مقالات نرم افزار آموزش مجازی

تفاوت بین یک سامانه LMS و سامانه VLE چیست؟

تفاوت بین یک سامانه LMS و سامانه VLE چیست؟

چگونه می توانید تفاوت بین سامانه lms و سامانه vle را تشخیص دهید؟ lms مخفف چیست؟ آیا بین آن ها تفاوتی وجود دارد؟ واقعیت این است که این نام های متفاوت، مفاهیم مهمی درمورد نوع ذات یادگیری را نشان می دهند. ما می دانیم که پیدا کردن بستر آموزشی مناسب برای نیازهای موسسه شما چقدر مهم است، بنابراین اولین قدم این است که ویژگی های اصلی و تفاوت بین سیستم های مدیریت یادگیری و محیط های یادگیری مجازی را بیاموزید. این مقاله ویژگی های اصلی آنها را ارائه داده و پیشنهاداتی در مورد نحوه انتخاب ابزار نرم افزاری مناسب LMS و VLE برای موسسه شما ارائه می دهد. برای درک بهتر معنی lms و معنی vle تا انتها با پافکو همراه باشید.

ادوبی کانکت

همراه با تست رایگان


 یک سیستم مدیریت یادگیری LMS (Learning Management System) و یک محیط آموزشی مجازی VLE (Virtual Learning Environment) چه تفاوت هایی دارند؟ واقعیت این است که تفاوت سامانه lms و vle ، تفاوت مفاهیم مهمی را درمورد نوع ذات یادگیری را نشان می دهند. مهمترین تمایز بین LMS ها و VLE ها نحوه استفاده آنهاست. LMS ها برای ردیابی پیشرفت دانش آموزان در زمینه اهداف یادگیری بهترین هستند، در حالی که VLE ها تعامل عمیق تر و تعامل با دانش آموزان را ارائه می دهند.

سیستم مدیریت یادگیری (LMS) چیست؟

LMS یک نرم افزار کاربردی است که برای مدیریت و مستندسازی دوره های آموزشی، برنامه های آموزشی یا برنامه های یادگیری و توسعه ساخته شده است. کالج‌ها و دانشگاه‌ها و شرکت‌ها از LMS برای تسهیل ایجاد دوره، ثبت‌نام دانشجو و گزارش داده‌ها استفاده می‌کنند.

آنچه که LMS ها را متمایز می کند این واقعیت است که آنها تمایل دارند بیشتر بر رفتار مربی و دانش پذیر تمرکز کنند که باعث می شود آنها برای آموزش مناسب تر باشند.

ویژگی های مرتبط سیستم مدیریت یادگیری (LMS)

هر محصول LMS دارای رویکردهای متفاوتی برای استقرار، صدور مجوز و پشتیبانی است، اما همه آنها دارای ویژگی های زیر هستند:

1. مشاهده و تطبیق: ارزیابی ها و گزارش های پیشرفته

مربیان باید نقاط قوت و ضعف دانش‌آموزان خود را درک کنند تا بتوانند در زمینه‌هایی که بیشترین مشکل را دارند از آنها حمایت کنند، به آنها کمک کنند انگیزه خود را حفظ کرده و از فرسودگی شغلی اجتناب کنند. LMS یک ابزار ردیابی دقیق برای نظارت بر عملکرد دانش آموزان و شناسایی جایی که ممکن است به کمک نیاز داشته باشند، ارائه می دهد.

2. یادگیری مشارکتی: ارتقای ارتباطات

LMS به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد مطالب آموزشی را مطالعه کنند، سؤالات خود را بپرسند، با سایر دانشپذیران آنلاین تعامل کنند، بحث‌ها را شروع کنند و موارد دیگر. تعاملات، تجربه یادگیری را عمیق‌تر می‌کند و به دانش‌آموزان احساس ارتباط با معلمان و همکلاسی‌های خود را می‌دهد .

3. مدیریت کارآمد: فرآیندهای اداری ساده شده

سیستم های مدیریت یادگیری به معلمان کمک می کند از گرفتار شدن در مشغله های سازمانی جلوگیری کنند. این سیستم ها ارتباط بین مربیان و دانش آموزان را تسریع می کنند و به خودکارسازی وظایف اداری مانند ثبت نام، پرداخت ها، برنامه ریزی، بررسی پیشرفت و غیره کمک می کنند.

4. بازی سازی یادگیری: افزایش مشارکت دانش آموزان

طراحی LMS به مربیان این امکان را می‌دهد که فرآیند یادگیری را بازی‌سازی کنند، اهدافی را تعیین کنند و جوایزی را ارائه دهند، که به حفظ علاقه دانش‌آموز کمک می‌کند و مشارکت عمیق‌تر را حمایت می‌کند.

چگونه ابزار نرم افزار LMS مناسب را برای خود انتخاب کنید

هر پلتفرم LMS دارای نقاط قوت منحصر به فردی است. برخی از آنها بر تسهیل یادگیری مشارکتی متمرکز هستند، در حالی که استفاده از برخی دیگر در دستگاه های تلفن همراه آسان تر است، یا برای ارائه یک تجربه گیمی شده تر و تعاملی تر کارآمد تر هستند.

سامانه LMS و سامانه VLE : تمایز مهم بین آن ها

به عنوان مثال نرم افزار Kallidus (یک محصول تجاری)، یک سیستم مدیریت یادگیری (LMS) است، اما زمانی که از نرم افزار Moodle حرف می زنیم، منظورمان محیط آموزش مجازی (VLE) است.

خود نرم افزار moodle مخفف Modular Object-Oriented Dynamic Learning Environment، به معنی محیط آموزش پویای شی گرا ماژولار، می باشد. مودل به مجموعه از چند چیز اطلاق می شود، از سیستم مدیریت دوره (همچنین سیستم مدیریت محتوا) و سیستم مدیریت دوره یادگیری گرفته تا به محیط آموزش مجازی اشاره دارد. ویکی پدیا این اصطلاحات را به عنوان یک موضوع مشابه تعریف می کند، هرچند به دلیل این که کتابخانه سیستم مدیریت یادگیری ال ام اس را گیج کننده می داند، VLE را نسبت به LMS بهتر می داند. اگر چه من مقالاتی را دیدم که LMS و VLE را اساساً یکسان می بینند، اما باور خود این  است که این دو نرم افزار، یک تمایز مهم بین آن ها وجود دارد.

در این مقاله، توضیح خواهیم داد که چرا هر کدام از اصطلاح ها ( LMS و VLE) معنی مهمی در رویکرد آموزشی دارد و این که می تواند در طراحی، مسیر توسعه و پیاده سازی LMS و  VLE تاثیر بگذارند.


تفاوت مهمی بین "تحصیل" (education) و "یادگیری" (training) وجود دارد، و این تفاوت هنگام بررسی تفاوت بین LMS و VLE حیاتی است. اختلاف اساسی بین این دو این است که یادگیری بیشتر وجهه مکانیکی دارد، تخصصی تر است و بیشتر به اکتساب مجموعه ای از مهارت ها می پردازد. "تحصیل" اصطلاح گسترده تری است و بیشتر مربوط به عمل یادگیری است تا خود مهارت هایی که تدریس می شود. نگاهی به آمار مشتریان سازمان آموزش الکترونیک (elearning guild) نشان می دهد که آموزش الکترونیک و LMS ها کاربردها و استفاده های بسایر گسترده تری از سطح سیستم های آموزشی مثل دانشگاه یا مدرسه دارند. گرچه تحصیلات عالی و K-12 ، صنعتی است که بالاترین رتبه را با درصد 7/21 درصد در استفاده از آموزش الکترونیک دارد، 3/78  درصد باقیمانده شامل صنایع دیگر از جمله امور مالی، خدمات تجاری و تولید می باشد که بیشتر با هدف آموزش و توسعه حرفه ای مدوام CPD (continual professional development) استفاده می شود.


سیستم مدیریت محتوای وب مایکروسافت، شیرپوینت، الگوی مشابهی را در هنگام بازدید از لیست مشتریان خود ارائه می دهد. کالج ها با نهادهای غیر آموزشی مانند شرکت های بیمه، مراقبت های بهداشتی، تولید، ارتباطات راه دور و خدمات مالی و حقوقی باهم از آن استفاده می کنند. طبق گزارش مایکروسافت 78 درصد از شرکت های Fortune 500 از شیرپوینت استفاده می کنند که به وضوح نشان دهنده یک ترجیح تجاری است.

از این رو، می توانیم ببینیم که بسیاری از شرکت ها، و البته موسسات آموزشی که بخش کوچکی از این موارد را تشکیل می دهند، از بهترین LMS ها برای آموزش و CPD استفاده می کنند. در حالی که این نشان می دهد که آموزش الکترونیک واقعا موضوعی بسیار مهم و تاثیر گذار است، من همچنین به این نتیجه رسیده ام که بسیاری از LMS های تجاری در درجه اول برای آموزش و توسعه کارکنان درون سازمانی طراحی و اجرا می شوند تا صرفاً آموزش و پرورش. کسب و کارها از LMS خود به طور عمده برای CPD اجباری استفاده می کنند. به همین دلیل است که معتقدم تفاوت اساسی بین VLE و LMS وجود دارد و این دو اصطلاح یک رویکرد بسیار متفاوت به یادگیری را نشان می دهند.

VLEها مانند نرم افزار آموزش Moodle با رویکرد سازنده گرا شناخته می شوند، کاربرد اصلی آن ها استفاده به عنوان یک مکان برای همکاری و انجام بحث ها است. مارتین دوگیمه، بنیانگذار مودل، بر توسعه نظریه های سازنده گرا تأکید داشت و این واقعیت هنوز در صفحات About در moodle.org (2014) بیان شده است.

تفاوت بین یک سامانه LMS و سامانه VLE چیست؟
آموزش دیجیتال- سامانه LMS یا سامانه VLE


اگر چه بسیاری از VLE ها و LMS ها دارای ویژگی های مشابه هستند، مانند انجمن ها، سازنده های آزمون و سیستم های گزارش دهی، به نظر من این شیوه استفاده از آن ها است که آنها را متمایز می کند. با این حال، خارج از جعبه، یک VLE یا یک LMS یکسان نیست، زیرا مسیر توسعه، منعکس کننده نیازهای اصلی مشتری و پارادایم یادگیری می باشد. دلیل این که این تمایز را قائل می شویم این است که هنوز ابهامات زیادی در مورد اصطلاحات موجود در آموزش اینترنتی وجود دارد،

شاید دلیل آن جدید بودن آن به عنوان یک رشته باشد. تعداد موسساتی که بین انتخاب نرم افزارهای LMS و نرم افزارهای VLE اشتباه می کنند، کم نیست و فقدان یک تعریف درست از تفاوت آن ها بیشتر به آن دامن می زند.

به عنوان یک فرد علاقه مند به حوزه فناوری، اعتقاد دارم که باید برای دانش آموزان و معلمان، آخرین منابع در تکنولوژی آموزشی را توسعه داد و آن ها را با این تکنولوژی ها آشنا کرد. با این حال، موسسات باید از چگونگی استفاده آن ها از محصولات تکنولوژی مطلع باشند. برای مثال با نرم افزارهای VLE در نهایت آموزش های قابل قبولی را به صورت راحت تر به تعداد یادگیرنده بیشتری ارائه خواهیم داد، در حالی که ویژگی هایی مثل الکترونیکی و آنلاین بودن آن ها، بیشتر در دسترس بودن و امکان استفاده از انیمیشن ها فلاش و ویدیو/صوت در محتوای دوره را فراهم می کند. مهم نیست این فعالیت ها چقدر خوب باشند، هنوز هم تحت دسته بندی های آموزشی از نظر رفتارگرایی قرار می گیرند.


همانطور که قبلا نیز سعی کردیم نشان دهیم، نحوه استفاده از VLE یا LMS، مشخص ترین ویژگی و نقطه تمایز آن ها است. برخی از سیستم ها به طور خاص به گونه ای طراحی شده و توسعه یافته اند که بیشتر LMS باشند تا VLE، و توجه به این تمایز زمانی مهم است که موسسات در حال بررسی این موضوع هستند که چه پلت فرمی را برای پیاده سازی انتخاب کنند. پیشنهادم این است که سعی کنیم در مورد اصطلاحات این دو سیستم به توافق برسیم زیرا هر کدام، اصول بسیار متفاوتی دارند. در حالی که LMS یک منبع با ارزش برای اعتباربخشی، آموزش و توسعه حرفه ای مدوام CPD و آموزش در خانه است، من فکر می کنم که موسسات آموزشی به VLE علاقه بیشتری داشته باشند، زیرا به دانش آموزان، رویکردهای متنوعی به صورت شخصی یا در قالب همکاری را برای دستیابی به اهداف آموزشی ارائه می دهند.

پافکو مفتخر است تا چنانچه شما سوالی در زمینه سیستم ال ام اس lms دارید، به شما مشاوره رایگان ارائه دهد.

مشاوره رایگان بگیرید
نظرات کاربران
امید

عالییی بود معنی lms و تفاوتش با vle

0 0

نصرتی

معنی lms رو به خوبی توضیح دادید لطفا به VLE هم بیشتر بپردازید.

0 0

شهبازی

lms که هیچی به نظرم با توجه به توضیحات به محیط moodle مودل vle میگن

0 0

فرانک

مقاله مفیدی در خصوص معنی lms بود

0 0

جمالی

بسیار کامل معنی lms رو توضیح دادین

0 0

المیرا

معنی lms رو به خوبی توضیح دادین

0 0

مهسا سلیمی

سلام
برای اخذ مجوز برگزاری دوره های مجازی چه مراحلی لازم است؟

1 0

تقوی

سلام برای برگزاری کلاس انلاین نیاز به دوره ای نیست که

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید