مقالات نرم افزار آموزش مجازی

انتخاب ترکیب رنگی در محتوای آموزش مجازی

آموزش الکترونیکی: انتخاب رنگ

شاید یکی از سخت ترین جنبه های طراحی یک دوره آموزش الکترونیکی و تولید محتوای آموزش مجازی، انتخاب ترکیب رنگ آن باشد. پالت رنگ یا ترکیب رنگ به مجموعه محدود و از پیش تعریف شده ای از رنگ ها که در یک طرح استفاده می شود، اشاره دارد.

آموزش مجازیتو با ادوب کانکت برگزار کن

همراه با تست رایگان


اگر قرار بر این بود که ترکیب رنگ خود را از میان تنها 100 رنگ انجام دهیم، احتمالا مشکل خاصی در انتخاب پالت رنگ خود نداشتیم. اما ما به میلیون ها رنگ دسترسی داریم و همین امر باعث می شود تا انتخاب خسته کننده و فرسایشی شود. از این طیف رنگ نامتناهی، چگونه می توان تصمیم گرفت که از کدام یک استفاده کرد؟

هدف های پالت رنگ شما در محتوای اموزش مجازی چیست؟

برای مبتدیان ، حداقل پنج مورد برای استفاده آن ها از طرح رنگی وجود دارد. پالت رنگی شما باید:

  • تضاد رنگ کافی را فراهم کنید تا دستورالعمل برای همه قابل دسترسی باشد،
  • یک تجربه مثبت ارائه دهد،
  • از ایجاد خستگی چشم جلوگیری کند،
  • تأثیر روانشناختی خوبی روی یادگیری بگذارد، و
  • برای مخاطب و محتوای آموزش مجازی مناسب باشد.

نکاتی سریع که در هر پروژه ای باید رعایت کنید: 

انتخاب رنگ خنثی برای شروع: توجه داشته باشید که طراحی خود را با یک پالت خنثی مانند سایه ها و رنگ های خاکستری یا قهوه ای شروع کنید. سپس کم کم رنگ ها را در جایی که لازم باشد اضافه کنید.

رنگ متن: به تأثیر رنگ های مجاور و پس زمینه توجه داشته باشید. ما رنگ ها را بر اساس رنگ های مجاورشان درک می کنیم.

تعداد رنگ ها: وقتی تعداد کمی رنگ داشته باشید ایجاد پالت آسانتر است. یک پالت 3-5 رنگ را در نظر بگیرید: یک یا دو رنگ اصلی ، یک رنگ خنثی و یک رنگ تاکیدی.

هماهنگی و سازگاری: سعی کنید هماهنگی را در پالت خود حفظ کنید. به عنوان مثال ، در صورت امکان، برای تمام هایلایت های محتوای آموزش مجازی از رنگ مشابهی استفاده کنید. یا برای همه فِلِش ها از رنگ مشابهی استفاده کنید.

دسترسی: قبل از اجرا از دسترسی به پالت مورد نظر خود مطمئن شوید. می توانید از یک ابزار کنترل کنتراست رنگ ، مانند ابزار Web Aim یا تحلیلگر کنتراست Chrome استفاده کنید.

در ادامه این مقاله دستورالعملی شامل هشت روش را به شما خواهم گفت که از آن ها می توانید در انتخاب ترکیب رنگ برای محتوای آموزش الکترونیکی خود و سایر مطالب یادگیری استفاده کنید. یک یا چند مورد از این روش ها می تواند روی هر پروژه ای کار کند. دو تا سه رنگ اصلی و یک یا دو رنگ تاکیدی انتخاب کنید. همچنین یک رنگ خنثی یا کم رنگ برای پس زمینه انتخاب کنید. متن با رنگ تیره و یک پس زمینه روشن برای خواندن مطالب و آموزش های آنلاین مناسب است.

استراتژی های انتخاب پالت رنگی برای محتوای آموزش مجازی

یک – پایه ترکیب رنگ خود را بر اساس برند سازمانی خود بنا کنید.

اگر بخواهید از رنگ های موجود در برند سازمانی خود استفاده کنید، احتمالا گزینه کمی در انتخاب پالت رنگی خود داشته باشید. همانطور که می دانید رنگ های برند تجاری برای انتقال پیام خاصی انتخاب می شوند. البته ممکن است این رنگ ها برای مطالب یادگیری و محتوای آموزش مجازی مناسب نباشند. چرا که محتوای آموزشی نیاز های متفاوتی نسبت به محتوای بازاریابی دارد. اگر چه در اهداف طراحی برای محتوای آموزشی و محتوای بازاریابی همپوشانی زیادی وجود دارد، تمرکز محتوای آموزشی بر حفظ طولانی مدت و بهبود عملکرد تمرکز دارد. این مهم است که دانش پذیران روی قسمت های صحیح یک تصویر تمرکز کنند و ترکیب رنگ مورد نظر، چشم آن ها را خسته نکند. جلب توجه که هدف اصلی بازاریابی است اما برای محتوای آموزشی تنها یکی از جنبه های مهم است.

شاید با ملایم تر کردن رنگ ها و جایگزین کردن چند رنگ خنثی، بتوانید پالت مورد نظر خود را تغییر دهید. به گونه ای که مناسب سیستم مدیریت محتوای اموزشی شود. به عنوان مثال، در پالت اول نشان داده شده در زیر، ممکن است ترکیبات رنگ اول برای یک دوره آموزشی کمی خشن به نظر برسد. همان طور که مشاهده می کنید در پالت اصلاح شده، دو رنگ ملایم شده و دو رنگ با رنگ های خنثی جایگزین شده است.

دو – پایه ترکیب رنگ آموزش مجازی خود را بر اساس مخاطب و محتوا قرار دهید.

از دانش خود در مورد مخاطبان دوره آموزش انلاین برای انتخاب پالت رنگ استفاده کنید. اگر این دوره برای معلمان و دستیاران پیش دبستانی است، شاید مناسب باشد از ترکیبی استفاده کنید که شامل رنگهای روشن است. برای جلوگیری از زده شدن دید مخاطب می توانید طرح رنگ را با رنگ های خنثی و محدود کردن مناطق رنگ های جیغ متعادل کنید. از طرف دیگر، اگر این مواد برای کارکنان یک موسسه مالی محافظه کار باشد ، یک پالت رنگ ملایم را انتخاب می کنید.

سه – ترکیب رنگ خود را بر اساس طرح رنگی عکس هایتان انتخاب کنید.

ممکن است شما مجموعه های عکس داشته باشید. در این حالت، می توانید یک پالت را بر اساس رنگ های اصلی عکس های خود انتخاب کنید. به عنوان مثال، در عکس زیر ، پالت ممکن است حاوی سایه یا رنگ آبی از لباس کار ، زرد از کلاه کاسک، نارنجی از جلیقه ایمنی و یک برنزه خنثی از جعبه ها باشد. برای گرفتن دقیق رنگ ها، از یک برنامه گرافیکی یا ابزار انتخاب رنگ از عکس ها استفاده کنید.

چهار – ترکیب رنگ محتوای الکترونیکی خود را بر اساس تاثیر روانی آن انتخاب کنید.

با در نظر گرفتن تاثیر روانی که دوست دارید روی مخاطب داشته باشید، رنگ های آموزش مجازی را انتخاب کنید. رنگ های واضح و روشن هیجان ایجاد می کنند، مانند رنگ های گرم قرمز، نارنجی و زرد. رنگ های ملایم، آرام بخش هستند. مانند رنگ های خنک آبی و سبز. از رنگ هایی استفاده کنید که با تاثیر مطلوبی که انتظار دارید مطابقت داشته باشد. به عنوان مثال اگر محتوای الکترونیکی شما برای استفاده افرادی می باشد که دچار بیماری جدی هستند، باید در پالت رنگ خود حساسیت نشان دهید. یک طرح رنگی روشن و شاداب برای این مورد مناسب نیست. در این حالت، یک ترکیب رنگی بسیار لازم، بهترین انتخاب است.

پنج – ترکیب رنگی خود را بر اساس نماد گرایی بچینید.

رنگها با معانی و مفاهیم مرتبط هستند، البته این ارتباط در فرهنگ های مختلف متفاوت است. رنگ هایی را انتخاب کنید که به مطالب یادگیری، معنا می بخشد. یک مثال خوب می تواند این باشد که می توانید هنگام طراحی یک دوره ایمنی برای تکنسین های آزمایشگاهی، از نمادگرایی رنگ چراغ راهنمایی استفاده کنید. استفاده از رنگ سبز برای روش های ایمن و قرمز برای آنهایی که ناامن هستند.

شش – پالت رنگی خود را بر اساس رنگ های صنعتی معمول انتخاب کنید.

برخی از صنایع از یک پالت رنگ معروف استفاده می کنند که شاید بهتر است شما هم از آن استفاده کنید، به این دلیل که احساس راحتی و آشنا بودن به مخاطبان می دهد. به عنوان مثال ، صنایع بهداشت و درمان و امور مالی اغلب از پالت آبی استفاده می کنند، سازمان های سیاسی اغلب از رنگ پرچم کشور خود استفاده می کنند و سازمان های محیط زیست اغلب از رنگ های سبز و آبی استفاده می کنند. آرم های زیر را ببینید.

هفت – پایه پالت رنگ خود را بر اساس هارمونی های رنگی طبیعت انتخاب کنید.

من به شما اطمینان می دهم که غیر ممکن است که از طبیعت برای چیدن یک پالت رنگ استفاده کنید و در نهایت راضی نباشید. از نظر همه مردم رنگ های یک علفزار پوشیده از گل، ترکیب رنگ آسمان، اقیانوس و ماسه از نظر زیبایی شناختی جذاب می یابند. اگر مطمئن نیستید کدام یک از پالت ها را انتخاب کنید، برای الهام گرفتن به رنگ های موجود در محیط طبیعی مراجعه کنید. سپس در صورت نیاز پالت را اصلاح کنید.

در زیر یک پالت ایجاد شده از عکس یک صحنه کوهستانی را می بینید که با استفاده از مولد پالت Adobe Color ایجاد شده است.

هشت – پالت رنگ خود را بر اساس تئوری رنگ با استفاده از چرخ رنگ یا مولد پالت تنظیم کنید.

چرخ رنگ چارچوبی برای درک نظریه رنگ و انتخاب طرح رنگ فراهم می کند. نمایش نموداری از رنگ ها در چرخ ، انتخاب پالت بر اساس قوانین هارمونی رنگ را آسان می کند. چند طرح رنگی مبتنی بر تئوری رنگ ، با استفاده از چرخ رنگ عبارتست از:

  • پالت رنگی آنالوگ: طرح رنگی ایجاد شده از رنگهایی که در چرخ رنگ در مجاورت یکدیگر قرار دارند مانند سبز-زرد سبز-زرد
  • پالت رنگی مکمل: طرح رنگی که از دو رنگ ایجاد شده است و در چرخ رنگ مانند آبی و نارنجی قرار دارند
  • پالت رنگ تک رنگ: طرح رنگی که از تغییرات تنها یک رنگ مانند سایه ها و رنگ های آبی استفاده می کند

ابزارهای مولد پالت رنگ زیادی وجود دارد که می توانید بر اساس پالت های مرجع بالا و هارمونی های رنگ دیگر، ترکیب رنگ خود را ایجاد کنید. در زیر چند ابزار مولد رنگ آورده شده است:

دریافت مشاوره رایگان
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
فریبرز احمدی

در انتخاب رنگ در محتوا اموزشی باید خیلی دقت کرد چون هر رنگ نشان دهنده یه چیز هست

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید