصد از کل را شامل می شود.

ادوبی کانکت
همراه با تست رایگان

ویدیوهای آنلاین حوزه جدیدی را به روی ما می گشاید. حوزه ای که محتوا را سریع تر و به طور موثرتر و کاملا هضم شده ارائه می دهد. ویدیو های آموزش آنلاین نیز از این قضیه مستثنی نیستند.

فرض می کنیم شمایی که اکنون در حال مطالعه این مقاله هستید، به خوبی به قدرت و اهمیت ویدئو در آموزش الکترونیکی واقف هستید. پس به سراغ پاسخ گویی به این سوال می رویم که چگونه می توان ویدیو های آموزش انلاین را بهبود بخشید؟

در این مقاله، 8 ترفند ساده را به شما خواهیم گفت تا با استفاده از آن ها بتوانید ویدئوهای آموزشی آنلاین خود را بهبود دهید:

یک – آماده سازی

دو – داستان ویدئوی آموزشی

سه – طول ویدیوی آموزشی

چهار – گرافیک ها

پنج – کیفیت صدای ویدئوی آموزشی

شش – آهنگ پس زمینه ویدئوی آموزشی

هفت – هویت

هشت - تنوع


یک – آماده سازی و تدارکات مورد نیاز را از قبل انجام دهید

تفاوتی نمی کند از چه ابزاری برای آموزش مجازی خود استفاده می کنید، می خواهید یک ویدئوی آموزشی برای آموزش آنلاین کارکنان خود تولید کنید، یا صرفا یک نسخه ویدئویی از فایل پاورپوینت آموزش مجازی خود بسازید، تولید فیلم و ویدئو به آماده سازی نیاز دارد. قطعا افرادی که در ساخت ویدئوهای آموزشی تبحر دارند، با این استعداد متولد نشده اند. هیچ کس با این توانایی که بتواند فیلم های آموزشی قانع کننده و جذاب تولید کند به دنیا نیامده است. اما همه می توانند یاد بگیرند که چگونه در کار خود بهتر شوند و حتی بهترین باشند.

اکثر تولید کننده های ویدئو افراد کنش گرایی هستند. آن ها یک برنامه در نظر می گیرند و بعد از آن اجرای آن را شروع می کنند. آن ها فیلم های یادگیری الکترونیکی و تدریس مجازی خود را قبل از شروع تصویر برداری کاملا تشریح می کنند. لیست کار هایی که قبل از زدن دکمه استارت فیلم برداری باید انجام دهید به ترتیب زیر است:

یک – ویدئوی خود را ترسیم کنید

دو – فیلم نامه ویدئوی آموزشی خود را بنویسید.

سه – در جلوی آینه تمرین کنید.

چهار – تست صدا انجام دهید.

پنج – ضبط را شروع کنید.

منظورمان از فیلم نامه چیست؟ شما باید از قبل دقیقا بدانید که چه چیزی می خواهید بیان کنید. لکنت گرفتن وسط یک ویدئوی آموزشی و اصطلاحا به "مِن و مِن" افتادن اصلا زیبا نیست. علاوه بر این، این مسائل واقعا حواس پرت نیز هستند.


دو – یک داستان جذاب بگویید

اگر در حال آماده سازی فیلم نامه خود هستید، به خاطر داشته باشید که به بیان یک داستان جذاب نیاز دارید. مردم علاقه بسیار زیادی به شنیدن داستان دارند. از زمان خردسالی، داستان ها تصورات ما را تسخیر کرده اند. این یک حقیقت جادویی است که زمانی که واقعیت ها در جهت درست و به شیوه درستی ارائه می شوند می توانند ما را اسیر کنند. حتی مهم نیست که موضوع کلی چقدر مورد علاقه ما باشد.

افرادی که به عنوان فراگیر به شما مراجعه می کنند، مشکلاتی واقعی دارند که باید حل شوند. با بیان یک داستان قهرمانی که آن ها بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند، شما نه تنها آن ها را درگیر خواهید کرد بلکه برای آن ها ارزشمند خواهید بود.

 شما می توانید ویدئوهای آموزشی شغلی، فیلم آموزش کارمندان یا محتوای درسی دیداری و شنیداری بسازید. در هر صورت، توجه داشته باشید که زمانی که از طریق یک دوره ویدیوی آنلاین به کسی آموزش می دهید، اطلاعات زیادی به آن ها منتقل نکنید. داستان بگویید. مثال بزنید، در زمینه موضوع مورد نیاز، مطالعات موردی یا حقایق جالب ارائه دهید. با این ترفند ها می توانید دانش پذیر های خود را درگیر کنید.

دوره های آموزش مجازی خود را به راحتی و با سرعت در سیستم lms پافکو اجرا کنید.

یک سیستم مدیریت یادگیری با راه اندازی و کاربری آسان و قابلیت یک پارچه سازی و سفارشی سازی.

مشاوره رایگان بگیرید


سه – هر چه طولانی تر، کسل کننده تر

رازی که در این بخش می خواهم به شما بگویم این است که ویدئو های بلند چندان عمکلرد خوبی ندارند. ارائه اطلاعات در بخش های کوچک، همواره عملکرد بهتری دارند. بنابراین فیلم های آموزش انلاین خود را کوتاه نگه دارید. طول این ویدئوهای آموزشی به دوره یادگیری مجازی بستگی دارد، اما در کل سعی کنید آن ها را در بازه بین سه تا پنج دقیقه نگه دارید.

در یک ویدئو، یک موضوع خاص را پوشش دهید و همه جزئیات را در یک ویدئو توضیح ندهید. اضافه بار اطلاعاتی، یک عامل برای قطع و خاموشی یادگیری است.


چهار – به گرافیک توجه کنید

مغز ما به گونه ای برنامه ریزی شده است که به شدت به تصاویر عکس العمل نشان می دهد. در مورد غروبی قبلا دیده اید فکر کنید. شبی را به یاد آورید که برای شما سرگرم کننده بوده و عکس هایی را که از آن شب گرفته اید را تماشا کنید.

تصاویر و گرافیک های خوب و مناسب نیز دقیقا همان کاری را که تصور غروب با شما می کند را انجام می دهد. بله گرافیک خوب مغز و احساس شما را درگیر می کند. اگر در ساخت فیلم های آموزشی از تصاویر ابتدایی استفاده کنید، دانش آموزان هرگز ارتباط مورد انتظار شما را با محتوای آموزشی حس نخواهند کرد. تصاویری که برای دوره اموزش انلاین و ویدئوی آموزشی خود استفاده می کنید، دو ویژگی باید داشته باشد: بهترین ظاهری که امکان دارد را داشته باشند و در عین حال صد در صد به دوره شما مربوط باشند.

بهترین روش برای تعیین اینکه چه نوع گرافیکی را باید در فیلم های یادگیری الکترونیکی خود استفاده کنید، تصمیم گیری درباره این است که از دوره انتظار چه نتیجه ای را دارید. به سه سوال اساسی زیر پاسخ دهید تا متوجه شوید که در هنگام ایجاد ویدئو های آموزشی، از چه نوع گرافیکی باید استفاده کنید:

  • فضای احساسی که می خواهید در محتوای الکترونیکی کلی خود بسازید چیست؟
  • می خواهید دانش آموزان هنگام گذراندن دوره ها چه احساسی داشته باشند؟
  • ماهیت برند شما چیست؟


پنج – کیفیت صدا را چند بار تست کنید

یوتیوبر ها معتقدند که صدای ویدیوی شما به اندازه تصاویر آن مهم هستند. تصور کنید که، شما آموخته اید که چگونه فیلمهای آموزشی فوق العاده ای بسازید، پروژه ویدئویی خود را برنامه ریزی کرده اید، آن را فیلم برداری کرده و ویدئوی آموزش مجازی خود را تولید کرده اید. و ناگهان در مرحله ویرایش، متوجه می شوید که صدای ویدئو وحشتناک است.

اکنون ویدئوی الکترونیکی شما بی فایده شده است و همه زحمات شما هدر رفته است. شما برای ساختن یک ویدئوی آموزشی خوب نیازی به بهترین دوربین فیلم برداری ندارید. اما حتما باید روی یک میکروفن خوب سرمایه گذاری کنید. و شما باید صدای خود را قبل از شروع تصویر برداری کاملا بررسی کنید. و مطمئن شوید که صدای شما به صورت واضح و شفافی به گوش می رسد و سطح باس و لرزش درست تنظیم شده است. با این تغییرات کوچک، به نتایجی حرفه ای و شبیه صداهایی که در استودیو ضبط شده است خواهید رسید.


شش –  برای ویدئوی آموزشی از آهنگ پس زمینه استفاده کنید

موسیقی یکی از منابعی است که انگیزه زیادی به کاربران می دهد. علاوه بر این، تحقیقات علمی ثابت کرده است که موسیقی یادگیری را افزایش می دهد. اگر یک ملودی ساده می تواند احساسات را بر انگیزاند، چرا شما از آن استفاده نکنید؟ البته ما نمی گوییم که برای هر دوره آموزش مجازی یک آهنگ جدید تدوین کنید. در این مورد هم، باید با استفاده از اهداف آموزشی دوره، مسیری را انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر شما در دوره آموزشی به دنبال ایجاد روابط مثبت و موثر در محل کار هستید، موسیقی های پس زمینه سر زنده و شاد مناسب خواهند بود. از طرف دیگر، اگر صحبت از مدیتیشن باشد، یک ملودی هارمونی، گزینه ای عالی است.


هفت – شخصیت گرم و صمیمی خود را ارائه دهید

مهم نیست که فیلم های خود را چگونه ایجاد می کنید، یک عامل منحصر به فرد وجود دارد. و آن عامل شما هستید. شما استعداد ویژه سیستم ال ام اس خود هستید. این عقیده رایج وجود دارد که یادگیری خسته کننده است. با این حال اگر دوران مدرسه و معلم مورد علاقه خود را به خاطر بیاورید، اعتراف خواهید کرد که نشستن در کلاس درس آن معلم برای شما خسته کننده نبوده است، حق با من است؟ با این یادآوری، اکنون می دانید که چرا به عنوان یک مربی نباید خسته کننده باشید.

شما کسی هستید که دانش آموزان می خواهند به صحبت های شما را گوش دهند و تصویر شما را تماشا کنند. در ویدئو های آموزشی، شاد ظاهر شوید، خود را بازیگوش تر نشان دهید و مطمئن باشید که در این صورت دانش پذیران شما را بیشتر دوست خواهند داشت. صدایتان را بنابه اقتضای محتوای درسی مورد نظر تنظیم کنید و از لبخند زدن نترسید. لبخند بر لبان شما باعث می شود که شما دوست داشتنی تر جلوه کنید.

فردی باشید که خودتان مشتاق همراهی با وی باشید. این کار باعث می شود فیلم های معمولی و کسل کننده آموزشی تبدیل به فیلم های یادگیری تعاملی شود که دانش آموزان از آن لذت ببرند.


هشت – به ویدئوهای آموزشی خود تنوع دهید

دانش پذیران به سادگی خسته می شوند. برای آسان تر کردن فرآیند اموزش الکترونیکی برای آن ها، شما نیاز دارید که انواع مختلفی از محتواهای ویدئویی آموزشی را نرم افزار آموزش مجازی lms ایجاد کنید.

همه ویدئو ها را با یک پیش زمینه یکسان نسازید، موسیقی را کمی تغییر دهید یا روش معرفی خودتان را تغییر دهید. در دوره های ویدئویی آموزش مجازی از انواع مختلف ویدئو یا انواع جایگزین مینی فیلم ها استفاده کنید. برخی از گزینه های محبوب برای این کار عبارتند از :

  • اسلاید ها
  • ضبط صفحه نمایش
  • انیمیشن ها
  • صحبت در مورد سر فصل ها

اکنون شما دانسته اید که چگونه چند تغییر کوچک در ویدئو ای آموزش الکترونیکی می توند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

ویدئو های آموزشی را می توانید از طریق نرم افزار آموزش مجازی LMS، به راحتی و به صورت کاملا برنامه ریزی شده و سازمان یافته به دانش پذیران و مخاطبان خود ارائه دهید. تیم پافکو آماده پاسخ گویی سوالات شما در زمینه آموزش مجازی و نرم افزار های حوزی تکنولوژی آموزشی از جمله نرم افزار ال ام اس مودل و نرم افزار برگزاری کلاس آنلاین و وبینار (نرم افزار ادوبی کانکت) و همچنین نرم افزار آموزشگاه می باشد. لطفا نظرات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

مشاوره رایگان بگیرید
نظرات کاربران
سمانه قربانی

آموزش خوبی در زمینه بهبود ویدیو آموزشی بود ممنون

0 0

خالقی

با سلام
به تولید محتوای آموزشی ویدئویی و تعاملی نیاز داریم. مثلا با H5P که در داخل ال ام اس مودل استفاده کنیم. در این زمینه دنبال آموزش های فارسی میگردیم. ممنون میشم معرفی کنید.

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید