مقالات نرم افزار آموزش مجازی

افزونه های کاربردی مودل در آموزش مجازی

افزونه های کاربردی مودل در آموزش مجازی

آیا برای شما هم سوال است که h5p چیست؟ افزونه های نرم افزار مودل moodle، برای انطباقِ نیازهای یادگیری و توسعه سازمان های مختلف (L&D) با سیستم lms، توسعه می یابند. در این مقاله 13 افزونه مودل را معرفی می کنیم که شما می توانید در سیستم مدیریت یادگیری LMS خود نصب و استفاده کنید. ممکن است برخی از این افزونه ها آنقدر معروف نباشند، اما کارآیی خارق العاده ای دارند.

lms و یک نرم افزار برگزاری وبینار مانند ادوبی کانکت، دو بال یک آموزش الکترونیکی موفق هستند.


دریافت مشاوره رایگان


آموزش مجازی به بخش مهمی از چشم انداز یادگیری امروز تبدیل شده است. فن آوری های اخیر به ما این امکان را داده است که یادگیری از راه دور را جذاب تر از همیشه کنیم.

 با توجه به گسترش استفاده از نرم افزار مودل moodle، ال ام اس مودل بیش از پیش مورد بحث و بررسی توسط کارشناسان این عرصه قرار گرفته است. خرید مودل  moodle نسبت به گذشته رشد چند برابری داشته است و  نرم افزار مودل moodle فارسی نیز در کشور های فارسی زبان طرفداران بسیاری پیدا کرده است.

فهرست مطالب

13 افزونه مفید برای نرم افزار مودل

افزونه های مودل Moodle: سامانه ال ام اس خود را شخصی سازی کنید.

یک – زیبا سازی چیدمان محتوای شما در مودل : Tiles Format

دو – اضافه کردن بازی به آموزش مجازی در مودل : Level Up

سه – ارزیابی در آموزش الکترونیکی در مودل : Questionnaire

چهار – برای دانش پذیر های فنی : Math Type Filter By WIRIS

پنج – ثبت نام خودکار : Auto Enrolment

شش – خودآزمایی: StudentQuiz

هفت – ابزار حضور و غیاب : Attendance

هشت – تحلیل و گزارش دهی یادگیری : LearnerScript

نه – شناسایی تقلب و محتوای کپی: Turnitin Plagiarism Checker

ده – صدور گواهی : Custom Certificate

یازده – کمک در به روز رسانی : Resource Notification

دوازده – استخراج یا وارد کردن سوالات :  Moodle2Word

سیزده – درگیر کردن مجدد دانش پذیر: Reengagement

امروزه آموزش کار با مودل و مودل فارسی از پرکاربرد ترین لغات بین افراد شاغل در صنعت آموزش به شمار می آید. نرم افزار مودل در سال ۲۰۰۲ توسط مارتین دوگیزهام طراحی شد. مودل moodle به عنوان یک پلتفرم برای آموزش آنلاین در هر مکانی طراحی شده بود که باعث تعامل٬ بحث و همکاری میشود. در سایت های عمومی یا خصوصی نرم افزار مودل moodle ٬ مربیان و کارمندان میتوانند دوره های آنلاین را ایجاد کنند و آنها را ارائه دهند به طوریکه فراگیران به اهداف آموزشی مورد نظر خود برسند.

هرچند کلمات moodle فارسی و lms مودل moodle امروزه بیش از گذشته مورد بحث و بررسی قرار گرفته اند ولی سامانه آموزش مجازی می تواند نرم افزارهای دیگری را نیز برای آموزش از راه دور در بر گیرد.  یک سیستم مدیریت یادگیری موثر، صرف نظر از نوع نرم افزار کلاس مجازی که استفاده می کند، باید در برگیرنده یک سرویس آموزش مجازی و یا سرویس آموزش الکترونیکی کامل برای برگزاری کلاس زنده مجازی و تدریس آنلاین باشد.

شاید بارها و بارها با سوال هایی از قبیل lms چیست و یا ال ام اس دانشگاهی چه نقشی در سیستم مدیریت آموزشی دارد را شنیده و برای پاسخ به آن ها مقالات زیادی مطالعه و بررسی کرده باشید. سایت lms ویا سامانه lms یکی از ابزارها و نرم افزار سیستم یادگیری الکترونیکی است که برای برگزاری دوره های آموزش مجازی استفاده می شود. سیستم lms  در واقع مخفف سیستم مدیریت یادگیری است.

13 افزونه مفید برای نرم افزار مودل moodle

صرف نظر از نوع و سابقه سازمان شما، این 13 افزونه مودل moodle به شما در L & D کمک خواهند کرد. ترتیب افزونه ها در ادامه تصادفی است و دلیلی بر برتری یکی بر دیگری نیست.

افزونه های مودل Moodle: سامانه ال ام اس خود را شخصی سازی کنید.

یکی از مهم ترین مزیت های سیستم مدیریت یادگیری مودل moodle ( ال ام اس مودل) افزونه های مفید آن می باشد! تا به امروز تعداد زیادی افزونه مودل توسعه یافته اند تا شما بتوانید سیستم lms خود را با توجه به اهداف یادگیری و توسعه خود تنظیم کنید. بعضی از آن ها شاید به اندازه H5P یا BigBlueButtonBN معروف نباشند اما قطعا به eLearning شما کمک خواهند کرد و همچنین به سایت lms یا سایت Moodle زیبایی می بخشند.


یک – زیبا سازی چیدمان محتوای شما در مودل : افزونه مودل Tiles Format

همه ما عادت داریم که قبل از شروع یک دوره آموزشی، به لیست مطالب درسی و سیلابس آن نگاهی بیندازیم. حتی قبل از خرید یک کتاب هم این کار را انجام می دهیم. حال این افزونه مودل moodle کمک می کند به عنوان یک ارائه دهنده دوره اموزش انلاین بتوانیم یک لیست زیبا از محتوای دوره را ایجاد کنیم. افزونه Tiles Format همانطور که از نام آن مشخص است، برای این کار توسعه داده شده است.


دو – اضافه کردن بازی به آموزش مجازی در نرم افزار مودل(moodle ) : افزونه مودل Level Up

افزونه های کاربردی مودل در آموزش مجازی
افزونه مودل - Level Up.


کیفیت دوره اموزش مجازی خود را با گیمیفیشن بالا ببرید. کلمه gamification در آموزش انلاین کمی گیج کننده به نظر می رسد. یادگیری سرگرم کننده و هیجان انگیز خواهد بود اگر آن را به عنوان یک بازی انجام دهید.

ادوبی کانکت
همراه با تست رایگان


سه – ارزیابی در آموزش الکترونیکی در نرم افزار مودل(moodle ) : افزونه مودل Questionnaire

این ابزار یکی از محبوب ترین های افزونه پمودل moodle است که بیش ترین دانلود را تاکنون داشته است. دلیل آن واضح است؛ با استفاده از آن می توانید ارزیابی های آنلاین متنوعی انجام دهید. همانطور که می دانید Moodle پلتفرم شماره یک LMS است، و ارزیابی دانش آموزان در مرکز آن قرار دارد.

با کمک این افزونه مودل moodle ، خواهید توانست پیشرفت یادگیری دانش پذیر ها را با انواع مختلفی از سوالات و ازمون های انلاین بررسی کنید: سوالات بله یا خیر، سوالات چند گزینه ای، سؤالات تشریحی، سوالت پر کردنی و غیره. البته ابزارهای مشابهی در این گروه وجود دارند، مانند Feedback Pro و 360 ° Feedback که هر دو دارای ویژگی های پیشرفته ای برای ارائه بازخورد هستند.


چهار – برای دانش پذیر های فنی : افزونه مودل Math Type Filter By WIRIS

اگر در رشته های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات فعالیت می کنید و برای نیاز های آموزش و یادگیری خود از بستر مودل moodle استفاده می کنید، افزونه Math Type Filter By WIRIS واقعا برای شما مفید خواهد  بود.

آزمون الکترونیکی و آزمون آنلاین، تکالیف، پرسش نامه ها و سایر انواع ارزیابی ها قلب آموزش آنلاین با نرم افزار مودل را تشکیل می دهد. برای وارد کردن معادلات ریاضی در این نوع ارزیابی ها یا ارتباطات، افزونه Math Type به کمک شما می آید. با استفاده از این افزونه Moodle، می توانید معادلات ریاضی را روی صفحه لمسی خود بنویسید.


پنج – ثبت نام خودکار : افزونه مودل Auto Enrolment

اگر در دانشگاه یا آموزشگاه مجازی شما هزار دانش پذیر وجود داشته باشد، آیا امکان ثبت نام آن ها برای دوره های اجباری به صورت دستی وجود دارد؟ قطعا سخت است. به همین دلیل می توانید از این افزونه مودل moodle استفاده کنید که کار ثبت نام در دوره های اجباری را به صورت خودکار انجام می دهد.


شش – خودآزمایی: افزونه مودل StudentQuiz

خودآزمایی در همه مراحل و جنبه های زندگی، یک ویژگی بسیار قدرتمند است، چه در زندگی شخصی شما باشد چه در یک دوره یادگیری الکترونیکی در یک نرم افزار مودل moodle.

StudentQuiz به دانشجویان اجازه می دهد تا قبل از روز امتحان اصلی، خود را ارزیابی و در صورت نیاز خود را برای آن آماده کنند. با این افزونه مودل moodle می توانید استخرهای سؤال، آزمون های آزمایشی ، بخش امتیاز دهی و بخش اظهار نظر در مورد سؤالات را ایجاد کنید. این سؤالات به بخشی از بانک سؤال در مودل تبدیل شده و در آزمون های آینده نیز قابل استفاده مجدد خواهند بود.


هفت – ابزار حضور و غیاب : افزونه مودل Attendance

این افزونه مودل ساده و در عین حال مفید نرم افزار، به شما کمک می کند همه دانش پذیرهای خود را حضور غیاب کنید و آن را در قالب یک فایل دیجیتال نگه دارید. این ویژگی می تواند بسیار مفید باشد، زیرا برای برخی از دوره ها ممکن است بخواهید حضور و شرکت در جلسات را به عنوان یکی از معیارهای ارزیابی و قبولی در دوره آموزش آنلاین در نظر بگیرید.


هشت – تحلیل و گزارش دهی یادگیری : LearnerScript

افزونه های کاربردی مودل در آموزش مجازی
افزونه مودل - LearnerScript


LearnerScript یک ابزار تحلیلی و گزارش دهی پیشرفته است. مزیت اصلی این افزونه این است که توسط یکی از شرکای مودل طراحی و ساخته شده است. آن ها با آگاهی در مورد مشکلات عمده در امکانات تجزیه و تحلیل مودل، مانند طراحی گزارش سفارشی moodle، راه حل هایی برای ارائه گزارش های چندگانه از نقش های مختلف توسعه داده است. این راه حل ها و داشبورد های گزارش دهی کاملا قابل تنظیم هستند.


نه – شناسایی تقلب و محتوای کپی: افزونه مودل Turnitin Plagiarism Checker

سرقت ادبی یک تهدید جدی برای حوزه آموزش و دانشگاهی در هر سطح از یادگیری است. در نرم افزار مودل moodle، با به کار بردن افزونه مودل Turnitin Plagiarism Checker همراه با ماژول انتساب، خواهید توانست محتوای کپی و غیر اصیل دانش پذیر ها را شناسایی کنید. البته این افزونه رایگان نیست و برای استفاده از آن باید مشترک شوید. علی رغم محبوبیت آن، در حال حاضر افزونه Turnitin Plagiarism Checker تنها به زبان انگلیسی آمریکایی در دسترس است و ترجمه به سایر زبان های بین المللی در دست اجرا قرار دارد.


ده – صدور گواهی : افزونه مودل Custom Certificate

یکی از افزونه های مودل، Custom Certificate (گواهی سفارشی) است. با استفاده از این ابزار رایگان می توانید گواهی های سفارشی برای اهداء به دانش آموزان خود ایجاد کنید. این افزونه ویرایش هر گواهی، مانند ویرایش رنگ و فونت آن را از طریق یک مرورگر وب ممکن می کند. این افزونه با نسخه های Moodle از 3.0 و بالاتر کار می کند.


یازده – کمک در به روز رسانی : افزونه مودل Resource Notification

چگونه می توانید مطمئن شوید که دانش پذیرهای شما از فعالیت های تعریف شده جدید، منابع جدید یا ویرایش هایی که به تازگی انجام شده است مطلع هستند یا نه؟ اگر درباره این موراد برای آن ها اعلان هایی ارسال نکرده باشید، احتمالش وجود دارد که از آن ها بی خبر باشند. افزونه Resource Notification به شما کمک می کند تا کار ارسال اعلان ها را به راحتی انجام دهید.

با نصب این افزونه در سامانه آموزش مجازی مودل خود، در هنگام اضافه کردن یک فعالیت یا منبع جدید یا هنگام اعمال تغییرات در فعالیت های قبلی، در انتهای منوی کشویی آیکون جدیدی با نام "notification" یا "اعلان" مشاهده خواهید کرد. با کلیک بر روی آن، تمام کسانی که در دوره کلاس مجازی شما ثبت نام کرده اند، اعلان مربوط به روز رسانی را دریافت خواهند کرد.

اگر نمی خواهید به همه اطلاع دهید، می توانید نام گیرندگان را انتخاب کرده و نوتیفیکیشن را ارسال کنید.


دوازده – استخراج یا وارد کردن سوالات : افزونه مودل Moodle2Word

احتمالا شما هزاران سوال آماده در قالب ورد دارید. اما منطقی به نظر نمی رسد که همه آن ها را مجددا به صورت دستی در نرم افزار Moodle تایپ کنید. با استفاده از افزونه Moodle2Word می توانید به راحتی و به صورت یکجا، تمام سوالات را در ال ام اس مودل وارد کنید.

با استفاده از این افزونه بسیار مفید، می توانید انواع سؤالات (با / بدون تصاویر) را از جداول ساختاری موجود در Word به بانک سؤالِ مودل وارد کنید. تنها مسئله این است که شما نمی توانید مبالغ عددی را به مودل وارد کنید. تنها اشکال جزئی که می توان به این افزونه مودل گرفت، همین مسئله است.

همچنین، می توانید سوالات را از نرم افزار مودل به صورت فایل های ورد یا اکسل استخراج کنید و از آن ها در آزمون های آفلاین یا امتحانی استفاده کنید. همچنین، این ابزار از قالب های سوالی مانند کشیدن و رها کردن، تصویر یا متن، جای خالی و غیره پشتیبانی می کند.

به نظر شما این یک ابزار واقعا مفید نیست؟  


سیزده – درگیر کردن مجدد دانش پذیر: افزونه مودل Reengagement

برای همه ما پیش آمده است که به دلایل نامعلوم و مختلفی گاهی آنچه را که آموخته ایم فراموش کنیم یا آن را نادیده بگیریم. برای حل این مشکل و کمک به این سناریو، آنچه که به عنوان ارائه دهنده های آموزش مجازی نیاز دارید استفاده از ابزارها و روش های یادآوری است. این افزونه مودل Moodle، همان طور که از نام آن مشخص است، دقیقا همین کار را برای شما انجام می دهد.

با استفاده از افزونه Reengagement، می توانید انجام فعالیت های نا تمام را به دانش پذیران تذکر دهید و همچنین انتشار محتوا های جدید را از طریق ارسال ایمیل به آن ها اطلاع رسانی کنید. اگر آن ها کار ها و تکالیف خود را بی نقص و کامل انجام داده باشند، ایمیل یادآوری دریافت نخواهند کرد.

جدا از افزونه های بیان شده، افزونه های دیگری مانند Hotspot، WebEx، Opencast Videos و غیره توسعه یافته اند که می توانند تجربه کاربر از نرم افزار مودل شما را بهتر کنند. شما تنها باید نیازهایی که دارید را بشناسید و به دنبال افزونه مودل مناسب برای آن باشید. 

 EdApp

EdApp نه تنها یکی از بهترین برنامه های آموزشی مجازی است که رایگان نیز می باشد. با استفاده از این برنامه، می توانید دوره های شخصی خود را با استفاده از برنامه نویسی آسان و کاربردی که مواد جذاب یادگیری الکترونیکی را تولید می کند و در هر نوع صفحه نمایش ایجاد کنید. EdApp دارای تمام ویژگی هایی است که از یک ابزار آموزش الکترونیکی انتظار دارید، از جمله کنفرانس ویدیویی، پشتیبانی از میکرولرنینگ، ارزیابی و تجزیه و تحلیل. همچنین از قابلیت یادگیری اجتماعی از طریق ویژگی Discussions خود پشتیبانی می کند، که در حوزه آموزش مجازی یک امتیاز بزرگ محسوب می شود.

چنانچه درباره نرم افزار مودل پافکو و افزونه مودل نیاز به کسب اطلاعات و مشاوره بیشتر دارید، از طریق لینک زیر اقدام فرمایید.

مشاوره رایگان بگیرید
نظرات کاربران
مقدم

تمام افزونه های مودل همین موارد هستن یا باز هم افزونه داره؟

0 0

بهاروند

کتابی درباره h5pخونده بودم که خیلی برام نامفهوم بود اما مقاله هاتون قابل تفهیم تر بود ممنون

0 0

براتی

تو همه آموزش مجازی های مودل این افزونه وجود داره ؟

0 0

مرتضی

یکی از اساسی ترین اشکالات افزونه مودل Moodle2Word اینه که نمیشه مبلغ های عددی را به مودل اضافه کرد.

0 0

لعیا

بسیاری عالی بود و افزونه ها واقعا کاربردی

0 0

اسلامی

لطفا بیشتر درباره h5p moodle توضیح بدید.

0 0

هلیا

تغییر فونت مودل به چه صورت انجام میشه؟

0 0

Pouyan

سلام من از moodle برای ورود به سایت دانشگاهیم استفاده کردم میخواستم بدونم چجوری میتونم نوتیفیکیشن هاش و فعال کنم که از درسی یا امتحانی جا نمونم ممنون 🌹

0 0

مجیدی

سلام
پلاگین های مودل Moodel بسیار زیاد و حرفه ای هستند و پلاگین H5P یکی از بهترین افزونه های مودل Moodel برای ساخت محتوای اینتراکتیو می باشد خود استاد به اسانی میتواند محتوای ویدئوی خود را تعاملی کنه ,ما قبلا برای ساخت محتوا بصورت اسکورم چقدر هزینه باید میدادیم ولی الان اینکار با پلاگین H5P به اسانی انجام می شود

0 0

یارمحمدی

سلام
من از مقالات بروز سایت شما استفاده می کنم این مقاله که در مورد پلاگین های نرم افزار ال ام اس مودل است خیلی عالی بود واقعا بیگ لیک دارین

3 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید