مقالات نرم افزار آموزش مجازی

5 نکته برای ارائه و تحویل به موقع دوره آموزش مجازی

دوره آموزش مجازی

آیا شما در یک تیم طراحی و توسعه دوره آموزش مجازی کار می کنید؟

ما در طی سال ها با طراحان و توسعه دهنده های دوره آموزش مجازی بسیاری کار کرده ایم. و این که چه میزان وقت و تلاش در طراحی و توسعه دوره های آموزش مجازی هدر می رود، موجب شگفتی است.

ادوبی کانکت
همراه با تست رایگان


جلوگیری از اتلاف وقت در مراحل طراحی و توسعه دوره آموزش مجازی

امروزه تعریف آموزش مجازی و سامانه مدیریت آموزش الکترونیکی، به دو موضوع پرکاربرد در صنعت آموزش تبدیل شده اند. ممکن است تاکنون موضوعات مختلفی درباره آموزش مجازی و تعریف مفهومی آموزش الکترونیکی شنیده باشید اما قطعا مزایای آموزش مجازی و ارزش افزوده حاصل از بکارگیری نرم افزار برگزاری کلاس آنلاین ، بیش از هر موضوع دیگری برای علاقمندان به صنعت آموزش جذابیت دارد.با توجه به اینکه آموزش از راه دور و دوره های مجازی رایگان رشد بیشتری نسبت به کارگاه های حضوری در صنعت آموزش داشته اند. با 5 راهنمایی که در ادامه آورده شده است، خواهید توانست پروژه های آموزش الکترونیکی خود را به موقع ارائه دهید:


یک – طراحان دوره آنلاین و توسعه دهنده های آن باید با هم کار کنند

سامانه مدیریت آموزش الکترونیکی و نرم افزار برگزاری کلاس آنلاین می توانند در عرصه رقابت صنعت آموزش نقشی غیرقابل انکار داشته باشند.. خیلی فوق العاده است اگر هم یک طراح دوره آموزش مجازی باشید و هم توسعه دهنده. اما بعضی اوقات، ممکن است در پروژه هایی همکاری کنید که تنها یکی از این دو کار به شما محول شود. برای من خیلی تعجب برانگیز است که طراحان و توسعه دهنده ها تا قبل از تکمیل و امضای طرح، با یکدیگر صحبت و مشورت نمی کنند.

دوره آموزش مجازی
طراحی و توسعه دوره آموزش مجازی


اگر طراح دوره آموزش مجازی هستید، در مورد چیزهایی که واقعا قابل دستیابی است با توسعه دهنده پروژه خود مشورت کنید. یک پروپوزال طراحی و توسعه آماده و ارائه دهید که هر دو نفرتان قادر به انجام آن باشید. اگر شما به عنوان یک طراح ویژگی هایی را پیشنهاد دهید که توسعه دهنده نتواند آن را اجرا کند، در تکمیل پروژه تاخیرهای غیر ضروری به وجود می آورید. داشتن ایده های عالی طراحی، ممکن است بار کاری زیادی را روی دوش توسعه دهنده بیاورد. از پروژه هایی که توانایی های توسعه دهنده را به چالش می کشد، دوری کنید و واقع بین باشید.

اگر توسعه دهنده دوره آموزش مجازی هستید، سعی کنید در اوایل مراحل برنامه ریزی جلسه ای با طراح داشته باشید و در مورد آنچه با استفاده از ابزارهای تالیف قابل دستیابی و واقع بینانه است صحبت کنید. می توانید در این جلسه به صورت عملی ابزارها را به طراح ارائه دهید و نحوه کار تالیف و توسعه دوره آموزش مجازی را به او نشان دهید. به این ترتیب طراح می تواند آنچه را که در ذهن دارد را با توجه به ابزارهای موجود و در دسترس طراحی کند. به عنوان یک توسعه دهنده، شما نمی خواهید eLearning را دوباره اختراع کنید. اشتباه برداشت نکنید! افراد زیادی هستند که وقت زیادی برای توسعه راه حل های جدید آموزش الکترونیک اختصاص می دهند که در نهایت این راه حل ها به ابزارهای تالیف محتوای آموزش الکترونیکی اضافه می شوند. اما این کار را در حین انجام یک پروژه تعریف شده انجام نمی دهند.


دو – ارسال گزارش در هر مرحله از طراحی و توسعه دوره آموزش مجازی برای ذینفعان

دوره آموزش مجازی
طراحی دوره آموزش مجازی


من طراحان و توسعه دهنده های دست اول و متخصصی را دیده ام که تلاش می کنند با رفتن مستقیم به مرحله توسعه، در وقت خود صرفه جویی کنند. این طراحان و توسعه دهنده ها قبل از اینکه مطمئن شوند در مسیر درست قرار دارند یا نه، روی ساختن تعاملات وقت می گذارند. در نهایت، این وقت تلف شده محسوب می شود، چرا که ممکن است بخش اعظم کار انجام شده مورد قبول صاحب کار قرار نگیرد.

من به عنوان یک طراح، همیشه با یک برنامه طراحی شروع می کنم. در برنامه طراحی، با یک بررسی کلی درباره اینکه هدف از دوره آموزش آنلاین چه خواهد بود شروع می کنم. در این مرحله تنها سیلابس و سر تیتر های دروس مشخص می شوند. نتیجه این مرحله را در گزارشی برای صاحب کار و ذینفعان ارسال می کنم تا آن را بررسی کنند.

پس از دریافت تایید، شروع به طراحی دوره آموزش مجازی می کنم. در این مرحله از انواع ابزار های داستان گویی می توان استفاده کرد. تا زمانی که بتوانید ایده های خودتان را به راحتی منتقل کنید، مهم نیست از چه الگویی استفاده می کنید. وقتی یک داستان برای ارائه دارید، آن را با صاحب کار به اشتراک بگذارید تا بازخورد و تایید او را دریافت کنید.

تنها پس از گرفتن تایید، می توانید توسعه دوره را شروع کنید. نمی توانید میزان نا امیدی و ناراحتی طراحی را که چندین هفته برای ساخت یک پروژه وقت صرف کرده است و در نهایت نتیجه کارش رد شده است را تصور کنید. دخالت دادن نظرات ذی نفعان در هر مرحله از کار، بهترین راه برای جلوگیری از این نوع اتفاقات و تاخیر هایی که موجب می شوند، است.


سه – دامنه کار را مشخص کنید

تعیین دامنه کار می تواند بخشی از برنامه طراحی دوره آموزش مجازی باشد، یا می تواند به صورت جداگانه انجام شود. در دامنه کار مشخص می کنید که این پروژه اموزش مجازی چه مواردی را شامل می شود و چه مواردی را شامل نمی شود. هدف یک پروژه آموزش و کلاس آنلاین غالبا دامنه آن پروژه را نیز تعیین می کند.

مراقب آن دسته از ذینفعانی باشید که در اواخر چرخه طراحی طوفان ذهنی دیرهنگام راجع به قرار گرفتن موارد نامربوط در این دوره را راه می اندازند. آن ها ممکن است متوجه شوند که در حوزه دیگری نیز به محتوای آموزشی نیاز دارند و اگر بتوانند آن را نیز در قالب همین پروژه فعلی به انجام برسانند در هزینه های آموزشی خود صرفه جویی خواهند کرد. مراقب این مسائل باشید، به خصوص اگر قبلا درباره هزینه ها مذاکره کرده و به توافق رسیده اید. اگر پروژه دیگری در ازای پرداخت هزینه جداگانه از شما بخواهند، بحثش فرق می کند. غالبا وقتی متوجه می شوند که درخواست های اضافی هزینه یا زمان تکمیل پروژه را افزایش می دهد، از آن ها چشم پوشی می کنند.


چهار – هوشمندانه تر کار کنید نه سخت تر

دوره آموزش مجازی
در طراحی دوره آموزش مجازی هوشمندانه کار کنید


چند سال پیش در یک کلاس مجازی شرکت کرده بودم که در آن نحوه ساخت سوالات سفارشی در ادوبی کپتیویت را آموزش می داد. در این جلسه به ما کد جاوااسکریپت برای ساخت  تعاملات منحصر به فرد مانند چندین سوال درست/غلط در یک اسلاید واحد را آموزش دادند. در اواسط این کلاس برای من مشخص شد که فقط با استفاده مجدد از سوال، می توان بدون نوشتن کد، به نتیجه آموزشی یکسانی رسید. همیشه قبل از اینکه سراغ کارهای پیشرفته یا جاوااسکریپت بروید، از خودتان سوال کنید که آیا راه حلی آسان تر و سریع تر برای دستیابی به نتیجه مشابه وجود دارد یا نه.


پنج –  بیش از اندازه در جزئیات غرق نشوید

در اوایل کارم به عنوان یک طراح، در حال طراحی آموزش الکترونیکی بودم که مدیرم از من پرسید که در حال انجام چه کاری هستم. من در تلاش بودم که اسکرین کپچر ها در تمام اسلاید ها کاملا هم ردیف باشند و زمان زیادی برای آن صرف می کردم. او به من یادآوری کرد که تنها کسی که به این سطح از جزئیات اهمیت می دهد فقط خودم هستم. هیچ وقت در جزئیات غرق نشوید.

نتیجه گیری

امروزه تعریف آموزش مجازی و سامانه مدیریت آموزش الکترونیکی، به دو موضوع پرکاربرد در صنعت آموزش تبدیل شده اند.

در صورت تمایل به خرید lms مودل و سیستم آموزش مجازی مناسب، بهتر است ابتدا فاکتورهایی از قبیل تعداد شرکت کنندگان، تعداد جلسات هر دوره و سایر فاکتورهای مرتبط با آموزش الکترونیکی خود را در نظر بگیرید.

به خاطر داشته باشید که هدف از آموزش الکترونیکی، آموزش کارکنان برای بهتر انجام دادن وظایفشان است. ممکن است صرف وقت زیاد برای کار با ابزارهای تالیف آموزش های الکترونیکی، آنقدر ها که انتظار دارید، نتیجه طراحی شما را تغییر ندهد. البته که من هم همیشه سعی می کنم محتوای دوره آموزش مجازی خود را خارق العاده جلوه دهم. با این حال، مهمترین معیار برای ارزیابی این که آیا یک دوره آموزش مجازی موفق بوده است یا نه این است که آیا کارکنان دانش و مهارتی که در این دوره یاد گرفته اند را در کار خود پیاده می کنند یا نه.

یکی از مهمترین مواردی که در هنگام خرید moodle و یا هر نرم افزار یادگیری مجازی به آن توجه می شود صرف نظر از زبان برنامه که moodle فارسی باشد یا خیر قیمت lms است. سامانه lms باید از لحاظ اقتصادی برای آموزشگاه مقرون به صرفه باشد و همین موضوع نرم افزارهای پافکو را در اولویت انتخاب کاربران قرار می دهد.

هرگونه اطلاعات در مورد نرم افزارهای آموزش مجازی و هر آنچه نیاز است بدانید را از مشاوران پافکو بپرسید.

مشاوره رایگان بگیرید
نظرات کاربران
توکلی

همین که بدون باگ و مشکل باشه کافی هست

0 0

سمانه خوئینی ها

باید اون تایمی که برای تحویل دوره آموزش مجازی رو بیشتر بدیم که زمان داشته باشیم

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید