مقالات نرم افزار آموزش مجازی

10 نکته طراحی گرافیکی آموزش الکترونیک

طراحی گرافیکی آموزش الکترونیک

در این مطلب 10 راهنمایی برای طراحی گرافیکی آموزش الکترونیک به شما ارائه می دهم. 10 نکته که هر متخصصی در حوزه اموزش الکترونیک باید با آن آشنا باشد. اگر در حال ساخت یک دوره آموزش آنلاین شخصی باشید یا ساخت یک ماژول آموزش انلاین برای یک شرکت بزرگ، در هر صورت کیفیت طراحی گرافیکی آن بسیار مهم است.

ادوبی کانکت
همراه با تست رایگان


10 نکته طراحی گرافیکی آموزش الکترونیک که کارشناس های آموزش الکترونیکی باید با آن آشنا باشند

درست است که محتوا پادشاه است، اما بدون یک طرح بندی دقیق و ساخت یافته، دوره های آموزش مجازی تجربه یادگیری واقعا موثری به یادگیرنده ها ارائه نمی دهد. شما برای بودن در صنعت آموزش الکترونیک لزوما نیازی نیست که یک متخصص طراحی گرافیک باشید. با این حال، برای موفقیت باید یک درک پایه ای از نکات اصلی طراحی داشته باشید که به شما کمک می کند تا دوره های آموزش الکترونیکی را توسعه دهید که ارزشی واقعی برای مخاطبانتان به ارمغان بیاورد.


1 – توجه به نقاط کانونی

هدف نهایی طراحی گرافیک این است که توجه یاد گیرنده را به مهم ترین عناصر دوره آموزش آنلاین جلب کند و برای او اصل موضوع را نسبت به فرعیات مهم تر جلوه دهد. به همین ترتیب، شما باید بدانید که روی هر صفحه کدام عناصر باید برجسته شوند تا بتوانید از این طریق یادگیرنده را هدایت کنید. به عنوان مثال، اگر سعی می کنید که بر یک ایده اصلی تاکید کنید، می توانید یک نقطه کانونی با قرار دادن این متن در بالای صفحه قرار دهید، در یک فونت با رنگ جذاب و بُلد و در اطراف آن از حاشیه استفاده کنید. در عین حال، اطمینان حاصل کنید که همه این ها برای نشان دادن ایده به جای مانع از نقطه درس است.


2 – همیشه باید یک دلیل برای استفاده از هر منبعی داشته باشید

هر منبعی که در طراحی گرافیک استفاده می کنید باید دلیل داشته باشد. تصاویر و گرافیک هایی که به موضوع مرتبط هستند را انتخاب کنید، به جای آن که فقط به زیبایی آن ها توجه کنید. مسئله این است که امروزه فراوانی فونت ها، گرافیک ها، حاشیه ها و تصاویر رایگان ممکن است این وسوسه را ایجاد کند که هر چه بیش تر از آن ها استفاده کنید. امیدواریم دوره آموزش الکترونیک بیشتر جذاب و جذاب باشد . با این حال، متضاد اغلب موارد است. تعداد انگشت شماری از انواع فونت ها، حاشیه ها، بافت ها و طرح بندی ها را انتخاب کنید و سپس تنها از آن ها در کل طول دوره اموزش الکترونیک استفاده کنید تا یک تجربه یادگیرنده ساده و سازمان یافته ایجاد شود.

طراحی گرافیکی آموزش الکترونیک
طراحی گرافیکی آموزش الکترونیک


3 – هماهنگی به جای آشفتگی

کلید موفقیت در طراحی گرافیکی، استفاده از عناصر گرافیکی کمتر است. شما باید یک پالت رنگ خاص انتخاب کنید و فقط با آن کار کنید تا احتمال سردرگمی یادگیرنده ها را به حداقل برسانید. صفحات و اسلاید های دوره آموزش الکترونیک خود را با مجموعهای گیج کننده از تصاویر و عناصر گرافیکی شلوغ نکنید. این فقط احساس آشفتگی و به هم ریختگی ایجاد می کند و در نتیجه انگیزه و علاقه فراگیران کلاس مجازی را از بین می برد و هیچ فایده ای ندارد. در هر صفحه با توجه به نقطه کانونی و همچنین توجه به ارتباط مواردی که انتخاب کرده اید، نظم و هماهنگی ایجاد کنید. به این ترتیب به هم ریختگی دوره شما کاهش می یابد و می توانید دوره های آموزش الکترونیک خود را یکپارچه تر سازماندهی کنید.

یکی از مؤثرترین راه های تقویت مشارکت یادگیرنده ها و کمک به آن ها برای در برقراری ارتباط با دوره آموزش الکترونیک شما این است که از رنگ در طراحی خود استفاده کنید. حتی اگر تجربه بسیار زیادی در صنعت آموزش الکترونیک نداشته باشید، رنگ می تواند هر موضوع مد نظر شما را به یک درس موفق آموزش مجازی تبدیل کند، به این دلیل که مغز انسان توانایی تبدیل رنگ به احساسات و روحیه را دارد.


4 – درهنگام انتخاب فونت، علاوه بر زیبایی به خوانایی آن نیز توجه کنید

طراحی گرافیکی آموزش الکترونیک
انتخاب فونت در طراحی گرافیکی آموزش الکترونیک


فونت باید کل لحن دوره آموزش eLearning را تحویل دهد، اما هرگز نباید محور واقع شود. برای مثال، اگر شما به دنبال ایجاد یک ظاهر حرفه ای و زیبا هستید، فونت های تر و تمیز، واضح و مینیمال انتخاب کنید. در نهایت، قابلیت خواندن فونت بسیار بیشتر اهمیت دارد. فونت های عجیب و گیج کننده هر چند ممکن است زیبا باشند و به ایجاد نوآوری و خلاقیت در طراحی دوره آموزش الکترونیک کمک کند، اما باید به این مسئله توجه داشته باشید که آیا یاد گیرنده ها واقعا قادر به خواندن آسان آن و دریافت اطلاعات لازم هستند؟


5 – تعادل ایجاد کنید، اما از فضای خالی نترسید

وجود فضای خالی و سفید در صفحه نمایش اصلا چیز بدی نیست. چون یاد گیرنده محتوای آموزش مجازی را از راست به چپ می خواند، بیشتر اطلاعات مربوطه را در سمت راست صفحه نمایش قرار دهید و با چیدن عکس ها در سمت چپ در صفحه تعادل برقرار کنید (برای محتوای اموزشی انگلیسی برعکس). این تصاویر اطلااعات اصلی نیستند، اما برای کمک به یادگیرنده برای دریافت بهتر نکات کلیدی آموزشی بسیار موثر هستند.


6 – از بزرگ کردن بلوک های متنی خودداری کنید

برای جلوگیری از اضافه بار شناختی و قابل هضم کردن اطلاعات، بلوک های متن خود را کوچک نگه دارید و بلوک های بزرگ تر متن را به لیست های چند موردی یا پاراگراف های کوچک تر تبدیل کنید. بلوک های متنی بزرگ، حوصله فراگیران را سر می برد و باعث می شود که آن ها از روند یادگیری دور شوند، و این به آن معناست که قادر به دستیابی و حفظ دانش به طور موثر نخواهند بود.


7 – الگو ها می توانند به ایجاد ارتباط بین مفاهیم کمک کنند

الگوها اغلب می توانند حس نظم ایجاد کنند و ارتباط بین ایده ها یا مفاهیم اصلی را در یک ماژول را برقرار کنند. آنچه شما می توانید انجام دهید این است که یک الگو برای عنوان ها، زیر شاخه ها و اطلاعات کلیدی پیدا کنید. به عنوان مثال، می توانید کلمات کلیدی هر صفحه در ماژول را به صورت ایتالیک نمایش دهید. به این ترتیب، فرا گیران متوجه خواهند شد که این قسمت ها بخش اصلی دانش هستند که باید یاد بگیرند و به خاطر بسپارند.


8 – از تضاد استفاده کنید، این توجه یادگیرنده ها را جلب می کند و آن ها را علاقه مند می کند

رنگ ها و شکل های متنوع به یادگیرنده ها کمک می کنند تا روی دوره اموزش الکترونیک تمرکز کنند و در آن غرق شوند. به عنوان مثال، اگر شما دو رنگ فونت را انتخاب کنید که یک دیگر را تکمیل می کنند، این امر طراحی کلی ماژول را افزایش می دهد و همچنین حساسیت های بصری یادگیرندگان را جلب تحریک می کند. با استفاده از کنتراست، همچنین می توانید جنبه های مهم برنامه درسی را برجسته کنید یا چشم های یادگیرندگان را به یک مفهوم که به توجه نیاز دارند جذب کنید.


9 – نویگیشن را ساده و سر راست نگه دارید

طراحی گرافیکی آموزش الکترونیک
نویگیشن در طراحی گرافیکی آموزش الکترونیک


یکی از ساده ترین و در عین حال قدرتمندترین نکات طراحی گرافیک برای eLearning، نویگیشن آسان است. دکمه NEXT را فقط به خاطر طراحی مخفی نکنید و یا آیکون هایی ایجاد کنید که نوآورانه و خلاقانه باشند، به طوریکه کاربران متوجه نشوند که آن ها در واقع آیکون نویگیشن هستند. یادگیرنده ها باید بتوانند بدون هیچ گونه سرخوردگی یا سردرگمی قادر به حرکت در دوره آموزش آنلاین باشند. این مسئله برای لینک ها هم صدق می کند. همیشه اطمینان حاصل کنید که لینک ها قابل توجه در صفحه باشند (و فعال باشند!)، به جای اینکه در میان عناصر طراحی مختلف پنهان شوند.


10 – هارمونی و هماهنگی طراحی هرگز نباید قربانی خلاقیت شود

داشتن خلاقیت در طراحی دوره های آموزشی و سخنرانی های الکترونیکی همیشه یک ایده خوب بوده و است. با این حال، خلاقیت هرگز نباید به قیمت بی نظمی و عدم انسجام باشد. ابزار طراحی گرافیک و عناصر مورد استفاده شما باید پیام کلی دوره آموزش مجازی را منتقل کند، و به هدف یادگیری کمک کند. هر بخش در نگاه کلی و حسی که می دهد باید با دوره آموزش الکترونیک متناسب باشد و به یاد گیرنده کمک کند تا به راحتی مهارت ها و دانش هایی که ارائه می کنید را دریافت کند. پس خلاق و نوآور باشید، اما در عین حال سادگی و صراحت را تا جای ممکن حفظ کنید.

یک نکته تکمیلی هم اضافه می کنم، سرگرم کننده باشید! اگر می خواهید دانش آموزان از دوره آنلاین شما لذت ببرند، به آن عنصر سرگرم کنندگی اضافه کنید. ب انتخاب رنگ های روشن و گرافیک هایی که می توانند مخاطب را سر حال بیاورند می توانید این کار را انجام دهید. راه های مختلفی وجود دارد که می توانید دوره های خود را به واسطه آن ها هم برای دانش آموزانتان هم خودتان لذت بخش کنید.

این لیست نکات طراحی گرافیک برای آموزش الکترونیک را دم دست داشته باشید تا در دوره های اموزش الکترونیکی که ایجاد می کنید، جذب و به خاطر سپاری دانش فراگیران با درگیر نگه داشتن کامل آن ها در فرآیند آموزش افزایش یابد. حتی اگر هیچ تجربه قبلی در زمینه طراحی گرافیکی نداشته باشید، این نکات می توانند به شما کمک می کند سطح دوره های آموزش الکترونیک خود را یک درجه ارتقا دهید.

اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی ترکیب عناصر طراحی با دوره آموزش مجازی خود به دست آورید، مقاله انتخاب گرافیک و تصویر برای آموزش الکترونیکی شامل 7 راهنمایی برای کمک به انتخاب تصاویر و گرافیک هایی است که به اثربخشی کلی دوره آمزش الکترونیک شما کمک می کند. همچنین با خواندن مقاله استفاده  از فتوشاپ برای طراحی آموزش مجازی، نحوه استفاده از فتوشاپ برای طراحی اموزش الکترونیک را از پایه خواهید آموخت. 

8 مورد که در ساختن اینفوگرافیک آموزش مجازی باید در نظر بگیرید

آیا اینفوگرافیک های آموزش آنلاین شما حق مطلب را ادا می کنند و حداکثر نتیجه ای که انتظار دارید را برآورده می کنند؟

با 8 عنصر که در ادامه به شما می گویم، اینفوگرافیک های شما چشم گیر خواهند شد

اینفوگرافیک آموزش آنلاین یک روش جذاب برای ارائه اطلاعات و آموزش برای دانش آموزان آموزشگاه آنلاین شماست. به خصوص زمانی که شما می خواهید داده ها را سریعا به دانش پذیر ها ارائه دهید و همچنین امکان سرریز شناختی اطلاعات را کاهش دهید، بسیار موثر هستند. استفاده از اینفوگرافیک در آموزش آنلاین، خلاقیت دانش آموزان را افزایش می دهد. شما مجبور خواهید شد برای جلب علاقه دانش آموزان سطح آموزش های خود را بالا ببرید. در این راه، استفاده از 8 المان زیر را در اینفوگرافیک های آموزشی خود فراموش نکنید.

  1. طرح های الهام بخش

هنگام ایجاد اینفوگرافیک های آموزش آنلاین خود، سعی نکنید مطابق با عرف پیش بروید. با عوامل مختلف بازی کنید تا اینفوگرافیک شما جذاب و جذاب تر شود. از فونت های قدیم و رنگ های یکسان و تکراری استفاده می کنید؟ روشتان را تغییر دهید و با استفاده از زمینه صفحه پاپ آف، یک امتیاز ویژه به اینفوگرافیک آموزش آنلاین خود اضافه کنید. انواع مختلف قالب های آماده برای آموزش آنلاین در اینترنت وجود دارد، می توانید از میان آن ها انتخاب کنید یا قالب مخصوص به خودتان را بسازید. لایه هایی را انتخاب کنید که رنگ های روشن و مرز بندی های خلاقانه داشته باشند. می توانید از این اینفوگرافیک های خلاقانه برای اهداف بازاریابی استفاده کنید به طوریکه افراد را کنجکاو کنید تا در مورد دوره آموزش الکترونیک شما بیشر بدانند.

  1. نمودارهای درصد

درک و فهمیدن این نمودارها آسان است، یک نمودار درصد می تواند همان مفهومی را که مقدار زیادی متن بیان می کند را برساند. این نمودارهای به دلیل گرافیکی بودن، توجه بیشتری را به خود جذب می کنند. نمودارها به ساده کردن ایده های پیچیده کمک می کنند و به دانش پذیران اجازه می دهند تا اطلاعات را تجسم کنند. شما همچنین می توانید از نمایش آمارها نیز استفاده کنید، چون به نظر می رسد پیامی بیشتر از متن خالی می رسانند.

  1. طرح های رنگی رنگی

بعضی از اینفوگرافیک های آموزش آنلاین در یک طرح تک رنگ ارائه می شوند. با ترکیب رنگ ها و سایه های رنگی رنگی از ناحیه امن خود بیرون بیایید. به عنوان مثال می توانید برای جلب توجه بیننده به یک نکته مهم، رنگ آن را متفاوت از بقیه انتخاب کنید. اگرچه این یک روش عالی برای جلب توجه اطلاعات مهم است، استفاده بیش از حد از رنگ هم می تواند اینفوگرافیک آموزش مجازی را خراب کند. توجه داشته باشید که از رنگ هایی استفاده کنید که مکمل یکدیگرند و برای حالت های روحی خاصی مناسبند. اضافه بار رنگی ممکن است به اختلال بصری منجر شود و موجب حواس پرتی شود.

  1. کدهای QR

استفاده از کیو آر کد ها در سال های اخیر افزایش یافته است. این کدها در انتقال اطلاعات به مشتری و کاربر کاربرد دارد. مثلا برای نشان دادن استفاده صحیح از یک ماشین خاص یا نشان دادن یک مهارت خاص به صورت عملی استفاده کنید. مثلا دانش آموزان آنلاین می توانند کد را با استفاده از دستگاه تلفن همراه خود اسکن کنند، سپس به آموزش های یک دوره خاص دسترسی پیدا کنند. این به آن ها اجازه دسترسی فوری به اطلاعات و چگونگی اعمال آن ها در واقعیت را می دهد.

حواستان به این نکته باشد که اینفوگرافیک آموزش آنلاین شما با کدهای QR شلوغ و گیج کننده نشوند. فهمیدن اینفوگرافیک باید به سرعت و سهولت امکان پذیر باشد.

  1. شخصیت های ماندگار در ذهن

به جای اینکه کتاب الکترونیکی را به بخش های مختلف تقسیم کنید، چرا یک شخصیت داستانی برای آموزش الکترونیکی خلق نکنید که دانش آموزان را به بخش های مختلف محتوای آموزشی هدایت کند؟ این شخصیت نکات جالب اموزش الکترونیک را برجسته می کند و برای درک بهتر مسائل توضیحات اضافه ارائه می دهد.

 

  1. سوالاتی با پایان باز

طراحان اینفوگرافیک آموزشی خلاق، نتیجه گیری واضح و شسته رفته ای به خواننده های خود نمی دهند. بلکه به آن ها اجازه می دهند که نتیجه گیری خودشان را داشته باشند. در انتهای اینفوگرافیک آموزش آنلاین خود یک سوال چالشی و تفکربرانگیز مطرح کنید تا دانش پذیر های خودتان را وادار به نشان دادن عکس العمل کنید. و به این ترتیب میزان نگهداری دانش در آن ها را به طور قابل توجهی افزایش خواهید داد. برای مثال، سوالی مانند "شما چگونه می توانید میزان رضایت مشتری های خود را افزایش دهید؟ "می تواند باعث شود که رفتار ها و عملکرد خودتان را ارزیابی کنید.

  1. کارتون

یکی از اصلی ترین قسمت های یک اینفوگرافیک آموزش مجازی، تصاویر و عکس ها هستند، اما شما می توانید به صورت خلاقانه آن ها را با کارتون ها جایگزین کنید. فقط حواستان باشد که چیزی که انتخاب می کنید مرتبط و موضوع محور باشد.

  1. فضای خالی یا سفید

احتمالا انتظار آمدن این مورد در این لیست را نداشتید. تعداد زیادی از افراد استفاده از مقدار کافی فضای سفید را در طراحی اینفوگرافیک های آموزش مجازی خود فراموش می کنند. در عوض آن را تعداد زیادی عکس ، نمودار و ... پر می کنند. این فضای خالی حتما لازم نیست به رنگ سفید باشد، می توان از هر رنگ خنثایی استفاده کرد. به عنوان مثال، رنگ آبی می تواند به دانش آموزان آنلاین حس آرامش هدیه دهد. در هر صورت، باید از زمینه های شلوغ اجتناب کرد.

پیشنهاد می شود برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با استفاده از گرافیک در آموزش الکترونیک نرم افزار ال ام اس به سایر مقالات ما در خصوص آموزشگاه تحت وب، آموزش مجازی، آزمون مجازی و سیستم مدیریت یادگیری LMS ال ام اس مراجعه فرمایید. 

مشاوره رایگان بگیرید
نظرات کاربران
ali Ranjbar

برای طراحی آموزش الکترونیکی نیاز هست که از رنگ های خاص استفاده کنین تا مخاطب رو بیشتر جذب کنه

0 0

محسن

چه نکات جالبی رو در رابطه با آموزش الکترونیک گفتید
ممنون

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید