مقالات نرم افزار آموزش مجازی

6 ویژگی کاربردی نرم افزار آموزش مجازی

6 ویژگی کاربردی نرم افزار آموزش مجازی

قطعا زمانی را که برای تولید و توسعه آموزش مجازی صرف می‌کنید بسیار با ارزش است. صرف وقت زیاد برای توسعه آموزش مجازی باعث می‌شود که برای کارهای مهم‌تر دیگر مثل توسعه استراتژی و محتوای مناسب زمان کمتری داشته باشید. 6 ویژگی وجود دارد که نمی توان آنها را در بستر آموزش الکترونیکی یا LMS (سیستم مدیریت یادگیری) در آموزش آنلاین، آموزشهای ترکیبی از دست داد. با پافکو همراه باشید.

با ادوبی کانکت، تدریس کن!

همراه با تست رایگان


6 خصوصیت نرم افزار های آموزش مجازی

که موجب صرفه جویی در وقت و هزینه در طول توسعه آموزش مجازی می شوند. با توجه به تعدد آموزشگاه ها و موسسات آموزشی و کاهش حاشیه سود در صنعت آموزش، برخی از مدیران موسسات آموزشی با هشیاری بیشتری رویکرد آموزش از راه دور و آموزشگاه آنلاین را انتخاب کرده اند و به سمت راه اندازی آموزشگاه مجازی و تدریس انلاین گام برداشته اند. با داشتن یک نرم افزار آموزشگاهی و نرم افزار ثبت نام آموزشگاه، این مساله به نحو مطلوبی قابل دستیابی و پیاده سازی است. نرم افزار مدیریت موسسات آموزشی به مدیران آموزشگاه ها کمک خواهد کرد هزینه آموزش مجازی و پیاده سازی سیستم مدیریت یادگیری الکترونیکی را برای خود به حداقل رسانده و در مقابل از مزایای آموزش مجازی به نحو مناسبی بهره مند گردند. با توجه به اینکه آموزشگاه ها اعم از حضوری و غیرحضوری نیازمند مدیریت هزینه ها و منابع خود و دستیابی به سود بالاتر برای بقا هستند، یک سامانه مدیریت آموزشگاه در واقع به مدیران کمک خواهد کرد در هزینه منابع انسانی و منشی برای ثبت نام شرکت کنندگان در دوره های آموزشی صرفه جویی نموده و با یک نرم افزار آموزشگاهی مناسب به خوبی به این نیاز پاسخ دهند.


کلاستو آنلاین برگزار کن!


با داشتن یک سامانه آموزش مجازی، شما می توانید در بازار رقابتی آموزش از سهم بازار بیشتری برخوردار شده و به نرخ بازگشت سرمایه بالاتری برسید. با این روش با توجه به صرفه جویی در مکان، زمان، هزینه آموزش، هزینه استاد و هزینه برگزاری حضوری دوره های آموزشی دستیابی به سود بالاتر به راحتی ممکن خواهد بود و مسلما به حاشیه سود بالاتری در این حوزه دست پیدا خواهید کرد.

کلاس آنلاین و ازمون انلاین به شما کمک خواهد کرد که با برگزاری دوره های آموزش مجازی با کیفیت و ارزیابی دوره ای از دانشپذیران خود، بتوانید از رقبا در صنعت آموزش پیشی گرفته و سهم بازار بیشتری را به خود اختصاص دهید.

6 ویژگی کاربردی نرم افزار آموزش مجازی
آموزش مجازی چیست

مزایای استقرار و بهره گیری از آموزش مجازی

آموزش مجازی در صورتیکه بخوبی طراحی و بکار گرفته شود جواب می دهد. نتایج تحقیقات مختلف با متدلوژی های قوی وبعضاً با کنترل های آزمایشی نشان می دهد. آموزش های مجازی تاثیر مثبتی در توسعه تجارت پاره ای از کشورها داشته است. مزایای عمده استقرار و بهره گیری از پلتفرم آموزش مجازی از نظر رندی توماس (2001) به شرح ذیل ارائه شده است:
• کاهش هزینه های آموزشی
• بهبود علمکرد و بهره وری بیشتر
• تسریع در دسترسی به بازار
• تسهیل در جذب و بکارگیری نیروی انسانی
• فراهم آوردن فرصت به روز آوری دانش
از دیرباز این موضوع مطرح بوده که از مشکلات آموزش های سنتی مسئله عدم امکان سنجش میزان بازگشت سرمایه است ، لیکن آموزش الکترونیکی ماهیتاً نسبت به آموزشهای سنتی بیشتر قابل اندازه گیری است و ابزارهای مختلف اندازه گیری جهت سنجش میزان انتقال دان از این طریق طراحی شده است. ازجمله این ابزارها می توان به نرم افزارهای ویژه سنجش واندازه گیری اشاره کرد. درنتیجه اخیراً برخی از استفاده کنندگان از آموزش های مجازی نتایج کمی و قابل اندازه گیری در نتیجه بکارگیری آموزش مجازی گزارش کرده اند که می توان به نقل ازمنبع فوق به موارد ذیل اشاره کرد:

1- کاهش هزینه آموزش در آموزش مجازی

 • شرکت Brandon  چهل درصد کاهش هزینه را بدون کاهش اثر بخشی گزارش کرده است.
 • شرکت Cisco صرفه جویی 10 میلیون دلاری را در صرف هزینه از طریق جایگزینی و بکارگیری آموزش مجازی گزارش کرده است.
• خطوط هواپیما ایالت متحده با کاهش 60% در زمان آموزش توانسته است 9 میلیون دلار در پرداخت هزینه های هتل وسایر هزینه ها صرفه جویی نماید.
 • شرکت کامپیوتری Apple کاهش 83 درصدی هزینه را در بکارگیری یک دوره آموزش مجازی، نسبت به آموزش های سنتی گزارش کرده است.

2- کارائی واثر بخشی بیشتر در آموزش مجازی

 

آموزش مجازی زمان یادگیری فراگیران را بطور متوسط بین 25 تا 50 درصد کاهش داده و نشان داده است که زمان فعال حفظ اطلاعات نیز به نسبت قابل ملاحظه ای افزایش یافته است.
 • شرکت IBM براساس نتایج نظر سنجی که از شرکت کنندگان در دوره های مجازی اخذ نموده گزارش کرده است که فراگیران نسبت به آموزش های سنتی با صرف   زمان موارد درسی را آموخته اند.
 • شرکت GE گزارش کرده است که توانمندی های آموزشی فراگیران مجازی نسبت به آموزش های سنتی 65% افزایش یافته است.

3- بهبود عملکرد در آموزش مجازی

ثبت نام و پیگیری پیشرفت دانش آموز برای اصلاح کاستی هایی که ممکن است داشته باشند، ضروری است. پلتفرم‌های آموزش الکترونیکی باید انواع اطلاعات را ثبت کرده تا آن‌ها را در گزارش‌های جامع ارائه کنند که در غیر این صورت ساعت‌ها تلاش برای کارکنان آموزشی در بر خواهد داشت. در آموزش مجازی می توان یک محیط کاری با نیروی انسانی آموزش دیده در حداقل زمان ممکن ایجاد نمود که نتیجه آن بهره وری بیشتر خواهد بود:

 • شرکت Sun Microsystem با بهبود شرایط و اجرای برنامه آموزش آشناسازی کارکنان با نحوه بهره گیری از آموزش مجازی توانسته است 100 میلیون دلار در پرداخت هزینه های حقوق و بکارگماری کارکنان تجاری ( نسبت به زمان واقعی مورد نیاز برای محول کردن مسئولیت فروش ) صرفه جویی نماید.
 • از طریق آموزش های مجازی 10000 نفر از مشاوران یکصد شرکت خدماتی تابعه Fortune توانسته اند گواهینامه حرفه ای، دریافت نمایند که نتیجه آن 100 میلیون دلار صرفه جویی سالیانه نسبت به هزینه های آموزش های سنتی بوده است.

4- بهبود رقابت پذیری با آموزش مجازی

 

نتایج یکی از مطالعات معتبر که اخیراً اجرا شده است نشان می دهد که فعالیت های عمده وکلیدی که طی آن شرکت های امروزی می توانند به بقاء خود ادامه دهند عبارتنداز:
• میزان نوآوری وابداعات
• جذب و نگهداشت نخبگان
• ایجاد ارتباط موثر و مثبت با مشتریان کلیدی وتوسعه کانالهای ارتباطی
• افزایش میزان کیفیت محصولات و خدمات با بهبود شرایط فرایندکار
شرکت کامپیوتری Compaq (2001) بعنوان یک شعار چنین مطرح می کند:« اگر ما کاری را انجام دادیم که غیر ممکن بنظر می رسید و محیط کاری را متحول ساخت؛ آن کار چه چیزی می تواند باشد؟ پاسخ ما این است که توانستیم « هرکاری» را با بهره گیری از یک متخصصین به انجام برسانیم. این تجربه در نتیجه اجرای آموزش الکترونیک (LMS) بدست آمده است».
 

استراتژی صحیح آموزش مجازی

 منظور از استراتژی صحیح، بکارگیری آموزش های مجازی با ارتباط دادن آن با مقاصد، ماموریت ها واهداف مالی سازمان می باشد. اهداف و مقاصد استراتژیک که آموزش های مجازی می تواند برای سازمان ها به ارمغان آورد عبارت اند از: 


ارتباط دادن استراتژی سازمانی به کارآئی و توانمندی کارکنان
• بهبود عملکرد سازمانی، کارآئی و پاسخگوئی به بازار
• بهینه کردن زنجیره عملکرد و رضایت مندی مشتریان
• نگهداشت بهتر کارکنان
• ترغیب مسئولیت پذیری بیشتر کارکنان از طریق توسعه توانائیهای فردی
• بهینه کردن سرمایه فکری ومدیریت دانش
• به روز نمودن دانش
• توسعه تجارت مجازی
• تسریع درارائه آموزش های هدفدار و مبتنی بر نیاز
• بهبود شرایط محیطی

هرچه دوره های مجازی با اهداف و مقاصد استراتژیک سازمان بیشتر مرتبط گردد، تأثیر بیشتری در کارآئی و کاهش هزینه های سازمان خواهد داشت. یادگیری بیشتر در سازمان بمنظور دستیابی به این اهدف را این گونه تفسیر کرد که می توان یک سازمان را با افزایش ارزش فرایندی، تبدیل به یک سازمان یادگیرنده نمود.


کسب آمادگی برای موفقیت
در صورتی که بخواهیم بنحو موثر و مثبت از مزایای اجرای آموزش مجازی بهره جوییم بایستی شناخت کافی از شرایط واقعی سازمان ( زیر ساخت ها، منابع، محتوی، مشتریان، چگونگی دانش و شرایط آموزش در سازمان ) داشته باشیم. سوالاتی،چون اکنون کجا هستیم؟ کجا می خواهیم برویم؟ چگونه می خواهیم بدانجا برسیم؟ و …. ریشه در طراحی استراتژیک دارد و در قسمت های بعدی به ساختار وفرایندهای آموزش جهت پاسخ به سوالات فوق پرداخته می شود.

6 ویژگی کاربردی نرم افزار آموزش مجازی
آموزش مجازی چیست

ساختار و فرآیندها در آموزش مجازی

 

طراحی و برنامه ریزی برای بکارگیری آموزش مجازی نیازمند همکاری موثر فعالیت های کارکنان ونیز مشتریان خارج از سازمان می باشد. ازشرایط واقعی سازمان که بدانها اشاره شد دو فعالیت ویژه در کانون فرایند قرار دارند. محتوی یعنی مواد درسی که بایستی تهیه و بعنوان منبع در سیستم آموزش مجازی بکار گرفته شود وتکنولوژی یعنی فراهم آوردن امکانات سیستمی که ارائه ومدیریت مواد آموزشی را ممکن سازد. درحاشیه این دو فعالیت کانونی ومرکزی، فعالیت های دیگری متمرکز شده اند که شامل استراتژی ها، آموزش کارکنانی که مسئولیت مدیریت، حفاظت ونگهداری سیستم آموزش مجازی (LMS) را در سازمان بعهده دارند، مدیریت تغییرات و مدیریت پروژه است.
به منظور استقرار موفقیت آمیز آموزش های مجازی لازم است درمرحله شروع یک مطالعه و برآورد دقیق از تأثیر آموزش مجازی درتوسعه سازمانی بعمل می آید. هدف از اجرای این مطالعه جلوگیری ازهر گونه خطای احتمالی واتلاف سرمایه ها و همچنین بررسی امکان استفاده از تمام فرصت های ممکن می‏باشد.
اندی توماس ماتریس آموزش مجاری  را بعنوان یک ابزار تحلیلی برای برنامه ریزی و بیان یک دید کلی از آموزش مجازی ارائه می دهد. این ماتریس سازمان را قادر می سازد که نیازهای موجود را اولویت بندی نماید و نیز توانمندی خود را در هر یک از هشت عنصر کلیدی تعلیم؛ استراتژی؛ مدیریت؛ ارزیابی؛ محتوی؛ نرم افزار؛ متد آموزشی واجرا آزمایش نماید.

چه ویژگی هایی از نرم افزار آموزش مجازی می تواند باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شما شود؟

در اینجا چند نکته برای انتخاب نرم افزار آموزش مجازی به شما می گوییم که می تواند به شما در صرفه جویی در وقت کمک کند.


ابزارهای نوشتن و تالیف مبتنی بر ابر

ابزارهای مبتنی بر ابر، نرم افزارهای آموزش مجازی هستند که کاربران از طریق اینترنت به آن دسترسی دارند. نرم افزار آموزش مجازی دسکتاپ بر روی رایانه شخصی شما نصب می شود. اما از آنجا که ابزارهای تالیف تالیف مبتنی بر ابر کاملا آنلاین کار می کنند. برای استفاده از آن ها نیازی به نصب هیچ چیزی در رایانه شخصی ندارید. علاوه بر این، سیستم های دسکتاپ نیاز به به روز رسانی های منظم دارند، که این مسئله بسیار وقت گیر و در برخی مواقع پرهزینه می باشد. ابزارهای مبتنی بر ابر، نیازی به به روز رسانی منظم ندارند. همچنین، با سیستم های مبتنی بر ابر، شما با مشکلات ذخیره سازی رو به رو نخواهید شد.

در مقایسه با نرم افزار آموزش مجازی دسکتاپ، استفاده از نرم افزار یادگیری مجازی به مراتب راحت تر است. همچنین نرم افزار های مبتنی بر ابر به صورت کلی انعطاف پذیرتر هستند زیرا قابلیت ایجاد همکاری دارند، به این معنا که چندین نویسنده می توانند به صورت آنلاین برای ایجاد یک پروژه آموزش الکترونیک همکاری کنند. اگر واقعا به دنبال صرفه جویی در روال توسعه پروژه های آموزش مجازی هستید،  نرم افزار آموزش مجازی مبتنی بر ابر نسبت به نسخه های نصبی بیشتر کمک می کند.

برای دانلود برنامه ادوبی کانکت کلیک بفرمایید


وارد کردن محتوا

بیشتر اوقات، سازمان ها، محتوا و داستان خود را با فرمت پاورپوینت یا ورد تهیه می کنند. برای صرفه جویی در وقت در تولید آموزش مجازی، نرم افزار eLearning ای را انتخاب کنید که امکان وارد کردن مستقیم اسناد را فراهم کند. این باعث کاهش زمان لازم برای کپی کردن محتوا در اسلاید های خود نرم افزار می شود.

6 ویژگی کاربردی نرم افزار آموزش مجازی
تولید محتوا برای آموزش مجازی


همچنین نرم افزاری را انتخاب کنید که امکان ذخیره کردن فایل ها و اسست های خودتان را به شما بدهد. با این کار می توانید به راحتی از اسست های خود مانند تصاویر، نمودارها و فایل های ویدئویی مجددا استفاده کنید. این مورد را بررسی کنید که نرم افزار در وارد کردن محتوا چه میان انعطاف پذیری دارد. از چه نوع فایل هایی پشتیبانی می کند؟ آیا فایل صوتی نیز می توان در آن وارد کرد؟


آموزش الکترونیکی ریسپانسیو

امروزه با توجه به اینکه تنوع دستگاه های موجود در بازار بیشتر شده است، اهمیت مسئله سازگاری دوره های آموزش الکترونیکی با این دستگاه ها بیشتر شده است. دیگر زمان صفحات مبتنی بر فلش تمام شده است. حتما از این موضوع مطمئن شوید که نرم افزار آموزش مجازی شما به طور خودکار خروجی HTML5  ِ ریسپانسیو ایجاد می کند.

غالب ابزارهای تالیف آموزش مجازی، ابزاری برای دانلود خروجی ریسپانسیو HTML5 را فراهم می کنند. اما برای ایجاد دوره های واقعا ریسپانسیو برای دستگاه های مختلف با این ابزار، تلاش و زمان نیاز دارد.

در هنگام انتخاب نرم افزار تالیف، بررسی کنید که آیا امکان تبدیل خودکار اسلاید ها به صفحات HTML5 به صورت ریسپانسیو را دارد یا نه. آیا خروجی HTML5 برای صفحه نمایش های مختاف تنظیم می شود یا باید برای هر صفحه و هر روزولوشن طرح های جداگانه ای بسازید؟

نرم افزار آموزش مجازی را انتخاب کنید که به صورت خودکار اسلایدهای الکترونیکی شما را به صفحات یادگیری HTML5 کاملا ریسپانسیو تبدیل می کند، زیرا در وقت، به میزان زیادی صرفه جویی می کند.


اتوماسیون آموزش الکترونیکی

اتوماسیون موجب صرفه جویی در وقت می شود، اما این تنها دلیلی نیست که شما باید به دنبال اتوماسیون فرآیند توسعه  آموزش مجازی خود باشید. زمانی را که استفاده از اتوماسیون برای شما صرفه جویی می کند را می توانید در ایجاد یک استراتژی یادگیری بی عیب استفاده کرد و این در بهبود اثربخشی یادگیری شما کمک زیادی می کند.

برای اتوماسیون تولید آموزش آنلاین، گزینه های زیادی وجود دارد. بسیاری از ابزارهای تالیف دوره های اموزش مجازی، ویژگی های اتوماسیون را دارند. قبل از انتخاب نرم افزار آموزش مجازی، امکان اتوماسیوت فرآیند توسعه آموزش الکترونیکی خود را بررسی کنید. به طور کلی، نرم افزار آموزش مجازی خودکار شاید گران تر و پر هزینه تر باشد، اما در دراز مدت به شما کمک می کند تا در هزینه و وقت صرفه جویی زیادی کنید.


کتابخانه اسِست ها

یکی از اصلی ترین و مهم ترین جاهایی که در توسعه آموزش مجازی، وقت زیادی می برد، ایجاد اسست هایی در قالب تصاویر و دکمه ها می باشد. دسترسی به کتابخانه اسست ها، مطمئنا باعث صرفه جویی در وقت می شود. بهتر است نرم افزار آموزش مجازی را انتخاب کنید که یک کتابخانه اسست بزرگ را فراهم کند.

6 ویژگی کاربردی نرم افزار آموزش مجازی
تاثیر استفاده از آموزش مجازی


برخی ابزارهای نرم افزار آموزش مجازی وجود دارند که کتابخانه آن ها شامل بانک عکس، کاراکترهای کارتونی، اسست های دکمه و تصویر، کتابخانه های گیف متحرک و حتی کتابخانه های ویدئویی هستند. ارزیابی لازم را انجام دهید و ابزاری را انتخاب کنید که کتابخانه های با نیاز های شما متناسب باشد. این باعث می شود زمان زیادی در تولید و ایجاد المان ها صرفه جویی شود.


APIها برای اتصال به سیستم lms

چند وقت یک بار نیاز دارید که دوره های آموزش مجازی خود را به روز رسانی کنید؟ اگر برای به روز رسانی دوره های خود حتی از قبل از دوره برنامه ریزی داشته باشید، می تواند در صرفه جویی در وقت بسیار به شما کمک کند. آیا نرم افزار آموزش مجازی، در به روزرسانی دوره ها به شما کمک می کند؟ پس از به روز رسانی دوره های آموزش مجازی، انتشار دوره ها و بارگزاری مجدد آن ها در سیستم ال ام اس چقدر آسان است؟

جهت دریافت مشاوره رایگان در خصوص نرم افزار آموزش مجازی، فرم زیر را تکمیل نمایید.

مشاوره رایگان بگیرید
نظرات کاربران
فاطمه کمالی

سیستم آموزش مجازی lms یکی از بهترینا در آموزش از راه دور هست

0 0

المیرا رحمانی

آموزش مجازی برای افراد شاغل خیلی مناسبه

0 0

عبدی

دقیقا حتی میتونی تو مسیر خونه هم داخل کلاس باشین

0 0

karimian

نرم افزار های آموزش مجازی بسته به کیفیت و پشتیبانیشون در رقابت با هم هستن و این میتونه در آپدیت و بهتر شدن امکانات و دسترسی هاشون خیلی تاثیر گذار باشه.

0 0

پاداش

سلام
در آموزش مجازی ما دور کار هستیم و اساتید و دانشجویان هم در منزل هستند
در شهرستان‌های دور افتاده امکان استفاده از بهترین استادها فراهم شد
همه اینها یعنی ال ام اس و یادگیری الکترونیکی مسیر درستی را داره طی میکنه کرونا هم که مجبورمون کرد😃

0 0

زهره

سلام
مقاله کاربردی در زمینه آموزش مجازی بود ممنونم

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید