مقالات نرم افزار آموزش مجازی

برندسازی و بازاریابی برای موسسه آموزشی

برند سازی و بازاریابی
برندسازی و بازاریابی برای موسسه آموزشی چه اهمیتی دارد؟ برای ایجاد آگاهی از برند چه روندی را باید طی کرد؟ چه نکاتی دارد؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ خواهیم داد. 
ادوبی کانکت
همراه با تست رایگان


چگونه برای موسسه آموزشی خود آگاهی از برند بسازید؟ (نحوه ایجاد آگاهی از برند برای موسسه آموزشی)

در گذشته، به دلیل تعداد محدود مدارس و موسسات آموزشی، رقابت برای جذب دانش آموزان جدید معنادار نبود و آموزشگاه ها،  به ندرت درگیر ترویج و تبلیغ برند خود و ورود به عرصه رقابت و بازاریابی می شدند. در آن زمان اکثر کلاس ها و دوره های آموزشی به صورت حضوری برگزار می شد و تعداد محدود آموزشگاه ها و مدارس، دانشجوها و دانش آموزان را ملزم به انتخاب یکی از آن ها می کرد. با گذشت زمان و رفتن به سمت آموزش مجازی و آزمون های آنلاین از انحصار آموزش توسط موسسات حضوری کاسته و سهم بازار این آموزشگاه ها در اختیار موسسات اموزش مجازی قرار گرفت. به صورتیکه بسیاری از مدارس، آموزشگاه ها و موسسات آموزشی جدید، با رویکرد نوین به پیاده سازی سامانه یادگیری الکترونیکی و سیستم آموزش مجازی پرداخته و به این صورت رقابت جدیدی بین آموزشگاه ها و مدارس سنتی و موسسات آموزش مجازی صورت گرفت.

با توجه به تغییر رفتار یادگیرندگان برای آموزش غیرحضوری و تمایل به یادگیری الکترونیکی، مزایای کلاس های مجازی هر روز بیشتر مورد توجه اساتید و دانشجویان قرار گرفت. رقابت بین دو گروه آموزشگاه های حضوری و موسسات اموزش مجازی به حدی زیاد شد که حتی گروه اول نیز مبادرت به راه اندازی سیستم یادگیری الکترونیکی و استفاده از سایت lms ورزیده و با خرید نرم افزار آموزش مجازیlms  و پیاده سازی تدریس آنلاین و سامانه آموزش الکترونیکی این رقابت را بیشتر و بیشتر کرده است.

به این ترتیب اکنون، شرایط و در نتیجه آن استراتژی های بازاریابی برند در صنعت آموزش و بازاریابی برای موسسه آموزشی تغییر کرده است. آموزشگاه ها به شدت به استراتژی های رقابتی بازاریابی نیاز دارند و هر روز نیز با وجود تعداد بالای مدارس آنلاین و دیگر موسسات آموزشی کوچک و شخصی تر و همچنین موسسات آموزش و پرورش، نیاز به رقابت برای جذب دانشجویان بیشتر رو به افزایش است.

خوشبختانه، ایجاد آگاهی از برند و بازاریابی برای موسسه های آموزشی در آن حدی که شما فکر می کنید غیرممکن و چالش برانگیز نیست. با ابزار بازاریابی دیجیتال مناسب، می توانید یک برند موفق برای موسسه خود ایجاد کنید و آن را به بهترین دانشجو ها و دانش آموزان در خارج از آموزشگاه ارائه دهید.

در اینجا راهنمای کاملی آورده ایم که به شما نشان می دهد چگونه برای موسسه آموزشی خود، آگاهی از برند بسازید.

 1. سفر خرید مشتری و پرسنای خریدار خود را مشخص کنید. نه موسسه آموزشی شما و نه برند شما فقط روی یک نوع دانش پذیر تمرکز نمی کند. اگر می خواهید آگاهی از برند ایجاد کنید، باید این موضوع را به مردم برسانید که شما برند خود را جذاب می دانید و به آن علاقه دارید (باید کاری کنید که مردم درباره برند شما هیجان داشته باشند و به آن علاقه مند باشند). برای این کار باید زمان بگذارید و نقشه ای رسم کنید که نشان دهد دانش آموزان در طول فرآیند درخواست خود چگونه و به چه چیزهایی فکر می کنند. بر اساس هر مرحله از این فرآیند پرسونای خریدار را ایجاد کنید. برای هر پرسونا درباره مسائل زیر فکر کنید:
 • پرسونای شما(مخاطب فرضی شما) چگونه باید از موسسه شما آگاه شود؟
 • در حال حاضر بزرگترین نگرانی شما در مورد پرسونا(مخاطب بالقوه) چیست؟
 • پرسونای(مخاطب بالقوه) شما چه سوال هایی می تواند داشته باشد؟
 • موسسه شما چگونه می تواند به پاسخ دادن به این سوال ها کمک کند؟

هنگامی که شما در مورد چگونگی تغییر و تکامل دانش آموزان احتمالی آینده خود عمیق فکر می کنید و نیازهای آموزشی او را حدس می زنید، در طول فرایند بازاریابی و تبلیغات، بهتر خواهید توانست به آن ها کمک کنید.

 1. به پیام خود باور داشته باشید

اگر می خواهید برای مخلطبان هدف خود تبلیغات انجام دهید و این را نیز می دانید که نیاز دارید چه تغییری در ذهن آن ها راجع به برند شما ایجاد شود، در اولین وهله نیاز دارید که یک برند قدرتمند با تگلاین یا پیام قوی داشته باشید. این پیام شامل آن چیزی است که دانشجویان ممکن است از موسسه شما انتظار داشته باشند. شما به یک استراتژی برندینگ نیاز دارید به طوری که بتوانید هر نوع دانشجویی را که به دنبال صفحه ثبت نام است، پیدا کنید.

این موضوع یا پیام پایه ی کمپین آگاهی از برند شما خواهد بود، بنابراین در مورد مهارت هایی که می خواهید دانش آموزان با ثبت نام به دست آورند وب فکر کنید و حتی اینکه هریک از آن ها می توانند برای کدامیک از فرصت های تحصیلات تکمیلی واجد شرایط باشند؟

به عنوان نمونه، شعار شما می تواند مشابه یکی از شعار های زیر باشد:

 • دانشگاه ملبورن: "رویای بزرگ"
 • دانشگاه لا تروب: "امکانات بی نهایت"
 • دانشگاه سیدنی: "سوال. تجزیه و تحلیل. چالش"

پیام یا شعار شما نباید بیش از حد پیچیده باشد. شما قصد دارید که مطالب و محتواهای دیگر خود را در اطراف برند قرار دهید، پس تا حد امکان شعارهای خود را به صورت ساده و سر راست انتخاب کنید.

وجهه برند خود را با ابزارهای زیر مدیریت و کنترل کنید

 1. بازاریابی چند کاناله

برای بهبود برند و ایجاد آگاهی از برند موسسه آموزشی خود، نیاز دارید که کانال های بازاریابی چندگانه در دسترس شما باشد. با این که طراحی سایت و داشتن وب سایت مناسب، یکی از شاخصه های کلیدی برای برند شماست، اما اگر برند خود را در سایت ها و رسانه های دیگر تبلیغ و معرفی نکنید، وب سایتتان به تنهایی باعث رشد شگرف برند شما نخواهد شد.

با بازاریابی چندکاناله، شما می توانید با کمپین آگاهی از برند و روابط عمومی، پیام مناسب را به مخاطبان هدف خود برسانید. در ادامه سه پلتفرم ضروری که برای اجرای بازاریابی چندکاناله به آن ها نیاز دارید، معرفی خواهیم کرد.

 • وب سایت موسسه آموزشی شما

وب سایت موسسه آموزشی شما همانند زیربنای خانه شما است و باید به صورت افتخار آمیزی پیام تبلیغاتی شما را نمایش دهد. هرچند که داشتن یک سایت ال ام اس lms  و سیستم آموزش الکترنیکی بر روی سایتتان می تواند مخاطبان بیشتر و بهتری به سمت شما هدایت کند، اما مهمترین نکته در مورد طراحی سایت، مسائل فنی آن از جمله نداشتن خطای 404 است. محتوای سایت شما نیز باید مبتنی بر اطلاعات مرتبط و مقالات مورد نیاز مخاطب بالقوه باشد. اگر در حال حاضر سایت ندارید، یک وبلاگ ایجاد کنید. اما این را بدانید که داشتن یک سایت مناسب و یک سامانه مدیریت آموزش الکترنیکی می تواند علاوه بر ایجاد آگاهی از برند و روابط عمومی مناسب، مخاطبان باکیفیت تری را به سمت کسب و کار شما هدایت کند. در مورد محتوا در بخش بعدی صحبت خواهیم کرد.

 • بازاریابی رسانه اجتماعی در بازاریابی برای موسسه آموزشی

 این روش برای تبلیغ محصولات و خدمات در پلتفرم های مختلف اجتماعی استفاده می شود. با بازاریابی رسانه های اجتماعی، ابزارهای داخلی و متنوعی برای پیگیری کمپین های تبلیغاتی مختلف، پیشرفت آن ها و گزارش هایی از میزان موفقیت آن ها خواهید داشت. دانش آموزان امروزی و خانواده های آن ها در رسانه های اجتماعی بسیار فعال هستند و می توانند به عنوان یک منبع برای برندسازی موسسات آموزشی استفاده شوند.  در حال حاضر، احتمالا فیس بوک، لینکدین و اینستاگرام مهم ترین رسانه ها بین پلتفرم های رسانه اجتماعی است. فیس بوک و لینکدین از جمله سرویس های تبلیغاتی عالی بر شمرده می شود، با آن ها می توانید دنبال کننده های خود را مجددا به بازار برگردانید(remarket)، آن ها را به تورهای دانشگاهی دعوت کنید و از آن ها برای شرکت در این تورها اطلاعات بگیرید. همچنین می توانید با استفاده از اینستاگرام، از تصاویر خود در تبلیغاتتان استفاده کنید و از پروفایل خود برای نشان دادن آنچه که در زمان های مختلف در محوطه دانشگاه شما اجرا می شود بهره ببرید.

 • گوگل ادز/ادرول

سایت، پیام و تصویر خود را در چنیدن پلتفرم اجرا کنید. با استفاده از Google Ad words، شما می توانید بازدیدکننده های وب سایت خود را هنگامی که در حال بازدید از سایت شما هستند دنبال کنید و با ارسال پیام های هدفمند آن ها را زودتر از رقبای آموزشی خود، به سمت شرکت در جلسات اطلاعاتی، خواندن محتواهای تبلیغاتی و شرکت در تورها سوق دهید.

 • کمپین های آنلاین تعاملی برای دانش آموزان

دانش آموزان عاشق فعالیت های جذاب و درگیر کننده هستند و با تمام وجود در اینگونه رویدادها شرکت می کنند. با بازاریابی رسانه های اجتماعی و ایجاد کمپین های آنلاین، باعث مشارکت بیشتر دانش آموزان شوید . سامانه مدیریت آموزش مجازی نیز به ایجاد دوره های آموزش از راه دور تعاملی کمک خواهد کرد. به عنوان مثال، یک رویداد را میزبانی کنید و با استفاده از پلتفرم های بازاریابی رسانه های اجتماعی آن را تبلیغ کنید. انتشار پست شما توسط دیگران، به طور جادویی آگاهی از برند شما را بهبود می دهد.

 • یک مرکز دانش به وب سایت موسسه آموزشی خود اضافه کنید:  

با بازاریابی موثر چند گانه، موفق به آوردن ترافیک به وب سایت خود خواهید شد. اما این نکته را نیز در نظر بگیرد : روانه کردن ترافیک بزرگ به سمت وب سایت شما، این مسئولیت را بر گردنتان می گذارد که پاسخ گوی درخواست ها و سوال های آن ها نیز باشید. پر واضح است که دانش آموزان به خاطر اینکه دنیایی جدید از فرصت ها در انتظار آن هاست، سوالات زیاد و مختلفی در ذهن داشته باشند.

اضافه کردن یک مرکز  دانش "خودآموز" (self service) در وب سایت رسمی شما می تواند یک صرفه جویی بسیار مفید در زمان برای شما به ارمغان بیاورد. برای مثال آکادمی پافکو این مساله را به خوبی برای شما پیاده سازی کرده است. با خرید lms و پیاده سازی یک سیستم آموزش الکترونیکی، این مور به خوبی در سایت شما پوشش داده خواهد شد. پیاده سازی این مرکز دانش می تواند تمام مسائل بالقوه دانش آموزان را حل کند به عنوان مثال سوالاتی در زمینه های شرایط پذیرش، هزینه ها، واجد شرایط بودن و اطلاعات مربوط به موسسه شما. حتی گذراندن دوره ها و دروس پیش نیاز برای ورود به آموزشگاه شما به صورت آموزش از راه دور می تواند جذب دانشجو را برای شما تسهیل کند. از طریق این مرکز، دانش آموزان می توانند با موسسه شما آشنا شوند و آموزش ها و نکات اولیه را به صورت آموزش مجازی از موسسه شما دریافت کنند. این امر به مطرح شدن و پیشرفت کسب و کار شما کمک ویژه ای می کند.

 • بلاگ ها و بازاریابی محتوا

داشتن بلاگ، مقالات و بازاریابی محتوا نیز جنبه های مهمی از بازاریابی چندکاناله هستند. بلاگ شما باید اولین موتور محتوای شما و بهترین راه برای کمک به دانش آموزان، در یافتن پاسخ سوالات آنها باشد بدون اینکه آن ها مجبور به ارسال ایمیل برای کارکنان جهت دریافت پاس سوالات خود باشند. روش های خلاقانه و جذابی برای ایجاد تاپیک های خاص در قسمت بلاگ سایتتان وجود دارد.

این امکان را به دانش آموزان بدهید که در مورد مکانی که به آن آمده اند اطلاعات داشته باشند:

زمانی که دانشجویان به یک جای جدید می روند، در کل هیجان زیادی ایجاد می شود. پیش روی آن ها یک فرصت برای کشف یک دنیای جدید، دیدن مکان های جدید و یادگیری یک فرهنگ جدید وجود دارد. برای افزایش هیجان، می توانید محتوای محلی سازی شده ارسال کنید. این در بهبود آگاهی از برند موسسات در یک مقیاس هدفمند بسیار موثر است.

دانش آموزی که تازه جست و جو را شروع کرده است، ممکن است به فرصت های فوق العاده ای که شما به او پیشنهاد می دهید علاقه مند باشد، البته دانش آموزانی که با محدودیت های مالی مواجه هستند در انتخاب مدرسه و آموزشگاه خود بسیار محدود می شوند و می خواهند که اعداد و ارقام مربوط به هزینه ها را ببینند. دانش آموزانی که تصمیم نهایی خود را اتخاذ می کنند ممکن است علاقه داشته باشند که مزایا و جنبه های سرگرم کننده و تفریحی که در فضای دانشگاه شما وجود دارد بیشتر باشند.

البته که شما قادر نخواهید بود که نیازهای همه دانش آموزانی که در چشم انداز شما هستند را بررسی کنید، اما اگر مطالب جدیدی را منتشر می کنید، باید بدون هیچ مشکلی بیشترین تعداد خریدار را درگیر کند.

چگونه بلاگ ها و محتواهای خود را ارتقا دهید؟

برای ارتقای محتوای خود، می توانید از سایت های بازاریابی رسانه های اجتماعی و همچنین گوگل ادوردز برای نمایش محتوای خود به کاربران جدید استفاده کنید. به یاد داشته باشید که با رسانه های اجتماعی، نباید تنها مطالب خود را تبلیغ کنید، بلکه باید بلاگ های دیگر و مقالات جدیدی را که حدس می زنید به دنبال کننده هایتان جالب و مرتبط باشد را نیز منتشر کنید. باز هم، شما می خواهید دانش آموزانتان بدانند که شما بهترین منافع و علاقه مندی های آنها را در ذهن دارید.

ایجاد آگاهی از برند شما، یک کار طولانی و مداوم است. اما وقتی که دانش آموزان برای گرفتن اطلاعات و حتی مشاوره به شما وابسته باشند، متوجه خواهید شد که تصویر موسسه شما بهبود پیدا می کند و برند شما چیزی بیشتر از یک شعار بازاریابی جلوه خواهد کرد.  

دریافت مشاوره رایگان
نظرات کاربران
بخشی

هزینه گوگل ادز برای موسسه آموزشی چقدر هست ؟ از کجا میشه استعلام گرفت

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید