مقالات نرم افزار آموزش مجازی

نقش ارزیابی آنلاین در کاهش اشتباهات بخش آموزش

نقش ارزیابی آنلاین در کاهش اشتباهات بخش آموزش

ارزیابی آنلاین جای هیچ گونه بی اعتمادی به سیستم ارزیابی را باقی نمی گذارد. هر روز موسسات بیشتر و بیشتری، به ویژه دانشگاه ها و تحصیلات عالی، برگزاری امتحان به شیوه ارزیابی آنلاین را انتخاب می کنند.

ادوبی کانکت
همراه با تست رایگان


مقایسه سیستم امتحان سنتی با سیستم ارزیابی آنلاین (آزمون مجازی)

بررسی اجمالی از نحوه برگزاری آزمون های سنتی

امتحان یکی از قدیمی ترین کارها برای ارزیابی و سنجش دانش آموزان و تایید آن ها برای وارد شدن به مراحل بعدی آموزش یا دریافت یک شغل است. این نتایج امتحانات است که مسیر شغلی و آینده دانشجویان را مشخص می کند. به صورت کلی غریزه مشترکی بین انسان ها برای پیشی گرفتن از رقبا و برنده شدن در رقابت وجود دارد. شاید به همین دلیل است که از قدیم تاکنون تقلب و سوء استفاده های اینچنینی در برگزاری امتحانات اتفاق می افتد. اما در دو دهه اخیر به دلیل افزایش ثبت نام و بیشتر شدن رقابت بین دانشجویان برای به دست آوردن جایگاه بهتر، شغل بهتر و موقعیت اجتماعی بالاتر تعداد این سواستفاده ها افزایش یافته است.

در سیستم آزمون سنتی، برگه های سوال توسط معلم ها آماده می شوند، توسط یک استاد ارشد یا سرپرست آزمون بررسی می شوند و سپس سوالات برای چاپ ارسال می شود. برگه های سوال چاپ شده در انبارهایی با تمهیدات ایمنی در موسسات نگه داری می شوند و قبل از آزمون به دست ناظران امتحان منتقل می شوند. سپس ناظر ها سوالات را بین دانش آموزان یا دانشجویانی که در سالن امتحان نشسته اند، توزیع می کنند. برخی بر این باورند که تقلب در ازمون آنلاین ممکن است صورت گیرد اما باید بدانیم که در فرآیند آزمون سنتی، در هر مرحله فرصت زیادی برای تقلب و سو استفاده وجود دارد. تقلب در آزمون هم ممکن است در داخل سالن انجام شود و هم در خارج از آن. هم می تواند قبل از شروع آزمون اصلی، هم در طول آن و هم پس از آزمون تقلب مشاهده شده است. همچنین انرژی زیادی صرف کلیات این فرآیند می گردد. اگر هزینه مالی کاغذ و منابع انسانی لازم را نیز در این فرآیند در نظر بگیریم کاملا متوجه هزینه زیاد برگزاری این قبیل آزمون ها خواهیم شد.

نقش ارزیابی آنلاین در کاهش اشتباهات بخش آموزش
آزمون سنتی


محدودیت های فرآیند آزمون سنتی

تقلب انواع مختلفی دارند. آوردن برگه های جواب نوشته شده، کپی کردن از کتاب های درسی/نوت بوک، جعل هویت، تقلب گسترده، سوء استفاده از ناظرهای امتحان، برگه های نمره جعلی یا تقلب های دیگری که دانشجویان انجام می دهند. کارکنان موسسات یا آموزش نیز در معرض انجام تقلب و سوء استفاده هستند. استثناء قائل شدن برای فرد خاصی، جانبداری، دادن سرنخ به برخی از دانش آموزان یا لو رفتن کل برگه سوالات به بعضی از دانش آموزان انتخاب شده، گرفتن رشوه برای دستکاری نتایج، برخی از تقلب های معمول در سطح نهادی هستند. تقلب های آموزشی شاید قابلیت پیگیری کمی داشته باشند ولی مانند سایر خطاهای انسانی باعث تهدیدات اجتماعی جدی و جبران ناپذیری خواهند شد و این موضوع خود تهدیدی بر سطح اعتماد و اطمینان به صنعت آموزش محسوب می شود. نه تنها مدارک تحصیلی موسسات آموزشی را زیر سوال می برند، بلکه می توانند به نوبه خود رفاه اجتماعی را نیز مختل کنند. سوء استفاده های آموزشی، دانشجویان صادق و درستکار را از دور خارج می کند و به یک منبع انسانی بی اخلاق پرو بال می دهد.


مزیتی که تکنولوژی برای فرآیند ارزیابی فراهم کرده است

نقش ارزیابی آنلاین در کاهش اشتباهات بخش آموزش
ارزیابی آنلاین


فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) یک ابزار بسیار مناسب برای جلوگیری از سوء استفاده های آموزشی و مدیریت کل فرآیند ارزیابی و ازمون ها است. به این دلیل کل فرآیند ارزیابی مبتنی بر کامپیوتر (آزمون مجازی) و آزمون الکترونیکی است و هیچ دخالت انسانی در آن وجود ندارد. ضمن اینکه به دلایل مشابه باعث صرفه جویی در زمان و هزینه دانشجو، اساتید، آموزشگاه و سایر بازیگران فرآیند سنتی ارزیابی می شود.

سیستم نظارت و آزمون آنلاین اطمینان دانشجویان را نسبت به شفافیت و اعتبار موسسات آموزشی 100% افزایش می دهد. از آنجایی که نتایج از طریق نرم افزار فرموله شده و می توانند به لحظه تولید و اعلام شوند، فرصتی برای دستکاری نمره ها وجود نخواهد داشت.

هر روز موسسات بیشتر و بیشتری، به ویژه آنهایی که در تحصیلات عالی فعالیت می کنند، برگزاری امتحان به شیوه ارزیابی آنلاین را انتخاب می کنند. علاوه بر کنترل رفتارهای نادرست و غیراخلاقی، آزمون آنلاین تجربه ای عالی را هم برای دانشجویان و هم برای موسسات فراهم می کند.

ارزیابی آنلاین و ازمون انلاین، موجب صرفه جویی در انرژی و زمان مدیریت امتحانات می شود و به صورت کلی هیچ جایی برای هیچ نوع بی اعتمادی به سیستم ارزیابی و آموزشگاهی باقی نمی گذارد.

امروزه با ورود کشورمان به عرصه دیجیتال، پیاده سازی سیستم های ارزیابی آنلاین(آزمون مجازی) به یک نیاز جدی تبدیل شده است. این فرصت بسیار خوبی است تا آموزشگاه ها بتوانند علاوه بر عبور از مرزهای جغرافیایی، با کمترین هزینه بیشترین سهم بازار را در این صنعت به دست آورند.

تاکنون ارزیابی آنلاین(آزمون مجازی) در بسیاری از آموزشگاه ها (آموزشگاه حضوری و آموزشگاه آنلاین) و سازمان ها استفاده شده و بازخورد بسیار مثبتی نیز در فرآیند آموزش سازمانی و آموزشگاه آنلاین داشته است. با توجه به رواج اموزش الکترونیک و اموزش مجازی، استفاده از آزمون مجازی نیز در سازمان ها و صنایع مختلف رو به افزایش است. برای این منظور ابزارهای اموزش الکترونیک و ازمون مجازی بیش از پیش مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله نرم افزار ال ام اس که یک نرم افزار اموزش مجازی برای استفاده در سازمان ها و آموزشگاه آنلاین می باشد. سامانه LMS (ال ام اس) باعث سهولت در اموزش مجازی و آزمون آنلاین شده و به صورت گسترده برای آموزش کارکنان و فرآیند ارزیابی سازمانی مورد استفاده قرار گرفته است. نرم افزار آموزش مجازی (ال ام اس) تنها یکی از نرم افزارهای مدیریت اموزش بوده که کاربرد فراوانی هم برای سازمان ها و هم برای یک آموزشگاه تحت وب دارد. برای آشنایی بیشتر با سامانه ال ام اس و اموزش مجازی می توانید به سایر مقالات سایت در این زمینه مراجعه نمایید.

یک سامانه آموزش الکترونیکی یکی از الزامات یک سیستم مدیریت یادگیری است، از آنجا که اموزش مجازی یکی از انواع آموزش در سازمان ها و آموزشگاه ها است، وجود یک سیستم مدیریت آموزشی (مدیریت اموزشی و مدیریت آموزشگاه) نقش اساسی در بهینه سازی فرآیند آموزش سازمانی دارد. سایت lms نیز یکی از ابزارهای کمک کننده در این مورد است. اموزش الکترونیک، سامانه آموزش الکترونیکی، نرم افزار ال ام اس و نرم افزار وبینار اگر به صورت یکپارچه استفاده شود، سیستم مدیریت یادگیری را قدرتمندتر و آموزش کارکنان و آموزش دانشجویان را تسهیل خواهد کرد.

نظرات کاربران
توکلی

با عرض سلام چگونه میتونیم جلوی تقلب ها در ازمون انلاین را بگیریم

0 0

ذولفقاری

با سلام
برای کاهش تقلب تو اموزش انلاین میشه از وب کم استفاده کنیم تا نشه تقلب بکنند

0 0

سمانه

آزمون آنلاین خیلی به صرفه تر از آزمون سنتی است، باعث صرفه جویی در وقت و انرژی و نیروی انسانی میشه از یه طرف هم تقلب هایی که ممکنه قبل از اجرای آزمون انجام بشن رو تا حد زیادی کاهش میده 😊

0 0

حسین پورمند

آزمون آنلاین رو امتحان نکردم ولی از ال ام اس بسیار تجربه خوبی دارم
مرسی از مطلب خوبتون

1 0

وحید

من از سیستم آزمون آنلاین زیاد استفاده کردم یکی از ویژگی های خوب اموزش مجازی همین ارزیابی انلاین و جواب فوری اونه. مرسی بابت اطلاع رسانی

0 1

رنجبر

یکی از بدی هاش هم تقلب کردن شاگردانه

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید