مقالات نرم افزار آموزش مجازی

6 مانع در توسعه آموزش مجازی و غلبه بر آنها

موانع آموزش مجازی

توسعه آموزش مجازی سفارشی مزایای بسیار زیادی دارد. اما با موانعی نیز مواجه است. برای روبه رو شدن با این موانع لازم است که برنامه ریزی کنید و تا جای ممکن همان ابتدای کار بر این موانع غلبه کنید. این را نیز به یاد داشته باشید، آماده شدن نیمی از مسیر برنده شدن است!

کلاس‌هاتو با ادوبی کانکت، آنلاین برگزار کن!

همراه با تست رایگان


غلبه بر نقاط ضعف و موانع رایج در توسعه آموزش مجازی

در این مقاله به 6 مورد از رایج ترین موانع توسعه آموزش الکترونیکی می پردازیم.


یک – عدم وجود انگیزه در دانش پذیر

عدم وجود انگیزه یادگیری یک مشکل جدید نیست. تا به این لحظه تحقیقات زیادی در این زمینه صورت گرفته است، ولی نتایج این تحقیقات هنوز در عمل پیاده سازی نشده است. اما همه افرادی که در صنعت آموزش فعالیت می کنند با این مشکل رو به رو هستند. شما باید هر کاری که از دستتان بر می آید برای ایجاد انگیزه در دانش آموزان خود انجام دهید. این انگیزه دادن می تواند به صورت پاداش های ملموس باشد یا مثلا استفاده از یک رویکرد اجتماعی مانند گیمیفیکیشن، مدال های تشویقی و موارد مشابه در آموزش ها. مهم ترین عامل، قوی بودن محتوای یادگیری می باشد. مهم نیست که روش تحویل شما چقدر جالب و مبتکرانه باشد، در نهایت این خودِ محتوای آموزشی است که باید بدرخشد. از عالی و بی عیب و نقص بودن محتوای خود مطمئن شوید و سپس تکنیک ها و روش های ارائه ای را که جامعه هدف شما را درگیر می کند دنبال کنید.


دو – کوتاه بودن مدت توجه

موانع توسعه آموزش مجازی
توسعه آموزش مجازی


دامنه توجه روز به روز کوتاه تر و کوتاه تر می شود. و این موضوع باعث می شود که شما زمان بسیار کمی برای جذب کردن دانش پذیرها به سمت دوره خود داشته باشید، حتی اگر ذاتا انگیزه زیادی داشته باشند. برای آنکه آن ها به سخنان و مطالب شما گوش دهند، باید توجه آن ها را جلب کنید. نکته مهم حفظ آن ها در زمانیست که اولین بار به دوره آموزش آنلاین شما وارد می شوند. با توجه به کوتاه بودن مدت توجه، محتوای خود را به قسمت های کوچک و قابل هضم تقسیم کنید. اگر به جای یک کلاس آنلاین 1 ساعته، شش درس 10 دقیقه ای ارائه دهید، دانش پذیران شما مطالب بیشتری خواهند آموخت.


سه – فشار زمانی

یکی دیگر از موانع توسعه آموزش مجازی برای واحد تحقیق و توسعه این است که بعد از مطرح شدن درخواست یک دوره آنلاین، بلافاصله موعد تحویل آن فرا می رسد. برای ایجاد و توسعه یک دوره آموزش مجازی موفق، مهلت های زمانی باید منطقی و عملی باشند. توجه کنید که در مورد توسعه آموزش الکترونیکی موفق صحبت می کنیم نه چیدن میز شام. این کار به زمان، تلاش و صبر زیادی نیاز دارد. تحت فشار زمانی قطعا نخواهید توانست به نتیجه مطلوب برسید. در عین حال از زمانی که در اختیار دارید به بهترین نحو استفاده کنید و وقت خود را صرف برنامه ریزی و تحلیل کنید.


چهار – موانع زبانی

اگر قرار است دوره ای چند زبانه ایجاد کنید، موضوع جالب تر (بخوانید پیچیده تر) می شود. شما باید قبل از توسعه دوره آموزش مجازی به زبان پایه خود، همه موارد محلی سازی برای زبان های دیگر را ملاحظه کنید. این نکات کوچک تفاوت های بزرگی ایجاد می کنند. اگر می خواهید دوره اموزش انلاین و کلاس انلاین خود را به زبان های مختلف توسعه دهید، بهتر است در داخل تصاویر از متن استفاده نکنید. بلکه در عوض از برچسب هایی که از تصویرها جدا هستند استفاده کنید. به یاد داشته باشید، بومی سازی کاری فراتر از ترجمه صرف است. بهتر است به ماهیت جهانی گرافیک یا حتی نمونه کارها فکر کنید. بله! برای توسعه یک دوره آموزش مجازی باید به خوبی فکر کنید.


پنج – محدودیت های فناوری و زیرساختی برای کلاس انلاین

موانع توسعه آموزش مجازی
تکنولوژی در توسعه آموزش مجازی


فناوری خوب است، اما برخی اوقات می تواند مانع محسوب شود. برخی اوقات، گزینه های زیادی برای انتخاب وجود دارد و این همیشه چیز خوبی نیست. قبل از اینکه توسعه آموزش مجازی را شروع کنید، باید به فناوری هایی که می خواهید و یا لازم است استفاده کنید فکر کنید. یکی از این فناوری ها، پلتفرم هایی است که می خواهد اموزش الکترونیکی خود را روی آن توسعه دهید. می خواهید دوره شما روی دسکتاپ اجرا شود یا تلفن های همراه یا هر دو؟ اگر از صدا استفاده می کنید، شرایط دانش پذیرها برای استفاده از صدا مناسب است؟ آیا تمام مخاطبان و دانش آموزان شما از پهنای باند کافی برای مشاهده فیلم برخودار هستند؟ برای افزایش کارآیی، باید این سوال ها را بپرسید و سپس بر اساس پاسخ ها رویکردی بهینه اتخاذ کنید. نسبت به هدف خود صادق و وفادار باشد و اجازه ندهید که تکنولوژی شما را از آن دور کند. مثلا می توانید وقت و هزینه زیادی صرف واقعیت مجازی کنید زیرا خیلی هیجان انگیز است، اما اگر مخاطبان و دانش پذیرهای شما به هدست های VR دسترسی نداشته باشند، فایده ای دارد؟


شش – ملاحظات مربوط به بودجه توسعه یادگیری مجازی

کیفیت هزینه بر است. توسعه آموزش مجازی با کیفیت عالی ارزان تمام نمی شود. ممکن است هزینه های تولید و توسعه دوره آموزش مجازی به نظر شما زیاد بیاید. اما واقعا اینگونه نیست. دوره های آموزش مجازی مزایایی دارند که ارزش هزینه ی صرف شده را دارند. آموزش الکترونیکی برای هر کاربر قابلیت سفارشی سازی دارد. از طرف دیگر دوره در مالکیت شماست و می توانید بدون هیچ هزینه اضافه ای آن را برای هزاران کاربر ارائه دهید و برای آن ها کلاس مجازی برگزار کنید. این دوره ها می توانند سال ها مورد استفاده قرار گیرند و در دراز مدت بازده بهتری را ارائه دهند. اگر بودجه کمی دارید، می توانید از گزینه ها و ابزارهای کم هزینه تر مثل ارائه پاورپوینت استفاده کنید.

در طول توسعه آموزش مجازی ممکن است با موانع و نقاط ضعف بیشتری روبه رو شوید، اما اگر در نحوه پیشبرد خود منطقی باشید، می توان بر آن ها غلبه کرد.یکی از مهمترین مواردی که در هنگام خرید moodle و یا خرید سامانه آموزش مجازی دیگری به آن توجه می شود صرف نظر از زبان برنامه که moodle فارسی باشد یا خیر قیمت lms است. سامانه lms باید از لحاظ اقتصادی برای آموزشگاه مقرون به صرفه باشد و همین موضوع نرم افزارهای پافکو را در اولویت انتخاب کاربران قرار می دهد.

مشاوره رایگان بگیرید
نظرات کاربران
سعید قمی

در توسعه آموزش مجازی فاکتورها و موانع بیشتری هستن ولی درهرصورت این مقاله خوب و کاربردی بود

0 0

محمودی

یکی از مهم ترین تو اموزش مجازی داشتن اینترنت مناسب برای هم مدرس هم برای دانشجو ها هست

0 0

ایمانی

چون به صورت مجازی هست باید دقت خیلی بیشتری داشته باشیم و محیط را برای اموزش فراهم کنیم

0 0

علیرضا نوری

یکی از محدود ترین ها و مانع آموزش مجازی میشه وجود بستر اینترنت خوب هست

0 0

محسن زنگنه

یکی از مانع های توسعه آموزش مجازی سرعت اینترنتمون تو اینجا هست :(((

0 0

علیرضا صمدی

اگر افلاین سازی بکنند دیگه مشکل ندارین زمانی که قطع شدین رو میتونین به صورت افلاین دوباره ببینین

0 0

تکاوری

امیدوارم روی توسعه آموزش مجازی خیلی خوب کار بشه چون این نوع آموزش همیشه در دسترسه

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید