مقالات نرم افزار آموزش مجازی

مقایسه lms سازمانی و lms دانشگاهی

مقایسه lms سازمانی و lms دانشگاهی

سیستم های ال ام اس را می توان از جهاتی مثل رایگان بودن، روش های پرداخت، نصب، مبتنی بر ابر بودن، کلاس های ترکیبی، کلاس های شناور، سیار بودن، یادگیری اجتماعی و ... بررسی کرد. اما قبل از این که به هر کدام از این گزینه های بپردازید، باید به یک سوال اساسی پاسخ دهید: lms سازمانی می خواهید یا lms دانشگاهی ؟

 

سیستم های lms فقط برای دانشگاه‌ها نیستند، اکنون همه سازمان های بزرگ به دنبال مدیریت آموزش و جلسات آنلاین خود هستند.


دریافت مشاوره رایگان


مقایسه lms سازمانی و lms دانشگاهی:

تفاوت آن ها چیست؟

اگر سامانه lms مورد نیازتان را بر اساس سبک آموزش هایی که می خواهید بدهید انتخاب نکنید، به مشکلاتی برخواهید خورد. ممکن است کارکنان شما ناراضی شوند، مربیان و معلم های شما نا امید شوند و شما هم مجبور خواهید شد پول بیشتری برای رفع مشکلات خود هزینه کنید. این کار را همان اول با انتخاب نرم افزار ال ام اس درست انجام دهید.

اگر شما دنبال این موضوع هستید و نمی دانید که کدام یک از Lms های دانشگاهی یا Lms های سازمانی به درد شما می خورد، تفاوت (البته بهتر است بگوییم تفاوت ها) آن ها چیست و چگونه می توانید بهترین تصمیم را بگیرید، جای درستی آمده اید.

من در ادامه بحث را به چند موضوع تقسیم کرده ام.


lms دانشگاهی و lms سازمانی به صورت مشترک چه کاری انجام می دهند؟

lms دانشگاهی و LMS سازمانی در موراد زیر با هم مشترک هستند:

  • هر دو سیستم به فراگیران امکان  و دسترسی به دوره ها در زمانف، مکان و سرعت خودشان را می دهند.
  • هر دو ابزاری برای ایجاد و مدیریت محتوا دارند.
  • هر دو بسیاری از جنبه های فرآیند یادگیری را به صورت خودکار انجام می دهند.

در مواردی که این دو سیستم ال ام اس متفاوت هستند، تمرکزشان روی نیازهای آموزشی خاص کاربران دانشگاهی و سازمانی، همچنین پشتیبانی از چگونگی ادغام، نظارت و ویژگی های مورد نیاز مدیریت این دو گروه است.

می توان سیستم مدیریت یادگیری را به عنوان یک پیراهن در نظر گرفت، که برای شرکت ها و دانشگاه ها را به صورت کاملا متفاوتی دوخته می شود. در واقع یادگیری با آموزش الکترونیکی برای سازمان ها و آموزشگاه ها متفاوت است.

مقایسه lms سازمانی و lms دانشگاهی
lms دانشگاهی و lms سازمانی چه اشتراک هایی دارند؟


پارچه همان است و کاربرد کلی آن هم یکی است. اما آن دو متفاوت دیده می شوند و حس متفاوتی می دهند، زیرا برای مقاصد مختلفی استفاده می شوند. بله! مطمئنا گاهی پیش می آید که یک نوع پیراهن در یک محیط غیر منتظره کارگر می افتد و عالی به نظر می رسد، اما معمولا شما می خواهید با آنچه که از آن استفاده می کنید مناسب نیز باشد.


آموزش منابع انسانی در مقایسه با آموزش مجازی عمومی

بین آموزش و تحصیل تفاوت وجود دارد. در این مطلب روی این موضوع بیشر عمیق خواهم شد.

آموزش، یاد دادن چگونگی انجام یک کار برای کسی است که آن را می خواهد، در حالی که تحصیل آموزش دلیل انجام دادن یک کار است.

 اگر می خواهید که گزینه ای را انتخاب کنید که نیاز دارید، باید بدانید که سیستم lms شما برای کدام هدف بهینه شده است.

بهینه سازی اولین تمایز عمده بین گزینه های مختلف نرم افزار مدیریت یادگیری است.

سیستم تحصیلی به معنای تربیت دانش آموزانی است که دارای دانش و درک دقیق از یک موضوع خاص، از جمله پایه های تاریخی و نظری آن هستند. دانش آموزان تشویق می شود که برای کشف زمینه های خود و پیدا کردن یافته های جدید کنجکاوی کنند. دانش نظری به خودی خود یک هدف نهایی است - ارزش عملی فوری این دانش، لزوما اولویت بالاتری ندارد.

از سوی دیگر آموزش کارکنان در شرکت های بزرگ، مربوط به برنامه های کاربردی عملی می باشد. به این معنا، آموزش کارکنان در شرکت ها به آنچه که در آموزش و پرورش "آموزش حرفه ای" نامیده می شود نزدیک تر است.


برای بررسی بهتر آنچه که به نظر می رسد باعث تفاوت LMS شرکتی و LMS دانشگاهی می شود، می خواهم آن ها را به نه بخش کلی تقسیم کنم.

ادوبی کانکت
همراه با تست رایگان


یک - فرکانس بروز رسانی

هدف شرکت ها از آموزش کارکنان این است که به آن ها مهارت های خاصی از کسب و کار را که به تشکیلات یا سازمان خاصی وابسته است، آموزش دهند. و به این دلیل که برنامه های آموزشی شرکت های بزرگ باید پاسخ گوی نیازهای تجاری در حال تغییر باشد، هم نرم افزار و هم مواد آموزش باید بیشتر از برنامه های آموزشی آکادمیک به روز شوند.

به خصوص وقتی زمان تمدید مجوز می رسد، کاربران شرکت ها طالب امکان تغییر آسان و مکرر را فراهم می کند.

از آنجا که دوره های آموزشی مبتنی بر علوم و علوم انسانی (زمینه هایی که بسیار کندتر از بازار تغییر می کنند)، دفعات کمتری به روزرسانی می شوند.

هیچ کس نمی خواهد سامانه آموزش مجازی LMS شان مانند کتاب های چند دهه پیش که برخی از دانشگاه ها هنوز استفاده می کنند به نظر بیاید. به روز رسانی در برخی موارد بسیار مهم است. اما در مورد دانشگاه ها این به روزرسانی ها بیشتر ترفند ها و تنظیماتی مربوط به دوره هایی است که در طول ترم یا سال تکرار می شود. بنابراین، به روز رسانی مکرر نرم افزار برای کاربران LMS دانشگاهی ضروری نیست.

به عنوان مثال، یک مدرسه آشپزی، مهارت های آشپزی عمومی را آموزش می دهد، اما در یک دوره آموزشی که توسط شرکت های بزرگ زنجیره ای بر مجموعه ی محدودی از روش های پخت و پز و مهارت های مورد نیاز برای منو خاص آن تمرکز می کنند.

این بدان معنی است که دوره های آموزش کارکنان شرکت ها معمولا برای کسب و کارشان سفارشی هستند، در حالی که در مورد موسسات دانشگاهی دوره های آموزشی مشابه را می توان در بسیاری از آن ها به اشتراک گذاشت. مثلا ریاضی همیشه ریاضی است.


دو - جدول زمانی دوره های مختلف

سال ها، ترم ها و نیم ترم ها: این ها چارچوب های زمانی رایجی هستند که موسسات دانشگاهی در سراسر جهان استفاده می کنند.

LMS آموزشی باید تمام واحد های برنامه ریزی دانشگاهی، از جمله تعطیلات، دوره ها و زمان های امتحان، سازگار باشد. در دنیای دانشگاهی، نیازی به برگزاری دوره های اموزش الکترونیک فوری نیست، چرا که همه چیز برنامه ریزی شده است و برنامه ها به خوبی پیش می روند.

آموزش کارکنان شرکت ها در چارچوب های زمانی بسیار متنوع تری کار می کنند که به طور معمول کوتاه تر از آنچ که در دانشگاه وجود دارند می باشد. نیازهای کسب و کار، تغییر نیازهای بازار و برگزاری در فصل های مختلف می توانند بر طول و فراوانی دوره های آموزشی شرکت تاثیر بگذارند.

LMS متمرکز بر شرکت ها باید انعطاف پذیری بیشتری در دامنه، گستردگی و مدت دوره های آموزشی داشته باشد. اگر LMS شما درس های شرکتی شما را به صورت دوره های آموزشی سنتی دانشگاه برگزار کند، ممکن است نتواند نیازهای تغییر کارکنان شما را پاسخگو باشد.

استقرار مواد جدید باید سریع و یک پارچه باشد، به طوری که دوره های جدید بلافاصله برای کارکنان در دسترس باشند.


سه – گواهینامه در مقایسه با نمره

شرکت ها اغلب از داده های سایت lms، برای بررسی پیشرفت آموزش و یا مجموعه مهارت های کارکنان استفاده می کنند تا زمان انتقال یا ارتقاء کارکنان را تعیین کنند.

یک پلت فرم LMS سازمانی باید قابلیت ردیابی و تکمیل شدن را به صورت گواهینامه ارائه دهد. سبک ارزیابی به صورت نمره دهی کلاسی می تواند حس کودک بودن را به کارکنان بالغ القا کند. به نظر می رسد برای یک کارمند بهتر است که بتواند بگوید "من یک گواهینامه در بهینه سازی موتورهای جستجو داشته باشم"، به جای "من در بهینه سازی موتور جستجو در موتورهای جستجو نمره بیست گرفتم".

یک LMS دانشگاهی که در مدارس یا دانشگاه ها استفاده می شود باید پیشرفت کاربر را از طریق سیستم نمره دهی و درجه بندی بررسی کند. همچنین باید قابلیت تنظیم پیش نیازها و گزینه های ثبت نام مرتبط با سنین خاص یا سال های تحصیلی را داشته باشد.


چهار – ساختار سازمانی

در حالی که موسسات آموزشی مبتنی بر ساختار کلاسیک بخش ها، دوره ها و درس ها هستند، شرکت های سازمانی ساختار متفاوتی دارند که باید در برنامه های آموزشی آن ها نیز منعکس شود.

ممکن است ترجیح این باشد که از سبک "قرار دادن درس و فراموش کردن آن" ِ نرم افزار استفاده کرد. سبکی که به طراحان و مدرس های دوره اجازه می دهد که مواد درس را بردارند و در صورت وجود مشکل، از طریق ایمیل یا یک سیستم پیام رسان داخلی در دسترس قرار بگیرد.

برای کاربران دانشگاهی، سیستمی که مدیران را در پشت نرم افزار و خارج از دید و دسترس مخاطب پنهان کند، مشکل ساز است. معلم به سطح بالاتری از تعامل با دانش اموزان خود نیاز دارد.


پنج – شناسایی یگانه

مقایسه lms سازمانی و lms دانشگاهی
شناسایی یگانه و ال ام اس


یک سیستم مدیریت یادگیری lms باید بتواند به یک مکانیزم احراز هویت مشابه که بقیه زیرساخت های IT شما از آن استفاده می کنند متصل شوند . این معمولا به این معنی است که باید از Active Directory، LDAP یا ارائه دهندگان هویت SAML پشتیبانی کند.

علاوه بر این که با شناسایی یگانه یاsingle sign-on  (SSO)، وارد شدن شما به سیستم مدیریت یادگیری lms شما را راحت تر می کند بلکه به نسبتی یک مسئله امنیتی نیز محسوب می شود.

SSO در دنیای دانشگاهی کم اهمیت تر است، در حالی که موسسات، نیازهای IT بسیار ساده تری دارند (و ممکن است کارمند یا بخش مربوط به فناوری اطلاعات و IT ندارند). گفتنی است که پورتال های آموزش الکترونیک که دوره های آنلاین را به فروش می رسانند، می توانند از پشتیبانی LMS برای گزینه های احراز هویت متحد (مانند از طریق ورود به فیس بوک) بهره مند شوند.


شش –  یکپارچگی

بسیاری از کارهای شرکتی شامل انتقال داده ها از یک سیستم به یک دیگر (از جمله نرم افزار حسابداری به پاورپوینت، یا از یک CRM به ERP) است. LMS شرکت باید یکپارچه سازی با تمام فرمت های رایج سازمانی را ارائه دهد، همچنین قابلیت های واردات و صادرات خوب را برای ایجاد این اطلاعات آسان تر و سریع تر را فراهم می کند.

مقایسه lms سازمانی و lms دانشگاهی
یکپارچگی سیستم lms با سایر نرم افزار ها


این ادغام نه تنها شامل فرمت های محتوا (به عنوان مثال، توانایی وارد کردن اسناد، تصاویر و فیلم های و غیره)، بلکه فرمت های خاص eLearning (مانند SCORM / TinCan) و داده های داخلی LMS (قابلیت استخراج حساب های کاربری به صورت فایل های CSV، نتایج آزمون در قالب اکسل، و غیره) را نیز شامل می شود.

اگر قصد استفاده از آموزش برای اطلاع رسانی در مورد بررسی عملکرد را دارید، نرم افزار آموزشی  که بتواند به طور مستقیم با ابزار ردیابی عملکرد شما متصل شود یا برای آن فایل استخراج کند، مفید خواهد بود.

پشتیبانی از فرمت های داده های کسب و کار در جهان آموزشی کمتر اهمیت دارد، به استثنای فرمت های مایکروسافت آفیس و یا گوگل درایو، و Adobe PDF، که معمولا به عنوان یکپارچگی استاندارد برای اکثر نرم افزارها به کار می رود.


هفت –  پورتال اینترانت در مقابل پلاتفرم اجتماعی

سیستم عامل های LMS سازمانی اغلب به عنوان یک "پورتال یادگیری" و به منظور کمک مداوم به کارکنان (راهنمایی های شغلی، اخبار با آخرین به روز رسانی های مربوط به محل کار، محتوای روز، دسترسی سریع به انواع مختلف مواد مرجع و غیره)  به کار می رود.

از سوی دیگر، سیستم های مدیریت دانش الکترونیک دانشگاهی تمایل بیشتری به توانایی های اجتماعی و همتا به همتا دارند، زیرا تمرکز آن ها بر تشویق دانش آموزان برای همکاری و بحث در مورد موضوعات مرتبط با مطالعات آن ها است.


هشت – برچسب زدن سفید و خاکستری

بودجه ها نوسان می کنند و همچنین نمایش آنچه که هستید به کاربرانتان همینطور.

برچسب زدن سفید زمانی است که نام و آرم فروشنده نرم افزار به طور کامل در محصول آن ها وجود ندارد. در عوض، سبک به طور کامل از کاربر است. موسسات بزرگ دانشگاهی و شرکت های بزرگ معمولا این گزینه را دنبال می کنند.

برچسب های خاکستری زمانی است که نام تجاری و نام فروشنده حداقل باشد، و معمولا در "نام شما (بر اساس نام نرم افزار)" تنظیم شده است.

اگر شما یک شرکت یا موسسه کوچک هستید و نمی توانید هزینه اضافی را برای قرار دادن لوگوی خود بر روی هر چیزی صرف کنید، نگران نباشید! این تنها زیبایی شناسی است و روی عملکرد تاثیر نمی گذارد.


نه - پشتیبانی فنی

مقایسه lms سازمانی و lms دانشگاهی
پشتیبانی فنی نرم افزار lms دانشگاهی


هنگامی که برای حل یک مشکل خاص، شما با پشتیبانی فنی شرکت نرم افزاری خود تماس می گیرید، انتظار دارید که آن ها بدانند که چگونه به شما کمک کنند. امیدوار هستید که آن ها حتی مسائلی را که قبلا با آن مواجه شده اید را ببینند و بتوانند مسیر معینی را برای برطرف کردن هرگونه اشتباهی پیشنهاد دهند.

اگر از یک LMS خاص برای یک هدف غیر رایج استفاده می کنید، احتمالا پشتیبانی فنی آن ها به بهترین نحو برای کمک به شما آموزش دیده اند. پشتیبانی LMS دانشگاهی برای کمک به کاربران دانشگاهی بهتر خواهد بود، و همین امر برای پشتیبانی نرم افزار ال ام اس LMS سازمانی و برای کمک به کاربران شرکت های بزرگ نیز صادق است.

با این حال می توانید از یک طراحی برای هدفی غیر از هدف اصلیش استفاده کنید، اما اگر به مشکلی برخورد کنید این مشکل خودتان است.

علاوه بر این، در به روز رسانی هایی که ارائه دهندگان نرم افزار روی محصول خود اعمال می کنند، معمولا به اکثر کاربران خود متصل می شوند. اگر بیشتر کاربران آن شرکتف مدارس باشند، سامانه LMS آنها ممکن است در راستای دوستی بیشتر با دانش آموزان یا طرح های امتحان بهتر به روز شوند، در حالی که ال ام اس LMS ای که کاربران اصلی آن شرکت های تجاری هستند احتمالا به روزرسانی هایی را انجام می دهد که به ترتیب دادن آموزش با داشتن حق نظر دادن و یا ارائه راه حل های بیشتر را در اختیارتان قرار می دهد.

هیچ نوع از این به روز رسانی ها برای نوع دیگر کاربر مفید نیست. اگر شما در اقلیت کاربران قرار بگیرید، یا ال ام اس اشتباهی را انتخاب کنید نمی توانید انتظار داشته باشید که به روز رسانی ها برای شما طراحی شوند.

مشاوره رایگان بگیرید
نظرات کاربران
نیما اسماعیلی

اگه با اینترانت استفاده کنن چجوری وصل میشن ؟

0 0

مرادی

ما هفته ای سه جلسه داخل شرکتمون داریم که برای بهبود فردی و مهارتی برگزار میکنن

0 0

نازنین نجفی

من اخرش تفاوتش رو نفهمیدم خخخخ

0 0

نیکتا

برای یک سازمان 300 نفره چه نوی lms پیشنهاد می کنید؟

0 0

امین

شما میتونین به صورت اختصاصی با توجه به تعداد کاربر سرور خریداری کنین و کلاس ها تون رو برگزار کنین
هم زمانی مهم ترین چیز هست چند نفر تو همون زمان استفاده میکنند

0 0

اصغری نیا

سلام
نرم افزار ال ام اس چه کاربردی برای بانک ها می تواند داشته باشد؟

0 0

احمدی

این مقاله به من در درک تفاوت های LMS آموزشگاهی و LMS سازمانی واقعا کمک کرد. امیدوارم که انتخاب درستی برای خرید ال ام اس داشته باشیم

2 0

ملکی

ممنون از مطلب بسیار عالی برای معرفی تفاوت های lms دانشگاهی و lms سازمانی،
شرکت پافکو نرم افزار آموزش مجازی lms سازمانی هم ارائه می دهد؟

1 0

شرکت پافکو

درود بر شما
بله lms ارائه شده قابلیت سفارشی سازی برای سازمان ها یا همان lms سازمانی را دارد.

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید