مقالات نرم افزار آموزش مجازی

6 تکنیک موفق بازاریابی آموزشی برای آموزشگاه ها

بازاریابی آموزشگاه ها

بازاریابی آموزشی نوعی بازاریابی است که محتوای آموزشی ارزشمند را ترویج می کند و به موسسات و افراد کمک می کند تا از آن بهره ببرند. محتوای آموزشی شامل همه چیز است، از دوره‌ها و ویدیوهای آموزشی و مقالات و کتاب‌های تحقیقاتی گرفته تا برنامه‌های نرم‌افزاری برای رایانه‌ها و دستگاه‌های تلفن همراه. با استراتژی بازاریابی آموزشی مناسب، محتوای آموزشی می‌تواند مانند آتش‌سوزی گسترده شود و ذهن‌های کنجکاو را از سراسر جهان برانگیزد. با 6 روش بازاریابی موفق برای آموزشگاه ها و صنعت آموزش با پافکو همراه باشید. موسسات آموزشی مانند هر کسب و کار دیگری باید برند خود را به بازار عرضه کنند و برای این کار نیاز است که نه تنها برای دانش آموزان بلکه برای والدین آن ها نیز بازاریابی کنید.

ادوبی کانکت
همراه با تست رایگان


فهرست

1. از ویدئو مارکتینگ استفاده کنید

2. مخاطبان خود را به "تولید محتوا" تشویق کنید

3. از پتانسیل رسانه های اجتماعی استفاده کنید

4. وبینار رایگان برگزار کنید

5. یک استراتژی برای بازاریابی تلفن های همراه داشته باشید

6. از ایمیل مارکتینگ استفاده کنید


طبیعی است که هرگاه واژه رقابت در یک صنعت پررنگ تر شود، موضوع مارکتینگ نیز در آنجا از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد شد. صنعت آموزش کشور نیز از این قاعده مستثنی نبوده و با افزایش پتانسیل آموزش در سال های اخیر، رقابت نیز میان بازیگران این صنعت بیشتر شده است. رقابت ایجاد شده بر سر حفظ سهم بازار خود و کسب سهم بیشتر از بازار رقیب، کشور را نیز به ارتقا کیفیت آموزش های ارائه شده امیدوار کرده است.

اساتید، آموزشگاه ها، دانشگاه ها و سایر ارائه دهندگان خدمات آموزشی به صورت مستمر در تلاش هستند تا به نحوی با معرفی برند خود به مخاطبان بالقوه، دانشپذیران بیشتری را برای دوره های آموزشی خود جذب کنند و با افزایش نرخ ثبت نام به جایگاهی بالاتر از رقبا در این صنعت دست یابند. ورود تکنولوژی های مختلف آموزشی و سیستم مدیریت یادگیری الکترونیکی، به حوزه آموزش و پرورش نیز بازار آموزشی کشور را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. تمام موسسات آموزشی اعم از آموزشگاه های حضوری و غیر حضوری، مدارس غیر انتفاعی و آموزشگاه های آنلاین هریک به نحوی برای جذب دانشجویان بیشتر با یکدیگر رقابت می کنند و سختی کار در آنجا است که گاهی نیاز دارند اعتبار و صلاحیت خود را نه تنها به دانش آموزان بلکه به والدین آن ها نیز نمایش دهند.

علاوه بر ابزارهای فناوری آموزشی، از روش های عام تری نیز می تواند برای معرفی و برندسازی موسسات آموزشگاهی استفاده کرد. یکی از این روش ها توسعه یک وب سایت می باشد. همچنین می توان گام را فراتر نهاد و برای فروش محصولات آموزشی و دوره های آموزش مجازی، یک سایت فروشگاه اینترنتی راه اندازی کرد. پیاده سازی این ایده نه تنها به برندسازی موسسه کمک خواهد کرد بلکه منبع درآمد جدیدی را برای آموزشگاه و سازمان به دنبال خواهد داشت. چنانچه شاهد راه اندازی فروشگاه های اینترنتی از سوی دانشگاه ها و موسسات آموزشگاهی برتر در سراسر دنیا هستیم. شرکت پافکو برای این هدف نیز در کنار شماست. با نرم افزار فروشگاه ساز پافکو، می توانید سایت فروش محصولات و دوره های خود را راه اندازی کنید.

دموی فروشگاه ساز پافکو

امروزه حفظ سهم بازار برای بقا و به دنبال آن کسب سهم بیشتر از بازار، به هدف اصلی مدیران موسسات آموزشی و دانشگاه ها تبدیل شده است. دستیابی به این هدف، مستلزم داشتن یک استراتژی رقابتی مناسب بوده و به همین دلیل است که مدیران آموزشگاه ها و دانشگاه های مختلف، استفاده از تکنیک های نوین بازاریابی را جزیی از فعالیت های اجتناب ناپذیر خود قرار داده اند. یکی از این استراتژی ها رویکرد سیستم یادگیری الکترونیکی است.

آموزش آنلاین و آزمون آنلاین، می تواند برای آموزشگاه ها و موسسات آموزشی علاوه بر صرفه جویی در منابع و هزینه ها، مزایای دیگری نیز داشته باشد. از جمله اینکه آن ها می توانند با کسب سهم بازار بیشتری از دانشپذیران، درآمد خود را نیز افزایش داده و نرخ بازگشت سرمایه یا  ROIبالاتری نیز داشته باشند. برای مثال موسسات آموزش انلاین می توانند به ثبت نام دانش آموزان بیشتری از مناطق و شهرهای مختلف پرداخته و از این طریق تعداد ثبت نامی های خود را افزایش دهند.یک آموزشگاه آنلاین می تواند علاوه بر مزایای آموزش آنلاین، مزایای آموزش حضوری را هم برای موسسات آموزشی و مدارس آموزش از راه دور داشته باشد. آموزش انلاین با استفاده از ابزارها متعددی امکان پذیر است که یکی از مشهورترین آن ها وب کنفرانس adobe connect و نرم افزار وبینار است.

علی رغم اینکه برای اجرای یک برنامه بازاریابی موفق روش های متنوعی وجود دارد، در این مقاله 6 تکنیک نوین بازاریابی را برای بازاریابی آموزشی معرفی خواهیم کرد.

1. از ویدئو مارکتینگ استفاده کنید

با توجه به قدرت حافظه تصویری، به یادآوری یک تصویر،یا ویدئو از برند آموزشگاه شما، بسیار راحت تر از یک محتوای متنی است. به همین دلیل است که می توان گفت ارزش یک تصویر یا ویدئو معادل ارزش هزاران کلمه در بازاریابی محتوایی است. مخاطبان شما به تماشای فیلم های چند دقیقه ای بیشتر از خواندن پست های وبلاگ علاقه مند هستند. احتمال اینکه آن ها یک ویدئو را تا آخر آن تماشا کنند بیشتر از آن است که خواندن یک مقاله وبلاگ را به پایان برسانند. در واقع، انسان ها موجوداتی بصری هستند و  برای آن ها، محتوای تصویری و گرافیکی بسیار جذاب تر است.

از این رو استفاد از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ از جمله ویدئو مارکتینگ ابزاری موثر برای معرفی شخصیت آموزشگاه یا مدرسه شما است. بازاریابی از طریق یک ویدئوی معرفی شما یا پیشنهاد ویژه شما برای مخاطبان، امکان وایرال شدن پیام های تبلیغاتی شما را نیز افزایش خواهد داد. در این روش به دلیل ارتباط خوبی که بیننده با شما برقرار می کند و تجربه مثبتی که از شما به ذهن خود می سپارد، در مواقع مورد نیاز به راحتی شما را به یاد خواهد آورد. این ارتباط شخصی تر به آن ها انگیزه می دهد که شما را به سایر افرادی که نیازمند خدمات آموزشی هستند نیز معرفی کنند. انجام این کارها با محتوای متنی کار بسیار دشوارتری است.استفاده از محتوای ویدئویی بیشتر مورد استقبال جوانان قرار می گیرد و آن ها همان اکثریت جامعه هدف آموزشگاه ها هستند. تماشای ویدئو روی تلفن همراه برای آن ها بسیار راحت و مرسوم است.

خوشبختانه، تولید محتوای ویدئویی کار مشکلی نیست و فقط کافی است سناریو داشته باشید. سوژه های بسیاری وجود دارد که می توانید برای ساختن ویدئوهای خود از آن ها استفاده کنید، از تورهای دانشگاهی گرفته تا رویدادهای بزرگی که در محوطه دانشگاه یا آموزشگاه برگزار می شود.

بیشتر بخوانید: ارتقای وب سایت چیست؟

بازاریابی آموزش مجازی
بازاریابی آموزشگاه های مجازی


2. مخاطبان خود را به "تولید محتوا" تشویق کنید

به طور کلی، مشتریان به آن چه که شرکت درباره خودش می گوید اعتماد نمی کنند. یکی از راه حل های این مساله،  استفاده از ویدئوهای رضایتمندی مشتریان قبلی یا کنونی است. اگر شما بتوانید دانشپذیران خود را ترغیب کنید تا در قالب یک ویدئو کوتاه شما را به سایرین توصیه کرده و از مزایای همراهی با شما صحبت کنند، احتمال اینکه شما توسط مخاطبان بالقوه دیگر نیز انتخاب شوید، بیشتر می شود. می توانید از آن ها بخواهید ویدئو را برای شما ارسال نموده تا بر روی سایت منتشر کنید و یا از آن ها بخواهید این فیلم را در شبکه های اجتماعی خودشان به اشتراک بگذارند و به سایت شما ارجاع دهند. به این صورت شما را به تمام دوستان خود معرفی می کنند. برای مثال می توانند از عکس هایی که در محوطه آموزشگاه و یا در یکی از رویدادهای ورزشی آموزشگاه گرفته اند برای این منظور استفاده کنند.


3.  از پتانسیل رسانه های اجتماعی استفاده کنید

با استفاده از رسانه های اجتماعی می توانید اطلاعات مربوط به رویدادهای آتی آموزشگاه، دوره های در حال ثبت نام، اخبار دانشگاه و پردیس های آن را به راحتی با دیگران به اشتراک بگذارید. از آن ها برای پاسخ دادن به سوالات مشتریان بالقوه نیز استفاده کنید و حتی یک ویدئوی لایو پرسش و پاسخ (Q&A) با کمک دانشجویان موفق قدیمی خود اجرا کنید. ابزار برگزاری ویدئو کنفرانس و نرم افزار ال ام اس، می تواند در این موضوع راهگشای شما باشد. همچنین با استفاده از رسانه های اجتماعی می توانید از رویدادهایی که در دانشگاه یا آموزشگاه، برگزار می شود ویدئوهای لایو بگیرید و با دیگران به اشتراک بگذارید. این اقدامات شما را بیشتر در معرض نمایش به جامعه هدف قرار می دهد.

در هر رسانه به دنبال یافتن اینفلوئنسرهای آن باشید. افرادی  که دنبال کننده ی زیادی دارند و احتمالا مخاطبان شما نیز آن ها را دنبال کرده و یا حتی از آن ها الگو برداری می کنند. مخاطبین هدف شما احتمالا در رسانه های اجتماعی مختلف فعالیت دارند و تعدد نمایش شما در این رسانه ها، جایگاه شما را در ذهن آن ها تثبیت خواهد کرد.

بازاریابی آموزش آنلاین
بازاریابی آموزش آنلاین


4. وبینار رایگان برگزار کنید

با استفاده از سیستم وب کنفرانس و برگزاری وبینارهای رایگان آموزشی می توانید کیفیت آموزش خود را به دانش پذیران نشان دهید. استفاده از نرم افزار برگزاری کلاس آنلاین ، روشی قدرتمند برای جلب اعتماد مخاطبان شما است. در این وبینار احتمالا تعداد زیادی از متقاضیان خدمات آموزشی و مشتریان بالقوه، شرکت خواهند کرد تا کیفیت آموزش شما را با سایر کاندیدهای ثبت نام، مقایسه کنند.

5.  یک استراتژی برای بازاریابی تلفن های همراه داشته باشید

تقریبا هر دانش آموز یا دانشجویی تلفن همراه هوشمند دارد. از این رو، بازاریابی موبایلی می تواند به شما کمک کند تا بیشتر در معرض دید آن ها قرار بگیرید. تبلیغات اپلیکیشن، استفاده از پوش نوتیفیکیشن و روش های دیگر تبلیغات تلفن همراه اگر مستمر اجرا شود برند شما را کاملا در ذهن مخاطبان تثبیت می کند. قبل از اجرا، مطمئن شوید که وب سایت شما برای نمایش در تلفن همراه مناسب است. اگر تبلیغات آنلاین انجام می دهید، باید پلتفرم هایی را در نظر بگیرید که دانشپذیران مورد نظر شما  از آن ها استفاده می کنند. مانند یوتیوب یا اسنپ چت.


6. از ایمیل مارکتینگ استفاده کنید

هدف شما از ارسال ایمیل به دانشجویان بالقوه، این است که پیام کمپین تبلیغاتی خود را به گوش آن ها رسانده و آن ها را متقاعد کنید تا به آموزشگاه شما آمده یا حداقل در مورد موسسه شما بیشتر تحقیق کنند. البته با ارسال یک ایمیل عمومی برای همه آن ها به این هدف نخواهید رسید. شما باید لیست ایمیل مخاطبان خود را بر اساس نیازهای آموزشی مختلف آن ها دسته بندی کنید و برای هر دسته، ایمیل هایی با محتوای راهکارهای آموزشی مناسب آن ها ارسال کنید. ایمیل های شخصی سازی شده احتمال باز شدن ایمیل شما را افزایش می دهد پس سعی کنید از نام و نام خانوادگی مخاطبان در متن ایمیل استفاده کنید.

تاکنون بسیاری از موسسات آموزشی با استفاده از تکنیک های متنوع بازاریابی، گوی سبقت از رقبا را به دست گرفته اند و قدرتمندتر از گذشته به توسعه هر چه بیشتر کسب و کار خود مشغول هستند. در کنار آن ها، برخی از آموزشگاه ها نیز هم اکنون در معرض حذف و تعطیلی قرار دارند. همین موضوع کافی است تا باور کنیم داشتن یک استراتژی بازاریابی مناسب و در پی آن اتخاذ یک تصمیم به لحظه و صحیح، می تواند یک تهدید را به فرصت تبدیل کند. اما این تازه آغاز راه است.

بیشتر بخوانید:چرا باید روی ایمیل مارکتینگ سرمایه گذاری کرد؟

اجرای موفق یک برنامه بازاریابی بسیار مهم است اما توانایی استفاده از حداکثر پتانسیل ایجاد شده توسط آن، اهمیت بالاتری دارد. این یکی از مهم ترین مواردی که معمولا موسسات آموزشی در هنگام اجرای برنامه های بازاریابی خود از آن غافل می شوند.

با استفاده از تکنیک های بازاریابی دیجیتال، برند شما به دورترین نقاط نیز معرفی می شود. به همین دلیل وجود یک سیستم آموزش مجازی و در نتیجه امکان شرکت در دوره های آموزشی شما بدون نیاز به مراجعه حضوری، یک مزیت رقابتی ویژه برای شما رقم خواهد زد. بسترهای آموزش از راه دور، دقیقا همان چیزی است که در این مرحله به آن نیاز دارید. این همان رویای آموزش بدون مرز است.

زمانی که آموزشگاه شما بدون محدودیت جغرافیایی، به تمام نقاط دور و نزدیک معرفی می شود پس احتمالا از تمام آن مناطق نیز متقاضی ثبت نام خواهید داشت. تعداد بسیار زیادی از متقاضیان ثبت نام در آموزشگاه که در شهرهای دیگر قرار دارند، اکنون از طریق بازاریابی، با شما آشنا شده اند. بسیار تاسف بار است زمانی که متوجه می شوید بخش زیادی از متقاضیان ثبت نام خود را، تنها به دلیل عدم امکان مراجعه حضوری آن ها در کلاس، از دست می دهید. تقریبا نیمی از متقاضیان ثبت نام در دوره های آموزشی شما در شهرهای دیگر قرار دارند. به این معنا که شما بیش از 50 درصد از درآمدی که می توانستید پس از اجرای برنامه بازاریابی خود به دست آورید را از دست داده اید.

این بزرگترین چالشی است که پس از اجرای برنامه بازاریابی با آن مواجه خواهید شد. برای حل این چالش، استفاده از ابزارهایی برای به اشتراک گذاری محتوای آموزشی، به روشی مرسوم برای پوشش دهی آموزش غیرحضوری تبدیل شده است. این ابزارها می توانند ابزارهایی ابتدایی مانند ارسال محتوای آموزشی از طریق شبکه های اجتماعی باشند که مسلما ریسک بیشتری برایتان در پی خواهد داشت و یا ابزارهای حرفه ای و مطمئن اموزش الکترونیکی از جمله نرم افزار برگزاری دوره های آموزش مجازی lms (یا به اصلاح سایت lms)، سیستم برگزاری وبینار آموزشی و سیستم مدیریت آموزشگاه.  این ابزارها به شما کمک خواهند کرد که علاوه بر برگزاری کلاس های آموزش حضوری، بسترهایی برای ارائه آموزش از راه دور به سایر متقاضیان ثبت نام در آموزشگاه خود ارائه دهید.

بازاریابی موفق آموزشی، اگر با یک سیستم آموزش مجازی مناسب همراه شود می تواند درآمد شما را تا چندین برابر افزایش دهد. در اینجا است که هزینه های بازاریابی برای شما توجیه اقتصادی پیدا خواهد کرد و توانسته اید از حداکثر پتانسیل ایجاد شده توسط آن، استفاده کنید. هر چه مدیران آموزشگاه ها و دانشگاه های مختلف بتوانند سریع تر مقدمات چابکی موسسات آموزشی خود را فراهم کنند، با احتمال بیشتری در این رقابت پیروز خواهند شد.

پیاده سازی یک بستر آموزش غیرحضوری و یا یک سیستم یادگیری مجازی، همان استراتژی برد-برد برای شما و مخاطبانتان خواهد بود. سیستم مدیریت یادگیری الکترونیکی یا سامانه lms و نرم افزار مدیریت آموزشگاه از جمله ابزارهای آموزش الکترونیکی هستند که برای همین منظور به کمک مدیران موسسات آمده اند.

دانشگاه ها نیز با داشتن یک سیستم ال ام اس دانشگاهی مناسب، می توانند یک برنامه آموزشی یکپارچه را با شعب مختلف خود و پردیس ها پیاده سازی کرده و حتی آزمون آنلاین همزمان برگزار کنند. با توجه به اینکه هر یک از این ابزارها قابلیت ها و مزایای متفاوتی ایجاد می کنند پس انتخاب صحیح آن ها نیز باید با توجه به نیاز دقیق شما انجام پذیرد.

شرکت پافکو به عنوان اولین شرکت دانش بنیان ارائه دهنده نرم افزارهای یکپارچه آموزش الکترونیکی، بهترین متخصصان این صنعت را گرد هم آورده است تا با ارائه مشاوره های رایگان و تخصصی، بهترین راهکارهای پیاده سازی سیستم آموزش مجازی را در اختیار شما قرار دهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه برگزاری کلاس مچازی و آشنایی با سایر ابزارهای آموزش دیجیتالی، کافی است با متخصصان ما تماس بگیرید.


مشاوره رایگان بگیرید

نظرات کاربران
خوش نیت

بهترین راه از ویدیو های اموزشی استفاده بکنیم و تبلیغ کنیم

0 0

خلیلی

با سلام یکی از بهترن راه های بازاریابی استفاده از برند و اطلاعات خود برای اموزش هست مثلا بگیم این سایت سایت خودمون رو بگیم و از لوگو هم استفاده کنیم

0 2

موسوی

برای بازاریابی دوره های آموزش مجازی راهنمایی کنید

1 0

رضا

بسیار خوب،
عنوان مقاله و مشخصات آن؟

1 0

خانه هوشمند الفا

سلام. مقاله جالبی بود. متشکر از سایت خوبی.

1 0

علی

درود
ال ام اس (LMS) سازمانی با LMS شخصی چه فرقی داره؟

2 0

شرکت پافکو

با سلام
در مورد ال ام اس سازمانی و تفاوت آن با ال ام اس دانشگاهی قبلا مقاله ای منتشر شده است. توصیه میکنیم این مقاله را مطالعه بفرمایید.
https://bit.ly/2P9Wg1W

1 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید