آموزش مجازی پافکو

به راحتی وبینار برگزار کنید! به راحتی وب کنفرانس برگزار کنید! به راحتی آزمون آنلاین برگزار کنید!

همین حالا دمو ببینید!
آموزش مجازی

نحوه سفارشی سازی ادوب کانکت (Adobe Connect) -بخش اول

نحوه سفارشی سازی ادوبی کانکت
ادوبی کانکت می تواند با سفارشی سازی برنامه٬ عناصر مختلف برنامه را به هر قالبی که بخواهید درآورد. در این مقاله به روش های شگفت انگیزی که شما میتوانید از طریق آن عناصر مختلف ادوبی کانکت  را سفارشی سازی کنید می پردازیم.

چه چیزی ادوبی کانکت (Adobe Connect)  را از سایر نرم افزارها متمایز می کند؟

هر کدام از رویداد های آنلاین ٬ به علت داشتن ابزارهای متفاوت ٬ محتوای متفاوت و مخاطبان متفاوت منحصر به فرد هستند. حتی اگر شما یک آموزش مجازی تکراری را نیز ارائه دهید یا یک وبینار تکراری را برگزار کنید٬ میزان تعاملات و نتیجه حاصله ممکن است بسیار متفاوت باشد.اما بیشتر اینگونه رویداد ها مشابه هم هستند و به نظر می رسد که مهم نیست که شما از چه پلتفرمی استفاده میکنید: آموزش از طریق zoom ٬ سیستم وب کنفرانس در Blue Jeans ٬ جلسات اداری در GoToMeeting و... همه آنها مشابه هم هستند زیرا همه آنها در یک فضای مجازی یکسان صورت میگیرند. اما وب کنفرانس adobe connect میتواند با سفارشی سازی برنامه٬ عناصر مختلف برنامه را به هر قالبی که بخواهید درآورد.


چرا این میزان از یکنواختی وجود دارد؟

زیرا توسعه دهندگان این پلتفرم ها به این نتیجه رسیدند که این فرمت بهترین پلتفرم برای اینگونه آموزش ها می باشد و این فرمت را برای رویدادهای آنلاین انتخاب کردند. شاید آنها میخواستند که همه چیز را ساده نگه دارند. شاید برای کاهش هزینه های توسعه این فرمت را انتخاب کردند.در هر صورت اکثر فرمت ها دارای عناصر اساسی هستند که شامل : صفحه نمایش٬ Webcam ٬ بخشی برای گفتگو و پرسش و پاسخ(Q & A)  میشود.عکس زیر این فرمت ونحوه ی چینش این عناصر را به شما نشان میدهد:

سفارشی سازی ادوبی کانکت
سفارشی سازی ادوبی کانکت


به عنوان مثال برنامه های Blue Jeans، GoToMeeting، WebEx و   Zoomاز این فرمت پیروی میکنند. در این جا میتوانید چهار برنامه ی گفته شده را که از این پلتفرم پیروی میکنند را ببینید:

ادوبی کانکت
ادوبی کانکت


مطمئنا فرصت های کوچک برندسازی و برجسته شدن آن نرم افزار در هر کدام وجود دارد و برخی از آنها به شما امکان تغییر اندازه این عناصر را میدهند. هر رویداد آنلاین همانطور که گفتیم منحصر به فرد هستند بنابراین باید فضای مجازی که برای ارائه آنلاین استفاده میشود٬ قابل تنظیم باشد٬باید امکان به اشتراک گذاری نظرات کاربران در آن وجود داشته باشد. توسط قابلیت های ادوبی کانکت Adobe Connect شما میتوانید هر کدام از این عناصر را به شکل دلخواه خود دربیاورید تا نیاز های خود را برآورده سازید.در این مقاله به روش های شگفت انگیزی که شما میتوانید از طریق آن عناصر مختلف ادوبی کانکت  را سفارشی سازی کنید را می پردازیم.


سفارشی سازی ادوبی کانکت شامل چه چیزهایی میشود؟

ادوبی کانکت به شما این امکان را می دهد تا فرمت ذکر شده در شکل بالا را لزوما استفاده نکنید. شما کنترل کامل روی صفحه نمایش خود دارید. از تغییر رنگهای به کار گرفته شده تا تغییر دادن موقعیت و اندازه عناصر (به عنوان مثال بخش گفتگو و وب کم و ...) همه و همه در دست شماست.بنابراین سفارشی سازی در ادوب کانکت به راحتی امکان پذیر است . شما به راحتی میتوانید عناصر مختلف(اصطلاحا به آنها room گفته میشود) را hide کنید یا اندازه شان را تغییر دهید یا هر کار دیگری که صفحه نمایش را برای شما مناسب میسازد.به بررسی اولین روش سفارشی سازی اتاق های ادوب کانکت میپردازیم.

سفارشی سازی در اتاق

موارد زیادی هستند که میتوان برای سفارشی سازی اتاق ها انجام داد که شامل ۳ مورد اصلی زیر میشوند:

 ۱- اندازه و موقعیت

 ۲- طرح کلی و قالب

 ۳- اولویت ها


اندازه و موقعیت در ادوبی کانکت

هر کدام از عناصر ادوب کانکت میتوانند در هر جایی قرار گیرند که کاربر میخواهدو به هر اندازه ای بزرگ یا کوچک شود. اگر نیازی به بخش های دیگر نداشته باشید و مثلا در یک جلسه آنلاین تنها نیاز به صفحه نمایش دارید به راحتی میتوانید دیگر بخش ها را hide یا مخفی کنید و صفحه نمایش را به اندازه مانیتور بزرگ کنید.

آموزش تنظیمات ادوبی کانکت
آموزش تنظیمات ادوبی کانکت


این امر برای تمام عناصر دیگر ادوب کانکت نیز میسر است. هرکدام میتوانند در هر موقعیت و هر اندازه ای متناسب با نیاز های کاربر باشند.بنابراین میتوانند آموزش آنلاین ٬ جلسات اداری و وب کنفرانس های سفارشی سازی شده داشته باشند.همچنین این ویژگی برای مدرسین نیز مزیت هایی را دارد از جمله اینکه آنها به راحتی میتوانند فضای مجازی ادوب کانکت را با محتوای خود تطبیق دهند. همچنین در جلساتی که مباحث سنگین و سخت هستند٬ مدرس میتواند صفحه نمایش خود را به اشتراک بگذارد و از وب کم استفاده نماید زیرا دیدن مدرس میتواند به یادگیری بیشتر کمک کند از این طریق که زبان بدن مدرس را فراگیران میبینند و در یادگیری آنها موثر است.اگر نیاز به بحث گروهی در آموزش الکترونیکی رسیده٬ میتوانید بخش گفتگو را در کسری از ثانیه اضافه کنید.میتوانید نظرسنجی های متعدد را برای ایجاد تعامل برگزار کنید.

بازاریابان وبینار ٬ از سفارشی سازی اتاق برای رویداد هایشان بسیار استقبال میکنند و برایشان مناسب است.استفاده از نظرسنجی های متعدد یا استفاده از تنها یکی از عناصر ٬بستگی به مورد استفاده از ادوب کانکت دارد. ادوب کانکت هر نیازی که داشته باشید به راحتی میتواند برایتان برآورده سازد.عمدتا ابزار های مورد نیاز شامل به اشتراک گذاری صفحه٬ وب کم و پرسش و پاسخ میشود که مثالی از آن را در عکس زیر میتوانید ببینید:

تنظیمات ادوبی کانکت
تنظیمات ادوبی کانکت


این فرمت که در بالا مشاهده میکنید در درجه اول برای ارائه مناسب است.وقتی که بخواهیم مشارکت نیز وجود داشته باشد٬ نطرسنجی را قرار میدهیم.کلید اصلی در تعادل٬ بین سخنرانی یا ارائه و تعامل با فراگیران است.اگر فراگیران جذب شوند و تعاملی صورت گیرد بهتر مفاهیم آموزشی را فرامیگیرند.


قالب و طرح کلی در ادوبی کانکت

بنابراین ٬ هر کدام از عناصر میتوانند در هر موقعیتی قرار گیرند.سپس میتوانیم اندازه آنها را تغییر دهیم.همچنین هر کدام از عناصر ادوب کانکت تعداد نامحدودی از طرح های کلی را دارد .در یک طرح٬ شما میتوانید تنها یکی از عناصر را مثلا برای سخنرانی به اشتراک بگذارید.طرح دیگری که میتوانید داشته باشید این است که عناصر تعاملی بیشتری را مانند بخش گفتگو یا نظرسنجی هم در کنار به اشتراک گذاری صفحه داشته باشد.شما میتوانید طرح های بسیاری را مطابق خواسته تان داشته باشید.

طرح های چندگانه مزایای آشکاری برای بازاریابانی که از وبینارها استفاده میکنند٬ دارد.همانطور که سخنرانان از طریق وبینار ارائه میدهند٬ بازاریابان میتوانند قالب صفحه شان مدام تغییر دهند. به جای یک ابزار برای نظرسنجی٬ شما از یک طرح که هم ارائه و هم نظرسنجی را ارائه میدهد استفاده کنید.این دقیقا همان کاری است که ما در وبینارهایمان انجام می دهیم.

تنظیمات Adobe Connect
تنظیمات Adobe Connect


 جابجایی بین طرح ها کلید اصلی وبینارها است. این ویژگی این امکان را می دهد تا ما به سرعت در حین سخنرانی و بدون وقفه در آن٬ از ارائه به مشارکت با شرکت کنندگان جا بجا شویم.مدرسین دوره های یادگیری الکترونیکی نیز میتوانند آموزش مجازی خود را به شکل مشابهی سفارشی سازی کنند.طرح بندی های متفاوت برای عناصر مختلف وجود دارد.این قابلیت همچنین برای افرادی که در جلسات آنلاین زیادی شرکت میکنند٬ مفید است.

یکی از قالب ها برای رویداد های آنلاین فرد به فرد استفاده میشود یکی برای مدیریت بحث ها و یکی برای تیم ها.با این حال٬قالب ها به شما امکان سفارشی سازی رویداد های مجازی را میدهد.هیچ پلتفرم دیگری وجود ندارد که این قابلیت را داشته باشد و تا این حد انعطاف پذیر باشد.


پس زمینه در ادوبی کانکت

بیشتر رویدادهای مجازی مانند جلسات اداری٬ وبینار ها و آموزش های مجازی ٬ پس زمینه مشابهی بین دورنگ آبی و سیاه دارند.بیشتر پس زمینه ها مانند تصویر پیش فرضی که در کامپیوتر است٬ هستند.استفاده از یک پس زمینه پویا می تواند باعث تقویت نام تجاری شما شود.هر تصویری را که آپلود میکنید٬ حتما نام تجاری یا لوگوی خود را در یکی از گوشه ها قرار دهید.

پس زمینه در ادوبی کانکت
پس زمینه در ادوبی کانکت


آپلود پس زمینه یک فرایند بسیار ساده است. در ادوب کانکت تنها در عرض چند مرحله که در عکس بالا نشان داده شده است٬ انجام میشود.


قالب خالی در ادوبی کانکت

سفارشی سازی برای جلسات آنلاین بسیار مهم است.به غیر از صفحه نمایش و وب کم مورد دیگری که ممکن است غیرضروری به نظر برسد ٬ابزار چرک نویس است. این ابزار در گفتگوها برای موثر بودن و کارآمد شدن بحث ها ٬ موثر است. در تنظیمات آنلاین٬ استفاده از وب کم برای آنکه ببینید که با چه کسی در حال گفتگو هستید٬ بسیار مهم است. بنابراین معمولا بخش ویدئو را در بالای صفحه قرار میدهند.با استفاده از چرک نویس بارها وبارها اطلاعات بازبینی میشوند. با ادوب کانکت میتوانیم به سرعت یک فایل PDF را آپلود کینم و روی آن به بحث و گفتگو پرداخت.

سفارشی سازی Adobe connect
سفارشی سازی Adobe connect
>


همچنین میتوان از ابزار یادداشت برداری برای زمانی که مکالمه پر از جزئیات میشود٬ استفاده کنیم.در بخش گفتگو شرکت کنندگان همچنین میتوانند لینک های مربوط به بحث را نیز مطرح نمایند.

Adobe Connect Setting
Adobe Connect Setting


تمام قالب ها به شکل بالا نیستند و همیشه تمام ابزارها لیست نمیشوند. مثال بالا نشان میدهد که به چه راحتی میتوان سفارشی سازی انجام داد و آزادی در انجام آن وجود دارد.

تا کنون برخی از روش های سفارشی سازی در ادوب کانکت را مطالعه کردیم و با آنها آشنا شدیم از طرفی با خود نرم افزار ادوب کانکت(Adobe Conncet) آشنا شدیم در مقاله بعدی به ادامه این مطلب میپردازیم و با سایر روش های سفارشی سازی آشنا میشویم.

ادامه این مقاله را در نحوه سفارشی سازی ادوب کانکت (Adobe Connect)  -بخش دوم بخوانید

  • نویسنده : نیلوفر خادمی
    • امتیاز :
    • 3
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1397/07/29
  • تعداد مشاهده : 359 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

لطفا از گذاشتن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید