آموزش مجازی پافکو

به راحتی وبینار برگزار کنید! به راحتی وب کنفرانس برگزار کنید! به راحتی آزمون آنلاین برگزار کنید!

همین حالا دمو ببینید!
آموزش مجازی

لزوم استفاده از آزمون الکترونیکی در دوره های آموزش مجازی

لزوم استفاده از آزمون الکترونیکی

در این مقاله به دلایل لزوم استفاده از آزمون الکترونیکی و برگزاری آزمون مجازی منظم در دوره های آموزش های الکترونیکی و آموزش آنلاین خواهیم پرداخت.

کدام یک از این موارد را به عنوان یک استراتژی یادگیری انتخاب می کنید؟ این که یک محتوای آموزشی را دوباره بخوانید، در یک سخنرانی زنده شرکت کنید، یا یک آزمون دهید؟  شاید برای شما این موضوع عجیب باشد که برگزاری یک آزمون آنلاین در به حداکثر رساندن سطح یادگیری چقدر می تواند موثر باشد.


چرا ارزیابی الکترونیکی در یادگیری آنلاین اهمیت دارد؟

امتحان و انجام تکلیف، روش های ارزیابی قدیمی هستند که در حال حاضر نیز استفاده می شوند. ما نیز همانند شما آن ها را تجربه کرده ایم و خواندن یا شنیدن کلمه "آزمون" یا "امتحان" خاطرات زیادی را در ذهن های همه ما زنده می کند، خاطرات مربوط به ساعت های طولانی حل تکالیف، مهلت های تحویل، سالن های امتحان و غیره. اما با این حال که می دانیم این ارزیابی ها استرس زا هستند، چرا همچنان از آن ها در آموزش و یادگیری استفاده می کنیم؟ جواب واضح است، چون ما در صنعت آموزش به سنجش و ارزیابی احتیاج داریم. ارزیابی ها به ما کمک می کند میزان مهارت و شایستگی دانش پذیر ها را اندازه گیری کنیم و تعیین کنیم که هر کدام به چه میزان تمرین و آموزش نیاز دارند و چگونه می توان روند آموزش را برای دستیابی به نتایج بهتر بهبود داد. اما سوال این است که با توجه به قدرت فناوری های آموزش الکترونیکی و eLearning، آیا می توان روش های بهتری برای ارزیابی دانش پذیرهای آنلاین اجرا کرد؟ بله قطعا وجود دارد، و اسم آن آزمون الکترونیکی می باشد.


مهم ترین مزایای آزمون انلاین در آموزش انلاین

دقیقا چه مزایایی در استفاده از آزمون الکترونیکی در دوره های آموزشی وجود دارد؟

آزمون بهترین مکمل یادگیری است

محققان دریافته اند که مورد ارزیابی و امتحان واقع شدن، به روند آموزش و یادگیری افراد کمک می کند. در واقع، آزمون ها یک روش بازیابی اطلاعات موثر هستند، به این معنی که به دانش آموزان کمک می کنند دانش جدید را برای مدت بیشتری حفظ کنند. بنابراین،اگر ازآزمون ها به عنوان یک روش ارزیابی منظم درطول دوره آموزش استفاده شود، دانش آموزان درامتحانات پایان دوره نمرات و نتایج بهتری کسب می کنند.

شاید بپرسید چگونه؟ خب، در طول امتحان از دانش پذیرها خواسته می شود که مفاهیم را از مغز خود بیرون بکشند، به جای آن که مفاهیم را در آن وارد کنند، و به این ترتیب آن ها خودشان در روند یادگیری درگیر می شوند. آنها سطح درک خود را ارزیابی می کنند و بازخورد فوری دریافت می کنند. همچنین، پس از تلاش برای هر سوال، نه تنها جواب درست به آن ها نمایش داده می شود، بلکه توجیه ها و توضیح های مفصلی نیز به آن ها ارائه می شود. می توان نتیجه گرفت که ارزیابی های آنلاین بین دوره ای چیزی کمتر از امتحان و بیشتر از یک استراتژی یادگیری هستند.

یک رویکرد انگیزشی تر برای ارزیابی یادگیری آنلاین

چرا تکالیف و آزمون ها همیشه دلهره آور هستند؟ آیا دلیل آن محدودیت زمانی است؟ یا اینکه چون انجام هر اشتباهی در آن عواقبی خواهد داشت؟ در هر صورت، وجود استرس تاثیری منفی روی عملکرد یادگیری دارد. به عنوان مثال، سطح پایین استرس در هنگام یادگیری به حفظ بهتر اطلاعات منجر می شود.

آزمون الکترونیکی و آزمون انلاین بیشتر یک ابزار آموزشی است تا ابزار سنجش. به عبارت دیگر، پیشرفت را اندازه گیری و نمایش می دهد تا کامل بودن را. و به همین دلیل می تواند عامل استرس را حذف کند.

از آنجایی که این نوع آزمون مجازی بدون اینکه هیچ استرسی به دانشپذیر وارد کند، به بهبود یادگیری و حفظ دانش منجر می شود، انگیزه آن ها را نیز افزایش می دهد. زیرا دانش پذیر ها می توانند بدون هیچ فشار و احساس خطری تمرین کنند، اشتباه کنند و از این اشتباهات یاد بگیرند.

آزمون الکترونیکی
آزمون الکترونیکی


نحوه ارزیابی موثر یادگیری الکترونیکی با استفاده از آزمون

تا الان متوجه شده اید که دوره های آموزشی به آزمون های آنلاین نیاز دارند. حالا می خواهیم نحوه استفاده از آن ها را توضیح دهیم. در ادامه بهترین روش های ارزیابی و ارزیابی آنلاین را می آوریم که با استفاده از آن ها می توانید بهترین نتایج را از آزمون ها بگیرید.

قبل از شروع دوره و همچنین در انتهای دوره یک آزمون برگزار کنید

از کجا می خواهید بفهمید که کاربران شما واقعا چیزی یاد گرفته اند یا نه؟ آیا تنها احساس اینکه بیشتر می دانند کافی است؟ نه برای بیشتر افراد کافی نیست. دانش پذیرها اغلب شواهدی می خواهند که نشان دهد دانش و اطلاعاتشان بیشتر از قبل از دوره آموزشی است. زیرا دیدن این تغییر و پیشرفت به عنوان پاداشی برای زحمتی که کشیده اند تلقی می شود.

بنابراین قبل از شروع دوره آموزشی به دانش پذیر ها اجازه دهید تا خود را در زمینه مفاهیم ِ دوره بسنجند. سپس در انتها نیز یک آزمون دیگر برگزار کنید که دانشی که به دست آورده اند را ارزیابی کنند. آنها با دیدن پیشرفت خود سپاسگزار شما خواهند شد.


در آزمون آنلاین، بازخورد دقیق و فوری ارائه دهید

تصحیح ازمونانلاین به صورت خودکار انجام می شود. به عبارت دیگر، شما یک بار بازخورد را می نویسید و سیستم مدیریت یادگیری LMS بقیه کار را انجام می دهد. بنابراین، سعی کنید آن یک بار را با دقت و خوبی ِ تمام انجام دهید.

مطمئن شوید که هر گزینه از پاسخ ها، توجیه مفصلی داشته باشد که دلیل درست یا نادرست بودن آن گزینه را توضیح می دهد. به این ترتیب، دانشپذیرها حتی اگر به صورت تصادفی و روی هوا یک گزینه را انتخاب کنند، بازخورد دریافت خواهند کرد و یک مطلب جدید یاد خواهند گرفت.


از انواع آزمون های مختلف استفاده کنید

در آزمون های آنلاین اغلب از آزمون های چند گزینه ای استفاده می شود. اما این تنها یک قابلیت کوچک از امکاناتی است که نرم افزار آموزش مجازی و سیستم lms در زمینه ارزیابی آنلاین در اختیار ما قرار می دهد. در سامانه آموزش مجازی، انواع سوالات مختلف را می توان طراحی کرد. آزمون ها می توانند در شکل ها و اندازه های مختلفی به کار گرفته شوند تا هر چه بیشتر دانش پذیر ها را درگیر کنیم.

به عنوان مثال، از سوالات کشیدن و رها کردن برای یادگیری دانش پذیر ها در طبقه بندی موارد مختلف استفاده کنید. یا از آنها بخواهید کلمات مرتبط باهم را کنار هم بچینند. قالب سوال درست یا غلط نیز در سنجش درک و میزان نگهداری اطلاعات مفید است.

هنگام استفاده از سوالات چند گزینه ای، سوالاتی را که تنها یک جواب صحیح دارند را از آن هایی که چند جواب صحیح دارند تفکیک کنید. در نهایت، از سوالات در ویدئوهای آموزشی استفاده کنید، با این روش به راحتی میزان درگیری دانش پذیرها را بالا خواهید برد. برای نتیجه بهتر،از یک نرم افزار ال ام اس که از ویدئو پشتیبانی می کند و با موبایل سازگار است، استفاده کنید.


سوالات را به طریق درستی مطرح کنید

همان طور که پیش تر نیز گفته شد، انواع مختلفی برای سوالات آزمون وجود دارند. جدای از اینکه از کدام نوع استفاده می کنید، مطمئن شوید که هر سوال و پاسخ آن واضح، مختصر و عاری از ابهامات باشد.

در نهایت...

آزمون های آنلاین سریع، راحت و پر از مزایای یادگیری برای دانش پذیرهاهستند. تنها کاری که باید بکنید استفاده از یک نرم افزار آموزش مجازی LMS و اجرای آزمون الکترونیکی به روش های گفته شده در بستر آن است.آماده سازی سوالات، تنظیم آزمون آنلاین و اجرا، همین!

  • نویسنده : شرکت پافکو
    • امتیاز :
    • 2
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1398/06/30
  • تعداد مشاهده : 77 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

لطفا از گذاشتن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید