مقالات نرم افزار آموزش مجازی

انتظارات دانش آموزان از دوره های آنلاین

انتظارات دانش آموزان از دوره های آنلاین

در حالی که شما همیشه از قبل می دانید که چه مواردی را می خواهید به دانش آموزان خود آموزش دهید، باید به انتظارات خود دانش پذیرها و اینکه چه مطالبی می خواهند یاد بگیرند و این مطالب را چگونه می خواهند بیاموزند نیز توجه داشته باشید.

دانش آموزان از دوره های آنلاین شما چه می خواهند؟

اهمیتی ندارد که محتوای آموزش الکترونیکی شما چقدر عالی هستند یا اینکه شما باور دارید که مردم عاشق آموزش و یادگیری هستند... اگر دانش پذیران و مخاطبان شما از این تجربه یادگیری به اندازه کافی لذت نمی برند، احتمالا آن ها آموزش از راه دور و دوره آنلاین شما را قبل از اتمام آن ترک خواهند کرد، قبل از اینکه حتی بتوانید تمام اطلاعات خوب و فوق العاده ای را که برای آن ها آماده کرده اید را ارائه دهید. و این به منزله شکست و عدم موفقیت شما خواهد بود.

بیشتر اوقات، موفقیت در تدریس آنلاین و ارائه آموزش آنلاین ربطی به میزان تخصص شما و یا تعداد فیلم های آموزشی و ویدئوهای تعاملی موجود در دوره آموزش مجازی شما ندارد. تجربیات آموزش انلاین تاثیر گذار اغلب آموزش هایی هستند که نکاتی که به درد دانش پذیر می خورد ارائه می دهند و به آن ها در استفاده عملی از آنچه که آموخته اند و رسیدن به موفقیت های شغلی کمک می کند.

آیا تاکنون به آنچه دانش پذیران شما واقعا خواستار آن هستند فکر کرده اید؟ آن ها در دوره های اموزش الکترونیکی شما به دنبال چه چیزی هستند؟ آن ها چه چیزی دوست دارند؟ چه چیز هایی را دوست ندارند؟ چه فاکتور هایی احتمالا موجب می شود که آن ها به دوره های اموزش مجازی شما برگردند؟ بدیهی است که جواب این سوال ها برای هر یاد گیرنده ای متفاوت است، و شما باید راهی را انتخاب کنید که با سبک ها، انتظارات و ترجیحات متنوع یادگیری سازگار باشد.

دانش آموزان امروزی تفاوت بسیاری با 5 سال پیش کردند. در گذشته دانش موجود بسیار ارزشمند و محترم بود ولی امروز هر چیز "قابل جستو جو" در موتور های جست و جو است. بنابراین، اگر دوره آموزش مجازی شما ویژگی قابل توجهی ارائه ندهد که آن ها نتوانند در جاهای دیگر آن را پیدا کنند، چرا باید در دوره شما شرکت کنند؟ و به ازای آن هزینه پرداخت کنند؟ علاوه بر این مسئله، دانش آموزان امروزی انتظار دارند از فناوری آموزشی مدرن، تجربیات کاربرپسند و محتواهای میکرولرنینگ استفاده کنند که در هر زمانی و هر مکانی امکان دسترسی به آن ها را داشته باشند.

آن ها هر روز با مشاغل و خدماتی که از فناوری های مدرن بهره می برند تعامل دارند. آن ها تمایل دارند که در تمام دستگاه های خود به اطلاعات شخصی سازی شده مورد نیاز خود در هر زمانی که لازم باشد دسترسی داشته باشند.

در این مقاله به انتظارات دانش پذیران آنلاین و ان چه که واقعا می خواهند خواهیم پرداخت.


یک. دانش آموزان می خواهند توسط دستگاه های تلفن همراه خود به دوره های آموزش مجازی دسترسی پیدا کنند.

دانش آموزان و دانشجویان امروزی از تلفن های هوشمند و تبلت ها استفاده می کنند و زمان زیادی از زندگی روزمره خود را با موبایل های خود می گذرانند. از این رو انتظار دارند که دوره های آموزشی که در آن ها شرکت می کنند در همه جا در دسترسشان باشد. تحقیقات و آمار نشان می دهند که بیشتر دانش جویان دانشگاه ها و آموزشگاه های آنلاین دوست دارند که برخی از فعالیت های دوره های آموزش مجازی را در دستگاه های تلفن همراه خود انجام دهند.


دو. دانش پذیران به دنبال محتوای علمی و مرتبط هستند، نه فقط تئوری

شما ممکن است تئوری های بسیاری را بدانید، اما تمایلی به شرکت و گذارندن دوره های که تنها مطالب نظری ارائه می دهند نداشته باشید، دوره هایی که یاد گرفتن مطالب آن ها مستحب است نه واجب. دانش پذیر های امروزی بیشتر به دنبال مطالبی هستند که "باید" بدانند، اطلاعاتی که می توانند در زندگی روزمره خود استفاده کنند. آن ها می خواهند رمز های موفقیت و پیشرفت در شغل خود را یاد بگیرند. آن ها می خواهند مهارت هایی با تقاضای بالا را یاد بگیرند، مهارت هایی که می توانند به رزومه خود اضافه کنند.

البته این صحبت به این معنا نیست که شما باید نظریه و تئوری را نادیده بگیرید، اما باید راهی برای مرتبط کردن نظریه ها به زندگی دانش پذیرها پیدا کنید. به عنوان مثال می توانید به چگونگی کاربرد نظریه ها در موقعیت های واقعی اشاره کنید، مطالعات موردی درباره آن نظریه را عنوان کنید یا اپلیکیشن هایی در رابطه با موضوع مورد نظر معرفی کنید.

اگر آن ها نتوانند ارتباط تئوری با زندگی واقعی را متوجه شوند، بعید است که آن را بیاموزند. حتی اگر آن را برای ارزیابی و آزمون آنلاین حفظ کنند، بعد از مدتی احتمالا آن را فراموش می کنند. در عین حال، اگر آن ها متوجه باشند که آنچه یاد می گیرند تا چه اندازه می تواند ارزشمند باشد، به احتمال زیاد می توانند آن اطلاعات را برای مدت طولانی در ذهن خود نگه دارند، دوره را تکمیل کنند، به اهداف خود برسند و فیدبک و نظرات مثبتی در مورد دوره آموزش مجازی نشر دهند.


سه. دانش پذیران انتظار دارند فرصت همکاری و برقراری ارتباط داشته باشند

حتی در صورت عدم وجود تعامل چهره به چهره، دانش پذیران آنلاین همچنان دوست دارند با همکلاسی های خود و معلم های خود ارتباط و تعامل داشته باشند. آن ها نمی خواهند احساس کنند که در طول سفر یادگیری خود تنها هستند. علاوه بر این، دانش پذیران با همکاری، سریع تر می توانند مفاهیم را متوجه شوند. این بدین معناست که شما باید از ابزارهای موجود در سیستم مدیریت یادگیری یا پلفترم آموزش مجازی خود و همچنین گروه های توئیتر، فیس بوک یا لینکدین استفاده کنید. ایجاد اجتماعی از دانش آموزانی که در مکان ها و مناطق مختلفی قرار دارند می تواند یک چالش باشد، اما باید یک راه آسان برای مشارکت، همکاری و یادگیری اجتماعی برای داشن پذیران فراهم کنید.

چهار. دانش آموزان انتظار یک تجربه کاربری عالی را دارند.

به این نکته توجه داشته باشید که مخاطبان و دانش پذیران شما تا پیش از این از وب سایت ها و ابزارهای بیشماری استفاده کرده اند که تجربه کاربری فوق العاده ای را ارائه می دهند. نتفلیکس، آمازون و اسپاتیفای نمونه هایی از این ابزار های آنلاین و وب سایت ها هستند. تحقیقاتی که روی فناوری آموزشی انجام شده است اهمیت این موضوع را تایید می کنند. دانش پذیر ها فقط به دنبال محتوای عالی نیستند، بلکه می خواهند به آن محتوا دسترسی راحت داشته باشند و به آسانی از آن استفاده کنند. اگر مطالب درسی به هم ریخته، غیر جذاب و یا دسترسی به آن گیج کننده باشد، احتمال تکمیل دوره توسط دانش پذیر ها یا توصیه آن به دیگران بسیار کم می شود.

برای ایجاد یک تجربه کاربر پسند، مطمئن شوید که یک رابطه کاربری مدرن دارید که دارای استفاده و کاربری راحتی است. سعی کنید از نویگیشن و روش های تعاملی آشنا که در اپلیکیشن های دیگری که دانش آموزان به کار می برند، استفاده کنید. همچنین نحوه دسترسی دانش آموزان به دفترچه راهنما، کاربرگ ها و سایر منو ها و محتوا ها را ساده کنید. قابلیت جست و جوی خوب و همچنین قابلیت برچسب زدن می تواند بسیار تاثیرگذار باشد.


پنج. دانش آموزان به دنبال نتایج و خروجی های روشنی هستند.

دانش پذیران امروزی صرفا برای گذراندن یک دوره آموزشی، در آن شرکت نمی کنند. آن ها به دنبال اهداف خاصی هستند، می خواهند رفتار خود را تغییر دهند، پایه دانش خود را به روز کنند، مهارت های جدیدی را در شخصیت خود توسعه دهند و غیره. شما باید به آن ها نشان دهید که دوره آموزش آنلاین شما چگونه می تواند به آن ها کمک کند تا به اهداف خود برسند. آن ها بعد از هر مرحله از دوره آموزشی توانایی انجام چه کاری را کسب خواهند کرد؟ کاری که قبلا نمی توانستند انجام دهند.

آموزش آنلاین
نتایج آموزش آنلاین


2 روش وجود دارد که می توانید با کمک آن ها خروجی دوره های آموزش مجازی خود و نتایج دانش پذیر ها را شفاف کنید:

ساختار کلی دوره آموزش مجازی خود را به صورت هوشمندانه ایجاد کنید:

ابتدا تمام مهارت هایی را که می خواهید دانش پذیران در پایان دوره آموزش آنلاین به دست آورند را مشخص کنید. سپس آن ها را به ترتیب مفید ترین مهارت ها رتبه بندی کنید. سپس دوره خود را بر اساس این اولویت بندی توسعه دهید، به گونه ای که هر بخش از دوره شما باید مهارت جدیدی به دانش جویان یاد دهد. این طرح کلی رو در معرفی دوره خود بگنجانید تا بدین ترتیب مخاطبان شما دید کلی از نحوه کمک این دوره آموزشی به خودشان داشته باشند.

دستآورد ها و نتایج زود هنگام برای دانش پذیران در نظر بگیرید تا آن ها با دیدن این نتایج، ارزش دوره شما را متوجه شوند:

  در نظریه ها و مفاهیم انتزاعی غرق نشوید. در عوض، این امکان را برای دانش آموزان خود فراهم کنید که به پیروزی های کوچک دست یابند و به آن های مهارت هایی آموزش دهید که بتوانند بلافاصله از آن ها استفاده کنند. 

جذب و حفظ دانش پذیر برای دوره های آموزش الکترونیکی چالش برانگیز است، اما راهکار هایی که در این مقاله بیان شد به شما کمک می کند تا یک دوره موفق ایجاد کنید. شما از قبل تعیین کرده اید که چه چیزی می خواهید به دانش آموزان آموزش دهید، اکنون باید برای آموزش و یادگیری آنچه باید یاد بگیرند و چگونگی یادگیری آن ها، وقت بگذارید. این کار را انجام دهید و نیاز ها و انتظارات آن ها را بر آورده کنید.

نظرات کاربران
جعفری منش

جعفری منش

        سلام
فقط در آموزش و پرورش همینو کم داشتیم که دانش آموزان هم دوره های آنلاین و یادگیری الکترونیکی داشته باشند
      
پاسخ دادن 1 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید